Справа № 420/31922/24
17 лютого 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Радчука А.А., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; адреса місця реєстрації: АДРЕСА_1 ; адреса місця проживання: АДРЕСА_2 ) до управління соціального захисту населення в Пересипському районі м. Одеси Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради (код ЄДРПОУ 36290160; 65111, м. Одеса, просп. Добровольського 120 А), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача, - ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_2 ; адреса місця реєстрації та проживання: АДРЕСА_2 ) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 та згідно позовної заяви в редакції від 04.11.2024 року, ОСОБА_1 звертається із позовом до управління соціального захисту населення в Пересипському районі Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради та просить суд:
визнати протиправними дії Відповідача щодо відмови у нарахуванні і виплати ОСОБА_1 державної соціальної допомоги на дитину інваліда віком до 18 років за період з 16.02.22 р. по 15.02.24 р.;
зобов'язати Відповідача здійснити нарахування та провести виплату державної соціальної допомоги на дитину інваліда віком до 18 років за період з 16.02.22 р. по 15.02.24 р.- ОСОБА_1 ;
зобов'язати Відповідача здійснити нарахування та провести виплату ОСОБА_1 соціальної надбавки на догляд за дитиною інвалідом віком до 18 років за період з 16.02.22 р. по 15.02.24 р.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивачка - ОСОБА_1 та ОСОБА_2 є батьками неповнолітньої ОСОБА_3 . 15.02.2022 р. КНП «Дитяча міська поліклініка №1» OMP видано Медичний висновок № 4 (1) про дитину-інваліда віком до 18 років на строк до 15.02.2024 р. Відповідно п. 4 Постанови Кабінету міністрів України від 03.02.2021 р. за № 79 «Про порядок призначення та виплат державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю», 16.02.2022 р. у триденний строк КНП «Дитяча міська поліклініка №1» направила Медичний висновок № 4 (1) від 15.02.2022 р. до Департаменту праці та соціальної допомоги Управління соціального захисту населення у Суворовському районі м. Одеси, що підтверджується вхідним штампом за вх. № 105/16.02-13 від 16.02.2022 р. та також підтверджується Корінцем медичного висновку № 4 (1) від 15.02.22 р. про отримання медичного висновку відповідачем. Не пізніше ніж через 10 днів (25.02.2022 р.) після надходження зазначених документів, відповідно Постанови КМУ від 03.02.21 р. за № 79, орган соціального захисту населення зобов'язаний був надіслати письмове повідомлення матері (батьку) дитини з інвалідністю про право на державну соціальну допомогу, умови, розмір і порядок її призначення. Однак, відповідач порушив відповідні строки обов'язкового надіслання письмового повідомлення, що призвело до порушення п. 9 Постанови, згідно якого державна соціальна допомога (в тому числі надбавка на догляд) призначається з дня звернення за їх призначенням, якщо протягом трьох місяців подано всі необхідні документи.
У січні 2024 р. позивачка з донькою на прийомі у лікарні КНП «Дитяча міська поліклініка №1» дізналась, що всі документи до Департаменту праці та соціальної допомого Управління соціального захисту населення у Суворовському районі м. Одеси були направлено у строк КНП «Дитяча міська поліклініка №1» 16.02.2022 р., але ніякого письмового повідомлення від відповідача не надходило та виплати не нараховувалися та не отримувалися за 2022-2024 рр. Після цього позивачка з батьком дитини стали дзвонити та приїжджати до робітників управління соціального захисту населення в Суворівському районі з питаннями про порушення ними обов'язків та не надіслання письмового повідомлення з 16.02.22 р. по 25.02.22 р. (встановлені строки за Постановою № 79 від 03.02.21 p.).
У подальшому КНП «Дитяча міська поліклініка №1» направила Медичний висновок № 4 (11) від 30.01.2024 р. до Департаменту праці та соціальної допомоги Управління соціального захисту населення у Суворовському районі м. Одеси, що підтверджується вхідним штампом за вх. № 100201104/93 від 02.02.24 р. (докази надаються до додатку), а лист-повідомлення від Управління соціального захисту населення в Суворовському районі Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради відправлено тільки 02.03.24 р., що не відповідає дійсності обставин та написаного у листі-відмові № 04-Л-23884/10 від 18.07.24 р. про призначення та виплати соціальної допомоги на дитину з інвалідності за 2022-2024 рр., чим грубо порушено відповідачем повторно строки п. 4 Постанови КМУ від 03.02.21 р. за № 79. ОСОБА_2 , батько спільної дитини з позивачкою, самостійно без отримання листа-повідомлення від відповідача у встановлені строки подав Заяву від 27.02.2024 р. про призначення державної соціальної допомоги дітям з інвалідністю до 18 років. Позивачка та батько дитини отримавши поштою тільки 26.03.24 р. лист-повідомлення від Управління соціального захисту населення в Суворовському районі Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради датований 08.02.2024 р. за вих. № 19.02.01.01/43. але відправлений Відповідачем 02.03.24 р., почали збирати документи у підтвердження, що відповідач належним чином отримав 16.02.22 р. документи від КНП «Дитяча міська поліклініка №1» від 15.02.22 р., але в порушення законодавства у встановлені строки не надіслав лист-повідомлення, що привело до не нарахування державної соціальної допомоги дитині інваліду за період з 16.02.22 по 15.02.24 pр.
