Справа № 585/523/25
Номер провадження 3/585/233/25
19 лютого 2025 року м.Ромни
Роменський міськрайонний суд Сумської області, в складі: головуючої судді - Євлах О.О., секретаря - Безручко О.П., прокурора - Грабко М.К., особи, яка притягується до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференцзв'язку матеріали, які надійшли від Департаменту внутрішньої безпеки Сумського управління Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , громадянина України, уродженця м. Ромни, Сумської області, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 ; проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , до 10.09.2024 року працюючого контролером контрольно - перепускного пункту відділення охорони групи охорони частини обслуговування Міжрегіонального центру швидкого реагування Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області, на час розгляду справи працює слюсарем з механоскладальних робіт ТОВ «АРМСПЕЦТЕХНОЛОГІЯ», раніше до адміністративної відповідальності не притягувався , -
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
12 лютого 2025 року до Роменського міськрайонного суду Сумської області надійшов протокол про адміністративне правопорушення № 12-2025 від 10 лютого 2025 року, згідно якого: контролер контрольно - перепускного пункту відділення охорони групи охорони частини обслуговування Міжрегіонального центру швидкого реагування ДСНС України майстер - сержант служби цивільного захисту ОСОБА_1 , несвоєчасно подав без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави, пов'язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями з 01 січня 2024 року по 10 вересня 2024 року, подавши вказану декларацію 04 грудня 2024 року (останнім днем подання була дата 10.10.2024), що є вчиненням правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого абзацом 1 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», відповідальність за що встановлена ч. 1 ст. 1726 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення визнав та щиро розкаявся. Пояснив, що дійсно невчасно подав декларацію при звільненні за період, не охоплений раніше поданими деклараціями з 01.01.2024 р. по 10.09.2024 р., так як невірно зрозумів спеціаліста щодо подачі декларації, вважав, що повинен подати таку декларацію за 2024 рік, а не протягом місяця після звільнення. Декларацію при звільненні подав 04.12.2024 року.
Прокурор в судовому засіданні зазначила, що наявні усі елементи складу адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, яке інкримінується ОСОБА_1 , безвідповідально поставився до виконання обов'язку, покладеного на ЗУ «Про запобігання корупції», не вчинив дії щодо своєчасного, до визначеного законодавцем терміну, подання декларації, за що встановлена адміністративна відповідальність. Непереборних перешкод для своєчасного подачі декларації у ОСОБА_1 не було. Останній мав доступ до мережевих сервісів, мав можливість заповнити електронну форму декларації - це не має організаційних ускладнень, не потребує значних витрат часу та складних технічних операцій. Дане адміністративне правопорушення не може бути визнано малозначним. Строки притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності не пройшли. Тому просила визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 грн.
Заслухавши пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, думку прокурора, дослідивши письмові матеріали долучені до протоколу, суддя дійшов до висновку, що в діях ОСОБА_1 наявні ознаки адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, відповідальність за які передбачена ч.1 ст.172-6 КупАП, виходячи з такого.
Відповідно до витягу з наказу Міжрегіонального центру швидкого реагування ДСНС України № 267 від 15.07.2020, ОСОБА_1 зараховано в кадри Державної служби України з надзвичайних ситуацій, і призначено та присвоєно спеціальне звання сержант служби цивільного захисту (а. с. 33).
Відповідно до витягу з наказу Міжрегіонального центру швидкого реагування ДСНС України від 10.09.2024 № 538, контролера контрольно - перепускного пункту відділення охорони групи охорони частини обслуговування Міжрегіонального центру швидкого реагування ДСНС України майстер - сержант служби цивільного захисту ОСОБА_1 звільнено зі служби цивільного захисту та виключено зі списків особового складу центру та кадрів Державної служби України з надзвичайних ситуацій, та знято з усіх видів забезпечення з 10.09.2024 р. (а. с. 36).
Відповідно до Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2013 року № 593, до молодшого начальницького складу відносяться особи начальницького складу, яким присвоєні спеціальні звання, в тому числі і майстер-сержанта служби цивільного захисту. Тобто, ОСОБА_1 відносився до молодшого начальницького складу служби цивільного захисту.
Відповідно до п. 6 цього Положення, особи начальницького складу є особами, уповноваженими на виконання функцій держави, на яких поширюється дія вимог та обмежень, передбачених Законом України «Про запобігання корупції».
Отже, відповідно до підпункту «д» пункту 1 ч. 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», ОСОБА_1 відносився до осіб начальницького складу органів та підрозділів цивільного захисту та є суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією.
Відповідно до абзацу п'ятнадцятого ч. 1 ст. 1 Закону України “Про запобігання корупції», суб'єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2, пунктах 4 і 5 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону, тобто ОСОБА_1 є суб'єктом декларування.
Приміткою ст. 1726 КУпАП визначено, що суб'єктом правопорушень у цій статті є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до абзацу 1 частини 2 статті 45 закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в" - "ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
ОСОБА_1 був ознайомлений із вимогами Закону України «Про запобігання корупції» та добре усвідомлював, що він є суб'єкт декларування, який припиняв діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, зобов'язаний подати електронну декларацію особи, уповноваженої на виконання функції держави або місцевого самоврядування при припиненні діяльності за період, не охоплений раніше поданими деклараціями з 01.01.2024 по 10.09.2024. Останнім днем подання декларації при звільненні була дата 10.10.2024 р.
