Рішення від 17.02.2025 по справі 340/7963/24

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 лютого 2025 року м. Кропивницький Справа № 340/7963/24

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Кармазиної Т.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного (письмового) провадження справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Кіровоградській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, про визнання протиправними дій та зобов'язати вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Кіровоградській області щодо включення у довідку від 10.07.2024 р. за № 5502-3954/5517.1 про розмір його грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01 січня 2023 р. відомостей про премії в розмірі 440 %;

- зобов'язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Кіровоградській області оформити та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області оновлену довідку про розмір його грошового забезпечення станом на 01.01.2023 із включенням до неї таких відомостей: посадовий оклад - 4160, 00 грн., оклад за спеціальним званням - молодший сержант - 1130,00 грн., надбавка за вислугу років (35%) - 1851,50 грн., та відомостей про надбавку за особливості проходження служби у розмірі 50% від посадового окладу розміром 3570,75 грн. з урахуванням окладу за спеціальним званням розміром 1130,00 грн., та надбавки за вислугу років розміром 1851,50 грн., та відомостей про премію в розмірі 440 % від посадового окладу розміром 18304, 00 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що він перебуває на обліку в ГУ ПФУ та отримує пенсію відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Зазначав, що на виконання судового рішення, відповідач склав та направив до пенсійного органу довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 для перерахунку пенсії позивачу. Вважає що складаючи довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, відповідач не врахував розміри виплати премії особі, за аналогічною посадою, яку обіймав він на день звільнення зі служби. Вказував, що відсотковий розмір премії визначений ГУ ДСНС України в Кіровоградській області становить 440% (посадового окладу). Вважає, що такі дії відповідача порушують його право на належне пенсійне забезпечення.

Ухвалою судді від 17.12.2024 прийнято позов до розгляду, відкрито провадження у даній справі та справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (а.с.15-16).

Представник третьої особи - Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області подав до суду пояснення щодо позову (а.с.19-20), в якому зазначено, що правові підстави для складання нової довідки про розмір грошового забезпечення позивача, що враховується для перерахунку пенсії, відсутні, оскільки після 01.03.2018 року грошове забезпечення військовослужбовців не підвищувалося, а Кабінетом Міністрів України не приймалися інші рішення щодо перерахунку пенсій військовослужбовців.

Відповідачем надано до суду відзив на позовну заяву (а.с.44-48), в якому останній просив в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі. Зазначив, що у відповідача відповідно до Положень Порядку №45, Постанови №704 відсутній обов'язок за зверненням позивача підготувати та надати йому виправлену довідку. Стверджував, що накази ГУ ДСНС у Кіровоградській області про встановлення або скасування відповідних додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовця, а також їх відсоткового розміру від посадового окладу не породжують будь-яких правових підстав для проведення перерахунку пенсії військовослужбовців відповідно до положень статті 63 Закону №2262-ХІІ. Крім того, вказував, що співробітникам ДСНС грошове забезпечення вираховується відповідно до чинного законодавства з 1762 грн.

Ухвалою суду від 08.01.2025 у відповідача витребувано докази (а.с.52-53).

Представником відповідача надані додаткові пояснення. (а.с.55-58)

Дослідивши докази і письмові пояснення учасників справи, викладені у заявах по суті справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд дійшов до таких висновків.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Кіровоградській області та з 01.06.2017 року отримує пенсію за вислугу років на підставі Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у розмірі 57% грошового забезпечення. (а.с.26зв.)

ГУ ПФУ в Кіровоградській області здійснювало перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 року та з 01.04.2019 року на підставі довідок УДСНС у Кіровоградській області про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, за нормами, чинними на 01.03.2018 року та 05.03.2019 року, обчисленого з грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту за постановою Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 року "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб". (а.с.36-41)

На підставі рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 07.06.2024 року у справі № 340/1972/24 ГУ ДСНС у Кіровоградській області виготовлено довідку від 10.07.2024 №3502-3954/5517.1 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 станом на 01.01.2023, за посадою, яку займав на день звільнення - пожежний-рятувальник 26-ї ДПРЧ У ДСНС України у Кіровоградській області. Відповідно до довідки розмір грошового забезпечення становить 13624,25 грн.: посадовий оклад - 4160,00 грн., оклад за військовим званням - 1130,00 грн., надбавка за вислугу років (35%) - 1851,50 грн., надбавка за особливості проходження служби (50,00%) - 3570,75 грн., премія (70%) - 2912,00 грн. (а.с.10)

Позивач звернувся до відповідача із запитом щодо надання інформації про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 за аналогічною посадою для перерахунку пенсії.

