Справа № 320/44187/23 Головуючий у 1-й інстанції: Перепелиця А.М.
Суддя-доповідач: Черпак Ю.К.
17 лютого 2025 року м. Київ
Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
судді-доповідача Черпака Ю.К.,
суддів Кобаля М.І., Штульман І.В.,
розглянувши у письмовому провадженні апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Київській області на рішення Київського окружного адміністративного суду від 20 березня 2024 року, ухвалене в порядку спрощеного (письмового) позовного провадження без повідомлення та виклику сторін, у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Київській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,
У листопаді 2023 року ОСОБА_1 (далі - позивач/ ОСОБА_1 ) звернувся до Київського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Київській області (далі - апелянт/відповідач/ГУ ДПС у Київській області) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень ГУ ДПС у Київській області:
- від 19 жовтня 2022 року № 1348311-2411-1008, яким визначено податкове зобов'язання зі сплати земельного податку з фізичних осіб за 2022 податковий рік на суму 151 773, 00 грн (сто п'ятдесят одна тисяча сімсот сімдесят три гривні нуль копійок);
- від 19 жовтня 2022 року № 1348312-2411-1008, яким визначено податкове зобов'язання зі сплати земельного податку з фізичних осіб за 2022 податковий рік на суму 455 319, 00 грн (чотириста п'ятдесят п'ять тисяч триста дев'ятнадцять гривень нуль копійок).
Позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтував тим, що земельні ділянки, на які відповідачем було нараховано відповідні суми податкових зобов'язань, розташовані у селі Нові Петрівці Вишгородського району Київської області, включенні до переліку територій, на яких велися активні бойові дії, у зв'язку з чим вказані грошові (податкові) зобов'язання в силу положень підпункту 69.14 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України підлягали анулюванню.
Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 20 березня 2024 року позов задоволено.
Визнано протиправними та скасовано податкові-повідомлення рішення ГУ ДПС у Київській області від 19 жовтня 2022 року № 1348311-2411-1008, яким визначено податкове зобов'язання зі сплати земельного податку з фізичних осіб за 2022 податковий рік на суму 151 773, 00 грн (сто п'ятдесят одна тисяча сімсот сімдесят три гривні нуль копійок).
Визнано протиправним та скасовано податкове-повідомлення рішення ГУ ДПС у Київській області від 19 жовтня 2022 року № 1348312-2411-1008, яким визначено податкове зобов'язання зі сплати земельного податку з фізичних осіб за 2022 податковий рік на суму 455 319, 00 грн (чотириста п'ятдесят п'ять тисяч триста дев'ятнадцять гривень нуль копійок).
Стягнуто на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 2 147, 20 грн (дві тисячі сто сорок сім гривень двадцять копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Київській області.
В апеляційній скарзі ГУ ДПС у Київській області просить скасувати судове рішення та ухвалити нове, яким у задоволенні позовних вимог відмовити. Скарга обґрунтована посиланням на порушення судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права. Апелянт зазначив, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення щодо сплати земельного податку з фізичних осіб прийняті на підставі та у порядку, визначеному чинним законодавства України, оскільки нарахування суми такого податку проведено відповідно до норм розділу ХІІІ Податкового кодексу України, із змінами та доповненнями, з урахуванням рішення Петрівської сільської територіальної громади Вишгородського району Київської області «Про встановлення місцевих податків на 2022 рік» від 27 липня 2021 року № 384, яким визначено ставку податку на земельні ділянки за категорією (03.07) для будівництва та обслуговування будівель торгівлі - 3 % від нормативно-грошової оцінки земель. Також, звернув увагу, що подаючи позовну заяву 28 листопада 2023 року, позивач пропустив шестимісячний строк звернення до суду.