У травні 2024 р. позивачка подала поштовим відправленням (№ 6500602911661 від 28.05.24 p.) заяву про призначення державної соціальної допомоги дітям з інвалідністю до 18 років за період з 16.02.22 по 15.02.24 р., яку відповідач отримав 04.06.24 р. Заява від 28.05.24 р. була розпечатана з офіційного сайту Міністерства соціальної політики України до Постанови № 3 від 09.01.23 р. (діюча на травень 2024 р.). Однак, 07.06.24 р. позивачка отримала відмову від відповідача на подану заяву від 28.05.24 р. за вх. 16.02-22/51 від 04.06.24 р., у зв'язку із тим, що вона не відповідає встановленій формі.
11.07.24 р.-12.07.24 р. позивачка на особистому прийомі в Управлінні заповнила таку ж саме заяву, встановленої форми Міністерства соціальної політики України до Постанови № 3 від 09.01.23 р. та Заяву не встановленої форми, яку надав відповідач про призначення державної соціальної допомоги дітям з інвалідністю до 18 років за період з 16.02.22 по 15.02.24 р., яка отримана Відповідачем за вх. 04-П-23884/1-0 12.07.24 р.
19.07.24 р. позивачка отримала лист-відмову № 04-Л-23884/10 від 18.07.24 р. про призначення та виплати соціальної допомоги на дитину з інвалідності за 2022-2024 рр.
Вважаючи протиправними дії відповідача щодо відмови у нарахуванні і виплати ОСОБА_1 державної соціальної допомоги на дитину інваліда віком до 18 років за період з 16.02.22 р. по 15.02.24 р., позивачка звернулась до суду з даним позовом.
Ухвалою суду від 21.10.2024 року позовну заяву залишено без руху, оскільки позов поданий із порушенням вимог, встановлених ст.ст. 160, 161 КАС України.
04.11.2024 року від ОСОБА_1 засобами поштового зв'язку надійшла заява про усунення недоліків позову, до якої додано позовну заяву з додатками у новій редакції.
Ухвалою суду від 19.12.2024 року позовну заяву прийнято до розгляду (в редакції від 04.11.2024 року) та відкрито спрощене позовне провадження у справі в порядку ч. 5 ст. 262 КАС України у письмовому провадженні.
30.12.2024 року відповідачем подано відзив на позовну заяву.
Відповідно до відзиву, відповідач проти задоволення позову заперечує. Зокрема у відзиві зазначено, що управління соціального захисту населення в Пересипському районі Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради (далі - управління) є територіальним структурним підрозділом Департаменту без права юридичної особи. Управління підпорядковується директору Департаменту, відтак відзив поданий Департаментом.
По суті позовних вимог у відзиві зазначено, що умови призначення і виплати державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, а також перелік необхідних документів для призначення такої допомоги, визначені Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.02.2021 №79. Абзацом 4 пункту 4 Порядку №79, встановлено, що медико-соціальні експертні комісії та заклади охорони здоров'я у триденний строк зобов'язані надіслати виписку з акта огляду медико-соціальною експертною комісією, форма якої затверджується МОЗ, особи з інвалідністю з дитинства або медичний висновок про дитину з інвалідністю віком до 18 років. Не пізніше ніж через 10 днів після надходження зазначених документів орган соціального захисту населення зобов'язаний надіслати письмове повідомлення особі з інвалідністю з дитинства, законному представнику дитини з інвалідністю про право на державну соціальну допомогу, умови, розмір і порядок її призначення.
Відповідач вказує, що Медичний висновок від 15.02.2022 №4 про визнання ОСОБА_3 дитиною з інвалідністю віком до 18 років на період з 15.02.2022 по 15.05.2024 надійшов до Управління соціального захисту населення в Пересипському районі Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради (далі - Управління) 16.02.2022 (додається). 18.02.2022 Управлінням було направлено повідомлення від 18.02.2022 №16.02-10/756 на адресу проживання ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 ) про право на державну соціальну допомогу, умови, розмір і порядок її призначення (додається). Отже, Управлінням були здійснені всі дії щодо повідомлення особи про право на державну соціальну допомогу та у строк, передбачений абзацом 5 пункту 4 Порядку №79.
Відповідно до пункту 9 Поряду №79, державна соціальна допомога (в тому числі надбавка на догляд) призначається з дня звернення за їх призначенням, якщо протягом трьох місяців подано всі необхідні документи. Проте, як стверджує відповідач, звернень щодо призначення державної соціальної допомоги до Управління за період 2022-2023 року від позивачів не надходило. Також, від позивачів до Управління не надходило протягом 2022-2023 років звернень щодо причин відсутності рішень про призначення та виплату державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю.
Як зазначено у відзиві, наступний медичний висновок від 30.01.2024 №4 про визнання ОСОБА_3 дитиною з інвалідністю віком до 18 років на період з 30.01.2024 по 12.02.2025 надійшов до Управління 02.02.2024. 08.02.2024 Управлінням було направлено повідомлення від 08.02.2024 №19.02-01/43 на адресу проживання батьків дитини ( АДРЕСА_3 ) про право на державну соціальну допомогу, умови, розмір і порядок її призначення (додається). 27.02.2024 до Управління звернувся ОСОБА_2 із заявою про призначення державної соціальної допомоги. Державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю було призначено ОСОБА_2 з 27.02.2024.
04.06.2024 до Управління надійшла поштою заява від ОСОБА_1 про призначення державної соціальної допомоги за період з 15.02.2022 по 15.02.2024. У призначенні допомоги ОСОБА_1 було відмовлено, оскільки Порядком №79 не передбачено призначення та виплата державної соціальної допомоги за минулий період, а також форма заяви не відповідала формі, встановленої Мінсоцполітики.
