Справа № 947/27954/24
Провадження № 1-кс/947/2377/25
10.02.2025 року слідчий суддя Київського районного суду м. Одеси ОСОБА_1 , при секретарі судового засідання ОСОБА_2 , за участю прокурора ОСОБА_3 , розглянувши у закритому судовому засіданні клопотання старшого слідчого СУ ГУНП в Одеській області ОСОБА_4 , погоджене з прокурором відділу Одеської обласної прокуратури ОСОБА_5 , про проведення обшуку у кримінальному провадженні № 12022162490000624 від 28.07.2022 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 1 ст. 366 КК України, -
В провадження слідчого судді Київського районного суду м. Одеси надійшло клопотання сторони обвинувачення про надання дозволу на проведення обшуку, з якого вбачається, що заступником керівника Одеської обласної прокуратури ОСОБА_6 18.07.2024 через неефективність здійснення досудового розслідування у кримінальному провадженні № 12022162490000624 від 28.07.2022 слідчими СВ ВП №3 ОРУП №1 ГУНП в Одеській області подальше здійснення досудового розслідування доручено слідчим СУ ГУНП в Одеській області.
У відповідності до ч. 2 ст. 132 КПК України клопотання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження подається до місцевого загального суду, у межах територіальної юрисдикції якого знаходиться орган досудового розслідування. СУ ГУНП в Одеській області знаходиться на території Київського районного суду м. Одеси, отже клопотання про застосування заходів забезпечення у цьому провадженні належить до територіальної юрисдикції слідчих суддів Київського районного суду м. Одеси.
Досудовим розслідуванням встановлено, що Крижанівською сільською радою Лиманського району Одеського області 08.10.2020 укладено договір з ТОВ «Граніт-001» про закупівлю робіт № 104. Предметом договору є «Реконструкція з облаштуванням елементами благоустрою берегоукріплювальних робіт вздовж узбережжя Чорного моря в районі вул. Приморська с.Крижанівка Лиманського району Одеської області». Ціна договору складає 15 016 045,20 грн.
На підставі платіжного доручення № 634 від 21.10.2020 Державною казначейською службою України на рахунок ТОВ «Граніт-001» переведено 3 000 000 грн. в якості авансового платежу в розмірі 30 %.
Згідно довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрат від 20.12.2020, Акту № 1 приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2020 року від 20.12.2020 генпідрядником ТОВ «Граніт-001» поставлено щебінь із природного каменю на суму 181 425 грн., щебенево-піщану суміш С7 на суму 451 847 грн. та 112962 грн.,плити бетонні тротуарні фігурні сірого кольору товщиною 60 мм на суму 617 780 грн.,плити бетонні тротуарні фігурні жовтого кольору товщиною 60 мм на суму 19 562 грн. Загальна сума за поставлені будівельні матеріали за Актом №1 складає 1 660 291, 20 грн. (у т.ч. ПДВ - 276715, 20 грн.)
Згідно Акту №2 приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2020 року від 20.12.2020 генпідрядником ТОВ «Граніт-001» поставлено плити бетонні тротуарні фігурні жовтого кольору товщиною 60 мм на суму 676 880 грн., поребрик тротуарний на суму 100 902 грн., поребрик радіусний стрілоподібний на суму 25 725 грн., щебенево-піщану суміш С7 на суму 817 грн., щебенево-піщану суміш С7 на суму 204 грн., плити бетонні тротуарні фігурні жовтого кольору товщиною 60 мм на суму 2531 грн., камені бортові БР 100.30.15 на суму 16 677 грн., щебенево-піщану суміш С7 на суму 36 652 грн., щебенево-піщану суміш С7 на суму 9163 грн.,плити бетонні тротуарні фігурні сірого кольору товщиною 60 мм на суму 99 734 грн.,поребрик тротуарний на суму 32 674 грн., поребрик радіусний стрілоподібний на суму 879 грн., щебенево-піщану суміш С7 на суму 3852 грн., щебенево-піщану суміш С7 на суму 963 грн., плити бетонні тротуарні фігурні сірого кольору товщиною 60 мм на суму 10 482 грн., камені бортові БР 100.30.15 на суму 45 861 грн.,щебінь із природного каменю на суму 313 грн., щебінь із природного каменю на суму 2946 грн.,щебінь із природного каменю на суму 49 169 грн. Загальна сума за поставлені будівельні матеріали за Актом №1 складає 1 339 708, 80 грн.(у т.ч. ПДВ - 223284, 80 грн.).
