Справа № 620/9140/24 Суддя (судді) першої інстанції: Лариса ЖИТНЯК
17 лютого 2025 року м. Київ
Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого - судді Штульман І.В.
суддів: Вівдиченко Т.Р.,
Заїки М.М.,
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області на рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 10 вересня 2024 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 , яка діє в інтересах сина ОСОБА_2 , до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-
08 червня 2024 року представник ОСОБА_1 яка діє в інтересах сина ОСОБА_2 , - адвокат Єрьоміна Вікторія Анатоліївна звернулася в Чернігівський окружний адміністративний суд з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (далі - відповідач) про:
- визнання протиправними дії щодо відмови ОСОБА_1 , яка діє в інтересах сина ОСОБА_2 , у нарахуванні та виплаті з 01 липня 2021 року доплати до пенсії згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» (далі - Постанова №713);
- зобов'язання перерахувати та виплатити з 01 липня 2021 року ОСОБА_1 , яка діє в інтересах сина ОСОБА_2 , щомісячну доплату у розмірі 2000 грн відповідно до Постанови №713, виходячи з розміру грошового забезпечення, встановленого на підставі рішення суду від 05 грудня 2023 року по справі №620/14887/23, з урахуванням раніше виплачених сум.
Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 10 вересня 2024 року адміністративний позов ОСОБА_1 , яка діє в інтересах сина ОСОБА_2 , задоволено. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо відмови ОСОБА_1 , яка діє в інтересах сина ОСОБА_2 , у нарахуванні та виплаті щомісячної доплати до пенсії по втраті годувальника у розмірі 2000 грн згідно з Постановою №713. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області здійснити з 22 грудня 2023 року нарахування та виплату ОСОБА_1 , яка діє в інтересах сина ОСОБА_2 , щомісячної доплати до пенсії по втраті годувальника у розмірі 2000 грн відповідно до Постанови №713. Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 , яка діє в інтересах сина ОСОБА_2 , судові витрати в розмірі 1211,20 грн судового збору.
Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що першочергово пенсія була нарахована на одного утриманця - ОСОБА_2 , яку одержує його опікун, - ОСОБА_1 , що підтверджується протоколами перерахунку пенсії (а.с.15, 16). В подальшому, відповідач безпідставно нарахував пенсію на двох утриманців, де ОСОБА_2 було нараховано 1000 грн, що суперечить попередньо встановленій пенсії в разі втрати годувальника у розмірі 30% грошового забезпечення померлого військовослужбовця на одного: утриманця, - сина, ОСОБА_2 . Відповідач не довів, що припиняючи нарахування та виплату на ОСОБА_2 щомісячної доплати в сумі 2000 грн, діяв відповідно до закону, а тому дії відповідача є протиправними.
Не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням, Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області звернулося до суду з апеляційною скаргою, посилаючись на порушення норм матеріального і процесуального права, просить скасувати рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 10 вересня 2024 року і ухвалити нове судове рішення про відмову в задоволенні позовної заяви. Апелянт зазначає, що розмір пенсії позивача після перерахування збільшився більш ніж на 2000 грн, а тому жодних підстав для виплати йому доплати у сумі 2000 грн немає.
Позивачем відзиву на апеляційну скаргу до суду не подано.
Апеляційний розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження, згідно пункту 3 частини першої статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України, яким передбачено, що суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження.
За змістом частини першої статті 309 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції має бути розглянута протягом шістдесяти днів з дня постановлення ухвали про відкриття апеляційного провадження.
За приписами частини другої статті 309 Кодексу адміністративного судочинства України у виняткових випадках апеляційний суд за клопотанням сторони та з урахуванням особливостей розгляду справи може продовжити строк розгляду справи, але не більш як на п'ятнадцять днів, про що постановляє ухвалу.
Згідно з частиною четвертою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі.
Пунктом 1 статті 6, ратифікованої Законом України №475/97-ВР від 17 липня 1997 року, Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод закріплено право вирішення спірного питання упродовж розумного строку.
Колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду з метою забезпечення повного та всебічного розгляду справи, а також прийняття законного та обґрунтованого рішення з дотриманням процесуальних прав усіх учасників судового процесу, дійшла висновку про наявність підстав для продовження строку розгляду апеляційної скарги на розумний строк - до 17 лютого 2025 року.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції, колегія суддів вважає за належне апеляційну скаргу відповідача залишити без задоволення, а рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 10 вересня 2024 року - без змін, мотивуючи це слідуючим.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернігівській області та отримує пенсію по втраті годувальника на сина ОСОБА_2 , відповідно до положень Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ), перерахунок якої здійснено на виконання постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим особам» від 21 лютого 2018 року №103 (далі - Постанова №103).
З липня 2021 року позивачу, на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року №713, встановлено доплату у розмірі 1000,00 грн (а.с.14 (зворотій бік)).
Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 05 грудня 2023 року по справі №620/14887/23 адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнено частково. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії з 01 червня 2021 року на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Чернігівській області» №33/45-209 від 13 липня 2023 року про розмір грошового забезпечення ОСОБА_3 з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 червня 2021 року на підставі оновленої довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Чернігівській області» №33/45-209 від 13 липня 2023 року про розмір грошового забезпечення ОСОБА_4 з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум. В решті позову відмовлено.
На виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 05 грудня 2023 року по справі №620/14887/23 відповідачем проведено перерахунок пенсії з 01 червня 2021 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії за нормами, чинними на 19 листопада 2019 року, із урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій, в розмірі 30% відповідних сум грошового забезпечення.
Після проведення зазначеного перерахунку пенсії позивачу припинено виплату щомісячної доплати до пенсій у розмірі 2000 грн, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року №713 (далі - Постанова №713).
Адвокат Єрьоміна В.А. 21 березня 2024 року звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області із заявою про нарахування та виплату доплати ОСОБА_1 , яка діє в інтересах сина ОСОБА_2 , встановленої Постановою №713 (а.с.13).
Листом від 12 квітня 2024 року №5900-5306/Л-02/8-2500/24 відповідач відмовив ОСОБА_1 у проведенні перерахунку, вказавши, що рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 05 грудня 2023 року справі №620/14887/23 не зобов'язано проводити щомісячну доплату в розмірі 2000 грн, а також зазначив, що Постановою №713 не передбачено проводити щомісячну доплату розрахованої з грошового забезпечення, визначеного станом на 19 листопада 2019 року (а.с.14).
Не погоджуючись з рішенням відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії, представник позивача ОСОБА_1 , яка діє в інтересах сина ОСОБА_2 , звернулася до суду з даним позовом.
За приписами частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно з частиною другою, третьою статті 9 Закону №2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Частиною третьою статті 43 Закону №2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом надасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону (частини перша, друга статті 63 Закону №2262-XII).
Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Пунктом 1 Постанови №713 встановлено, що з 01 липня 2021 року особам, яким призначено пенсію до 01 березня 2018 року відповідно до Закону №2262-ХІІ (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону №2262-ХІІ станом на 01 березня 2018 року, щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.
Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 01 березня 2018 року, розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону №2262-ХІІ (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 01 березня 2018 року або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.
У разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01 березня 2018 року, щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.
Щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом №2262-ХІІ, починаючи з 01 липня 2021 року.
Виходячи з наведених норм слідує, що Постановою №713 визначено, зокрема, для осіб, яким призначено пенсію до 01 березня 2018 року, щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, при цьому обумовлено, що вказана доплата не виплачується у разі, коли пенсія переглядалася (перераховувалася) після 01 березня 2018 року, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. У такому випадку щомісячна доплата встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.
Таким чином, внаслідок ухвалення вказаного нормативно-правового акта Уряду з 01 липня 2021 року колишнім військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та іншим особам, пенсії яким призначено за нормами Закону №2262-ХІІ до 01 березня 2018 року було установлено щомісячну доплату в сумі 2000,00 грн виплата якої не здійснюється у разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01 березня 2018 року.