З наведених підстав відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
30.12.2024 року на виконання ухвали суду від 19.12.2024 про витребування доказів від Управління соціального захисту населення в Пересипському районі Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради до суду надійшли наступні документи: 1. Копія медичного висновку від 15.02.2022 №4 - на 1 арк. 2. Копія повідомлення ОСОБА_1 від 18.02.2022 №16.02-10/756 - на 1 арк. 3. Копія медичного висновку від 30.01.2024 №4 - на 2 арк. 4. Копія повідомлення від 08.02.2024 №19.02-01-01/43 - на 1 арк. 5. Копія заяви про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсації пільг від 27.02.2024 - на 4 арк. 6. Копія рішення про призначення допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю від 13.03.2024 - на 1 арк. 7. Копія повідомлення про надання державної допомоги сім'ям з дітьми - на 1 арк. 8. Копія заяви про призначення усіх видів соціальної допомоги та компенсації від 28.05.2024 - на 3 арк. 9. Копія рішення про відмову в призначенні державної соціальної допомоги від 04.06.2024 - на 1арк. 10. Копія повідомлення про відмову в призначенні допомоги від 04.06.2024 - на 1 арк. 11. Копія заяви ОСОБА_1 від 12.07.2024 - на 1 арк. 12. Копія відповіді Управління соціального захисту населення в Пересипському районі Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради від 18.07.2024 - на 2 арк.
07.01.2025 року позивачем подано відповідь на відзив.
У відповіді на відзив позивачка посилалась на те, що до п. 6 Постанови КМУ №79 внесені зміни Постановою КМУ №968 від 23.08.2024 року, а саме передбачено, що у разі відсутності або знищення, зокрема у зв'язку із збройною агресією Російської Федерації проти України, особових справ осіб з інвалідністю, дітей з інвалідністю з документами, що підтверджують право таких осіб на державну соціальну допомогу, така допомога призначається на підставі даних, наявних у централізованому банку даних з проблем інвалідності, а в разі відсутності технічної можливості - на підставі копії довідки до акта огляду МСЕК або витягу з рішення експертної команди (для осіб з інвалідністю з дитинства); копії медичного висновку, виданого лікарсько-консультативною комісією закладу охорони здоров'я (для дітей з інвалідністю).
Також позивачка заперечувала отримання від Управління повідомлення від 18.02.2022 №16.02-10/756 про право на державну соціальну допомогу, умови, розмір і порядок її призначення.
13.01.2025 року відповідачем подані заперечення до відповіді на відзив.
Відповідач зазначає, що на виконання пункту 4 Порядку, затвердженого постановою КМУ від 03.02.2021 №79, щодо надіслання письмового повідомлення особі, Управлінням було направлено повідомлення ОСОБА_1 від 18.02.2022 №16.02-10/756 (додається). Враховуючи те, що Порядком №79 не передбачено направлення зазначеного повідомлення рекомендованим листом, повідомлення від 18.02.2022 було направлено простим листом на адресу позивача: АДРЕСА_3 . Отже, Управлінням були здійснені всі дії щодо повідомлення особи про право на державну соціальну допомогу, та відповідачем не порушено строк, передбачений абзацом 5 пункту 4 Порядку №79.
Також відповідач наполягав на тому, що звернень про призначення державної соціальної допомоги до Управління за період 2022-2023 року від позивачів не надходило.
17.01.2025 року від третьої особи надійшла відповідь на відзив. ОСОБА_2 також заперечував отримання від Управління повідомлення від 18.02.2022 №16.02-10/756 про право на державну соціальну допомогу, умови, розмір і порядок її призначення та посилався на порушення Управлінням строку, передбаченого Постановою КМУ № 79.
20.01.2025 року від позивачки надійшла відповідь на заперечення, де зазначається, що не пізніше ніж через 10 днів (25.02.22 р.) після надходження зазначених документів, відповідно Постанови КМУ від 03.02.21 р. за № 79, орган соціального захисту населення зобов'язаний надіслати письмове повідомлення матері (батьку ) дитини з інвалідністю про право на державну соціальну допомогу, умови, розмір і порядок її призначення. Відповідач цього не зробив, чим порушив відповідні строки відповідно п.4. Постанови КМУ від 03.02.21 р. за № 79. Позивачка вкотре заперечувала отримання від Управління повідомлення від 18.02.2022 №16.02-10/756 про право на державну соціальну допомогу, умови, розмір і порядок її призначення.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України, справу розглянуто у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Дослідивши матеріали адміністративної справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується адміністративний позов, судом встановлено наступне.
Як встановлено судом, ОСОБА_1 та ОСОБА_2 є батьками неповнолітньої ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується Свідоцтвом про народження серії НОМЕР_3 від 21.02.2007 (а.с. 15).
15.02.2022 року КНП «Дитяча міська поліклініка №1» OMP видано Медичний висновок № 4 (1) про дитину-інваліда віком до 18 років щодо ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , дійсний до 15.02.2024 року.
У Висновку зазначено ПІБ матері - ОСОБА_1 та місце її проживання - АДРЕСА_3 .
Висновок містить штамп про його отримання управлінням соціального захисту населення в Суворовському районі Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради 16.02.2022 року за вх. №105/16.02-13 (а.с. 17).