ОСОБА_1 особисто ознайомлений з листками попередження про недопущення корупційних та пов'язаних з корупцією правопорушень та пам'яткою при звільненні із служби цивільного захисту осіб начальницького складу МЦШР ДСНС України.
З витягу з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування та лист НАЗК № 47-07/98824-24 від 25.12.2024 з послідовністю дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», які вчинив ОСОБА_1 , вбачається, що ОСОБА_1 зареєструвався в реєстрі 16.06.2020 р. та до останнього часу всі попередні електронні декларації останнього подані вчасно, крім декларації «при звільненні».
Отже, контролер контрольно - перепускного пункту відділення охорони групи охорони частини обслуговування Міжрегіонального центру швидкого реагування ДСНС України майстер - сержант служби цивільного захисту ОСОБА_1 після звільнення несвоєчасно без поважних причин подав Декларацію за період, не охоплений раніше поданими деклараціями з 01.01.2024 р. по 10.09.2024 р.
Згідно публічної частини інформаційно-телекомунікаційної системи "Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування" ОСОБА_1 подав після звільнення несвоєчасно без поважних причин подав Декларацію за період, не охоплений раніше поданими деклараціями з 01.01.2024 р. по 10.09.2024 р., 04 грудня 2024 року о 00 год. 57 хв.
Таким чином, ОСОБА_1 , маючи рівні можливості з іншими декларантами (які за таких же умов подали Декларації своєчасно) не був позбавлений можливості заповнити та подати Декларацію за період, не охоплений раніше поданими деклараціями з 01.01.2024 р. по 10.09.2024 р., що могло б бути виправданням з урахуванням вказаних обставин.
З пам»ятки при звільненні із служби цивільного захисту осіб начальницького складу МЦШР ДСНС України вбачається, що ОСОБА_1 під підпис роз'яснювались вимоги Закону України «Про запобігання корупції» та відповідальність за його порушення.
З урахуванням вказаного, пропуск строку на подачу Декларації ОСОБА_1 , не є поважною причиною так, як він мав реальну можливість подати Декларацію на рівні з іншими декларантами.
Під час проведення перевірки, аналізу доказів та складання протоколу жодних обставини, які б свідчили про наявність у ОСОБА_1 поважних причин несвоєчасного подання Декларації або підстав для відтермінування подання такої декларації не встановлено.
Системний аналіз норм КУпАП визначає завдання, яке полягає у встановленні винних і забезпеченні правильного застосування законодавства з тим, щоб до кожного правопорушника були застосовані справедливі заходи адміністративного примусу.
Відповідно до ст. 14 КУпАП, посадові особи підлягають адміністративній відповідальності за адміністративні правопорушення, зв'язані з недодержанням установлених правил у сфері охорони порядку управління, державного і громадського порядку, природи, здоров'я населення та інших правил, забезпечення виконання яких входить до їх службових обов'язків.
Відповідно до ст.9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до положень ст. 172-6 КУпАП за порушення вимог фінансового контролю, у т.ч., що полягає у несвоєчасному поданні без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, передбачено адміністративну відповідальність у вигляді штрафу від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Разом з тим, першочерговою справою держави та загальними засадами протидії корупції є запобігання корупційним та пов'язаним з корупцією правопорушенням.
Склад вказаного правопорушення є формальним, тобто таким, який не передбачає наслідків як обов'язкового елементу об'єктивної сторони, в той час як обов'язковим елементом об'єктивної сторони формального складу завжди є діяння.
Дата вчинення правопорушення - 04.12.2024 року.
Місцем вчинення адміністративного правопорушення пов'язаного з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст.172-6 КУпАП, є місце здійснення діяльності за адресою: вул. Рятувальників, 64, м. Ромни, Сумської області.
Таким чином, вина гр. ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1ст.172-6 КУпАП, підтверджується зібраними та дослідженими судом доказами.
На підставі викладеного, суд вважає доведеним винуватість ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, пов'язаного з корупцією.
При накладенні стягнення, згідно з вимогами ст. 33 КУпАП, суд враховує характер вчиненого правопорушення, ступінь вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність.
Обставин, що пом'якшують та обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення, суддею не встановлено. ОСОБА_1 раніше до адміністративної відповідальності не притягувався.
У відповідності до вимогст.40-1 КУпАП у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення у провадженні по справі про адміністративне правопорушення особою, на яку накладено таке стягнення, сплачується судовий збір, в розмірі встановленому п.5 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір».
Керуючись ст. ст.33,36,40-1, ч. 1, ст.172-6, ст. ст. 283, 284, 294 КУпАП, суддя, -
ОСОБА_1 визнати винним за ч.1 ст.172-6 КУпАП у скоєнні адміністративного правопорушення та піддати адміністративному стягненню у вигляді накладення штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) грн. 00коп.
Стягнути з ОСОБА_1 605 грн. 60 коп. судового збору на користь держави на рахунок: Отримувач коштів : ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), Рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, Код класифікації доходів бюджету: 22030106.
Постанова може бути оскаржена особою, щодо якої її винесено, до Сумського апеляційного суду через Роменський міськрайонний суд Сумської області шляхом подачі скарги протягом 10 днів з дня її винесення.
МІСЬКРАЙОННОГО СУДУ Оксана ЄВЛАХ