про відмову у відкритті касаційного провадження
18 лютого 2025 року
м. Київ
справа №380/14287/24
адміністративне провадження № К/990/4100/25
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Кравчука В.М., суддів Єзерова А.А., Стародуба О.П.,
перевіривши касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області
на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 09.09.2024 (суддя Сподарик Н.І.) та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 08.01.2025 (колегія у складі: судді-доповідача Довгої О.І., суддів Глушко І.В., Запотічного І.І.)
у справі № 380/14287/24
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області
про визнання дій протиправним, зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі також - ГУ ПФ України у Львівській області, відповідач, скаржник), в якому просив:
- визнати протиправними дії ГУ ПФ України у Львівській області щодо відмови ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку пенсії з 01.02.2023 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023, виданої Західним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції на підставі рішення Львівського окружного адміністративного суду від 13.03.2024 у справі № 380/2646/24;
- зобов'язати відповідача з 01.02.2023 здійснити перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023, виданої Західним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції на підставі рішення Львівського окружного адміністративного суду від 13.03.2024 у справі № 380/2646/24, з урахуванням раніше проведених виплат.
Львівський окружний адміністративний суд рішенням від 09.09.2024, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 08.01.2025, позов задовольнив.
03.02.2025 до Верховного Суду надійшла касаційна скарга ГУ ПФ України у Львівській області, в якій останнє з посиланням на неправильне застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального права й порушення ними приписів процесуального права просить скасувати рішення Львівського окружного адміністративного суду від 09.09.2024 та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 08.01.2025, ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.
Перевіряючи наявність підстав для відкриття касаційного провадження, Суд виходить з такого.
Відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 4 КАС України адміністративна справа незначної складності (малозначна справа) - адміністративна справа, у якій характер спірних правовідносин, предмет доказування та склад учасників тощо не вимагають проведення підготовчого провадження та (або) судового засідання для повного та всебічного встановлення її обставин.
Згідно з п. 3 ч. 6 ст. 12 КАС України для цілей цього Кодексу справами незначної складності є справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
У цій справі оскаржуються дії територіального Пенсійного фонду України щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплаті особі пенсії за вислугу років з 01.02.2023 виходячи з грошового забезпечення, зазначеного у довідці уповноваженого органу про розмір грошового забезпечення.
Львівський окружний адміністративний суд в ухвалі від 09.07.2024 про відкриття провадження вирішив питання про розгляд цієї справи за правилами спрощеного позовного провадження.
У такому разі ухвалені у цій справі судові рішення відповідно до п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України не підлягають касаційному оскарженню, крім випадків, якщо: а) касаційна скарга стосується питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовчої практики; б) особа, яка подає касаційну скаргу, відповідно до цього Кодексу позбавлена можливості спростувати обставини, встановлені оскарженим судовим рішенням, при розгляді іншої справи; в) справа становить значний суспільний інтерес або має виняткове значення для учасника справи, який подає касаційну скаргу; г) суд першої інстанції відніс справу до категорії справ незначної складності помилково.
Доведення зазначених обставин та, відповідно, права на касаційне оскарження судових рішень у справах, розглянутих за правилами спрощеного позовного провадження, покладається на особу, яка подає касаційну скаргу.
Проте у поданій касаційній скарзі відсутні як такі посилання на існування конкретних обставин, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
Між тим, Верховний Суд у постанові від 02.08.2022 у подібній справі № 440/6017/21 висловив правову позицію про те, що з 01.01.2020 положення п. 4 Постанови № 704 щодо використання прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.01.2018 як розрахункової величини для посадових окладів суперечить правовим актам, які передбачають щорічне оновлення прожиткового мінімуму як базового державного стандарту. У зв'язку зі збільшенням прожиткового мінімуму, встановленого законом на 1 січня кожного року, військовослужбовці мають право на отримання довідки для перерахунку пенсії з оновленими даними про посадовий оклад і оклад за званням, визначеними на основі оновленого прожиткового мінімуму. Обмеження, встановлене п. 3 розд. ІІ Закону № 1774-VІІІ щодо використання мінімальної заробітної плати, не впливає на спірні правовідносини, оскільки розрахунковою величиною для посадових окладів є прожитковий мінімум, а мінімальна заробітна плата використовується з іншою метою.
Аналогічний висновок викладений Верховним Судом у постанові від 31.08.2022 у справі № 120/8603/21-а.
Також Суд звертає увагу скаржника на висновок Верховного Суду, викладений у постанові від 10.01.2019 у справі № 553/3619/16-а, відповідно до якого підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган Пенсійного фонду України.
Суд апеляційної інстанції переглянув рішення Львівського окружного адміністративного суду від 09.09.2024 відповідно до таких висновків Верховного Суду.
Таким чином, рішення Львівського окружного адміністративного суду від 09.09.2024 та постанова Восьмого апеляційного адміністративного суду від 08.01.2025, прийняті у даній справі, не підлягають касаційному оскарженню.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 333 КАС України суд касаційної інстанції відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі, якщо касаційну скаргу подано на судове рішення, що не підлягає касаційному оскарженню.
За викладених обставин ГУ ПФ України у Львівській області слід відмовити у відкритті касаційного провадження.
Керуючись ст.ст. 328, 333, 359 КАС України, Верховний Суд, -
1. Відмовити у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 09.09.2024 та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 08.01.2025 у справі № 380/14287/24.
2. Копію ухвали про відмову у відкритті касаційного провадження надіслати скаржнику.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання, є остаточною та не може бути оскаржена.
Суддя В.М. Кравчук
Суддя А.А. Єзеров
Суддя О.П. Стародуб