Разом із відзивом відповідач надав до суду Повідомлення від 18.02.2022 року №16.02-10/756, адресоване ОСОБА_1 АДРЕСА_3 , де повідомляється про таке: «До управління соціального захисту населення в Суворовському районі Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради (далі управління) надійшов медичний висновок на дитину з інвалідністю віком до 18 років. Для призначення державної соціальної допомоги за дитиною з інвалідністю віком до 18 років Вам в найкоротший термін необхідно звернутися до управління за адресою: м. Одеса, просп. Добровольського, 120 А з такими документами: - заява за формою затвердженою Мінсоцполітики; - Ідентифікаційний номер платника податків; - паспорт громадянина України; - свідоцтво про народження дитини з інвалідністю віком до 18 років; - довідка з місця навчання із зазначенням перебування (не перебування) на повному державному утриманні. Зазначені документи надаються в копіях з пред'явленням оригіналу…» (а.с. 79).
ОСОБА_1 та ОСОБА_2 заперечують отримання від відповідача Повідомлення від 18.02.2022 року №16.02-10/756.
Відповідач стверджує, що звернень щодо призначення державної соціальної допомоги до Управління за період 2022-2023 року від позивачів не надходило. Також до Управління не надходило протягом 2022-2023 років звернень щодо причин відсутності рішень про призначення та виплату державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю.
30.01.2024 року КНП «Дитяча міська поліклініка №1» OMP видано Медичний висновок № 4 про дитину-інваліда віком до 18 років щодо ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , дійсний до 12.02.2025 року.
У Висновку зазначено ПІБ матері - ОСОБА_1 та місце її проживання - АДРЕСА_3 .
Висновок містить штамп про його отримання управління соціального захисту населення в Суворовському районі Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради 03.02.2024 року (а.с. 24, 85).
Згідно Повідомлення від 08.02.2024 року №19.02.01.01/43, адресованого ОСОБА_1 АДРЕСА_3 , останній повідомляється, що до управління соціального захисту населення в Суворовському районі Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради (далі - управління) надійшов медичний Висновок на дитину з інвалідністю віком до 18 років. Для призначення державної соціальної допомоги за дитиною з інвалідністю віком до 18 років в найкоротший термін необхідно звернутися до управління за адресою: м. Одеса, просп. Добровольського, 120 А, з такими документами: заява за формою затвердженою Мінсоцполітики; ідентифікаційний номер платника податків; паспорт громадянина України; свідоцтво про народження дитини з інвалідністю віком до 18 років; довідка з місця навчання із зазначенням перебування (не перебування) на повному державному утриманні. Зазначені документи надаються в копіях з пред'явленням оригіналу (а.с. 23, 86).
Позивачка вказує, що отримала вказане повідомлення 26.03.2024 року та надає копію конверту зі штампом відділення поштового зв'язку 63 від 02.03.2024, відправник: управління соціального захисту населення в Пересипському районі м. Одеси Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради; отримувач: ОСОБА_1 АДРЕСА_3 (а.с. 23 звор. стор.).
27.02.2024 року ОСОБА_2 , батько неповнолітньої ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернувся до Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради із заявою про призначення державної соціальної допомоги (а.с. 86-87).
Рішенням № 58511-47986421-2024-1 про призначення допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю від 13.03.2024 року, ОСОБА_2 призначено державну соціальну допомогу з 27.02.2024 по 11.02.2025 рр. (а.с.82 зворот.стор.).
Згідно Повідомлення про надання державної допомоги сім'ям з дітьми, гр. ОСОБА_2 призначено державну соціальну допомогу на дитину з інвалідністю до 18 років з 27.02.2024 по 11.02.2025 рр. (а.с.83).
04.06.2024 року до управління соціального захисту населення в Суворовському районі Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради за реєстраційним номером 792 засобами поштового зв'язку надійшла заява ОСОБА_1 , датована 28.05.2024 року, про призначення державної соціальної допомоги за період з 16.02.2022 по 15.02.2024 рр. (а.с. 34-35, 84).
Рішенням від 04.06.2024 року №16.02-22/51 ОСОБА_1 відмовлено у призначенні державної соціальної допомоги за заявою від 04.06.2024 року № 792, з таких підстав: «Згідно з Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідність, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30 квітня 2002 року № 169 передбачено, що державна соціальна допомога особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю призначається на підставі заповненої від уповноваженого члена сім'ї заяви, складеної за формою, встановленою Мінсоцполітики. Надіслана Вами заява не відповідає встановленій формі.» (а.с. 82).
Згідно Повідомлення від 04.06.2024 року №16.02-22/51, адресованого ОСОБА_1 АДРЕСА_3, останній повідомляється про відмову у призначенні державної соціальної допомоги на дитину з інвалідністю до 18 років (а.с. 37, 83).
12.07.2024 року ОСОБА_1 звернулась до начальника управління соціального захисту населення в Пересипському районі із заявою довільної форми, якою просила начислити соціальну виплату на дитину з інвалідністю до 18 років за 2022-2023 рр.
Заява зареєстрована за вхід. № 04-П-23884/1-0 12.07.2024 року, про що на заяві наявний штамп управління соціального захисту населення в Пересипському районі Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради (а.с. 40, 82 зворот.стор.).
