Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
17 лютого 2025 р. № 520/30162/24
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Ольги Горшкової, розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 (ВМКЦ ПнР, військова частина НОМЕР_1 ) про визнання протиправною та скасування постанови, зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:
- визнати протиправною та скасувати постанову Військово-лікарської комісії в/ч НОМЕР_1 про ступінь придатності ОСОБА_1 до служби в десантно-штурмових військах, оформлену довідкою від 29.04.2024 №2609;
- зобов'язати Військово-лікарську комісію в/ч НОМЕР_1 повторно провести медичний огляд ОСОБА_1 та прийняти відповідне рішення щодо визначення ступені придатності до військової служби у відповідності до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого Наказом Міністра оборони України від 14 серпня 2008 року №402.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 24.06.2023 під час виконання бойового завдання ним було отримано травму колінних суглобів та був направлений на лікування до ВЧ НОМЕР_2 до 28.07.2023. Подальше лікавання позивач проходив у 65 ВМГ (м.Павлоград), у ВЧ НОМЕР_3 , також був направлений Гарнізонним ВЛК у відпустку за станом здоров'я з 25.08.2023. 29.04.2024 солдату ОСОБА_2 було проведено медичний огляд ВЛК ВЧ НОМЕР_1 , внаслідок чого відповідачем було прийнято постанову Військово-лікарської комісії в/ч НОМЕР_1 про ступінь придатності ОСОБА_1 до служби в десантно-штурмових військах, оформлену довідкою від 29.04.2024 №2609. Позивач вважає, що постанова відповідача була винесена внаслідок неналежного медичного огляду, без застосування методу індивідуальної оцінки придатності до військової служби та за наявності незаперечних даних, що є порушенням вимог "Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України", затвердженим Наказом Міністерства Оборони України від 14.08.2008 №402. Позивач вважає такі дії відповідача протиправними, а свої права - порушеними, тому звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Ухвалою суду відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 262 Кодексу адміністративного судочинства України та запропоновано відповідачу надати відзив на позов, а позивачеві - відповідь на відзив.
Вказану ухвалу суду надіслано судом відповідачу з використанням системи Електронний суд та доставлено в його електронний кабінет, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа.
Відповідач надав відзив на позовну заяву, у якому зазначив, що, з огляду на правові норми глави 21 розділу ІІ Положення № 402, оцінка визначення ступеню придатності є дискреційними повноваженнями військово-лікарської комісії. Вказує, що Положенням про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України покладається на Центральну військово-лікарську комісію розгляд, перегляд, скасування, затвердження, не затвердження, контролю згідно з цим Положенням постанови військово-лікарської комісії. Постанови ЦВЛК можуть бути оскаржені в судовому порядку. Просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
Відповідно до частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Згідно зі статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Суд, дослідивши та оцінивши наявні в матеріалах справи докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на повному, всебічному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, з огляду на наступне.
24.06.2023 під час виконання бойового завдання позивач - ОСОБА_1 , отримав травму колінних суглобів та був направлений для проходження лікування до МР в/ч НОМЕР_2 , де походив лікування до 28.07.2023.
Згідно до виписки із медичної картки амбулаторного хворого № 347 від 28.06.2023, після проведенного лікування позивача було направлено на повторну консультацію до травматолога.
Відповідно до висновків дослідження МРТ від 01.07.2023: стрес-перелом виростка великогомілкової кістки. Контузія медіального виростка стегнової кістки, латерального виростка великогомілкової кістки. Сингнальнізміни заднього рогу медіального меніска, корінця переднього рогу латерального меніска тип НА. Локальна хондромаляція надколінника І ст.. Слабко збільшений вміст рідини в порожнині суглоба. Рекомендована консультація лікуючого лікаря.
Після проведенного лікування у 65 ВМГ (м. Павлоград) 04.07.2023 згідно до висновку ВЛК № 914 солдату ОСОБА_2 встановлено діагноз: закритий стрес-перелом медіального виростка великогомілкової кістки лівої гомілки з тимчасовим порушенням функції лівої нижньої кінцівки.
Довідка про обставини травми не надана.
Травма, ТАК, пов'язана з проходженням військової служби.
Згідно Наказу МОЗ України №370 від 04.07.2007 травма легка.
На підставі ст.81 графи ІІ Розкладу хвороб, потребує відпустки за станом здоров'я на тридцять календарних днів.
Після проходження ВЛК 04.07.2023 солдат ОСОБА_2 був направлений для подальшого лікування до в/ч НОМЕР_3 Вінницький обласний клінічний госпіталь ветеранів війни.
