17.02.2025 Справа №607/2668/25 Провадження №3/607/1513/2025
місто Тернопіль
Суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області Якімець Тарас Ігорович розглянув матеріали, які надійшли з Управління патрульної поліції в Тернопільській області Департаменту патрульної поліції про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, паспорт серія НОМЕР_1 , адреса місця проживання: АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених статтями 122-4 та 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення
У протоколі про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №237680 від 03 лютого 2025 року вказано, що 02 лютого 2025 року близько 10 год. 55 хв. в м. Тернопіль на проспекті Злуки, 39, водій ОСОБА_1 під час керування автомобілем «Chevrolet Orlando», д.н.з. НОМЕР_2 , не був уважним, не вибрав безпечної швидкості, не стежив за дорожньою обстановкою та її зміною, не дотримався безпечного бокового інтервалу та здійснив наїзд на припаркований автомобіль «Mitsubishi Outlander», д.н.з. НОМЕР_3 , який належить ОСОБА_2 . Внаслідок дорожньо-транспортної пригоди транспортні засоби (далі - ТЗ) отримали механічні пошкодження, чим порушив п.2.3.б. ПДР - порушення стеження за дорожньою обстановкою, реагування на її зміну, стеження за вантажем, технічним станом; п.13.1. ПДР - водій незалежно від швидкості руху, дорожньої обстановки, особливостей вантажу, що перевозиться, і стан у ТЗ повинен дотримуватися безпечної дистанції; п.13.3. ПДР - порушення правил зустрічного роз'їзду, за що передбачена відповідальність за статтею 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП) (а.с.1).
Крім того, за даними протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 237692 від 03 лютого 2025 року зазначено, що 02 лютого 2025 року о 10 год. 55 хв. в м. Тернопіль на проспекті Злуки, 39, водій ОСОБА_1 керував ТЗ «Chevrolet Orlando», д.н.з. НОМЕР_2 , будучи причетним до ДТП, місце події залишив, чим порушив п.2.10.а. ПДР - залишення водіями ТЗ, іншими учасниками дорожнього руху місця пригоди на порушення встановлених правил, за що передбачена відповідальність за статтею 122-4 КУпАП (а.с.2).
03 лютого 2025 року ОСОБА_1 надав письмові пояснення, в яких вказав, що 02 лютого 2025 року рухався по проспекту Злуки, з права на дорозі було припарковано автомобіль, який він хотів об'їхати, по заду нього була машина, яка хотіла його обігнати, вона подавала йому звукові сигнали, в нього не було іншого варіанту як максимально наблизитися до машини, яка стояла на узбіччі. Притискаючись зачепив дзеркалом своєї машини, дзеркало припаркованого на узбіччі ТЗ (а.с.6).
Також, 03 лютого 2025 року потерпілий ОСОБА_2 надав письмові пояснення в яких зазначив, що 02 лютого 2025 року залишив автомобіль «Mitsubishi Outlander» по проспекту Злуки, 39, в 10 год. 30 хв. і повернувся в 11 год. 30 хв. та побачив розбите дзеркало з лівого боку автомобіля. Згодом вирішив звернутися в поліцію (а.с.5).
У судовому засіданні ОСОБА_1 засвідчив, що повністю розуміє зміст роз'яснених йому прав, передбачених статтею 63 Конституції України та статтею 268 КУпАП, винуватим себе у вчинені адміністративних правопорушень визнає повністю, щиро кається. Просить накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу.
Заслухавши пояснення особи, яку притягують до адміністративної відповідальності, дослідивши матеріали справи, суд констатує, що вина ОСОБА_1 у вчиненні інкримінованих йому правопорушень, крім визнання ним власної вини, доведена наступними матеріалами справи:
- протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 237680 від 03 лютого 2025 року (а.с.1);
- протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 237692 від 03 лютого 2025 року (а.с.2);
- відеоматеріалами «export-1fp81» з нагрудної камери 472368 (а.с.3);
- схемою місця ДТП, яка сталася 02 лютого 2025 року о 10 год. 55 хв. в м. Тернопіль, проспект Злуки, до краю проїжджої частини та електроопори (а.с.4);
- письмовими поясненнями потерпілого ОСОБА_2 від 03 лютого 2025 року (а.с.5);
- письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 03 лютого 2025 року (а.с.6);
- протоколом огляду транспортного засобу «Chevrolet Orlando», д.н.з. НОМЕР_2 , від 03 лютого 2025 року (а.с.7).
За частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність. Адміністративна відповідальність за правопорушення, передбачені цим Кодексом, настає, якщо ці порушення за своїм характером не тягнуть за собою відповідно до закону кримінальної відповідальності.