Вказані акти підписані головою сільради ОСОБА_7 та директором
ТОВ «Граніт-001» ОСОБА_8 , без залучення інженера з технічного нагляду.
Між вказаними особами 12.07.2021 підписано угоду № 2 про розірвання договору від 08.10.2020 № 104. Відповідно до п. 4 угоди підрядник має невідкладно повернути замовнику за актом-приймання передачі матеріли, конструкції і вироби для будівельних робіт, придбані за кошти Замовника відповідно до Акту № 1 та № 2. При цьому, відповідно до листа сільської ради №02-20/2816 від 06.07.2021 придбані під час виконання договору матеріали, конструкції і вироби, перераховані в актах приймання виконаних будівельних робіт №№ 1 та 2 за грудень 2020 року, передано на відповідальне зберігання ТОВ «Граніт-001».
Таким чином, фактично вказані матеріальні цінності сільській раді на загальну суму 3 млн. грн. не поставлені до цього часу, роботи не виконані, кошти не повернені.
Пізніше Фонтанською сільською радою Одеського району Одеської області в особі ОСОБА_7 за результатами тендерної закупівлі 24.12.2021 укладено з ТОВ «Астерн» в особі директора ОСОБА_9 договір про закупівлі № 107 з аналогічним предметом:«Реконструкція з облаштуванням елементами благоустрою берегоукріплювальних робіт вздовж узбережжя Чорного моря в районі вул. Приморська с. Крижанівка Лиманського району Одеської області». Ціна договору склала 12 799 998,00 грн.
До вказаного договору 30.06.2022 укладено додаткову угоду про виконання договору протягом 6 місяців після скасування дії Воєнного стану.
Фактично ціна другого договору зменшена на суму раніше поставленого щебеню та бетонної плитки для облаштування набережної, робіт з влаштування покриття.
До вчинення кримінального правопорушення можливо причетна начальник відділу бухгалтерського обліку та фінансової звітності - головний бухгалтер Фонтанської сільської ради Одеського району Одеської області ОСОБА_10 , яка здійснювала безпідставне перерахування бюджетних коштів на рахунки ТОВ «Граніт - 001».
З огляду на викладене, на даний час виникла необхідність у проведенні обшуку за місцем мешкання начальника відділу бухгалтерського обліку та фінансової звітності - головного бухгалтера Фонтанської сільської ради Одеського району Одеської області ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Одеси, адреса: АДРЕСА_1 , з метою відшукання документів, речей та предметів, які мають значення для досудового розслідування.
Іншим способом, ніж відшукати та вилучити вищевказані речі під час проведення обшуку, неможливо встановити обставини вчинення кримінальних правопорушень в рамках кримінального провадження та осіб, що причетні до їх вчинення.
Без відшукання таких речей неможливо повно, всебічно та об'єктивно дослідити всі обставини, які підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, встановити осіб, які причетні до вчинення кримінальних правопорушень, а також прийняти законне рішення у цьому кримінальному провадженні, а тому сторона обвинувачення звертається до слідчого судді із клопотанням про надання дозволу на проведення обшуку.
В судовому засіданні прокурор клопотання про надання дозволу на проведення обшуку підтримав у повному обсязі, клопотання просив задовольнити.
Дослідивши клопотання та долучені в його обґрунтування матеріали, вислухавши прокурора в судовому засіданні, який підтримав подане клопотання та просив його задовольнити, слідчий суддя приходить до наступного переконання.
Відповідно до ст.41 Конституції України право приватної власності є непорушним.
Згідно з Конституцією України та Законом України «Про міжнародні договори і угоди», чинні міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України і підлягає застосуванню поряд з національним законодавством України.
Згідно ст.2 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», рішення ЄСПЛ є обов'язковими для виконання Україною відповідно до ст.46 Конвенції.
У своїх висновках ЄСПЛ неодноразово зазначав, що аби не суперечити ст.8 Конвенції, втручання у приватне життя повинно здійснюватися «згідно із законом», мати легітимну мету та бути необхідним у демократичному суспільстві для досягнення цієї мети (рішення у справі «Кривіцька та Кривіцький проти України», п.42; «Шалімов проти України», п.84; «Кузнецов проти України», п.134).
У рішенні «Michaud v. France», п.94-1175, ЄСПЛ вказав, що вираз «передбачене законом» вимагає насамперед, щоб втручання ґрунтувалося на внутрішньому праві.
Згідно рішення «S. and Marper v. the UK», п.101, втручання буде таким, що є «необхідним у демократичному суспільстві», якщо воно відповідає вимогам «нагальної суспільної необхідності», зокрема є пропорційним його «законній меті», і якщо причини, наведені національними властями в його виправдання, є «суттєвими і достатніми».
