Рішення від 20.02.2025 по справі 140/14551/24

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 лютого 2025 року ЛуцькСправа № 140/14551/24

Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Стецика Н.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинської області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернулася до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області, відповідач) про визнання протиправною бездіяльності щодо невиплати пенсії з урахуванням індексації згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» та постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верст населення у 2024 році»; зобов'язання відповідача здійснити з 01 червня 2024 року нарахування та виплату підвищення пенсії, установленого постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» та постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верст населення у 2024 році», з врахуванням раніше виплачених сум.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує з 01.06.2024 пенсію в разі втрати годувальника відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XII (далі - Закон №2262-XII).

Зазначає, що на даний час пенсія призначена (обчислена) без з урахування підвищення пенсії, установленого постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 “Про індек сацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» та постановою Кабі нету Міністрів України від 23.02.2024 №185 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо пі двищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році».

18.09.2024 позивач звернулася до відповідача із письмовою заявою про виплату індексації до пенсії, однак 05.12.2024 отримала рішення відповідача №13778-12965/3-02/8-0300/24 від 21.10.2024, яким відмовлено у такій виплаті, мотивуючи тим, що відсутні підстави для здійснення перерахунку пенсії згідно із постановами Кабінету Міністрів України №118, №168 та №185, оскільки пенсія позивача призначена 01.06.2024.

З такою позицією відповідача позивач не згідна, оскіль ки постанови Кабінету Міністрів України, якими фактично за проваджено низку обмежень у здійсненні конституційних прав і свобод людини у сфері пенсійного забезпечення, є підзаконними актами.

На думку позивача, наявна дискримінація щодо неї, бо відповідач врахо вує рік призначення пенсії в разі втрати годувальника, що суперечить положенням статті 14 Конвенції про захист прав лю дини і основоположних свобод та Закону України “Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні» від 06 ве ресня 2012 року №5207-VI.

Наведене підтверджує тим, що особам, які отримали пенсію до 2022 року згідно із Законом України №2262-ХІІ, у 2022, 2023 та 2024 роках пенсія була проіндексована без подібних винятків.

Отже, наявний факт порушення права позивача на гідну пенсію без дискримінації, а дії відповідача порушують вимоги статей 3, 8, 9, 19, 22 Конституції України, пенсійне законодавство України, Закон України від 06.09.2012 №5207-VI “Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні» та гарантоване їй статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод право мирно володіти своїм майном.

Також звертає увагу, що пенсія за вислугу років ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , призначена з 09.04.1992, а грошове забезпечення в сумі 9193 грн застосо вано станом на 01.03.2018 для обчислення пенсії. Це грошове забезпечення застосовано і до пенсії позивача.

На думку позивача, якщо керуватися принципами протидії дискримінації, і неврахування індексації за 2022, 2023 та 2024 роки, то для обчислення пенсії необхідно застосовувати грошове забезпечен ня станом на 01.01.2024.

На підставі вищевикладеного вважає, що відповідач протиправно вчинив дії щодо ненарахування та невипла ти індексації за 2022, 2023 та 2024 роки.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 17.12.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, судовий розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Відповідач у відзиві на позовну заяву позовні вимоги заперечив та просив відмовити у їх задоволенні у зв'язку із тим, що пенсія позивачу призначена з 01.06.2024, а тому підстави для встановлення підвищень відповідно до постанов Кабінету Міністрів України №118, №168 та №185 відсутні.

Ухвалою суду від 13.02.2025 витребувано у відповідача ГУ ПФУ у Волинської області належним чином завірену копію пенсійної справи ОСОБА_2 , що стосується інформації про проведені пенсійні виплати та їх складові за період з 2021 року по 20 травня 2024 року.

Інших заяв по суті справи чи клопотань про розгляд справи в судовому засіданні на адресу суду від учасників справи не надходило.

Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд дійшов висновку, що у задоволенні позову необхідно відмовити з таких мотивів та підстав.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію в разі втрати годувальника (померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 чоловіка ОСОБА_2 ) відповідно до Закону №2262-ХІІ з 01.06.2024, що підтверджується матеріалами пенсійної справи.

Як слідує з перерахунку пенсії позивача за пенсійною справою №0301012928 - Міноборони, відповідач з 01.06.2024 у зв'язку із переходу з іншого виду пенсії провів перерахунок пенсії ОСОБА_1 , відповідно до якого розмір пенсії позивача визначено у розмірі 4757,90 грн, де: 2757,90 грн - основний розмір пенсії (30% грошового забезпечення померлого військовослужбовця (годувальника): 9193,00 грн (сума грошового забезпечення для обчислення пенсії) х 30% = 2757,90 грн); 2000,00 грн - щомісячна доплата відповідно до постанови КМУ №713 від 14.07.2021.

18.09.2024 позивач звернулася до ГУ ПФУ у Волинській області із заявами, де просила повідомити чи нараховується та виплачується їй індексація відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», від 24.02.2023 №168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» та від 23.02.2024 №185 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верст населення у 2024 році». Якщо ні, то просила повідомити повні та об'єктивні причини ненарахування та невиплати їй вищезазначеної індексації.