Після повернення на був направлений на Гарнізонне ВЛК, де отримав відпустку за станом здоров'я з 25.08.2023.
Довідкою військово-лікарської комісії Гарнізонної ВЛК від 25.08.2023 №1414, встановлено діагноз: закритий стрес-злам медіального виростка великогомілкової кістки (29.06.2023) з тимчасовим порушенням функції лівої нижньої кінцівки.
Згідно Класифікатора розподілу травм - травма легка.
Травма, ТАК, пов'язана з проходженням військової служби.
Згідно Наказу МОЗ України №370 від 04.07.2007 травма легка.
На підставі ст.81 графи ІІ Розкладу хвороб, потребує відпустки за станом здоров'я на тридцять календарних днів (з подальшим оглядом на ВЛК ЗСУ).
Відповідно до довідки ВЛК ВЧ НОМЕР_4 від 04.11.2023 №3786/3, діагноз позивача: наслідки закритої травми (29.06.2023) лівого колінного суглобу із закритим стрес-переломом медіального виростка великогомілкової кістки, кантузії медіального виростка стегнової кістки та переднього виростка великогомілкової кістки, синовїтом, у вигляді збереження стійкого больового синдрому, помірної інфільтрації м'яких тканин в ділянці лівого коліна, обмеження рухів у лівому колінному суглобі із незначною контрактурою, наявності ознак меніскопатії, пошкодження заднього рогу медіального меніска Stoller І ст, корені переднього рогу латерального меніска Stoller II ст, хондромаляції надколінника Grade-1, збереження незначного синовіїту лівого колінного суглобу із тимчасовим порушенням функції.
Травма, ТАК, пов'язана з проходженням військової служби.
Довідка про обставини травми не надана.
Згідно наказу МОЗ України від 04.07.2007 № 370 травма кваліфікується як легка.
На підставі ст.81 графи ІІ Розкладу хвороб, потребує відпустки для лікування після поранення на тридцять календарних днів.
Також, як вбачається з виписки із медичної карти амбулаторного хворого №49 від 15.04.2024, позивач, в період з 05.04.2024 по 15.04.2024 перербував у медичній роті 7 ПХГ від 65 ВМГ ВМКЦ ПнР (Харків) - КНП ЦРЛ (Барвінкове), виписано у підрозділ з покращенням стану, рекоменовано планову консультацію ортопеда-травмотолога.
29.04.2024 солдату ОСОБА_1 було проведено медичний огляд ВЖ в/ч НОМЕР_1 . Згідно до Довідки ВЖ №2609 встановлено діагнози: розлад адаптації, змішана тривожнл-депресивна реакція з інсомнією, виходом в астенічний стан. Міжхребцевий остеохондроз, спондільоз, спонділоартроз шийного, грудного, поперекового відділів хребта, унковертебральний артороз С5-С6, кіфоз ІІ ст. з больовим сіндромом та незначним порушенням функції. Хронічна вертеброгенна цервікалгія, торакалгія, люмбальгія. Двобічний посттравматичний гонартроз І ст. з больовим синдромом , незначним порушенням функції.
Захворювання, ТАК, пов'язані з проходженням військової служби.
Далекозорість обох очей 1,5Д при гостроті зору з корекцією 1,0 кожним оком. Викривлення переділки носа без порушення носового дихання. Гіпертонічна хвороба І ст., 2 ступінь, ризик помірний (ІММ ЛШ - 97,18 г/м2). СН 0 ст. (ФВ ЛШ-63%).
Захворювання, НІ, не пов'язані з проходженням військової служби.
На підставі ст. 17-в, 61-в, 64-в, 23-г, 39-г графи II Розкладу хвороб, ТДВ «Б» графи 10: Придатний до служби в десантно-штурмових військах.
Не погоджуючись з таким висновком відповідача щодо встановлення придатності до служби в десантно-штурмових військах, позивач звернувся до суду з цією позовною заявою.
Суд, надаючи оцінку спірним правовідносинам, зазначає наступне.
Наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 № 402 затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України (далі - Положення № 402).Згідно п. 1.1 розділу І Положення № 402 військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов'язаних, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.
