18 лютого 2025 року м. Житомир справа № 240/16874/24
категорія 112010201
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Єфіменко О.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Житомирській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із позовом, в якому:
- визнати протиправними дії Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Житомирській області щодо зазначення в довідці про грошове забезпечення № 01-4/291 від 20.03.2024 про розмір його грошового забезпечення станом на 01.01.2023 для перерахунку його пенсії з 01.02.2023 відомостей про надбавку за особливості проходження служби в розмірі 32% та щомісячної премії в розмірі 10%;
- зобов'язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Житомирській області підготувати на ім'я ОСОБА_1 та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 за відповідною посадою у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 №704 щодо визначення посадового окладу і окладу за спеціальним званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня відповідного календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, зокрема, про надбавку за особливості проходження служби та про щомісячну премію - у середніх розмірах, що фактично виплачені за січень 2023 року за відповідною посадою у тому державному органі, звідки він звільнився на пенсію, для здійснення обчислення та перерахунку йому основного розміру пенсії з 01.02.2023, керуючись вимогами керуючись наказами ДСНС України "Про окремі питання грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту у році" (№6 від 09.01.2020, №21 від 13.01.2021, №25 від 13.01.2022) та аналогічним наказом ДСНС України на 2023 рік, а також наказами начальника головного управління ДСНС України у Житомирській області з даних питань протягом 2020-2023 років.
Аргументуючи заявлені позовні вимоги вказав, що виконання рішення суду Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Житомирській області (далі - відповідач) підготував довідку про розмір його грошового забезпечення станом на 01.01.2023, однак із зменшеними відсотковими значеннями розмірів додаткових видів грошового забезпечення. З відомостями, які відображені у отриманій довідці позивач не погоджується, вважає, що такі безпідставно занижені та призведуть до зменшення його пенсійного забезпечення після відповідного перерахунку.
Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 11.09.2024 відкрите провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників справи.
30.09.2024 від представника Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Житомирській області (далі - відповідач, Управління) надійшов до суду відзив на позов, в якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог з огляду на їх безпідставність. Звертає увагу суду на те, що Управління зазначає розмір преміювання для конкретної особи рядового та начальницького складу служби цивільного захисту заздалегідь не є фіксованим, а здебільшого залежить від особистого внеску в загальні результати служби у межах фонду преміювання, що також передбачено п. 1.2 наказу №НС-35 та п.1 розділу XVI Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України 20.07.2018 №623, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.08.2018 за № 936/32388 №623 (далі - Інструкція №623). При цьому зауважує, що збільшення відсоткового розміру окремих видів грошового забезпечення військовослужбовців за посадою аналогічною тій, яку займав позивач на час звільнення зі служби, зокрема, надбавки за особливості проходження служби та премії, на підставі розпорядчих документів ДСНС, не є тотожним підвищенню грошового забезпечення на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України, а тому таку зміну розміру грошового забезпечення за окремою посадою не можна розглядати як підвищення грошового забезпечення в цілому.
Положення ч.5 ст.262, ч.1 ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Розглянувши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає за необхідне вказати наступне.
Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Житомирській області та отримує пенсію призначену відповідно до Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ).
На виконання вимог рішення суду, відповідач виготовив та направив до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області довідку про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку основного розміру пенсії станом на 01.01.2023, зазначивши у ній розмір надбавки за вислугу років - 50%, надбавки за особливості проходження служби - 32%, надбавка за службу в умовах режимних обмежень - 15% та премія - 10,00%.
Позивач, вважає розміри складових визначених у оновленій довідці безпідставно заниженими, що порушує його право на належне пенсійне забезпечення.
Протиправні, на думку позивача, дії відповідача, слугували підставою для звернення до суду за захистом своїх прав.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на військовій службі, визначає Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-XII від 09.04.1992 (далі - Закон №2262-XII).
