Рішення від 18.02.2025 по справі 905/1434/24

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,

гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,

код ЄДРПОУ: 03499901,UA368999980313151206083020649

РІШЕННЯ

іменем України

18.02.2025 Справа №905/1434/24

Господарський суд Донецької області, у складі судді Демідової П.В., при секретарі судового засідання Курило Є.П., розглянувши в судовому засіданні матеріали справи №905/1434/24

за позовом: Державної екологічної інспекції у Донецькій області, м.Костянтинівка, Донецька область,

до відповідача: Державного підприємства «Селидіввугілля», м.Селидове, Донецька область,

про відшкодування збитків в розмірі 322 851,27грн.

Представники сторін:

від позивача: не з'явився;

від відповідача: не з'явився.

СУТЬ СПРАВИ:

Позивач, Державна екологічна інспекція у Донецькій області, звернувся до Господарського суду Донецької області з позовною заявою до Державного підприємства «Селидіввугілля» про відшкодування збитків в розмірі 322 851,27грн.

В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на порушення відповідачем законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в частині перевищення встановленого нормативу гранично допустимих скидів забруднюючих речовин у водні об'єкти, що завдало збитків державі на загальну суму 322 851,27грн.

Господарський суд ухвалою від 12.11.2024 прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі 905/1434/24; визначив здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження; підготовче засідання призначив на 03.12.2024 року о 12:20 год.

Господарський суд ухвалою від 03.12.2024 (з урахування ухвали від 23.12.2024) продовжив строк підготовчого провадження на 30 днів; відклав підготовче засідання на 21.01.2025 року об 11:30год; відповідачу запропонував в строк до 01.01.2025 надати відзив на позовну заяву, з доказами направлення на адресу позивача; позивачу - в строк до 10.01.2025 надати відповідь на відзив, з доказами направлення на адресу відповідача.

Господарський суд ухвалою від 21.01.2025 закрив підготовче провадження та призначив розгляд справи по суті на 18.02.2025 року об 11:30год.

13.02.2025 від позивача через підсистему «Електронний суд» надійшло клопотання про розгляд справи без участі представника, з додатками за переліком.

Представники сторін в судове засідання не з'явились, про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені шляхом направлення ухвали суду від 21.01.2025 до електронних кабінетів, та, згідно довідки, сформованої у системі «Діловодство спеціалізованого суду» ухвала доставлена до електронних кабінетів сторін 23.01.2025.

Згідно з п.2 ч.6 ст.242 ГПК України днем вручення судового рішення є день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення до електронного кабінету особи.

Враховуючи зазначене, та беручи до уваги доставлення ухвали суду сторонам через сервіс Електронного кабінету ЄСІТС, вони є такими, що належним чином повідомлені про розгляд справи.

З'ясувавши фактичні обставини справи, докази на їх підтвердження, виходячи з фактів, встановлених у процесі розгляду справи, суд,-

ВСТАНОВИВ:

Державна екологічна інспекція у Донецькій області діє на підставі Положення про Державну екологічну інспекцію у Донецькій області, затвердженого наказом №20 від 20.02.2023 (далі - Положення).

Державна екологічна інспекція у Донецькій області (далі - Інспекція) є територіальним органом Державної екологічної інспекції України, який діє у складі Держекоінспекції України та їй підпорядковується.

Відповідно до пункту 2 розділу II Положення, Інспекція здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установам та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами нерезидентами вимог законодавства про охорону, раціональне використання вод та відтворення водних ресурсів, зокрема щодо: наявності та додержання умов дозволів, установлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин, лімітів забору і використання води та скидання забруднюючих речовин тощо.

Для виконання покладених завдань, Інспекція має право пред'являти претензії про відшкодування шкоди, збитків і втрат, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства з питань, що належать до її компетенції, та розраховує їх розмір, звертається до суду з відповідним позовом (пункт 10 розділу II Положення).

Згідно з витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань основним видом діяльності відповідача, Державного підприємства «Селидіввугілля» є добування кам'яного вугілля.