Листом управління соціального захисту населення в Пересипському районі Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради від 18.07.2024 року №04-П-23884/1-0 на звернення від 12.07.2024 року позивачці надано відповідь, у якій зазначено про таке: «… Медичний висновок про дитину з інвалідністю на Вашу доньку надійшов до управління 02.02.2022 року. Листом управління від 08.02.2024 року № 19.02-01-01/43 за адресою Вашого проживання направлено повідомлення про право на державну соціальну допомогу, умови, розмір і порядок її призначення. Звернення про призначення державної соціальної допомоги надійшло до управління від Вашого чоловіка 27.02.2024 року. Враховуючи вищевикладене, державна соціальна допомога призначена батьку дитини з дати подання заяви та для її перерахунку з 2022 року законних підстав немає.».
До позовної заяви позивачкою додано копію заяви від 12.07.2024 року, за формою затвердженою Наказом Міністерства соціальної політики України 09 січня 2023 року №3, до управління соціального захисту населення в Пересипському районі м. Одеси Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради про призначення усіх видів соціальної допомоги та компенсації, про призначення допомоги на дитину з інвалідністю до 18 років та надбавки на догляд за дитиною з інвалідністю віком від 6 до 18 років (а.с. 38-39).
Вхідний реєстраційний номер та дата на заяві від 12.07.2024 року, за формою затвердженою Наказом Міністерства соціальної політики України 09 січня 2023 року №3, відсутні; штамп управління соціального захисту населення в Пересипському районі Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради відсутній.
Вважаючи протиправними дії відповідача щодо відмови у нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 державної соціальної допомоги на дитину з інвалідністю віком до 18 років за період з 16.02.2022 по 15.02.2024 рр., позивачка звернулась до суду з даним позовом.
Відповідач вказує, що належним чином оформлених звернень про призначення державної соціальної допомоги за період 2022-2024 рр. від позивачки не надходило.
Вирішуючи спірні правовідносини, суд виходить з наступного.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 2 ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до Конституції України Закон України «Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю» гарантує особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю право на матеріальне забезпечення за рахунок коштів Державного бюджету України та їх соціальну захищеність шляхом встановлення державної соціальної допомоги на рівні прожиткового мінімуму.
Статтею 1 Закону України «Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю» (у редакції від 01.12.2021 року, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що право на державну соціальну допомогу мають особи з інвалідністю з дитинства і діти з інвалідністю віком до 18 років.
Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, з питань сім'ї та дітей, організовує роботу щодо призначення та виплати державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю.
Порядок призначення і виплати державної соціальної допомоги, перелік документів, необхідних для призначення допомоги згідно з цим Законом, встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 3 лютого 2021 р. № 79 затверджений Порядок призначення і виплати державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю (далі - Порядок №79 у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Враховуючи, що Медичний висновок № 4 (1) про дитину-інваліда віком до 18 років щодо ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , виданий 15.02.2022 року, спірні правовідносини регулює Порядок № 79 в редакції від 17.08.2021 року.
Відповідно до п. 1, цей Порядок відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю" визначає умови призначення і виплати, перелік документів, необхідних для призначення:
державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства або дітям з інвалідністю віком до 18 років (далі - державна соціальна допомога);
надбавок на догляд за особами з інвалідністю з дитинства або дітьми з інвалідністю віком до 18 років (далі - надбавка на догляд);
допомоги на поховання особи з інвалідністю з дитинства або дитини з інвалідністю віком до 18 років (далі - допомога на поховання).
Як передбачено пунктом 1 Порядку № 79, державна соціальна допомога призначається і виплачується громадянам України, іноземцям та особам без громадянства, які постійно проживають на території України, а також особам, яких визнано в Україні біженцями або особами, які потребують додаткового захисту.
Згідно з п. 3 Порядку № 79, призначення і виплата державної соціальної допомоги, надбавки на догляд та допомоги на поховання проводяться структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчими органами міських рад, до складу території яких входять міста обласного значення, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - органи соціального захисту населення).
Заяви про призначення державної соціальної допомоги, надбавки на догляд, допомоги на поховання, до яких додаються необхідні документи (далі - заява з документами), приймаються органами соціального захисту населення.
Структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних держадміністрацій заяви з документами приймаються лише в разі надіслання їх засобами поштового зв'язку або за наявності технічної можливості в електронній формі (через офіційний веб-сайт Мінсоцполітики, інтегровані з ним інформаційні системи органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування або Єдиний державний веб-портал електронних послуг).
Форма заяви затверджується Мінсоцполітики.
Заяви з документами також приймаються уповноваженими посадовими особами виконавчого органу сільської, селищної, міської ради (далі - посадова особа виконавчого органу) та посадовими особами центру надання адміністративних послуг, які передають їх протягом трьох робочих днів із дати їх надходження відповідному органу соціального захисту населення.
Пунктом 4 Порядку № 79 передбачено, що причина, група інвалідності, строк, на який встановлюється інвалідність особам з інвалідністю з дитинства, визначаються медико-соціальною експертною комісією закладу охорони здоров'я.
Причина, категорія і строк, на який встановлюється відповідна категорія дітям з інвалідністю, визначаються лікарсько-консультативною комісією закладу охорони здоров'я.