У відзиві на апеляційну скаргу позивач підтримав викладені у рішенны суду першої інстанції висновки та зазначив, що відповідно до пункту 1.4 додатку до наказу Мінреінтеграції «Про затвердження переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією» від 22 грудня 2022 року № 309 село Нові Петрівці Вишгородського району Київської області, в якому розміщені належні позивачу земельні ділянки, віднесено до територій, на яких ведуться (велись) бойові дії, тому відповідно до приписів підпункту 69.14 пункту 69 підрозділу 10 Розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України він є звільненим від сплати земельного податку за визначений в податкових повідомленнях-рішеннях період. Щодо строку звернення до суду зауважив, що ним було використано процедуру досудового врегулювання шляхом подання скарги на податкові повідомлення-рішення до органу вищого рівня. Рішення за результатами розгляду скарги прийнято 07 листопада 2023 року, тому, враховуючи приписи частини четвертої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України, якою встановлено трьохмісячний строк звернення до адміністративного суду з дня вручення рішення за результатами розгляду скарги, строк звернення не пропущено.
Апеляційний розгляд справи відповідно до пункту 3 частини першої статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами та на основі наявних доказів.
Згідно з частинами першою та другою статті 308 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.
З метою повного та всебічного встановлення обставин справи, колегією суддів вирішено продовжити на розумний строк її апеляційний розгляд.
Перевіривши повноту встановлення фактичних обставин справ та їх правову оцінку, правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено під час апеляційного перегляду справи, що відповідно до облікових даних ІКС «Податковий борг» за фізичною особою ОСОБА_1 обліковуються дві земельні ділянки з цільовим призначенням (03.07) для будівництва та обслуговування будівель торгівлі, загальною площею 2,0 га (1,5 га і 0,5 га), які знаходиться в межах Петрівської територіальної громади (село Нові Петрівці).
На підставі статті 286.5 статті 286 Податкового кодексу України 19 жовтня 2022 року ГУ ДПС у Київській області були сформовані податкові повідомлення-рішення:
- № 1348311-2411-1008 про сплату земельного податку з фізичних осіб за 2022 податковий рік на суму 151 773, 00 грн (сто п'ятдесят одна тисяча сімсот сімдесят три гривні нуль копійок);
- № 1348312-2411-1008 про сплату земельного податку з фізичних осіб за 2022 податковий рік на суму 455 319,00 грн (чотириста п'ятдесят п'ять тисяч триста дев'ятнадцять гривень нуль копійок).
Вказані суми земельного податку були сплачені позивачем, що підтверджується платіжними інструкціями від 17 січня 2023 року № 9857075793 на суму 151 773, 00 грн та № 9857075792 на суму 455 319, 00 грн.
08 вересня 2023 року ОСОБА_1 звернувся до ГУ ДПС у Київській області із заявою, в якій, з урахуванням приписів підпункту 69.14 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України, просив скасувати (відкликати) податкові повідомлення-рішення від 19 жовтня 2022 року № 1348311-2411-1008, № 1348312-2411-1008 та анулювати визначені в них грошові зобов'язання по земельному податку з фізичних осіб за 2022 податковий рік та зарахувати надмірно сплачені суми земельного податку з фізичних осіб, що виникли внаслідок скасування (відкликання) вказаних податкових повідомлень-рішень, в рахунок майбутніх платежів з цих податків за 2023 податковий рік.
Листом від 03 жовтня 2023 року № 49916/6/10-36-24-11 ГУ ДПС у Київській області повідомлено про те, що сформовані податкові повідомлення-рішення від 19 жовтня 2022 року № 1348311-2411-1008 на суму 151 773, 00 грн та № 1348312-2411-1008 на суму 455 319, 00 грн - залишено без змін.
23 жовтня 2023 року позивач звернувся до Державної податкової служби України із скаргою про скасування вказаних податкових повідомлень-рішень, однак рішенням Державної податкової служби України від 07 листопада 2023 року № 33388/6/99-00-06-01-03-06 скаргу залишено без розгляду та повернуто її скаржнику з посиланням на пропуск строку адміністративного оскарження.
Вважаючи податкові повідомлення-рішення протиправним та таким, що підлягають скасуванню, позивач звернувся до суду з позовом.
Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимог, зазначив, що згідно з Переліком територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженим наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 року № 309, село Нові Петрівці Вишгородського району Київського області (Код UA32100070010044762) віднесено до території, на якій ведуться (велися) бойові дії, тому у ОСОБА_1 відповідно до підпункту 69.14 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України є право на пільгу щодо сплати земельного податку з фізичних осіб за 2022 податковий рік.