Відповідач (Державне підприємство «Селидіввугілля» в особі відокремленого підрозділу «Шахта «Курахівська») є водокористувачем з правом, зокрема, скидання шахтних стічних вод у водні об'єкти і здійснює водокористування відповідно до дозволу на спеціальне водокористування від 21.06.2012 № УКР-ДОН-5260 Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Донецькій області.

Дозвіл на спеціальне водокористування від 21.06.2012 №УКР-ДОН-5260 був виданий відповідачу на термін до 01.07.2015, який продовжив строк своєї дії на період проведення антитерористичної операції відповідно до ч.15 статті 4-1 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності», так як відповідач здійснював свою діяльність на території проведення антитерористичної операції.

Отже, нормативи встановлених гранично допустимих скидів та гранично допустимих концентрацій забруднюючих речовин, які були встановлені відповідачу дозволом на спеціальне водокористування від 21.06.2012 № УКР-ДОН-5260, діяли з 21.06.2012 та станом на звітний період за який позивачем будо проведено позапланову перевірку відповідача, тобто станом на 2020 року норми були чинними в значеннях наведених в дозволі.

Дозволом на спеціальне водокористування від 21.06.2012 №УКР-ДОН-5260 встановлено:

- випуск №1 категорія зворотних вод: стічні (шахтні) води; водний об'єкт, що приймає стічні води: балка Вовчанка, басейн ріки Вовча; код водного об'єкту, відстань до гирла: 20/Чор/Дніпро/0410/0102/0216, ШР, 292 км; категорія водокористування водного об'єкта: рибогосподарська 11; фактична витрата стічних вод: 4279,0тис.м3/рік, 11723,3м3/доб, 488,5м3/година; затверджена витрата стічних вод для встановлення ГДС: 4948,8тис.м3/рік, 13560,0м3/доб, 565,0м3/година; фактичний і затверджений склад і скидання речовин у стічних водах (скидання речовин, зв'язаних з діяльністю водокористувача, але не зазначених нижче, заборонений): завислі речовини - 18,4 мг/дм3, 89,1 т/рік; ХСК - 17,9 мг/дм3, 123,7 т/рік; БСК5 - 3,32 мг/дм3, 20,0 т/рік; азот амонійний - 0,45 мг/дм3, 5,0 т/рік; нітріти - 0,089 мг/дм3, 5,0 т/рік; нітрати - 2,26 мг/дм3, 25,0 т/рік; хлориди - 444,8 мг/дм3, 1732 т/рік; свинець - 0,0085мг/дм3, 0,15т/рік; нікель - 0,007мг/дм3, 0,10т/рік; цинк - 0,005мг/д3, 0,25т/рік; хром (загальний) - 0,0017мг/дм3, 0,05т/рік; мідь - 0,001мг/дм3, 0,05т/рік; марганець - 0,017мг/дм3, 0,10т/рік; залізо (загальне) - 0,79 мг/дм3, 1,50 т/рік; сухий залишок (мінералізація) - 3440,5 мг/дм3, 7423,2 т/рік; сульфати - 1234,5 мг/дм3, 2474,4 т/рік; феноли - 0,001 мг/дм3, 0,005т/рік; нафтопродукти - 0,3 мг/дм3, 1,50 т/рік; фосфати - 0,35 мг/дм3, 4,95 т/рік;