Перелік медичних показань, що дають право на одержання державної соціальної допомоги на дітей з інвалідністю віком до 18 років, визначається у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Медико-соціальні експертні комісії (далі - МСЕК) та заклади охорони здоров'я у триденний строк зобов'язані надіслати виписку з акта огляду медико-соціальною експертною комісією (далі - виписка з акта огляду МСЕК) особи з інвалідністю з дитинства або медичний висновок про дитину з інвалідністю віком до 18 років (далі - медичний висновок про дитину з інвалідністю) до органу соціального захисту населення за місцем проживання особи з інвалідністю з дитинства або матері (батька), усиновлювача, прийомних батьків, батьків-вихователів дитячого будинку сімейного типу, опікуна, піклувальника дитини з інвалідністю віком до 18 років (далі - законного представника дитини з інвалідністю). За згодою громадянина копія довідки до акта огляду МСЕК може бути надіслана на електронну адресу громадянина. Дані, що містяться у виписці з акта огляду МСЕК, вносяться МСЕК до централізованого банку даних з проблем інвалідності, а в разі відсутності технічної можливості виписка з акта огляду МСЕК надсилається до органу соціального захисту населення.
Не пізніше ніж через 10 днів після надходження зазначених документів орган соціального захисту населення зобов'язаний надіслати письмове повідомлення особі з інвалідністю з дитинства, законному представнику дитини з інвалідністю про право на державну соціальну допомогу, умови, розмір і порядок її призначення.
Згідно з п. 5 Порядку № 79, право на державну соціальну допомогу мають особи з інвалідністю з дитинства та діти з інвалідністю віком до 18 років.
За вибором осіб з інвалідністю з дитинства (законних представників осіб з інвалідністю з дитинства, визнаних недієздатними, та дітей з інвалідністю віком до 18 років), які мають одночасно право на державну соціальну допомогу відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю", на пенсію та на державну соціальну допомогу згідно із Законом України "Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю", призначається державна соціальна допомога відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю" або пенсія, або державна соціальна допомога згідно із Законом України "Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю". При цьому, якщо особа з інвалідністю з дитинства або дитина з інвалідністю має право на пенсію у зв'язку з втратою годувальника (державну соціальну допомогу дитині померлого годувальника, передбачену Законом України "Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю") і на державну соціальну допомогу відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю", такі виплати призначаються одночасно.
До державної соціальної допомоги призначається також надбавка на догляд.
Надбавка на догляд за дитиною з інвалідністю віком до 18 років призначається одному з батьків, усиновлювачів, опікуну, піклувальнику, які не працюють, не навчаються в закладах професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти (крім заочної форми здобуття освіти), не проходять військову службу, не займають виборну посаду і фактично здійснюють догляд за дитиною з інвалідністю віком до 18 років.
Відповідно до п. 6 Порядку №79, для призначення державної соціальної допомоги заявником, особа якого посвідчується паспортом громадянина України або іншим документом, що посвідчує особу (посвідка на постійне проживання/посвідчення біженця/довідка про звернення за захистом в Україні (для іноземця та особи без громадянства)/посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту), подаються такі документи:
заява;
копія свідоцтва про народження дитини з інвалідністю віком до 18 років;
довідка з місця навчання із зазначенням перебування (неперебування) на повному державному утриманні.
Відповідно до п. 8 Порядку №79, заява з документами може бути надіслана засобами поштового зв'язку або за наявності технічної можливості в електронній формі через офіційний веб-сайт Мінсоцполітики, інтегровані з ним інформаційні системи органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування або Єдиний державний веб-портал електронних послуг (з накладенням кваліфікованого електронного підпису). Відомості про прізвище, власне ім'я та по батькові (за наявності) заявника, його реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті), а також реквізити паспорта громадянина України або іншого документа, що посвідчує особу (посвідки на постійне проживання/посвідчення біженця/довідки про звернення за захистом в Україні (для іноземця та особи без громадянства)/посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту), отримуються із кваліфікованого сертифіката відкритого ключа кваліфікованого електронного підпису.
Згідно з п. 9 Порядку № 79, державна соціальна допомога (в тому числі надбавка на догляд) призначається з дня звернення за їх призначенням, якщо протягом трьох місяців подано всі необхідні документи. Якщо до заяви подано документи не в повному обсязі, орган соціального захисту населення повідомляє заявнику про прийняття відповідних документів із зазначенням дати їх прийняття, а також про документи, які у тримісячний строк необхідно подати (повідомлення видається/надсилається йому у паперовій або електронній формі (за наявності електронної адреси).
Днем звернення за призначенням державної соціальної допомоги (в тому числі з надбавкою на догляд) вважається день прийняття заяви з документами.
Якщо заява з документами надсилається засобами поштового зв'язку, то днем звернення за державною соціальною допомогою (у тому числі надбавкою на догляд) вважається дата, зазначена на відбитку календарного штемпеля.
Заява розглядається не пізніше ніж через 10 днів після її надходження з документами.
Відповідно до п. 11 Порядку №79, державна соціальна допомога особам з інвалідністю з дитинства призначається на весь строк інвалідності, встановленої МСЕК.
На дітей з інвалідністю віком до 18 років державна соціальна допомога призначається на строк, зазначений у медичному висновку про дитину з інвалідністю, який видається відповідно до Порядку видачі медичного висновку про дитину з інвалідністю віком до 18 років, затвердженого МОЗ, але не більш як по місяць досягнення дитиною з інвалідністю 18-річного віку включно.
На дітей з інвалідністю віком до 18 років державна соціальна допомога призначається законному представнику дитини незалежно від того, чиї дані (прізвище, власне ім'я, по батькові (за наявності) матері, батька, опікуна, піклувальника) зазначені у медичному висновку про дитину з інвалідністю, виданому лікарсько-консультативною комісією закладу охорони здоров'я. Діти з інвалідністю віком від 16 до 18 років можуть бути отримувачами державної соціальної допомоги на себе, якщо вони набули повної цивільної дієздатності. Повна цивільна дієздатність надається особам відповідно до Цивільного кодексу України.
