Рішення від 17.02.2025 по справі 580/325/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 лютого 2025 року справа № 580/325/25

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Гаврилюка В.О.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) подав позов до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (далі - Головне управління, відповідач), в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо незастосування при перерахунку ОСОБА_1 пенсії державного службовця коефіцієнта збільшення (індексації), визначеного Постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 “Про індексацію пенсійних виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році»;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області застосувати до призначеної ОСОБА_1 31.07.2023 пенсії державного службовця визначений Постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 “Про індексацію пенсійних виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» коефіцієнт збільшення (індексації) у розмірі 1,0796 з 01.03.2024.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що призначена йому з 31.07.2023 за рішенням суду пенсія державного службовця підлягала перерахунку відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 “Про індексацію пенсійних виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» із застосуванням коефіцієнта збільшення (індексації) у розмірі 1,0796, однак відповідач протиправно такого коефіцієнта не застосував.

Ухвалою від 16.01.2025 суддя Черкаського окружного адміністративного суду прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у адміністративній справі, вирішив розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

05.02.2025 до суду надійшов письмовий відзив на адміністративний позов, в якому представниця відповідача просила в задоволенні позову відмовити повністю, зазначивши при цьому, що позивач пропустив строк звернення до суду із цим позовом.

Крім того зазначила, що за результатами розгляду заяви від 26.08.2024 Головним управлінням прийнято рішення від 13.12.2024 № 232730000576 про відмову у перерахунку пенсії, оскільки підстави для застосування коефіцієнту індексації до пенсії, призначеної на виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду у справі № 580/4163/24, відсутні.

Розгляд справи по суті відповідно до частини 3 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) розпочато через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.

Розглянувши матеріали адміністративної справи, повно, всебічно, об'єктивно дослідивши надані у справі докази, надавши їм юридичну оцінку, суд встановив таке.

Рішенням від 30.05.2024 у справі № 580/4163/24 Черкаський окружний адміністративний суд зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 з 31.07.2023 пенсії державного службовця відповідно до Закону України “Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ у розмірі 60% заробітної плати, зазначеної в довідках Головного управління ДПС у Черкаській області від 31.07.2023 №77/23-00-10-02-19 та №78/23-00-10-02-19.

На виконання вказаного рішення суду ОСОБА_1 з 31.07.2023 призначена пенсія за віком відповідно до Закону України “Про державну службу», що підтверджується протоколом від 06.08.2024.

26.08.2024 позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням індексації відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 “Про індексацію пенсійних виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році».

Листом № 12370-11631/К-03/8-2300/24 від 23.09.2024 Головне управління повідомило позивача про те, що підпунктом 5 пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» (далі - Постанова № 185) встановлено, що з 01.03.2024 розміри пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-XII (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» і строк призначення яких до 31 грудня 2023 року включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення 1,0796, з урахуванням положень, передбачених пунктом 3 Постанови № 185, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом. Пенсії особам з числа колишніх державних службовців перераховані в 2024 році на виконання рішень суду індексації не підлягають.

Рішенням від 06 листопада 2024 у справі № 580/9699/24 Черкаський окружний адміністративний суд визнав протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 про перерахунок пенсії від 26.08.2024 та не прийняття відповідного рішення за результатом розгляду вказаної заяви та зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області розглянути заяву ОСОБА_1 від 26.08.2024 про перерахунок пенсії та за результатами розгляду прийняти рішення.

На виконання вказаного рішення суду відповідач прийняв рішення від 13.12.2024 № 232730000576 про відмову у перерахунку пенсії, зазначивши про відсутність підстав для застосування коефіцієнту індексації пенсії, призначеної на виконання рішення суду у справі № 580/4163/24 у 2024 році.

Бездіяльність Головного управління щодо незастосування при перерахунку пенсії державного службовця коефіцієнта збільшення (індексації) у розмірі 1,0796 з 01.03.2024 позивач вважає протиправною, а тому звернувся в суд з цим позовом.

Під час вирішення спору по суті суд зазначає, що відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Нормами статті 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України “Про індексацію грошових доходів населення».

Відповідно до статті 1 Закону України “Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Згідно приписів статті 2 Закону України “Про індексацію грошових доходів населення» індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема пенсії.

Обов'язковий характер індексації визначається статтею 18 Закону України “Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії», у якій зазначається, що законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії, зокрема щодо індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін.

Державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (частина друга статті 19 Закону України “Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії»).

Економічною підставою для проведення індексації грошових доходів населення згідно зі статтею 4 Закону України “Про індексацію грошових доходів населення», є факт, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.

Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України (частина друга статті 9 Закону України “Про індексацію грошових доходів населення»).

У зв'язку із необхідністю вдосконалення пенсійного забезпечення громадян, визначення дати щорічної індексації пенсії та кола осіб, яким пенсії індексуються, 15 лютого 2022 року було прийнято Закон України “Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення пенсійного законодавства» № 2040-ІХ, яким частину п'яту статті 2 Закону України “Про індексацію грошових доходів населення» було викладено в новій редакції.