Військово-лікарська експертиза - це: медичний огляд допризовників, призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби); військовозобов'язаних, офіцерів запасу, які призиваються на військову службу за призовом осіб офіцерського складу, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військово-навчальних закладах та військових навчальних підрозділах вищих навчальних закладів Міністерства оборони України (далі - ВВНЗ), учнів військових ліцеїв; колишніх військовослужбовців; працівників Збройних Сил України, які працюють у шкідливих та небезпечних умовах праці та залучаються до роботи з джерелами іонізуючого випромінювання (далі - ДІВ), компонентами ракетного палива (далі - КРП), джерелами електромагнітних полів (далі - ЕМП), лазерного випромінювання (далі - ЛВ), мікроорганізмами I - II груп патогенності; працівників допоміжного флоту Військово-Морських Сил Збройних Сил України (далі - ВМС Збройних Сил України); визначення ступеня придатності до військової служби, навчання у ВВНЗ, роботи за фахом; установлення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів ( п. 1.2 розділу І Положення № 402).
Пунктом 2.1 розділу І Положення №402 передбачено, що для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).
Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання військово-лікарської комісії з визначення причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця.
Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов'язкові до виконання.
Згідно п. 2.2 розділу І Положення № 402 штатні ВЛК є військово-медичними установами. Вони мають гербову печатку, кутовий штамп та утримуються за окремим штатом. До штатних ВЛК належать: Центральна військово-лікарська комісія (далі - ЦВЛК); ВЛК регіону; ВЛК евакуаційного пункту; ВЛК пересувної госпітальної бази. Штатні ВЛК комплектуються лікарями із клінічною підготовкою за однією з лікарських спеціальностей (терапія, хірургія, неврологія, психіатрія, оториноларингологія, офтальмологія, організація охорони здоров'я тощо), з досвідом роботи у військових частинах та лікувальних закладах.
Залучати особовий склад штатних ВЛК для вирішення питань та завдань, не пов'язаних із військово-лікарською експертизою, забороняється.
Відповідно до п. 2.4.4 п. 2.4 розділу ІІ Положення № 402 на ВЛК регіону покладаються, зокрема, обов'язки з організації військово-лікарської експертизи, керівництва підпорядкованими ВЛК, контролю за їхньою роботою та надання їм методичної і практичної допомоги в зоні відповідальності.
Згідно п.2.4.5 розділу І Положення № 402 ВЛК регіону має право, зокрема, оглядати військовослужбовців та інших осіб, зазначених у пункті 1.2 розділу I цього Положення; приймати постанови згідно з Положенням, контролювати, розглядати, затверджувати, за наявності підстав не затверджувати, переглядати або скасовувати постанови підпорядкованих ВЛК. Постанову про придатність до військової служби колишніх військовослужбовців на період їх фактичного звільнення зі Збройних Сил України має право приймати або переглядати тільки ЦВЛК; направляти у військові лікувальні заклади на контрольне обстеження та медичний огляд військовослужбовців, членів їх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової служби), військовозобов'язаних, резервістів, працівників.
Медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови). Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров'я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов'язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях у мирний та воєнний час.
Медичний огляд проводиться ВЛК з метою визначення придатності, зокрема, до військової служби допризовників, призовників, військовозобов'язаних, резервістів (кандидатів у резервісти).
Відповідно до пункту 6.10 глави 6 розділу ІІ Положення № 402 медичний огляд військовослужбовців, які отримали захворювання, травми (поранення, каліцтва, контузії), з метою визначення ступеня придатності до військової служби проводиться при визначеному лікарсько-експертному наслідку (результаті) захворювання, травми (поранення, каліцтва, контузії). Визначений наслідок (результат) захворювання, поранення, травми, контузії, каліцтва - це такий стан здоров'я, коли результати обстеження та лікування дають підстави ВЛК (ЛЛК) винести постанову про ступінь придатності до військової служби (служби за військовою спеціальністю), а подальше лікування не призведе до відновлення придатності до військової служби.
За змістом абзацу першого пункту 6.11 глави 6 розділу ІІ Положення № 402, постанова ВЛК про потребу військовослужбовця у відпустці за станом здоров'я приймається після закінчення стаціонарного лікування в разі, коли для повного відновлення функції і працездатності необхідний термін - не менше 30 календарних днів. Постанова про потребу у відпустці за станом здоров'я оформлюється довідкою ВЛК, яка підлягає контролю штатною ВЛК (без затвердження).
Після закінчення визначеного терміну перебування на безперервному лікуванні та у відпустці за станом здоров'я військовослужбовці підлягають медичному огляду для визначення ступеня придатності до військової служби. У разі визнання їх ВЛК непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку або непридатними до військової служби у мирний час, обмежено придатними у воєнний час вони можуть бути подані до звільнення з військової служби до виписки із військового (цивільного) лікувального закладу /пункт 6.14 глави 6 розділу ІІ Положення № 402.