Якщо над дитиною з інвалідністю віком до 18 років з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, яка перебуває у закладі освіти, закладі охорони здоров'я або закладі соціального захисту населення, не встановлено опіку чи піклування або не призначено опікуна чи піклувальника, опіку або піклування над нею здійснює цей заклад в особі його керівника.
Надбавка на догляд за особами з інвалідністю з дитинства призначається на строк інвалідності, зазначений у виписці з акта огляду МСЕК.
Надбавка на догляд за дитиною з інвалідністю віком до 18 років призначається на строк призначення державної соціальної допомоги.
Згідно з п. 24 Порядку № 79, на кожного отримувача державної соціальної допомоги органом соціального захисту населення формується особова справа, в якій зберігаються документи, необхідні для призначення державної соціальної допомоги (в тому числі надбавки на догляд), а також розрахунки її розміру.
Згідно з п. 30 Порядку № 79, рішення органу соціального захисту населення про призначення (про відмову у призначенні) державної соціальної допомоги особі з інвалідністю з дитинства, дитині з інвалідністю віком до 18 років чи надбавки на догляд за ними може бути оскаржене у відповідних органах виконавчої влади або в судовому порядку.
Предметом спору є нарахування та виплата ОСОБА_1 державної соціальної допомоги на дитину з інвалідністю віком до 18 років за період з 16.02.2022 по 15.02.2024 рр., згідно Медичного висновку № 4 (1) від 15.02.2022 року.
Як встановлено судом, відповідно до процедури, визначеної п. 4 Порядку №79, КНП «Дитяча міська поліклініка №1» OMP надіслано Медичний висновок № 4 (1) від 15.02.2022 року про дитину-інваліда віком до 18 років щодо ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до органу соціального захисту населення за місцем проживання особи.
Так, Медичний висновок № 4 (1) від 15.02.2022 року містить штамп про його отримання управлінням соціального захисту населення в Суворовському районі Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради 16.02.2022 року за вх. №105/16.02-13.
Далі, відповідно до процедури, визначеної п. 4 Порядку №79, не пізніше ніж через 10 днів після надходження зазначених документів орган соціального захисту населення зобов'язаний був надіслати письмове повідомлення особі з інвалідністю з дитинства, законному представнику дитини з інвалідністю про право на державну соціальну допомогу, умови, розмір і порядок її призначення.
Разом із відзивом відповідач надав до суду Повідомлення від 18.02.2022 року №16.02-10/756, адресоване ОСОБА_1 АДРЕСА_3 , де повідомляється про таке: «До управління соціального захисту населення в Суворовському районі Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради (далі управління) надійшов медичний висновок на дитину з інвалідністю віком до 18 років. Для призначення державної соціальної допомоги за дитиною з інвалідністю віком до 18 років Вам в найкоротший термін необхідно звернутися до управління за адресою: м. Одеса, просп. Добровольського, 120 А з такими документами: - заява за формою затвердженою Мінсоцполітики; - Ідентифікаційний номер платника податків; - паспорт громадянина України; - свідоцтво про народження дитини з інвалідністю віком до 18 років; - довідка з місця навчання із зазначенням перебування (не перебування) на повному державному утриманні. Зазначені документи надаються в копіях з пред'явленням оригіналу…» (а.с. 79).
ОСОБА_1 та ОСОБА_2 (батьки дитини з інвалідністю) заперечують отримання від відповідача Повідомлення від 18.02.2022 року №16.02-10/756.
Далі, відповідно до процедури, визначеної п. 6 Порядку №79, для призначення державної соціальної допомоги заявником подаються відповідні, передбачені Порядком № 79, документи, зокрема заява за формою затвердженою Мінсоцполітики. Така заява розглядається не пізніше ніж через 10 днів після її надходження з документами.
Відповідач стверджує, що звернень щодо призначення державної соціальної допомоги до Управління за період 2022-2023 року від позивачів (батьків дитини) не надходило.
Отже, ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , які є батьками неповнолітньої ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка згідно Медичного висновку № 4 (1) від 15.02.2022 року визнана дитиною з інвалідністю віком до 18 років, неотримували державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю за період з 16.02.2022 по 15.02.2024 рр.
Вирішуючи цей спір, суд встановив, що відмови у нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 державної соціальної допомоги на дитину з інвалідністю віком до 18 років за період з 16.02.2022 по 15.02.2024 рр. відповідачем допущено не було, оскільки судом не встановлено, що позивачка зверталась про призначення та виплату спірної державної соціальної допомоги у встановленому порядку.
Суд приймає доводи відповідача про те, що на виконання пункту 4 Порядку №79, Управлінням було направлено повідомлення ОСОБА_1 від 18.02.2022 №16.02-10/756 простим листом на адресу: АДРЕСА_3 , оскільки Порядком №79 не передбачено направлення зазначеного повідомлення рекомендованим листом.
Так, суд зазначає, що згідно матеріалів справи, від ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , які є батьками неповнолітньої ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка згідно Медичного висновку № 4 (1) від 15.02.2022 року визнана дитиною з інвалідністю віком до 18 років, до управління соціального захисту населення в Суворовському районі Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради не надходило протягом 2022-2023 років звернень щодо причин відсутності рішень про призначення та виплату державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю з 16.02.2022 року по 15.02.2024 року.