Колегія суддів, переглядаючи рішення суду першої інстанції в апеляційному порядку, враховує наступне.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, порядок їх адміністрування, права, обов'язки платників податків та зборів, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI (далі - ПК України).
За визначеннями, які містяться у підпунктах 14.1.72, 14.1.73 пункту 14.1 статті 14 ПК України:
- земельний податок - обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів (далі - податок для цілей розділу XII цього Кодексу).
Відповідно до підпунктів 269.1.1 і 269.1.2 пункту 269.1 статті 269 ПК України платниками земельного податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі.
Перелік платників податку, об'єкт оподаткування, база оподаткування, пільги із сплати податку, ставка податку, податковий період, порядок обчислення суми податку, порядок обчислення сум податку в разі зміни власника об'єкта оподаткування податком, порядок сплати податку, строки сплати податку регулюються статтями 269-289 ПК України.
Пунктом 286.5. ст.286 ПК України встановлено, що нарахування фізичним особам сум плати за землю проводиться контролюючими органами (за місцем знаходження земельної ділянки, у тому числі право на яку фізична особа має як власник земельної частки (паю), які надсилають платнику податку у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку, визначеному статтею 58 цього Кодексу, разом із детальним розрахунком суми податку, який, зокрема, але не виключно, має містити кадастровий номер та площу земельної ділянки, розмір ставки податку та розмір пільги зі сплати податку.
Поряд з тим, Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану» від 15 березня 2022 року № 2120-ІХ, який набрав чинності 17 березня 2022 року, доповнено пункт 69 підрозділу 10 розділу XX ПК України, зокрема, підпунктом 69.14, відповідно до якого тимчасово, на період з 1 березня 2022 року по 31 грудня року, наступного за роком, у якому припинено або скасовано воєнний, надзвичайний стан, не нараховується та не сплачується плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації, та перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних або юридичних осіб, а також за земельні ділянки (земельні частки (паї), визначені обласними військовими адміністраціями як засмічені вибухонебезпечними предметами та/або на яких наявні фортифікаційні споруди.
Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації, визначається Кабінетом Міністрів України.
Отже, підпунктом 69.14 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України було встановлено пільгу на час введення воєнного стану для землекористувачів зі сплати за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) у випадку, зокрема, розташування таких земельних ділянок на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації.
Абзацом другим зазначеного підпункту встановлено, що перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, визначається у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку.
Постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» від 06 грудня 2022 року № 1364 установлено, що перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією (в подальшому - Перелік), затверджується Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій за формою згідно з додатком за погодженням з Міністерством оборони на підставі пропозицій відповідних обласних, Київської міської військових адміністрацій.
На підставі зазначеної постанови, 22 грудня 2022 року Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України прийнято Наказ «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» № 309, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 23 грудня 2022 року за № 1668/39004.
Відповідно до вказаного Переліку село Нові Петрівці Вишгородського району Київської області (Код UA32100070010044762) віднесено до території, на якій ведуться (велися) бойові дії - території можливих бойових дій з 26 лютого 2022 року по 28 березня 2022 року.
Розташування земельних ділянок з кадастровим номером 3221886001:03:265:6020, загальною площею 2.0 га (1,5 га + 0,5 га) на території села Нові Петрівці Вишгородського району Київського області підтверджується інформацією з Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку.
Зважаючи на наведені положення ПК України та встановлені обставини, колегія суддів вважає, що відповідачем прийнято оскаржувані податкові повідомлення-рішення без врахування законодавчих змін (підпункту 69.14 пункт 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України), в результаті чого протиправно нараховано ОСОБА_1 податкові зобов'язання зі сплати земельного податку з фізичних осіб за 2022 податковий рік в загальній сумі 607 092, 00 грн (455 319, 00 грн + 151 773, 00 грн).
Окрім того, Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно» від 11 квітня 2023 року № 3050-IX, який набрав чинності 06 травня 2023 року, підпункт 69.14 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України викладено в новій редакції, зокрема:
«За період з 1 січня 2022 року до 31 грудня 2022 року не нараховується та не сплачується плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, та перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних осіб, та за період з 1 березня 2022 року до 31 грудня 2022 року - в частині земельних ділянок, що перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.