Надаючи правову оцінку твердженням позивача про невідповідність висновків відповідача, вказаних в постанові військово-лікарської комісії військової частини № НОМЕР_1 , оформлену довідкою військово-лікарської комісії №2609 від 29.04.2024, відповідно до якої позивача визнано придатним до військової служби, суд зазначає, що Верховний Суд у постанові від 13 червня 2018 року у справі №806/526/16 зауважив, що у межах адміністративного процесу суд не вправі надавати оцінку професійним діям конкретних лікарів-членів ВЛК при застосуванні ними відповідних методів огляду позивача, дослідження медичної документації, визначенні діагнозів та відповідності їх конкретній статті Розкладу хвороб, оскільки це потребує спеціальних знань у медичній галузі.
Також згідно висновків Верховного Суду, наведених у постанові Верховного Суду від 12 червня 2020 року у справі №810/5009/18, надання оцінки діагнозу позивача на предмет того, чи підпадає він під дію статей Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступень придатності до військової служби, виходить за межі судового розгляду.
Питання визначення наявності або відсутності певного діагнозу у позивача та його придатності (непридатності) до військової служби за результатами медичного обстеження є дискреційними повноваженнями ВЛК, а тому суд не вправі перебирати на себе повноваження цього органу.
Розглядаючи по суті спори у справах щодо оскарження рішень ВЛК, суд вправі перевірити законність висновку ВЛК лише в межах дотримання процедури прийняття цього висновку. Однак суд не може здійснювати власну оцінку підставності прийняття певного висновку, оскільки як попередньо зазначалося, суди не є спеціалізованими установами в медичній сфері і тому оцінка підставності висновку ВЛК виходить за межі необхідного дослідження в контексті застосування норм матеріального права. Суд в межах розгляду справи не вправі надавати власну оцінку на предмет наявності підстав для визнання позивача таким, що придатний до військової служби у мирний час.
Суд зазначає, що позивачем не вказано, а судом не встановлено допущення відповідачем порушень процедури ухвалення постанови військово-лікарської комісії військової частини № НОМЕР_1 , оформленої довідкою військово-лікарської комісії №2609 від 29.04.2024.
Пунктом 2.4.5 розділу І Положення №402 визначено, що ВЛК регіону має право: приймати постанови згідно з Положенням, контролювати, розглядати, затверджувати, за наявності підстав не затверджувати, переглядати або скасовувати постанови підпорядкованих ВЛК. Постанову про придатність до військової служби колишніх військовослужбовців на період їх фактичного звільнення зі Збройних Сил України має право приймати або переглядати тільки ЦВЛК.
У разі незгоди з рішенням ВЛК регіону таке рішення може бути оскаржено до ЦВЛК.
Згідно п. 2.3 розділу І Положення № 402, на Центральну військово-лікарську комісію покладається організація військово-лікарської експертизи у Збройних Силах України, а також: розгляд заяв, пропозицій, скарг та прийом відвідувачів з питань військово-лікарської експертизи; прийняття та перегляд постанов ВЛК про ступінь придатності колишніх військовослужбовців на період їх фактичного звільнення із Збройних Сил України.
Центральна військово-лікарська комісія має право, зокрема, розглядати, переглядати, скасовувати, затверджувати, не затверджувати, контролювати згідно з цим Положенням постанови будь-якої ВЛК Збройних Сил України.
Так, матеріали справи не містять докази звернення ОСОБА_1 з відповідними скаргами до ЦВЛК у відповідності до вимог "Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України", затвердженим Наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 №402.
Доводи позивача про те, що оскаржувана довідка винесена внаслідок неналежного медичного огляду, без витребування довідки про хвороби і медичної карти з частини, без застосування методу індивідуальної оцінки придатності до військової служби та за наявності незаперечних даних, що здатність до проходження військової служби за станом здоров'я не відновиться, є необгрунтованими, оскільки приписи Положення № 402 не містять обов'язку викладення даних огляду особи саме в довідці ВЛК.
Враховуючи вищевикладене, зважаючи на правову позицію Верховного Суду у справі №810/5009/18, яка, відповідно до положень ст. 242 КАС України, повинна бути врахована судом під час ухвалення рішень у спірних правовідносинах, суд приходить до висновку, що станом на момент прийняття судового рішення у даній справі судом не встановлено, а позивачем не доведено порушення процедури прийняття постанови військово-лікарської комісії військової частини НОМЕР_1 , оформленої довідкою військово-лікарської комісії №2609 від 29.04.2024, якою позивача визнано придатним до військової служби.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 14, 243-246, 258, 262, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 (ВМКЦ ПнР, військова частина НОМЕР_1 ) про визнання протиправною та скасування постанови, зобов'язання вчинити певні дії, - залишити без задоволення.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Ольга ГОРШКОВА