- випуск №2 категорія зворотних вод: стічні (шахтні) води; водний об'єкт, що приймає стічні води: балка Солоненька, басейн ріки Вовча; код водного об'єкту, відстань до гирла: 20/Чор/Дніпро/0410/0102/0216, ШР, 292 км; категорія водокористування водного об'єкта: рибогосподарська 11; фактична витрата стічних вод: 1753,0тис.м3/рік, 4802,7м3/доб, 200,1м3/година; затверджена витрата стічних вод для встановлення ГДС: 1752,0тис.м3/рік, 4800,0м3/доб, 200,0м3/година; фактичний і затверджений склад і скидання речовин у стічних водах (скидання речовин, зв'язаних з діяльністю водокористувача, але не зазначених нижче, заборонений): завислі речовини - 21,9 мг/дм3, 31,5 т/рік; ХСК - 20,2 мг/дм3, 43,80 т/рік; БСК5 - 3,1 мг/дм3, 7,01 т/рік; азот амонійний - 0,46 мг/дм3, 1,75 т/рік; нітріти - 0,075 мг/дм3, 1,75 т/рік; нітрати - 1,98 мг/дм3, 8,76 т/рік; хлориди - 450,0 мг/дм3, 613,20 т/рік; свинець - 0,0065мг/дм3, 0,05т/рік; нікель - 0,009мг/дм3, 0,04т/рік; цинк - 0,055мг/д3, 0,09т/рік; хром (загальний) - 0,001мг/дм3, 0,02т/рік; мідь - 0,001мг/дм3, 0,02т/рік; марганець - 0,019мг/дм3, 0,04т/рік; залізо (загальне) - 0,21 мг/дм3, 0,53 т/рік; сухий залишок (мінералізація) - 3345 мг/дм3, 2628,00 т/рік; сульфати - 1069,5 мг/дм3, 876,00 т/рік; феноли - 0,001 мг/дм3, 0,002т/рік; нафтопродукти - 0,3 мг/дм3, 0,53 т/рік; фосфати - 0,36 мг/дм3, 1,75 т/рік;

Державне агентство водних ресурсів України листом №2106/3/5/11-21 від 14.04.2021, у рамках співпраці до Меморандуму про співробітництво, надіслало Державній екологічній інспекції України інформацію щодо водокористувачів, що скидали забруднені зворотні (стічні) води у поверхневі водні об'єкти у 2020 році.

Державна екологічна інспекція України звернулась з листом №8910/2.3/4-21 від 12.08.2021 «Про надання Прем'єр-міністром України доручення на проведення позапланових заходів» до Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України, в якому просила звернутись до Кабінету Міністрів України з проханням надати доручення Прем'єр-міністра України стосовно здійснення позапланових заходів з питань дотримання вимог природоохоронного законодавства підприємств - забруднювачів водних об'єктів, на виконання Рішення Ради національної безпеки і оборони України від 23 березня 2021 року «Про виклики і загрози національній безпеці України в екологічній сфері та першочергові заходи щодо їх нейтралізації», введеного в дію Указом Президента України від 23 березня 2021 року №111/2021, протоколу наради з питань безпеки водних ресурсів держави, водозабезпечення секторів економіки, а також забезпечення населення якісною питною водою в населених пунктах України, яка відбулась в Раді національної безпеки і оборони України від 14.06.2021 (підпункт 2) пункту 3), витягу з протоколу № 25 засідання Ради національної безпеки і оборони України від 30.07.2021 щодо пункту 3 «Про стан водних ресурсів України», з метою попередження негативного впливу на життя, здоров'я населення та довкілля.

Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України звернулось з листом №25/1-21/17626-21 від 17.08.2021 «Про надання доручення Держекоінспекції на здійснення позапланових заходів державного нагляду (контролю)» до Прем'єр-міністра України Дениса Шмигаля, в якому, просило доручити Державній екологічній інспекції України провести позапланові заходи державного нагляду (контролю) з питань дотримання вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища підприємствам-забруднювачам водних об'єктів згідно з наданим переліком.

На вказаний лист Прем'єр-міністр України надав доручення Мальованому А.М. №39200/1/1-21 віл 07.03.2021, в якому просив здійснити заходи державного нагляду (контролю) щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства підприємствами-забруднювачами, про результати повідомити Кабінет Міністрів.