Частиною третьою статті 43 Закону №2262-ХІІ визначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч.2 ст.9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 №2011-XII (далі - Закон №2011-XII) до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу надбавки доплати, винагороди, які мають постійний характер премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
За змістом ч 4 ст.9 Закону №2011-ХІІ передбачено, що грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України. Пунктом 2 Постанови №704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Відповідно до п.п.5, 6 постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 №704 надано право керівникам державних органів (Міністру оборони України) у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання:
- установлювати надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років;
- здійснювати преміювання військовослужбовців відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 20.07.2018 № 623 затверджено Інструкцією про порядок виплати грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту (далі - Інструкція №623).
Пунктом 1 Інструкції №623 визначено, що порядок, умови та розміри виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту (далі - особи рядового і начальницького складу), а також порядок виплат одноразової грошової допомоги при звільненні осіб рядового і начальницького складу.
Грошове забезпечення осіб рядового і начальницького складу визначається залежно від посади, спеціального звання, тривалості та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання (пункт 2 Інструкції №623).
Відповідно до п. 3 Інструкції №623, грошове забезпечення осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Пунктом 1 розділу XVI Інструкції №623 визначено, що керівники органів управління (підрозділів) мають право в межах фонду преміювання та економії грошового забезпечення здійснювати преміювання осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби.
Преміювання осіб рядового і начальницького складу здійснюється в межах фонду преміювання, утвореного в розмірі, визначеному наказом ДСНС на відповідний рік, але не менше 10 відсотків фонду посадових окладів.
Дані спірні правовідносини виникли з приводу протиправного, на думку позивача, зазначення Управлінням у виданій позивачеві станом на 01.01.2023 довідці про грошове забезпечення для перерахунку пенсії щомісячної премії у розмірі 10% та розміру надбавки за особливості проходження служби 32% від посадового окладу, проте премія має бути зазначена у довідці у розмірі 280%, а надбавки за особливості проходження служби у розмірі 50 %, оскільки саме такі розміри зазначені у інформації про місячне грошове забезпечення, отримане в 2023 році за посадою начальника управління запобігання надзвичайних ситуацій ГУ ДСНС України у Житомирській області, яка міститься в матеріалах справи.
Таким чином, спірним питанням у даній справі є розмір премії та надбавки за особливості проходження служби, який необхідно зазначати у довідці про грошове забезпечення для перерахунку пенсії.
Механізм проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-XII, визначений Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, згідно із пунктом 1 якого пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Внаслідок визнання нечинними змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, з 05.03.2019 діє редакція пункту 5 Порядку № 45, що була чинною до внесення таких змін.
Так, пунктом 5 Порядку № 45 у редакції, чинній до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України № 103, передбачено, що для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням; надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання "заслужений" чи "народний", службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі; щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок; інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Аналіз вищевикладених норм законодавства вказує, що такі щомісячні виплати як надбавка за особливості проходження служби та премія мають бути зазначені у відповідній довідці про розмір грошового забезпечення у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, з якого особа звільнилася на пенсію.
Аналогічний висновок щодо застосування норм матеріального права, викладений у постанові Верховного Суду від 05.03.2024 у справі № 380/19324/23, яка залишена без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 23.05.2024.
Відповідно до п.п. 2 п. 5 Постанови №704, надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби в межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10% посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
Пунктом 1 розділу XVI Інструкції № 623 визначено, що преміювання осіб рядового і начальницького складу здійснюється в межах фонду преміювання, утвореного в розмірі, визначеному наказом ДСНС на відповідний рік, але не менше 10 відсотків фонду посадових окладів.
Таким чином, згідно із Постанови №704 та Інструкції №623, розмір щомісячної премії не може бути меншим аніж 10% посадового окладу.
Судовим розглядом встановлено, що наказ ДСНС України від 13.01.2023 №35 є чинним на січень місяць, за тарифним розрядом позивача 20 і більше максимальний розмір премії до 170 %, а надбавки за особливості проходження служби 50%.