Листом від 10.10.2024 ГУ ДСНС у Кіровоградській області повідомлено, що станом на 01.01.2023 за відповідною (аналогічною) посадою, яку займав ОСОБА_1 на момент звільнення, набавка за особливості проходження служби з 01 січня 2023 року була встановлена та фактично виплачена в розмірі 50%. Відсоток премії за січень 2023 року встановлено та фактично виплачено в розмірі 440%. (а.с.11).

Не погодившись з розміром премії, зазначеним у довідці від 10.07.2024, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Так, суд розглядає справу в межах позовних вимог, а саме щодо правильності складання довідки для перерахунку пенсії в частині визначення такої складової грошового забезпечення як премія.

Відповідно до частин 1, 2 статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Так, Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 р. №2262-ХІІ (далі за текстом - Закон №2262-ХІІ) визначені умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

Відповідно до ч.ч.1, 3 ст.11 Закону №2262-ХІІ законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.

Зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України “Про загальнообов'язкове державне

Відповідно до ч.ч.3, 18 ст.43 Закону №2262-ХІІ пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

У разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Статтею 51 Закону №2262-ХІІ визначено, що при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім'ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Відповідно до частин 1, 2 ст.63 Закону №2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Згідно з ч.4 ст.63 Закону №2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Таким чином, підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом №2262-ХІІ є підставою для перерахунку пенсії. Водночас, слід враховувати, що підставою для перерахунку пенсії є як зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення, так і введення для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) і премій у розмірах, встановлених законодавством.

Так, постановою Кабінету Міністрів України “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 р. №704 (далі за текстом - Постанова №704) затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. Ця постанова набрала чинності з 1 березня 2018 року.

Пунктом 4 постанови КМУ №704 (в редакції, чинній на час її прийняття) було установлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.

Відповідно до частини 4 статті 63 Закону №2262-XII Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №103 від 21.02.2018 року “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (надалі - постанова КМУ №103), яка набрала чинності 24.02.2018 року.

Згідно з пунктом 4 постанови КМУ №103 у разі коли внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією постановою, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно із Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Пунктом 6 Постанови №103 постановлено внести зміни до постанов Кабінету Міністрів України, що додаються.

Пунктом 7 Постанови №103 постановлено уповноваженим органам, у тому числі Міністерству оборони, після набрання чинності цією постановою забезпечити оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про розміри грошового забезпечення, визначені в пункті 1 цієї постанови, відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45.

Постановою №103 пункт 4 викладено в такій редакції: "4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.".

Крім того, пунктом 2 Змін, затверджених постановою КМУ №103, внесено зміни до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. №393" (надалі - Порядок №45).

Відповідно до пунктів 1, 2 Порядку №45 (у редакції Змін, затверджених постановою КМУ №103) пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Відповідно до пункту 4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Абзацом 1 пункту 5 Порядку №45 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Згідно з пунктом 6 Порядку №45 відповідною вважається посада, яка за класифікаційними характеристиками, зокрема назвою, розміром посадового окладу, функціональністю та організаційним рівнем підрозділу у структурі органу (організації, установи, військової частини тощо) прирівнюється до посади, з якої особа була звільнена.

Суд зазначає, що згідно із Законом №2262-XII та Порядком №45 перерахунок раніше призначених за цим Законом пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством. Ці обставини зумовлюють обов'язок уповноважених органів скласти та подати до органів Пенсійного фонду довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, визначивши у них розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на день, з якого змінено розмір грошового забезпечення особам, що проходять дійсну службу.

Збільшення з 1 січня календарного року розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який застосовується для визначення посадових окладів та окладів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, грошове забезпечення яких регулюється постановою КМУ №704, зумовлює зміну (збільшення) розмірів цих видів грошового забезпечення для відповідних категорій діючих військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, що відповідно до статей 43, 63 Закону №2262-XII є підставою для перерахунку пенсій, призначених за цим Законом.

Визначення розміру грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій особам, які звільнені зі служби в органах і підрозділах служби цивільного захисту, а також оформлення документів для перерахунку таких пенсій здійснюють уповноважені органи ДСНС - його територіальні органи. Органи Пенсійного фонду перераховують пенсії, обчислюючи їх розмір на підставі довідок, оформлених відповідними уповноваженими органами.