Згідно зі статтею 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом. Додержання вимог закону при застосуванні заходів впливу за адміністративні правопорушення забезпечується систематичним контролем з боку вищестоящих органів і посадових осіб, правом оскарження, іншими встановленими законом способами.
Завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності (стаття 245 КУпАП).
Стаття 280 КУпАП закріплює обов'язок посадової особи при розгляді справи про адміністративне правопорушення з'ясувати чи було вчинено адміністративне правопорушення та чи винна дана особа в його вчиненні.
Відповідно до статті 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото - і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото - і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Отже, притягнення особи до адміністративної відповідальності, можливе лише за наявності події адміністративного правопорушення та вини особи у його вчиненні, яка підтверджена належними доказами.
Згідно з пунктом 2.3.б. Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року №1306 (далі - ПДР України) Для забезпечення безпеки дорожнього руху водій зобов'язаний: бути уважним, стежити за дорожньою обстановкою, відповідно реагувати на її зміну, стежити за правильністю розміщення та кріплення вантажу, технічним станом транспортного засобу і не відволікатися від керування цим засобом у дорозі.
Як вказано в пункті 2.10.а. ПДР України у разі причетності до дорожньо-транспортної пригоди водій зобов'язаний: негайно зупинити транспортний засіб і залишатися на місці пригоди.
Відповідно до п.13.1. ПДР України водій залежно від швидкості руху, дорожньої обстановки, особливостей вантажу, що перевозиться, і стану транспортного засобу повинен дотримувати безпечної дистанції та безпечного інтервалу.
Згідно з п. 13.3. ПДР України під час обгону, випередження, об'їзду перешкоди чи зустрічного роз'їзду необхідно дотримувати безпечного інтервалу, щоб не створювати небезпеки для дорожнього руху.
Статтею 124 КУпАП встановлено відповідальність за порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
За залишення водіями транспортних засобів, іншими учасниками дорожнього руху на порушення встановлених правил місця дорожньо-транспортної пригоди, до якої вони причетні передбачено відповідальність, яка настає за статтею 122-4 КУпАП.
Ураховуючи наведене вище, суд вважає, що в діях ОСОБА_1 наявні ознаки адміністративних правопорушень, передбачених статтею 124 КУпАП, тобто порушення водієм транспортного засобу правил дорожнього руху, що спричинили пошкодження транспортних засобів, та статтею 122-4 КУпАП, що проявилося в залишенні водієм на порушення встановлених правил місця ДТП, до якої він причетний, тож його слід притягнути до адміністративної відповідальності та накласти на нього адміністративне стягнення відповідно до правил статті 36 КУпАП.
Згідно приписів статті 36 КУпАП при вчиненні однією особою двох або більше адміністративних правопорушень адміністративне стягнення накладається за кожне правопорушення окремо. Якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
Обираючи адміністративне стягнення, суд, відповідно до статті 33 КУпАП, бере до уваги характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, щире каяття, відсутність обставин, що обтяжують адміністративну відповідальність, а тому доходить висновку, що до ОСОБА_1 , з огляду на приписи статті 36 КУпАП, слід застосувати стягнення у виді штрафу в межах санкції статті 122-4 КУпАП у розмірі двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно статті 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні у справі про адміністративне правопорушення підлягає сплаті особою, на яку накладено стягнення, а тому, відповідно до частини п'ятої статті 4 Закону України «Про судовий збір», із ОСОБА_1 слід стягнути судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму, що становить 605,60 гривень.
Керуючись статтями 7, 9, 33, 34, 35, 36, 40-1, 122-4, 124, 245, 251, 280, 283, 284, 287, 289 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд
1. ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених статтями 122-4 та 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення, накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 3 400 (три тисячі чотириста) гривень в дохід держави.
2. Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір у сумі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок.
3. Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтею 300-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
4. У випадку несплати штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 Кодексу України про адміністративні правопорушення, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
5. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу та витрати на облік зазначених правопорушень.
6. Постанова про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу підлягає примусовому виконанню після закінчення строку, установленого частиною першою статті 307 Кодексу України про адміністративні правопорушення, шляхом звернення до виконання протягом трьох місяців з дня винесення. В разі оскарження постанови перебіг строку давності зупиняється до розгляду скарги. У разі відстрочки виконання постанови відповідно до статті 301 Кодексу України про адміністративні правопорушення перебіг строку давності зупиняється до закінчення строку відстрочки.
7. Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, за винятком постанов про застосування стягнення, передбаченого статтею 32 або 32-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
8. Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
9. Апеляційна скарга подається до Тернопільського апеляційного суду через Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області.
10. Апеляційна скарга, подана після закінчення цього строку, повертається апеляційним судом особі, яка її подала, якщо вона не заявляє клопотання про поновлення цього строку, а також якщо у поновленні строку відмовлено.
Головуючий суддяТ. І. Якімець