13.02.2023 наказом ДСНС України №102 внесено зміни до наказу ДСНС України від 13.01.2023 №НС-35, та викладено в тому числі додаток щодо визначення розміру премії за тарифними розрадами в збільшеному розмірі, однак такий наказ (№102) діє з 01.02.2023, відповідно до якого за тарифним розрядом 20 і більше передбачено премію 289%, у зв'язку з чим, суд вважає, що відсутні підстави для його застосування станом на 01.01.2023.
Відповідно до інформації про місячне грошове забезпечення, отримане в 2023 році за посадою, яку займав позивач перед звільненням розмір премії який встановлювався на підставі наказу ДСНС України №102 від 13.02.2023, за січень за прирівняною посадою позивача становить 114 %, розмір надбавки за особливості проходження служби за січень 2023 року становить 50%.
Однак, у ході судового розгляду справи встановлено, що відповідач підготував та надав Пенсійному фонду довідку №01-4/291 від 20.03.2024 про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку його пенсії, із зазначенням розміру надбавки за особливості проходження служби - 32% та премія - 10%.
Із урахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку, що відповідачем протиправно зазначено у довідці від №01-4/291 від 20.03.2024 про грошове забезпечення станом на 01.01.2023, виданої позивачу розміру надбавки за особливості проходження служби 32% та премії до 10%, оскільки станом на 01.01.2023 розміру надбавки за особливості проходження служби становить 50%, а розмір премії має визначений у довідці про розмір грошового забезпечення, у середньому розмірі, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, з якої позивача звільнено на пенсію, тобто 114% посадового окладу.
Як свідчать матеріали справи відповідач під час оформлення вказаної довідки визначив розміри складових, як надбавка за особливості проходження військової служби та премія, при цьому їх зменшуючи без підтверджуючих на те підстав, тобто не враховуючи нормативно - правові акти, які регулюють таке обчислення.
При цьому, слушно зауважити, що під час визначення складових довідки про грошове забезпечення станом на 01.01.2023, відповідач повинен був їх визначити у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право особи на перерахунок пенсії за відповідною посадою, з якої таку особу звільнено.
Дослідивши матеріали даної справи, з огляду на її суб'єктний склад та підстави виникнення цього спору, враховуючи норми, якими врегульовано спірні відносини, та зважаючи на зміст заявлених вимог, суд дійшов до висновку, що ця справа відповідає ознакам типової справи, для якої зразковим є рішення у справі №380/19324/23.
Ч. 3 ст. 291 КАС України встановлено, що при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з нормами частин 1, 2 статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд дійшов висновку, про наявність підстав для задоволення адміністративного позову.
Питання про розподіл судових витрат вирішується судом, відповідно до ст.139 КАС України.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд
вирішив:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 . РНОКПП: НОМЕР_1 ) до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Житомирській області (вул. Героїв Пожежних, буд.67-б, м. Житомир, 10006. ЄДРПОУ: 38624322) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії, задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Житомирській області щодо зазначення в довідці №01-4/291 від 20.03.2024 про грошове забезпечення ОСОБА_1 відомостей про надбавку за особливості проходження служби в розмірі 32% та щомісячної премії в розмірі 10% визначених станом на 01.01.2023 для перерахунку його пенсії з 01.02.2023.
Зобов'язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Житомирській області підготувати ОСОБА_1 та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 за відповідною посадою у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ від 09.04.1992 з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 №704 щодо визначення посадового окладу і окладу за спеціальним званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня відповідного календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, зокрема, про надбавку за особливості проходження служби та про щомісячну премію - у середніх розмірах, що фактично виплачені за січень 2023 року за відповідною посадою у тому державному органі, звідки він звільнився на пенсію, для здійснення обчислення та перерахунку йому основного розміру пенсії з 01.02.2023, керуючись наказом Державної служби України з надзвичайних ситуацій України від 13.01.2023 №НС-35.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Житомирській області сплачений судовий збір в розмірі 1 211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн 20 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.В. Єфіменко
Повний текст складено: 18 лютого 2025 р.
18.02.25