Голова Державної екологічної інспекції України Андрій Мальований, на виконання доручення Прем'єр-міністра України №39200/1/1-21 віл 07.03.2021 доручив керівникам територіальних та міжрегіональних органів Державної екологічної інспекції України забезпечити, зокрема: до 31.12.2021 організацію та здійснення позапланових заходів державного нагляду (контролю) за дотриманням вимог природоохоронного законодавства підприємствами-забруднювачами водних ресурсів (згідно з переліком, що додається) з урахуванням вимог статті 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» щодо проведення позапланового заходу лише з тих питань, необхідність перевірки яких стала підставою для здійснення цього заходу, з обов'язковим їх зазначенням у направленні на проведення заходу державного нагляду (контролю); не пізніше 3 днів після закінчення перевірки забезпечити надання інформації про результати позапланових заходів державного нагляду (контролю) за дотриманням вимог природоохоронного законодавства підприємствами-забруднювачами водних ресурсів.

Наказом Державної екологічної інспекції у Донецькій області №898 від 02.11.2021 «Про проведення позапланової перевірки Відокремленого підрозділу «Шахта «Курахівська» Державного підприємства «Селидіввугіля» створено робочу групу для проведення позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства Відокремленим підрозділом «Шахта «Курахівська» Державного підприємства «Селидіввугіля», яка у період з 02.11.2021 по 15.11.2021 мала здійснити позапланову перевірку за місцезнаходженням відокремленого підрозділу.

Згідно з направленням Державної екологічної інспекції у Донецькій області №732/21 від 02.11.2021 на проведення позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства старші інспектори з охорони навколишнього середовища у Донецькій області: Прутков В.В., ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , Шеленга В.В. та державні інспектори: Полковников Д.І., Пухова Г.В., Нікулін П.О., Ігнатова О.М., Гумянова Ю.О., Нейковська К.С., направлені для проведення перевірки у період з 02.11.2021 по 15.11.2021 до Відокремленого підрозділу «Шахта «Курахівська» Державного підприємства «Селидіввугіля» за місцезнаходженням та місцем провадження господарської діяльності: вул.Терикона, буд.1, м.Гірник, м.Селидове, Донецька область, 85487.

15.11.2021 за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів складено акт №145-05, відповідно до якого встановлено наявність порушень вимог законодавства, зокрема, пункту 3 частини I статті 44 ВКУ, а саме: згідно форми статистичної звітності 2ТП-водгосп (річна) за 2020 рік виявлено перевищення ГДС по сульфатам, залізу загальному і сухому залишку. Згідно результатів досліджень води за 2020 рік встановлено перевищення ГДК по завислим речовинам, залізу загальному, сульфатам, сухому залишку та хлоридам на обох водовипусках підприємства; за результатами вимірювань, проведених відділом інструментально-лабораторного контролю №2 Державної екологічної інспекції у Донецькій області на випуску №1 та випуску №2 зафіксовані перевищення затверджених гранично допустимих концентрацій по хлоридам, сульфатам, сухому залишку. Вказаний акт підписано посадовими особами органу державного нагляду (контролю), директором та провідним інженером з ОНС ВП «Шахта «Курахівська» ДП «Селидіввугілля», без зауважень.

Державною екологічною інспекцією у Донецькій області, з метою усунення порушення вимог природоохоронного законодавства, виявлених під час перевірки дотримання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, надано припис №145-05 від 22.11.2021 директору Відокремленого підрозділу «Шахта «Курахівська» Державного підприємства «Селидіввугілля», відповідно до якого, приписано: протягом 10 днів з моменту отримання припису, розробити план організаційно-технічних заходів по усуненню виявлених недоліків; копію наказу про його затвердження, а також інформацію щодо обсягу скиду та результатів вимірювань показників складу і властивостей стічних вод через водовипуск №1, №2, підприємства за період з 01.01.2021 по 03.06.2021 та за період з 04.06.2021 по 10.11.2021 надати до Державної екологічної інспекції у Донецькій області; дотримуватись умов дозволу на спецводокористування, а саме: з 22.11.2021 дотримуватись нормованих показників ГДК забруднюючих речовин у стічних водах на випуску №1, №2, підприємства; не припускати перевищення, встановлених дозволом на спеціальне водокористування, ГДК забруднюючих речовин; з 22.11.2021 дотримуватись умов дозволу на спеціальне водокористування, а саме: дотримуватись нормованих показників ГДС забруднюючих речовин на випуску №1, підприємства; не припускати перевищення встановлених дозволом на спеціальне водокористування, ГДС забруднюючих речовин; до 01.03.2022 після подання щорічної статистичної звітності 2ТП-водгосп (річна) за 2021, завірену належним чином копію надати до Державної екологічної інспекції у Донецькій області.