Так, частиною п'ятою статті 2 Закону України “Про індексацію грошових доходів населення» в редакції Закону України “Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення пенсійного законодавства» визначено, що індексація пенсій проводиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до абзаців другого і третього частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Підпункт 5 пункту 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 “Про індексацію пенсійних виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» (далі - ПКМУ № 185) установлює, що з 1 березня 2024 р. розміри пенсій, призначених відповідно до Законів України “Про державну службу», “Про службу в органах місцевого самоврядування», “Про статус народного депутата України», “Про наукову і науково-технічну діяльність» (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 р. № 168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (Офіційний вісник України, 2023 р., № 26, ст. 1475) і строк призначення яких до 31 грудня 2023 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 3 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

Згідно пункту 3 ПКМУ № 185 у разі, коли розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктом 1 та підпунктами 1-7 пункту 2 цієї постанови, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії; розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктом 1 та підпунктами 1-7 пункту 2 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.

Аналіз вказаних положень вказує на те, що пенсії, призначені відповідно до Закону України “Про державну службу» у 2023 році підвищуються з 01.03.2024 на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови (1,0796). При цьому, розмір такого підвищення не може бути меншим за 100 грн та не може перевищувати 1500 грн.

Суд встановив, що відповідач відмовив позивачу у перерахунку пенсії, зазначивши про відсутність підстав для застосування коефіцієнту індексації пенсії, призначеної на виконання рішення суду у справі № 580/4163/24 у 2024 році.

Надаючи оцінку вказаним підставам відмови суд зазначає, що рішенням від 30.05.2024 у справі № 580/4163/24 Черкаський окружний адміністративний суд зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 з 31.07.2023 пенсії державного службовця відповідно до Закону України “Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ у розмірі 60% заробітної плати, зазначеної в довідках Головного управління ДПС у Черкаській області від 31.07.2023 №77/23-00-10-02-19 та №78/23-00-10-02-19.

На виконання вказаного рішення суду ОСОБА_1 з 31.07.2023 призначена пенсія за віком відповідно до Закону України “Про державну службу», що підтверджується протоколом від 06.08.2024.

Аналіз встановлених обставин вказує на те, що пенсія за віком відповідно до Закону України “Про державну службу» призначена позивачу 31.07.2023, а не у 2024 році, як про те зазначає відповідач. В цьому випадку дата перерахунку пенсії позивача (06.08.2024), на яку звертає увагу відповідач, не змінює дату призначення пенсії (31.07.2023). Суд звертає увагу, що поняття перерахунку та призначення пенсії відрізняються за своєю правовою природою та можуть ототожнюватися.

За таких обставин суд доходить висновку, що пенсія позивача має бути підвищена на коефіцієнт збільшення - 1,0796, у зв'язку із чим рішення відповідача 13.12.2024 № 232730000576 про відмову у перерахунку пенсії суд вважає протиправним.

Обираючи належним та ефективний спосіб захисту порушеного права позивача, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та визнати протиправним та скасувати рішення відповідача від 13.12.2024 № 232730000576.

Суд виходить з принципу верховенства права щодо гарантування цього права статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, як складової частини змісту і спрямованості діяльності держави, та виходячи з принципу ефективності такого захисту, що обумовлює безпосереднє поновлення судовим рішенням прав особи, що звернулась за судовим захистом без необхідності додаткових її звернень та виконання будь-яких інших умов для цього.

Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Черкаській області перерахувати позивачу з 01.03.2024 пенсію за віком, призначену відповідно до Закону України “Про державну службу» з урахуванням підвищення на коефіцієнт збільшення у розмірі - 1,0796 відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 “Про індексацію пенсійних виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» та здійснити виплату з урахуванням раніше виплачених сум.

Доводи представниці відповідача щодо пропуску позивачем строку звернення із цим позовом суд вважає необґрунтованими, оскільки позивач звернувся до суду у межах шестимісячного строку із дня отримання рішення відповідача від 13.12.2024 про відмову у перерахунку пенсії.

Згідно частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. При цьому в силу положень частини 2 статті 77 вказаного кодексу, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд при вирішенні спору враховує приписи статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до якої у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є частково обґрунтованими, а вимоги такими, що належить задовольнити частково.

Під час вирішення питання про розподіл судових витрат, суд враховує таке.

Згідно статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом. До витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать витрати: на професійну правничу допомогу; сторін та їхніх представників, що пов'язані із прибуттям до суду; пов'язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертиз; пов'язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; пов'язані із вчиненням інших процесуальних дій або підготовкою до розгляду справи.

Згідно частин 1, 3 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Зважаючи на те, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню, то частина понесених позивачем судових витрат, пропорційно частині задоволених позовних вимог, які підлягають відшкодуванню, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 9, 14, 73-77, 139, 242 - 246, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області від 13.12.2024 № 232730000576 про відмову ОСОБА_1 у перерахунку пенсії.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області перерахувати ОСОБА_1 з 01.03.2024 пенсію за віком, призначену відповідно до Закону України “Про державну службу» з урахуванням підвищення на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,0796 відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 “Про індексацію пенсійних виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» та здійснити виплату з урахуванням раніше виплачених сум.

У задоволенні іншої частини вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору в розмірі 605 (шістсот п'ять) грн 60 коп.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду у строк, встановлений статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Учасники справи:

1) позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 );

2) відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18002, м. Черкаси, вул. Смілянська, 23, код ЄДРПОУ 21366538).

Рішення складене у повному обсязі та підписане 17.02.2025.

Суддя Василь ГАВРИЛЮК