Відповідно до рішення ЄСПЛ у справі «Геращенко проти України», п. 132, для винесення постанови про проведення обшуку житла чи іншого володіння особи суди відповідно до законодавства повинні переконатися в тому, що існують достатні підстави вважати, що розшукувані предмети знаходяться там».
Згідно ст. 223 КПК України слідчі (розшукові) дії є діями, спрямованими на отримання (збирання) доказів або перевірку вже отриманих доказів у конкретному кримінальному провадженні. Підставами для проведення слідчої (розшукової) дії є наявність достатніх відомостей, що вказують на можливість досягнення її мети.
Відповідно до ч. 1 ст. 233 КПК України, ніхто не має права проникнути до житла чи іншого володіння особи з будь-якою метою, інакше як лише за добровільною згодою особи, яка ними володіє, або на підставі ухвали слідчого судді, крім випадків, установлених частиною третьою цієї статті.
Згідно ст. 234 КПК України обшук проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте у результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб.
Долученими до клопотання матеріалами в сукупності в повній мірі підтверджується наявність обґрунтованої підозри за фактом можливого вчинення в рамках кримінального провадження № 12022162490000624 від 28.07.2022 кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 1 ст. 366 КК України.
В ході досудового розслідування встановлено, що до обставин даного кримінального провадження ймовірно може бути причетна начальник відділу бухгалтерського обліку та фінансової звітності - головний бухгалтер Фонтанської сільської ради Одеського району Одеської області ОСОБА_10 , яка здійснювала безпідставне перерахування бюджетних коштів на рахунки ТОВ «Граніт - 001», яка мешкає за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується долученими договорами; протоколами допиту свідків; висновками експерта; протоколом обшуку.
Як вбачається з клопотання про проведення обшуку, за фактичними обставинами означеного кримінального провадження, у сторони обвинувачення є достатньо підстав вважати, що за місцем мешкання начальника відділу бухгалтерського обліку та фінансової звітності - головного бухгалтера Фонтанської сільської ради Одеського району Одеської області ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Одеси, адреса: АДРЕСА_1 ,можуть знаходитися речі, предмети та документи, які можуть містити у собі відомості про обставини вчинення кримінальних правопорушень в рамках кримінального провадження та мають вагоме значення для досудового розслідування.
Згідно з інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстрі прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна, в державному реєстрі відсутні відомості про права власності на об'єкт нерухомого майна розташований за адресою: Одеська область, Одеський район, с.Красносілка, вул.Польова, 28 (інформаційна довідка № 412050037 від 07.02.2025 )
З огляду на викладене, слідчий суддя приходить до переконання, що в результаті надання дозволу на проведення обшуку може бути досягнуто мету проведення такої слідчої (розшукової) дії, оскільки за даною адресою можуть знаходитися предмети, що мають відношення до кримінального правопорушення
Крім того, враховуючи обставини можливого вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 1 ст. 366 КК України та їх специфіку, слідчий суддя вважає, що обшук є найбільш доцільним та ефективним способом відшукання та вилучення речей, які мають значення для досудового розслідування та про які зазначено у клопотанні, які в свою чергу в добровільному порядку отримані бути не можуть, оскільки такі речі та документи викриватимуть можливу протиправну поведінку причетних до вчинення кримінальних правопорушень осіб.
На підставі викладеного, враховуючи обґрунтованість поданого клопотання, наявність правових підстав для його задоволення, так як в результаті проведення обшуку можуть бути виявленні та вилученні речі, які будуть використані як докази в рамках кримінального провадження на підтвердження факту та обставин вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 1 ст. 366 КК України, а також осіб, які можуть бути причетними до їх вчинення, слідчий суддя приходить до переконання, що таке клопотання підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 223, 234, 235 КПК України, слідчий суддя, -
Клопотання старшого слідчого СУ ГУНП в Одеській області ОСОБА_4 , погоджене з прокурором відділу Одеської обласної прокуратури ОСОБА_5 , про проведення обшуку у кримінальному провадженні № 12022162490000624 від 28.07.2022 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 1 ст. 366 КК України - задовольнити.