Дати початку та завершення активних бойових дій або тимчасової окупації визначаються відповідно до даних Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією.
Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, визначається у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку.
Для платників податку - фізичних осіб контролюючий орган самостійно обчислює податкове зобов'язання та надсилає (вручає) податкове повідомлення-рішення за 2022 рік у строк до 31 грудня 2023 року.
При цьому річна сума платежу за земельні ділянки (земельні частки (паї), визначені цим підпунктом, визначається пропорційно кількості місяців, коли такі земельні ділянки (земельні частки (паї) підлягали оподаткуванню платою за землю.
Складені, надіслані (вручені) у 2022 та 2023 роках податкові повідомлення-рішення про сплату плати за землю, за земельні ділянки, що не підлягають оподаткуванню у порядку, визначеному цим підпунктом, підлягають скасуванню (відкликанню), а грошові зобов'язання та податковий борг, визначені контролюючим органом по платі за землю, - анулюванню.
Надмірно сплачені суми плати за землю, що виникли внаслідок скасування (відкликання) податкових повідомлень-рішень, підлягають зарахуванню виключно в рахунок майбутніх платежів з цього податку, крім випадків: якщо у такого платника наявний податковий борг з плати за землю - надміру сплачені суми зараховуються в рахунок погашення такого боргу; а якщо обов'язок внесення плати перейшов до іншого суб'єкта з підстав, передбачених статтею 120 Земельного кодексу України щодо зміни власника об'єкта нерухомого майна, - сума внесеної плати за зверненням попереднього користувача зараховується в рахунок майбутніх платежів з плати за землю нового користувача такої земельної ділянки, за умови відшкодування новим користувачем земельної ділянки, який придбав нерухоме майно, попередньому користувачу суми внесеної ним до бюджетів плати за висновком контролюючого органу про таку суму.»
Тому, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції проте, що законодавцем в результаті внесення змін закріплено за податковими органами обов'язок скасувати (відкликати) прийняті податкові повідомлення-рішення про сплату плати за землю, за земельні ділянки, що не підлягають оподаткуванню у порядку, визначеному цим підпунктом, та анулювати податкові зобов'язання (борг), що відповідачем зроблено не було.
У зв'язку з цим, суд першої інстанції обґрунтовано скасував податкові повідомлення-рішення.
Щодо тверджень апелянта про пропуск позивачем строку звернення до суду для оскарження податкових повідомлень-рішень, то такі суд апеляційної інстанції вважає безпідставними, з урахуванням наступного.
На підставі Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно» від 11 квітня 2023 року № 3050-IX у позивача виникло право на звернення з вимогами про скасування (відкликання) спірних податкових повідомлень-рішень та анулювання податкового боргу.
З відповідною заявою щодо такого ОСОБА_1 звернувся ГУ ДПС у Київській області 08 вересня 2023 року, на що отримав відмову, висловлену в листі від 03 жовтня 2023 року № 49916/6/10-36-24-11.
Після адміністративного оскарження позивач звернувся до суду в межах тримісячного строку, встановленого частиною четвертою статті 122 КАС України.
Формулювання позовних вимог до відповідача, як визнання протиправними і скасування податкових повідомлень-рішень, за способом відновлення порушеного права відповідає змісту підпункту 69.14 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України, яким теж передбачено скасування податкових повідомлень-рішень про сплату за землю, за земельні ділянки, що не підлягають оподаткуванню у порядку, визначеному цим підпунктом.
Доводи апеляційної скарги по суті зводиться до констатації норм законодавства, а не помилок чи то порушень судом першої інстанції при прийнятті оскаржуваного рішення та не впливають на правильні та обґрунтовані висновки суду.
Оскільки суд першої інстанції всебічно і повно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, то колегія суддів згідно із статтею 316 Кодексу адміністративного судочинства України за наслідками розгляду апеляційної скарги залишає її без задоволення, а рішення суду - без змін.
Керуючись статтями 308, 311, 315, 316, 322, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційні скарги Головного управління ДПС у Київській області залишити без задоволення, а рішення Київського окружного адміністративного суду від 20 березня 2024 року - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати прийняття та оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач: Черпак Ю.К.
Судді: Кобаль М.І.
Штульман І.В.