Судом установлено, що востаннє основний розмір пенсії позивача перераховувався з 01.04.2019 року на підставі довідки ГУ ДСНС у Кіровоградській області про розмір грошового забезпечення, у якій розміри посадового окладу за відповідною (прирівняною) посадою та окладу за присвоєним йому спеціальним званням були визначені шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого законом на 01.01.2018 року (1762 грн.), на відповідні тарифні коефіцієнти згідно з додатками 1 і 14 до постанови КМУ №704.

Разом з тим, з 2020 року через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, зокрема, згідно із Законом України "Про Державний бюджет України на 2023 рік", виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених за Законом №2262-ХІІ, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою КМУ №704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт.

Отже, з 01.01.2023 року у позивача виникли підстави для перерахунку пенсії, а отже і право на отримання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Так, судом встановлено, що на виконання судового рішення від 07.06.2024 у справі №340/1972/24, відповідачем складено нову довідку від 10.07.2024 №5502-3954/5517.1 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023 року. (а.с.10)

В силу частини 4 статті 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду від 07.06.2024 у справі №340/1972/24, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді цієї справи, у якій беруть участь ті самі особи.

Отже, обставина протиправності дій Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області щодо відмови підготувати та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 для перерахунку пенсії з 01.02.2023, встановлена рішенням суду у адміністративній справі №340/4531/24, що набрало законної сили, не доказується при розгляді цієї справи, у якій беруть участь ті самі особи.

Позивачем не заперечується правильність визначення посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби. Проте, не погоджується із визначенням відсоткового значення премії.

Згідно з пунктом 3 постанови №704 виплату грошового забезпечення військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу здійснювати в порядку, що затверджується Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Міністерством фінансів, Міністерством інфраструктури, Міністерством юстиції, Службою безпеки, Управлінням державної охорони, Службою зовнішньої розвідки, Адміністрацією Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації (далі - державні органи).

Відповідно до пункту 5 Постанови №704 керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання надано право, зокрема здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків (для військовослужбовців розвідувальних органів - не менш як 30 відсотків) посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Відповідно до пункту 3 Постанови №704 з метою визначення умов та розмірів виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту наказом МВС від 20.07.2018 №623 затверджено Інструкцію про порядок виплати грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, яка визначає зокрема порядок, умови та розміри виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту (далі - особи рядового і начальницького складу) (далі Інструкція №623).

Згідно п.п.2, 3 Інструкції №623 грошове забезпечення осіб рядового і начальницького складу визначається залежно від посади, спеціального звання, тривалості та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання.

Грошове забезпечення осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Відповідно до Розділу ХVІ керівники органів управління (підрозділів) мають право в межах фонду преміювання та економії грошового забезпечення здійснювати преміювання осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби.

Преміювання осіб рядового і начальницького складу здійснюється в межах фонду преміювання, утвореного в розмірі, визначеному наказом ДСНС на відповідний рік, але не менше 10 відсотків фонду посадових окладів.

Преміювання осіб рядового і начальницького складу органів управління (підрозділів) здійснюється відповідно до положення про преміювання, розробленого органом управління (підрозділу) з метою визначення порядку матеріального заохочення осіб рядового і начальницького складу органів управління (підрозділів), з урахуванням специфіки та особливостей виконання покладених на них службових обов'язків, своєчасності і точності виконання рішень державних органів та розпоряджень і вказівок керівників органів управління (підрозділів).

Керівник органу управління (підрозділу) має право позбавляти осіб рядового і начальницького складу премії повністю або зменшувати її розмір за грубі дисциплінарні проступки та порушення службової дисципліни, передбачені статтями 58, 59 Дисциплінарного статуту служби цивільного захисту.

Особи рядового і начальницького складу позбавляються премії в повному обсязі або частково виключно за той календарний місяць, у якому вони допустили порушення (проступок) або стало відомо про порушення (проступок). Рішення про виплату премії, зменшення її розміру або позбавлення в повному розмірі оформлюється наказом керівника органу управління (підрозділу) про виплату (позбавлення повністю або частково) премії підлеглим особам рядового і начальницького складу. У рапортах із клопотанням про позбавлення премії (повністю або частково), поданих у кінці кожного місяця, рапортах безпосередніх керівників із клопотанням про виплату премії (позбавлення повністю або частково) зазначаються конкретні причини, які стали підставами для цього.

Виплата премій здійснюється щомісяця за минулий місяць під час виплати грошового забезпечення за поточний місяць. Розмір премій визначається наказом керівника органу управління (підрозділу), керівникам органу управління (підрозділу) - наказами вищих керівників.