Відокремленим підрозділом «Шахта «Курахівська» ДП «Селидіввугілля» відповідно до вказаного припису надано план заходів усунення порушень, виявлених під час перевірки підприємства, обсягів скидів шахтної води з 01.01.2021 по 10.11.2021 (за періодами) та наказ про усунення порушень природоохоронного законодавства (лист №1230 від 29.11.2021 «Про надання інформації»).

Згідно з Методикою розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону і раціональне використання водних ресурсів, затвердженою наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища №389 від 20.07.2009, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 14.08.2009 за №767/16783 (надалі - Методика), позивачем здійснено розрахунок розміру відшкодування збитків, заподіяного природному середовищу р.Вовча в результаті наднормативного скиду зворотних вод випусків №1, №2, ВП «Шахта «Курахівська» ДП «Селидіввугілля» за період з 01.01.2020 по 31.12.2020 відповідно до якого розмір збитків становить 322 851,27грн.

28.01.2022 Державна екологічна інспекція у Донецькій області направила Державному підприємству «Селидіввугілля» претензію №12-8/22 від 28.01.2022 про відшкодування збитків заподіяних державі внаслідок наднормативного скиду забруднюючих речовин у водний об'єкт із зворотними водами у сумі 322 851,27грн, в якій позивач зазначає про обов'язок відповідача відшкодувати шкоду, заподіяну внаслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища перерахувавши кошти в сумі 322 851,27грн протягом одного місяця з моменту отримання претензії.

Відповіді на вказану претензію позивачем отримано не було, кошти за завдану шкоду не перераховано.

Порушення відповідачем законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в частині перевищення встановленого нормативу гранично допустимих скидів забруднюючих речовин у водні об'єкти, що завдало збитків державі на загальну суму 322 851,27грн стало підставою для звернення позивача до суду.

Дослідивши матеріали справи на підставі приписів чинного законодавства, суд виходить з наступного.

Відносини в галузі охорони навколишнього природного середовища України регулюються Законом України «Про охорону навколишнього природного середовища», земельним, водним, лісовим законодавством, законодавством про надра, про охорону атмосферного повітря, про охорону і використання рослинного і тваринного світу та іншим спеціальним законодавством.

Правовідносини, які виникли між сторонами за своїм правовим змістом опосередковують відносини у сфері надання послуг водопостачання та водовідведення.

Відповідно до ст.31 Закону України «Про охорону навколишнього середовища України» екологічне нормування проводяться з метою встановлення комплексу обов'язкових норм, правил, вимог щодо охорони навколишнього природного середовища, використання природних ресурсів та забезпечення екологічної безпеки.

Екологічні нормативи встановлюють гранично допустимі викиди та скиди у навколишнє природне середовище забруднюючих хімічних речовин, рівні допустимого шкідливого впливу на нього фізичних та біологічних факторів. Нормативи гранично допустимих концентрацій забруднюючих речовин у навколишньому природному середовищі та рівні шкідливих фізичних та біологічних впливів на нього є єдиними для всієї території України (ст.33 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»).

Згідно з п.3 ч.1 ст.44 Водного кодексу України водокористувачі зобов'язані дотримувати встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та встановлених лімітів забору води, лімітів використання води та лімітів скидання забруднюючих речовин.

Скидання стічних вод у водні об'єкти допускається лише за умови наявності нормативів гранично допустимих концентрацій та встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин (ч.1 ст.70 Водного кодексу України ).

Відповідно до ч.1 ст.111 Водного кодексу України підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України.

Приписами статті 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» передбачено, що порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим Законом та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність. Підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Застосування заходів дисциплінарної, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від компенсації шкоди, заподіяної забрудненням навколишнього природного середовища та погіршенням якості природних ресурсів.

Шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, в повному обсязі (ст.69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»).

Загальні підстави відповідальності за завдану майнову шкоду визначені статтею 1166 Цивільного кодексу України, відповідно до якої майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

З матеріалів справи вбачається, що в ході проведення позапланової перевірки скидів забруднюючих речовин у водний об'єкт, здійснених ВП «Шахта «Курахівська» ДП «Селидіввугілля», Державною екологічною інспекцією у Донецькій області встановлено перевищення встановленого нормативу гранично допустимого скиду (ГДС), про що складено акт №145-05 від 15.11.2021 та видано обов'язковий до виконання припис №145-05 від 22.11.2021.

Так, згідно відомостей форми статистичної звітності 2ТП-водгосп (річна) за 2020 та дозволу на спеціальне водокористування № УКР-ДОН-5260 від 21.06.2012 було встановлено:

- по випуску №1 у балку Вовчанка: по залізу загальному - фактичний скид забруднюючої речовини становив 2,32т, при затвердженому нормативу ГДС 1,5т; по сульфатам - 5107,60т, при затвердженому нормативу ГДС 2496,50т;

- по випуску №2 у балку Солоненька: по залізу загальному - фактичний скид забруднюючої речовини становив 0,81т, при затвердженому нормативу ГДС 0,53т; по сульфатам - 1994,20т, при затвердженому нормативу ГДС 876,0т.

Матеріали справи не містять доказів в підтвердження оскарження припису Державної екологічної інспекції у Донецькій області №145-05 від 22.11.2021, натомість відповідачем на виконання зазначеного припису надано план заходів щодо усунення порушень, виявлених під час перевірки підприємства та довідку про об'єми шахтної води скинутої в пруди відстійники ВП «Шахта «Курахівська» за періоди з 01.01.2021 по 03.06.2021 та за період з 04.06.2031 по 10.11.2021, що свідчить про визнання відповідачем вини в частині перевищення встановленого нормативу гранично допустимого скиду у 2020 році та вжиття заходів для усунення виявлених порушень.

У відповідності до ст.20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» Держекоінспекції надано право пред'являти претензії про відшкодування збитків і втрат, заподіяних внаслідок порушення природоохоронного законодавства.

Згідно з Методикою розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону і раціональне використання водних ресурсів, затвердженою наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища №389 від 20.07.2009 року, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 14.08.2009 року за №767/16783 (надалі - Методика), позивачем здійснено розрахунок розміру відшкодування збитків, заподіяних державі, а саме:

- по випуску №1 за період з 01.01.2020 по 31.12.2020: Ззалізо заг = 54 774,15грн (1,6*1,26*1,5*(0,820*22089,200)); Зсульфати = 174 414,00грн (1,6*1.26*1,5*(2611,1*22,089));

- по випуску №2 за період з 01.01.2020 по 31.12.2020: Ззалізо заг = 18 970,56грн (1,6*1,26*1,5*(0,284*22089,200)); Зсульфати = 74 692,56грн (1,6*1.26*1,5*(1118,200*22,089)).

Будь-яких заперечень щодо здійсненого позивачем розрахунку завданих збитків відповідачем, доказів відсутності вини у встановленому порушенні не надано, а також не наведено власного контррозрахунку завданих збитків. Докази відшкодування збитків в матеріалах справи відсутні.

Виходячи з вищевикладеного, завдана шкода, яка розрахована у відповідності до вимог Методики, перебуває у причинному зв'язку з діями відповідача, які є протиправними та вчинені з його вини (скид зворотних вод з перевищенням встановлених нормативів гранично допустимого скиду), що підтверджується матеріалами справи.

З наведеного вбачається наявність всіх елементів складу правопорушення, що має наслідком відповідальність у вигляді стягнення збитків, а також свідчить про правомірність та обґрунтованість позовних вимог позивача.

Відповідно до статті 42 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» в Україні фінансування заходів щодо охорони навколишнього природного середовища здійснюється за рахунок Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим та місцевих бюджетів, коштів підприємств, установ та організацій, фондів охорони навколишнього природного середовища, добровільних внесків та інших коштів.