Листом від 21.10.2024 вих. №13778-12965/З-02/8-0300/24 ГУ ПФУ у Волинській області повідомило позивача про те, що вона отримує пенсію в разі втрати годувальника відповідно до Закону №2262-ХІІ з 01.06.2024, а тому для виплати підвищення відповідно до Постанов №118, №168 та №185 відсутні підстави.

При вирішенні спору суд застосовує такі нормативно-правові акти.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на військовій службі, визначає Закон №2262-ХІІ.

Як встановлено статтею 64 Закону №2262-ХІІ, у разі якщо пенсії, призначені військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, та членам їх сімей у попередньому календарному році та до дати індексації пенсії включно у році, в якому проводиться індексація пенсій, не перераховувалися відповідно до частини четвертої статті 63 цього Закону, для забезпечення їх індексації проводиться перерахунок пенсій у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Сума індексації враховується під час подальшого перерахунку пенсії відповідно до статті 63 цього Закону.

16.02.2022 Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №118, пунктом 1 якої установлено, що з 01.03.2022 перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 №124 Питання проведення індексації пенсій у 2019 році (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,14.

Згідно з пунктом 2 Постанови №118 з 1 березня 2022 р. розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2021 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

24.02.2023 Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №168, відповідно до пункту 1 якої з 1 березня 2023 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 №124 “Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197.

Як установлено пунктом 2 Постанови №168, з 01.03.2023 розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» (Офіційний вісник України, 2022 р., №18, ст. 968) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2022 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 10 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом. Підвищення пенсії, передбачене абзацом першим цього пункту, встановлюється додатково до щомісячної доплати до пенсії, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» (Офіційний вісник України, 2021 р., № 57, ст. 3525).

Відповідно до пункту 10 Постанови №168 розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.

23.02.2024 Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №185, відповідно до пункту 1 якої з 1 березня 2024 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року №124 “Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,0796.

Пунктом 2 Постанови №185 установлено, що з 1 березня 2024 року розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. №118 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» (Офіційний вісник України, 2022 р., №18, ст. 968) та пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 р. №168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (Офіційний вісник України, 2023 р., №26, ст. 1475) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2023 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 3 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

Згідно з абзацом другим пункту 3 Постанови №185 розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктом 1 та підпунктами 1-7 пункту 2 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.

Проаналізувавши вищенаведені постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118, від 24.02.2023 №168, від 23.02.2024 №185, суд дійшов висновку, що розміри пенсій, призначених пенсіонерам відповідно до 31.12.2021, до 31.12.2022 та до 31.12.2023 на підставі статей 13, 21 і 36 Закону №2262-ХІІ, в тому числі і членам їх сімей, підлягають індексації та виплаті з урахуванням визначених підвищень.

Суд звертає увагу на те, що ОСОБА_1 пенсія у разі втрати годувальника відповідно до Закону №2262-ХІІ призначена 01.06.2024, що не заперечується сторонами, а тому підстави для встановлення підвищення до пенсії, які передбачені постановами Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118, від 24.02.2023 №168, від 23.02.2024 №185, відсутні.

Водночас судом з'ясовано та підтверджується матеріалами справи (пенсійна справа №ХА11354 - Міноборони), що такі підвищення до пенсії виплачувалися померлому годувальнику позивача чоловіку ОСОБА_2 , оскільки йому пенсія була призначена до 31.12.2021.

Призначаючи позивачу пенсію у разі втрати годувальника з 01.06.2024, відповідач не уповноважений здійснювати нарахування та виплату позивачу таких підвищень до пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118, від 24.02.2023 №168, від 23.02.2024 №185, а тому діяв в межах чинного законодавства, що визначає порядок проведення індексації.

Суд зауважує, що розмір призначеної позивачу пенсії у разі втрати годувальника (30% грошового забезпечення померлого годувальника), а саме щодо врахування усіх складових грошового забезпечення померлого годувальника не є предметом даного спору.

За таких обставин суд приходить до висновку про відсутність правових підстав для визнання протиправною бездіяльності відповідача, і як наслідок похідні позовні вимоги позивача щодо зобов'язання відповідача здійснити з 01 червня 2024 року нарахування та виплату спірного підвищення пенсії теж не підлягають задоволенню.

Відповідно до вимог частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Однак, покладений на суб'єкта владних повноважень даною нормою тягар доказування правомірності свого рішення, дій або бездіяльності не звільняє позивача від обов'язку доказування своїх тверджень чи заперечень.

Тобто, ці норми одночасно покладають обов'язок на сторін доводити суду обґрунтованість своїх тверджень або заперечень.

На підставі вищевикладеного суд вважає, що позов є необґрунтованим, а тому у його задоволенні слід відмовити повністю.

Підстави для розподілу судових витрат відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України у суду відсутні.

Керуючись статтями 243-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України,

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинської області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії відмовити повністю.

Рішення набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 255 КАС України, та може бути оскаржене в апеляційному порядку у спосіб подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ).

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43027, Волинська область, місто Луцьк, Київський майдан, будинок 6; ідентифікаційний код 13358826).

Повний текст судового рішення складено 20 лютого 2025 року.

Суддя Н. В. Стецик