У січні 2023 року голова ДСНС видав наказ №НС-35 від 13.01.2023 року "Про окремі питання грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту у 2023 році", яким наказав керівникам органів і підрозділів цивільного захисту установлювати особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту надбавку за особливості проходження служби у розмірі 50 % - 100 % посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років; здійснювати їх щомісячне преміювання відповідно до положення про преміювання та їх особистого внеску в загальний результат служби, з дотриманням міжпосадових співвідношень, спеціального звання, тривалості та умов служби, кваліфікації, у розмірах згідно з додатком. У додатку наведені граничні (максимальні) розміри премії, які диференційовані в залежності від тарифного розряду за посадою та вислуги років.

Так, пунктом 5 Постанови №704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання установлювати надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) та особам рядового і начальницького складу в розмірі до 100% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років.

Разом з тим, Постанова №704 не містить імперативної вказівки на обов'язковий відсоток виплати премії у 440% (від посадового окладу).

Отже, чинне нормативне регулювання не встановлює фіксованих розмірів спірних додаткових видів грошового зобов'язання, які враховуються для перерахунку пенсії, а лише передбачає мінімальні або ж граничні розміри вказаних складових грошового забезпечення. При цьому встановлення граничного розміру вказує на те, що відповідний вид певної складової грошового забезпечення має мінімальні та максимальні кількісні показники, які можуть варіюватися, тобто не є сталими величинами.

Тобто, премію, граничні (максимальні) розміри якої у відсотках щорічно встановлює голова ДСНС у межах виділених бюджетних асигнувань, належать до щомісячних додаткових видів грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту. Її розмір не є фіксованим. Виплата премії залежить від особистого внеску в загальні результати служби. Інструкцією №623 передбачені умови збільшення / зменшення / позбавлення премії для окремих категорій осіб. Конкретний розмір премії індивідуально кожному співробітнику ДСНС визначається наказом керівника органу управління (підрозділу), в залежності від особливостей проходження служби, складності та показників виконуваних обов'язків, з урахуванням службової дисципліни тощо.

Отже премія, як щомісячний додатковий вид грошового забезпечення повинна включатися до складу грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, який проводиться відповідно до частини 18 статті 43, частини 4 статті 63 Закону №2262-XII та Порядку №45.

Внаслідок визнання нечинними змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, з 05 березня 2019 року діє редакція пункту 5 Порядку № 45, що була чинною до внесення таких змін.

Аналогічний підхід застосований Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 9 червня 2022 року у справі № 520/2098/19, а також Верховним Судом, зокрема, у постановах від 19 червня 2023 року у справі № 160/14974/21, від 12 березня 2024 року у справі № 640/35681/21 та від 26 березня 2024 року у справі № 460/11381/21.

Так, пунктом 5 Порядку №45 у редакції, чинній до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 01 лютого 2018 року № 103, передбачено, що для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:

посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;

надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання “заслужений» чи “народний», службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;

щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;

інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Аналіз приписів пункту 5 Порядку №45 дає підстави для висновку, що для перерахунку пенсії щомісячні надбавки, доплати та премія враховуються у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Аналогічну правову позицію викладено у постанові Великої Палати Верховного Суду від 23.05.2024 по справі № 380/19324/23.

Так, відповідач не довів дотримання ним вимог пункту 5 Порядку №45 при оформленні довідки від 10.07.2024 №5502-3954/5517.1 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача станом на 01.01.2023 та правильність визначення у довідці відсоткового розміру премії - 70%.

Прийняття рішень про виплату надбавок, премії та встановлення їх розміру є виключним правом керівників відповідних державних органів, такий розмір для конкретної особи рядового та начальницького складу органів цивільного захисту заздалегідь не є фіксованим, а здебільшого залежить від особистого внеску в загальні результати служби у межах фонду.

Також згідно вимог Постанови №704 та Інструкції №623 керівник органу управління (підрозділу) встановлює розмір премії для осіб рядового і начальницького складу, виходячи з наявного фонду преміювання та економії грошового забезпечення, утвореного в розмірі, визначеному наказом ДСНС на відповідний рік. Однак, такий розмір не може бути меншим аніж 10% посадового окладу.

Позивач посилається на витяг з наказу 1ДПРЗ ГУ ДСНС України №28 від 17.02.2023 “Про преміювання особового складу», яким встановлено відсоток премії за січень 2023 року в розмірі 440%. (а.с.12) Проте, такий наказ не є рішенням КМУ про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення або про введення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій, із прийняттям якого пов'язаний обов'язок відповідача оформити нову довідку про розмір грошового забезпечення.