За приписами статті 47 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» для фінансування заходів щодо охорони навколишнього природного середовища утворюються Державний, Автономної Республіки Крим та місцеві фонди охорони навколишнього природного середовища. Автономної Республіки Крим та місцеві фонди охорони навколишнього природного середовища утворюються у складі бюджету Автономної Республіки Крим та відповідного місцевого бюджету за місцем заподіяння екологічної шкоди за рахунок, зокрема, частини грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища в результаті господарської та іншої діяльності, згідно з чинним законодавством.

Згідно з п.7 ч.3 ст.29 Бюджетного кодексу України джерелами формування спеціального фонду Державного бюджету України в частині доходів (з урахуванням особливостей, визначених пунктом 1 частини 2 статті 67-1 цього Кодексу) є, зокрема, 30 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності.

До надходжень спеціального фонду місцевих бюджетів належать, зокрема, 70 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, в тому числі: до бюджетів місцевого самоврядування (крім бюджетів міст Києва та Севастополя) - 50 відсотків, обласних бюджетів та бюджету Автономної Республіки Крим - 20 відсотків, бюджетів міст Києва та Севастополя - 70 відсотків (п.4 ч.1 ст.69-1 Бюджетного кодексу України).

У п.п.1, 2 глави XI Порядку організації роботи органів Державної казначейської служби України у процесі казначейського обслуговування державного та місцевих бюджетів за доходами та іншими надходженнями, затвердженого наказом №128 від 09.08.2013 Державної казначейської служби України зазначено, що кошти, які відповідно до Бюджетного кодексу України та закону про Державний бюджет України розподіляються між державним та місцевими бюджетами, зараховуються на аналітичні рахунки, відкриті в Державній казначейській службі України на ім'я відповідного органу Державної казначейської служби України за субрахунком 3331 «Кошти, які підлягають розподілу між державним і місцевими бюджетами» Плану рахунків (далі рахунок 3331) у розрізі територій та кодів класифікації доходів бюджету. Кошти, які надійшли протягом дня (з урахуванням повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджетів) на рахунки 3331, у регламентований час розподіляються Державною казначейською службою України за встановленими нормативами між державним бюджетом та відповідними місцевими бюджетами.

Указом Президента України від 05.03.2015 № 123/2015 «Про утворення військово-цивільних адміністрацій» утворено Донецьку обласну військово-цивільну адміністрацію та Донецькій обласній державній адміністрації надано статус Донецької обласної військово-цивільної адміністрації.

Указом Президента України від 04.07.2022 № 469/2022 «Про утворення військових адміністрацій населених пунктів у Донецькій області» утворено Курахівську міську військову адміністрацію Покровського району Донецької області.

Відповідно до ч.3 ст.1 Закону України «Про військово-цивільні адміністрації», військово-цивільні адміністрації району, області - це тимчасові державні органи, що здійснюють на відповідній території повноваження районних, обласних рад, державних адміністрацій та інші повноваження, визначені цим Законом.

Згідно з ч.1 ст.3 Закону України «Про військово-цивільні адміністрації», у день набрання чинності актом Президента України про утворення військово-цивільної адміністрації припиняються згідно із цим Законом повноваження обласної ради, її виконавчого апарату, посадових та службових осіб місцевого самоврядування, які працюють у цих органах, - у разі утворення військово-цивільної адміністрації області.

Як вбачається зі змісту ст.4 Закону України «Про військово-цивільні адміністрації», військово-цивільні адміністрації населених пунктів на відповідній території здійснюють повноваження, із складання та затвердження місцевого бюджету, внесення змін до нього; забезпечення виконання відповідного бюджету.

Отже, на сьогоднішній день, повноваженнями щодо розпорядження обласним фондом охорони навколишнього середовища наділена Донецька обласна державна адміністрація, а спеціальним фондом Курахівської міської ради Курахівська міська військова адміністрація Покровського району Донецької області.

