Постанова від 20.02.2025 по справі 547/69/25

СЕМЕНІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Шевченка, 41а, селище Семенівка, Кременчуцький район, Полтавська область, 38200

тел. (05341) 9 17 39, факс (05341) 9 17 39, 9 15 37,

e-mail: inbox@sm.pl.court.gov.ua, web: https://sm.pl.court.gov.ua

ідентифікаційний код 02886143

Справа №547/69/25

Провадження №3/547/68/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 лютого 2025 року с-ще Семенівка, Полтавська область

Суддя Семенівського районного суду Полтавської області В.Ф.Харченко, розглянувши справу про адміністративне правопорушення, що надійшла із Управління стратегічних розслідувань в Полтавській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , директор ТОВ "Юком Слава", РНОКПП НОМЕР_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 1726 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

встановив:

Відповідно до статті 1 Закону України "Про запобігання корупції" (далі - Закон) правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.

Згідно статті 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Відповідно до рішення Семенівської селищної ради Кременчуцького району Полтавської області восьмого скликання від 01.12.2020 № 1 ОСОБА_1 набрав повноважень депутата Семенівської селищної ради восьмого скликання.

Відповідно до статті 1 Закону суб'єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.

Згідно з приміткою до статті 1726 КУпАП суб'єктами правопорушень у цій статті (крім правопорушень, визначених частинами другою та третьою цієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України "Про запобігання корупції" зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Таким чином, відповідно до підпункту "б" пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України "Про запобігання корупції" ОСОБА_1 , як депутат місцевої ради, є суб'єктом, на якого поширюється дія вказаного Закону.

Відповідно до частини 3 статті 8 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" на депутатів місцевих рад поширюється дія Закону України "Про запобігання корупції". Депутати місцевих рад зобов'язані щороку до 1 квітня подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік відповідно до Закону України "Про запобігання корупції", а також дотримуватися інших вимог фінансового контролю, передбачених зазначеним Законом.

Відповідно до частини 1 статті 45 Закону особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Відповідно до абзацу першого пункту 2-7 Розділу ХІІІ "Прикінцеві положення" Закону особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану" подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.

Закон України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану" набрав чинності 12.10.2023.

Згідно роз'яснень НАЗК від 20.10.2023, оприлюднених на офіційному сайті за посиланням https://nazk.gov.ua за загальним правилом до 31 січня 2024 року публічні службовці повинні подати: щорічні декларації (з будь-якою позначкою) за 2021-2022 звітні періоди.

Відповідно до списку декларацій, оприлюднених в Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - Реєстр), ОСОБА_1 неодноразово подавав щорічні декларації, а саме за 2016-2020 роки, тобто йому достовірно відомі зобов'язання та обмеження, встановлені Законом, типи декларацій, правила користування Реєстром та електронним цифровим підписом.

Таким чином ОСОБА_1 , будучи депутатом Семенівської селищної ради восьмого скликання, зобов'язаний був подати:

- щорічну декларацію за 2021 рік особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, не пізніше 31 січня 2024 року;

- щорічну декларацію за 2022 рік особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, не пізніше 31 січня 2024 року;

- щорічну декларацію за 2023 рік особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, до 01 квітня 2024 року.

Згідно листа КП "Семенівська лікарня" від 28.11.2024 № 01-04/705 ОСОБА_1 в період часу з 01.01.2024 по 31.03.2024 на стаціонарному чи амбулаторному лікуванні не перебував.

Відповідно до інформації з публічної частини офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції ОСОБА_1 лише:

- о 15 год. 31 хв. 26.11.2024 подав до Реєстру щорічну декларацію за 2021 рік особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування;

- о 15 год. 55 хв. 26.11.2024 подав до Реєстру щорічну декларацію

за 2022 рік особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування;

- о 11 год. 28 хв. 27.11.2024 подав до Реєстру щорічну декларацію за 2023 рік особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування,

тобто тричі несвоєчасно.

Поважних причин для несвоєчасного подання усіх трьох вказаних декларацій у ОСОБА_1 не встановлено.

Отже, ОСОБА_2 , будучи депутатом Семенівської селищної ради восьмого скликання, відповідно до підпункту "б" пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до статті 1726 КУпАП, являючись суб'єктом відповідальності, на якого поширюється дія Закону України "Про запобігання корупції", в порушення вимог частини 1 статті 45 та абзацу першого пункту 2-7 Розділу ХІІІ "Прикінцеві положення" вказаного Закону, несвоєчасно, без поважних причин, тобто після встановленого терміну декларування (не пізніше 31.01.2024), а саме лише о 15 год. 31 хв. 26.11.2024 подав на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію за 2021 рік особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування та лише о 15 год. 55 хв. 26.11.2024 подав до Реєстру щорічну декларацію за 2022 рік особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, тобто несвоєчасно; після встановленого терміну декларування (до 01.04.2024), а саме лише о 11 год. 28 хв. 27.11.2024 подав на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію за 2023 рік особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, - чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 1726 КУпАП - несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій місцевого самоврядування.