Надати слідчим, які входять до складу слідчої групи у кримінальному провадженні № 12022162490000624 від 28.07.2022 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 1 ст. 366 КК України та прокурорам групи прокурорів у вказаному кримінальному провадженні дозвіл на проведення обшуку за адресою: за місцем мешкання начальника відділу бухгалтерського обліку та фінансової звітності - головного бухгалтера Фонтанської сільської ради Одеського району Одеської області ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Одеси, адреса: АДРЕСА_1 , з метою відшукання та вилучення:
-проектно-кошторисної документації, складеної по договорам №104 від 08.10.2020, №107 від 24.12.2021 Об'єкт: Берегоукріплювальні роботи вздовж узбережжя Чорного моря в районі вул. Приморська, с. Крижанівка, Лиманського району Одеської області;
- тендерної документації складеної при проведенні закупівлі «Реконструкція з облаштуванням елементами благоустрою берегоукріплювальних робіт вздовж узбережжя Чорного моря в районі вул. Приморська с. Крижанівка Лиманського району Одеської області» UA-2020-08-31-000542-a-c1 на загальну суму 15 016 045,20 грн. наслідком проведення якого стало укладення договору №104 від 08.10.2020 з ТОВ «Граніт-001»;
- тендерної документації складеної при проведенні закупівлі «Реконструкція з облаштуванням елементами благоустрою берегоукріплювальних робіт вздовж узбережжя Чорного моря в районі вул. Приморська с. Крижанівка Лиманського району Одеської області» UA-2021-11-23-016277-a-c1на загальну суму 12 799 998,00 грн. наслідком проведення якого стало укладення договору №107 від 24.12.2021 з ТОВ «Астерн»;
- кадрової документації, а саме: накази про призначення, переведення та звільнення, у т.ч. особисту картку, автобіографію, заяви про відпустку, відомості про перебування на лікарняному, табель обліку робочого часу за грудень 2020 року, інші документи які містять зразки почерку та підписів наступних службових осіб - сільського голови ОСОБА_7 , заступника сільського голови - головного бухгалтера ОСОБА_11 , начальника відділу бухгалтерського обліку та фінансової звітності - головного бухгалтера ОСОБА_10 , головного спеціаліста сектору житлово-комунального господарства ОСОБА_12 , спеціалісту І категорії Фонтанської сільської ради Одеського району Одеської області ОСОБА_13 ,головного спеціаліста відділу земельних відносин ОСОБА_14 , інших посадових осіб Фонтанської сільської ради Одеського району Одеської області причетних до можливої незаконної діяльності;
- актів приймання - передачі на відповідальне зберігання будівельних матеріалів придбаних ТОВ «Граніт - 001» за кошти Замовника відповідно до Акту № 1 та № 2;
- інвентаризаційні відомості складені за результатами проведення перевірки номенклатури та кількості будівельних матеріалів придбаних ТОВ «Граніт - 001» за кошти Замовника відповідно до Акту № 1 та № 2;
- інші документи (договори, додаткові угоди,графіки виконання робіт, акти виконаних робіт, тощо) укладені між Фонтанською сільською радою Одеського району Одеської області та ТОВ «Граніт - 001» та ТОВ «Астерн»;
- інші документи (договори, додаткові угоди,графіки виконання робіт, акти виконаних робіт, тощо) укладені між Фонтанською сільською радою Одеського району Одеської області та ТОВ «Астерн»;
- листування між Фонтанською сільською радою Одеського району Одеської області та ТОВ «Граніт - 001»;
- листування між Фонтанською сільською радою Одеського району Одеської області та ТОВ «Астерн»;
- відеозаписи з камери спостереження, відеосервери (пристрої) для зберігання; мобільні телефони, сім-карти, інші засоби зв'язку; носії електронної інформації у вигляді предметів накопичення, зберігання та передачі електронної інформації, у тому числі оптичні носії інформації, флеш-накопичувачі, флеш-карти накопичувачів, пристрої зовнішньої пам'яті та інші носії інформації; комп'ютерна техніка, ноутбуки, нетбуки, планшети та інші пристрої за допомогою яких, через електронні пошти, системи електронного документообігу, інші програми, соціальні мережі та додатки («Facebook», «Instagram», «Viber», «WhatsApp», «Telegram», «Line», «ICQ», «Skype», «WeChat» та інші), здійснювалась передача файлів та інформації, яка стосується кримінального правопорушення, з можливістю подальшого доступу до зазначених листувань та інших файлів, що на них містяться.
- чорнові записи, обліки (чорна бухгалтерська документація), зразки почерку та підписів, печаток, знаряддя вчинення кримінального правопорушення, банківські картки.
Визначити строк дії ухвали тривалістю в один місяць, який обраховувати з дня постановлення ухвали слідчим суддею.
Ухвала слідчого судді оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1