Крім того, такий розмір премії не може вважатися середнім розміром, що була фактично виплачена за відповідними посадами в структурі ДСНС за січень 2023 року за наказами керівників органів управління (підрозділів) ДСНС. Встановлення збільшеного (максимального) розміру премії співробітнику ГУ ДСНС у Кіровоградській області на аналогічній посаді не дає підстав для зазначення в довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача саме такого максимального розміру премії.

Суд зазначає, що організаційно ДСНС складається з апарату, територіальних органів управління та підпорядкованих їм підрозділів, навчальних закладів та науково-дослідних установ, спеціалізованих формувань, підприємств, установ та організацій. Тож визначення середніх розмірів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок та премії) за відповідними посадами для цілей масового перерахунку пенсій, пов'язаного зі щорічним зростанням окладів осіб рядового/начальницького складу служби цивільного захисту, передбачає принаймні такі етапи: 1) збір інформації від усіх органів управління (підрозділів) ДСНС, у штаті яких є відповідні посади, про розміри (у відсотках) надбавки за особливості проходження служби та премії, що були фактично виплачені за відповідний місяць співробітникам ДСНС, які проходять дійсну службу за контрактом на відповідних посадах; 2) узагальнення/опрацювання отриманої інформації на централізованому рівні в ДСНС; 3) доведення інформації про усереднені показники до відому територіальних органів, уповноважених на складання та видачу довідок про розмір грошового забезпечення.

Так, суду не надано доказів доведення ДСНС до відома відповідача інформацію про середні розміри (у відсотках) премії, що були фактично виплачені за січень 2023 року особам рядового та начальницького складу, що проходять дійсну службу за контрактом в територіальних органах (підрозділах) ДСНС на посадах, які відповідають посаді пожежний-рятувальник 26-ї ДПРЧ У ДСНС України у Кіровоградській області, з якої звільнено ОСОБА_1 , з метою складання оновленої довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, за нормами, чинними станом на 01.01.2023 року.

Також доказів звернення відповідача до ДСНС за отриманням таких узагальнених відомостей, суду не надано.

У ході судового розгляду справи відповідач не довів дотримання ним вимог абзацу 5 пункту 5 Порядку №45 при оформленні довідки №5502-3954/5517.1 від 10.07.2024 року про розмір грошового забезпечення та правильність визначення у цій довідці відсоткового розміру премії - 70%.

Отже, дії відповідача щодо оформлення довідки від 10.07.2024 з невідповідним відсотковими розміром премії, порушують право позивача на перерахунок та належний розмір пенсії, слід визнати протиправними, зобов'язавши відповідача оформити виправлену довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за нормами, чинними на 01.01.2023 року.

Виправлена довідка повинна бути подана до ГУ ПФУ в Кіровоградській області взамін раніше виданої помилкової довідки №5502-3954/5517.1 від 10.07.2024 року.

У цій довідці слід вказати оновлені дані про розмір посадового окладу та окладу за спеціальним званням, обчисливши їх шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2023 року (2684 грн.), на відповідні тарифні коефіцієнти, а також вказати відомості про похідні від них щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, премії), розрахувавши їх за правилами пункту 5 Порядку №45 (у редакції до змін, внесених постановою Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 року "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб"). Зокрема, розмір премії у відсотках слід визначити в усередненому розмірі, тобто як середнє арифметичне значення розмірів (у відсотках) премій, які були фактично виплачені за січень 2023 року в органах (підрозділах) ДСНС за посадами, що відповідають посаді, з якої був звільнений позивач.

Таким чином, позов підлягає задоволенню частково.

Судові витрати сторонами не понесені.

Керуючись ст.ст.132, 139, 242-246, 255, 293, 295-297 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Кіровоградській області (25015, м. Кропивницький, вул. Пашутінська, 1, ЄДРПОУ 38613719), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (25009, м.Кропивницький, вул. Соборна, 7а, ЄДРПОУ 20632802) про визнання протиправними дій та зобов'язати вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Кіровоградській області щодо включення до довідки від 10.07.2024 року №5502-3954/5517.1 про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2023 року, який враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , премії - 70%.

Зобов'язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Кіровоградській області оформити та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області виправлену довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 за нормами, чинними на 01.01.2023 року.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду Т.М. КАРМАЗИНА