ОСОБА_1 та захисник Трембач В.В. під час розгляду справи з порушенням погодились. Наголосили, що несвоєчасне подання декларацій не завдало значної шкоди державі чи суспільним інтересам. Законодавець свідомо відтермінував на кілька років подачу декларації, але чомусь все одно вирішив не змінювати існування відповідальності за неподачу декларації. Просять звільнити від адміністративної відповідальності у зв'язку з малозначністю правопорушення.

Прокурор Бобровський С.С. вважав, що звільнення від відповідальності у зв'язку з малозначністю правопорушення є неможливим, просить накласти на ОСОБА_1 штраф 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Вина ОСОБА_1 у вчиненні зазначеного адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією щодо кожного із трьох окремих діянь також підтверджується відповідними даними:

- протоколів про адміністративне правопорушення № 35 від 09.01.2025, № 36 від 01.01.2025, № 37 від 09.01.2025 у кожному із яких ОСОБА_1 погоджувався із несвоєчасною подачею кожної із декларацій;

- рапортом ст. о/у 1-го сектору (протидії корупції) УСР в Полтавській області капітана поліції М.Шеремет від 09.01.2025;

- письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 09.01.2025 у яких він вказав, що про обов'язок подання щорічних декларацій був ознайомлений. Щорічні декларації за 2021, 2022 і 2023 рік подав 26.11.2024, тобто несвоєчасно з власної необережності. Провину визнає повністю;

- рішенням Семенівської селищної ради першої сесії селищної ради восьмого скликання № 1 від 01.12.2020 "Про початок повноважень депутатів Селищної ради" яким визначено факт початку повноважень 26-ти депутатів, зокрема і ОСОБА_1 ;

- листа КП "Семенівська лікарня" від 28.11.2024 № 01-04/705 ОСОБА_1 в період часу з 01.01.2024 по 31.03.2024 на стаціонарному чи амбулаторному лікуванні не перебував;

- декларацією ОСОБА_1 від 26.11.2024 за 2021 рік, від 26.11.2024 за 2022 рік, від 27.11.2024 за 2023 рік.

Ураховуючи зазначене, роблю висновок про доведеність вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 1726 КУпАП, за зазначених обставин, за яке він підлягає адміністративній відповідальності.

Обставиною, що пом'якшує відповідальність, є щире розкаяння винного. Обставин, що обтяжують відповідальність, не встановлено.

При накладенні адміністративного стягнення за адміністративне правопорушення враховуються межі стягнення, установлені КУпАП, характер вчинених правопорушень, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставина, що пом'якшує відповідальність.

Суддя не може погодитися із можливістю звільнення ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності на підставі ст. 22 КУпАП у зв'язку із малозначністю, оскільки ОСОБА_1 не подав 3 щорічних декларації, а період прострочення їх подання складає, відповідно, 10, 10 і 7 місяців.

З урахуванням викладеного вважаю за необхідне застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу у межах санкції ч. 1 ст. 1726 КУпАП - 75 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір", ст.ст. 401, 283 КУпАП стягнути з ОСОБА_1 605,60 грн судового збору на користь держави.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 22, 31-35, 401, 1726, 251, 252, 272, 283-285, 294, 303, 308 КУпАП, суддя

ПОСТАНОВИВ:

Визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 1726 КУпАП, і накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу 75 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 1275,00 грн:

По коду 21081100 "Адміністративні штрафи та інші санкції"

Отримувач ГУК у Полтавській області/ТГ.смт.Семенівка/21081100

Код за ЄДРПОУ: 37959255

Рахунок отримувача: UA388999980313040106000016575

Банк отримувача: Казначейство України

Код банку отримувача: 899998

Стягнути з ОСОБА_1 605,60 грн судового збору на користь держави:

Отримувач коштів ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106,

Код отримувача (код за ЄДРПОУ):37993783,

Банк отримувача Казначейство України (ЕАП),

Рахунок отримувача UA 908999980313111256000026001,

Код класифікації доходів бюджету 22030106

У разі несплати порушником 1275,00 грн штрафу не пізніш як через 15 днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження постанови - не пізніш як через 15 днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення, у порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу стягнути з ОСОБА_1 2550,00 грн штрафу і витрати на облік адміністративних правопорушень, що визначаються Кабінетом Міністрів України.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня винесення до Полтавського апеляційного суду через Семенівський районний суд Полтавської області особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених ч. 5 ст. 7 та ч. 1 ст. 287 КУпАП.

Постанова підлягає примусовому виконанню протягом 3 місяців після набрання нею законної сили.

Копію постанови вручити або вислати особі, щодо якої її винесено та прокурору.

Суддя В.Ф.Харченко