Враховуючи наведені положення законодавства, завдана відповідачем шкода державі, внаслідок скиду Відокремленим підрозділом «Шахта «Курахівська» Державного підприємства «Селидіввугілля» забруднюючих речовин у водний об'єкт зі зворотними водами з перевищенням встановлених нормативів гранично допустимих скидів в сумі 322 851,27грн підлягає зарахуванню до спеціального фонду Державного фонду охорони навколишнього природного середовища у розмірі 96 855,38грн, що становить 30% загальної суми збитків, обласного фонду охорони навколишнього природного середовища Донецької обласної державної адміністрації у розмірі 64 570,25грн, що становить 20% загальної суми збитків, фонду охорони навколишнього природного середовища Курахівської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області у розмірі 161 425,64грн, що становить 50% загальної суми збитків.

З огляду на зазначене, суд дійшов висновку позовну заяву Державної екологічної інспекції у Донецькій області до Державного підприємства «Селидіввугілля» про відшкодування збитків в розмірі 322 851,27грн задовольнити.

Відповідно до вимог ст.129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати із сплати судового збору покладаються на відповідача.

Стосовно інших судових витрат, суд зазначає, що відповідно до положень ч.8 ст.129 ГПК України, до суду не надходило ані заяв, ані клопотань про їх відшкодування, ані доказів в підтвердження понесення таких судових витрат, у зв'язку з чим суд не вбачає підстав для їх розподілу.

Керуючись ст.ст.12, 13, 76, 86, 129, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

ВИРІШИВ:

1.Позовну заяву Державної екологічної інспекції у Донецькій області до Державного підприємства «Селидіввугілля» про відшкодування збитків в розмірі 322 851,27грн задовольнити.

2.Стягнути з Державного підприємства «Селидіввугілля» (85401, Донецька область, м.Селидове, вул.Карла Маркса, 41; код ЄДРПОУ 33426253) збитки на загальну суму 322 851,27 грн. (триста двадцять дві тисячі вісімсот п'ятдесят одна грн. 27 коп.) на рахунок UA718999980333139331000005682, банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.), отримувач: Донецьке ГУК/Курахівська МТГ/24062100, код отримувача (ЄДРПОУ) 37967785, КБК 24062100 - грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, до: спеціального фонду Державного бюджету України в сумі 96 855,38 грн. (дев'яносто шість тисяч вісімсот п'ятдесят п'ять гривень 38 копійок), що становить 30% загальної суми збитків; обласного фонду охорони навколишнього природного середовища Донецької обласної державної адміністрації (ЄДРПОУ 00022473) в сумі 64 570,25 грн. (шістдесят чотири тисячі п'ятсот сімдесят гривень 25 копійок), що становить 20% загальної суми збитків; фонду охорони навколишнього природного середовища Курахівської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області (ЄДРПОУ 44907766) в сумі 161 425,64 грн. (сто шістдесят одна тисяча чотириста двадцять п'ять гривень 64 копійок), що становить 50% загальної суми збитків.

3.Стягнути з Державного підприємства «Селидіввугілля» (85401, Донецька область, м.Селидове, вул.Карла Маркса, 41; код ЄДРПОУ 33426253) на користь Державної екологічної інспекції у Донецькій області (85114, Донецька область, м.Костянтинівка, вул.Петровського, буд.18а, код ЄДРПОУ 38034476) судовий збір у сумі 4 842,77 (чотири тисячі вісімсот сорок дві гривень 77 копійок), реквізити: рах. IBAN UA928201720343130003000081167 в УДКСУ у м.Костянтинівка, ЄДРПОУ 38034476, МФО 820172, отримувач Державна екологічна інспекція у Донецькій області.

4.Видати накази після набрання рішенням законної сили.

5.Рішення може бути оскаржене в Східний апеляційний господарський суд протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку передбаченому розділом IV ГПК України.

Суддя П.В. Демідова

Інформацію щодо руху справи можна отримати на інформаційному сайті http://www.reyestr.court.gov.ua, веб-порталі "Судова влада України" (dn.arbitr.gov.ua).