Позивачкою не доведено, що протягом спірного періоду вона зверталась про призначення та виплату державної соціальної допомоги.
Процедура призначення і виплати державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, визначена Порядком №79, передбачає вчинення активних дій й з боку позивача, як то подання заяви про призначення допомоги відповідної форми.
04.06.2024 року до управління соціального захисту населення в Суворовському районі Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради за реєстраційним номером 792 засобами поштового зв'язку надійшла заява ОСОБА_1 , датована 28.05.2024 року, про призначення державної соціальної допомоги за період з 16.02.2022 по 15.02.2024 рр. (а.с. 34-35, 84).
Рішенням від 04.06.2024 року №16.02-22/51 ОСОБА_1 відмовлено у призначенні державної соціальної допомоги за заявою від 04.06.2024 року № 792, з тих підстав, що державна соціальна допомога особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю призначається на підставі заповненої від уповноваженого члена сім'ї заяви, складеної за формою, встановленою Мінсоцполітики. Надіслана заява не відповідала встановленій формі. (а.с. 82).
Твердження відповідача відповідають дійсності.
12.07.2024 року ОСОБА_1 звернулась до начальника управління соціального захисту населення в Пересипському районі із заявою довільної форми, якою просила начислити соціальну виплату на дитину з інвалідністю до 18 років за 2022-2023 рр.
Заява зареєстрована за вхід. № 04-П-23884/1-0 12.07.2024 року, про що на заяві наявний штамп управління соціального захисту населення в Пересипському районі Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради (а.с. 40, 82 зворот.стор.).
Листом управління соціального захисту населення в Пересипському районі Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради від 18.07.2024 року №04-П-23884/1-0 на звернення від 12.07.2024 року позивачці надано відповідь.
Усі інші матеріали стосуються періоду з 2024 року, коли КНП «Дитяча міська поліклініка №1» OMP виданий Медичний висновок № 4 від 30.01.2024 року про дитину-інваліда віком до 18 років щодо ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , дійсний до 12.02.2025 року.
Водночас, рішенням № 58511-47986421-2024-1 про призначення допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю від 13.03.2024 року, ОСОБА_2 призначено державну соціальну допомогу з 27.02.2024 по 11.02.2025 рр. (а.с.82 зворот.стор.).
Отже, враховуючи, що позивачка не зверталась до відповідача із заявою встановленої форми щодо виплати державної соціальної допомоги на дитину інваліда віком до 18 років за період з 16.02.2022 по 15.02.2024 рр., то заявлені позовні вимоги щодо визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у нарахуванні і виплати ОСОБА_1 державної соціальної допомоги на дитину інваліда віком до 18 років за період з 16.02.22 р. по 15.02.24 р. є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.
Відповідно позовні вимоги щодо зобов'язання відповідача здійснити нарахування та провести виплату державної соціальної допомоги на дитину інваліда віком до 18 років та надбавки на догляд за дитиною інвалідом віком до 18 років за період з 16.02.2022 р. по 15.02.2024 рр., є похідними, отже задоволенню також не підлягають.
Відповідно до п. 23 ч. 1 ст. 4 КАС України, похідна позовна вимога - вимога, задоволення якої залежить від задоволення іншої позовної вимоги (основної вимоги).
Що стосується посилання позивача на внесення змін до п. 6 Постанови КМУ №79 Постановою КМУ №968 від 23.08.2024 року, суд вважає їх не релевантними до спірних правовідносин, оскільки обставин передбачених цим пунктом встановлено не було.
Так, пункт 6 Порядку №79 доповнено новим абзацом згідно з Постановою КМ № 968 від 23.08.2024, який передбачає, що у разі відсутності або знищення, зокрема у зв'язку із збройною агресією Російської Федерації проти України, особових справ осіб з інвалідністю, дітей з інвалідністю з документами, що підтверджують право таких осіб на державну соціальну допомогу, така допомога призначається на підставі даних, наявних у централізованому банку даних з проблем інвалідності, а в разі відсутності технічної можливості - на підставі копії довідки до акта огляду МСЕК (для осіб з інвалідністю з дитинства); копії медичного висновку, виданого лікарсько-консультативною комісією закладу охорони здоров'я (для дітей з інвалідністю).
Однак, у межах спірних правовідносин не встановлено відсутності або знищення, зокрема у зв'язку із збройною агресією Російської Федерації проти України, особової справи дитини з інвалідністю. Крім того, з цього пункту не слідує, що особа взагалі не має звертатись із заявою про виплату державної соціальної допомоги.
Решта доводів та заперечень сторін висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують.
Необхідно зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п. 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.
Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).
Згідно п.41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту.
Згідно з ч. 1, ч. 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч.1 ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Згідно зі ст. 249 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтувалося на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про те, що адміністративний позов задоволенню не підлягає.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись ст.ст. 2, 4-9, 21, 72, 74-78, 90, 132, 139, 242-246, 255, 262, 291, 295, 297 КАС України,
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; адреса місця реєстрації: АДРЕСА_1 ; адреса місця проживання: АДРЕСА_2 ) до управління соціального захисту населення в Пересипському районі м. Одеси Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради (код ЄДРПОУ 36290160; 65111, м. Одеса, просп. Добровольського 120 А), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача, - ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_2 ; адреса місця реєстрації та проживання: АДРЕСА_2 ) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст.255 КАС України.
Рішення може бути оскаржено в порядку та строки, встановлені ст.ст. 293, 295 КАС України.
Суддя А.А. Радчук
.