Аналіз наведених норм права, а також мети прийняття Урядом вказаної Постанови №713 свідчить про те, що перерахунок пенсії, проведення якого згідно з абзацом третім пункту 1 постанови №713 є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн до розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону №2262-ХІІ, має бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом №2262-ХІІ на підставі нормативно-правого акта компетентного органу, оскільки в такий спосіб досягається мета, яка слугувала підставою для ухвалення Постанови №713, а саме: зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, визначених на законних підставах.
Натомість, перерахунок пенсії, проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на отримання якої у особи винило до 01 березня 2018 року, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії.
Отже, оскільки перерахунок пенсії позивача ОСОБА_1 , яка отримує пенсію по втраті годувальника на сина ОСОБА_2 за померлого чоловіка ОСОБА_4 , проведений Головним управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області з 01 червня 2021 року, на виконання судового рішення від 05 грудня 2023 року у справі №620/14887/23, з метою усунення порушеного права на належний розмір пенсії, право на отримання якого у нього винило до 01 березня 2018 року, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії, то ОСОБА_2 має право на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000,00 грн відповідно до Постанови №713, яка має виплачуватись для досягнення мети прийняття Постанови №713 - поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01 березня 2018 року.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 08 листопада 2022 року у справі №420/2473/22.
З протоколу пенсійної справи (а.с.15) вбачається, що ОСОБА_1 , як опікун ОСОБА_2 , отримує пенсію в разі втрати годувальника у розмірі 30% грошового забезпечення померлого військовослужбовця на одного утриманця - сина, ОСОБА_2 .
Згідно з протоколом перерахунку пенсії (а.с.16) з 01 липня 2021 року відповідачем було проведено перерахунок пенсії для ОСОБА_2 , яку одержує опікун, ОСОБА_1 , на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року №713, у розмірі 30% грошового забезпечення з урахуванням мінімального розміру пенсії на одного утриманця. При цьому, розмір щомісячної доплати, передбачений вказаною постановою, не визначений. В той час, відповідач у своєму листі від 12 квітня 2024 року №5900-5306/Л-02/8-2500/24 (а.с.14, (зворотіній бік)) вказав, що відповідно до Постанови №713 ОСОБА_1 був проведений перерахунок пенсій з 01 липня 2021 року та встановлено щомісячна доплата у розмірі 1000,00 грн.
Надалі відповідач провів перерахунок пенсії з 01 березня 2023 року (а.с.17) де вже було встановлено щомісячну доплату до 2000 грн відповідно до Постанови №713 «від суми ОСНП 1762,76 грн; кількість утриманців: 2» у розмірі 1000,00 грн.
Судом першої інстанції правильно встановлено, що першочергово пенсія була нарахована на одного утриманця - ОСОБА_2 , яку одержує опікун, - ОСОБА_1 , що підтверджується протоколами перерахунку пенсії (а.с.15, 16), проте, в подальшому, відповідач безпідставно нарахував пенсію на двох утриманців, де ОСОБА_2 було нараховано 1000 грн, що суперечить попередньо встановленій пенсії в разі втрати годувальника у розмірі 30% грошового забезпечення померлого військовослужбовця на одного утриманця: сина, - ОСОБА_2 .
Колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду вважає правильним висновок суду першої інстанції про те, що відповідач, припиняючи нарахування та виплату ОСОБА_2 щомісячної доплати в сумі 2000,00 грн, не довів правомірність своїх дій, а тому такі дії територіального управління Пенсійного фонду України є протиправними.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду приходить до висновку, що рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 10 вересня 2024 року прийнято у відповідності до вимог законодавства, а доводи апелянта не знайшли свого підтвердження під час апеляційного розгляду.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 315 Кодексу адміністративного судочинства України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.
Приписи статті 316 Кодексу адміністративного судочинства України визначають, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись статтями 308, 311, 315, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області - залишити без задоволення.
Рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 10 вересня 2024 року у справі №620/9140/24 - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною та оскарженню не підлягає крім випадків, передбачених пунктом 2 частини п'ятої статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя І.В. Штульман
Судді: Т.Р. Вівдиченко
М.М. Заїка