Справа № 420/30104/24
17 лютого 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі судді Хлімоненкової М.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративний позов ОСОБА_1 до Військової частина НОМЕР_1 , про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії, стягнення індексації,
встановив:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Військової частина НОМЕР_1 , у якому позивач просить суд:
1.Визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 щодо ненарахування та невиплати індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ) у період з 01.12.2015р. до 28.02.2018р., із застосуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення (“базового місяця») - січень 2008 року,
2.Стягнути з Військової частини НОМЕР_1 на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ) індексацію грошового забезпечення за період з 01.12.2015 до 28.02.2018 у сумі 85 927,87 грн, розраховану із застосуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення (“базового місяця») - січень 2008 року, з відрахуванням обов'язкових платежів до бюджету та спеціальних фондів із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб, відповідно до пункту 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 січня 2004 року № 44.
3.Зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ) компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати індексації грошового забезпечення за період з 01.12.2015 до 28.02.2018, відповідно до Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2011 року № 159.
Обґрунтовуючи свої вимоги позивач вказує, що з 17.08.2004 до 23.09.2019 проходив військову службу у військовій частині НОМЕР_1 (до передислокації з тимчасово окупованої території АР Крим мала умовне найменування військова частина НОМЕР_3 ).
Під час проходження служби позивачем, у період з 01.12.2015 до 28.02.2018 відповідачем, всупереч вимогам чинного законодавства, індексація не нараховувалась та не виплачувалась.
З метою захисту своїх прав, позивач звернувся до командира Військової частини із заявою щодо надання інформації про здійснення нарахування та виплати індексації грошового забезпечення за період його служби з 01.12.2015 до 23.09.2019 із наданням відповідних довідок, а також просив нарахувати та виплатити індексацію за період з 01.12.2015 до 28.02.2018 включно та також індексацію-різницю з 01.03.2018 до 29.09.2019. Втім, заява відповідачем фактично залишена без будь-якої відповіді та ним не вчинено жодних дій щодо надання запитуваних позивачем довідок. Разом з цим, бездіяльність відповідача у ненарахуванні і невиплаті позивачу індексації грошового забезпечення, свідчить про триваюче порушення його законних прав, що не відповідає вимогам КАС України, зокрема ст.2, а також інших нормативно-правових актів, оскільки індексація грошового забезпечення військовослужбовців, як його складова, є однією з основних державних гарантій щодо оплати праці, тому підлягає обов'язковому нарахуванню і виплаті. Відтак, на думку позивача, він має право на отримання індексації грошового забезпечення, а бездіяльність відповідача у спірних правовідносинах є протиправною.
Також, у своїх доводах позивач звертає увагу, що відповідно до приписів Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМУ №1078 від 17.07.2003, підставою для встановлення місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення (“базового місяця»), є підвищення посадових окладів військовослужбовців, що неодноразового підтверджувалось Верховним Судом у своїй послідовній практиці під час розгляду аналогічних спорів. Протягом грудня 2015 - лютого 2018 включно розмір посадових окладів військовослужбовців визначався відповідно до Постанови КМУ №1294 від 07.11.2007, яка набрала чинності з січня 2008 року та діяла до набрання чинності Постановою КМУ №704 від 30.08.2017 (01.03.2018), та у період з січня 2008 року до 28.02.2018 включно, посадові оклади військовослужбовців були незмінними. Тобто, січень 2008 року є місяцем для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення (“базовим місяцем») у період з 01.12.2015 до 28.02.2018 включно.
Навівши у позовній заяві свої розрахунки, позивач вважає належним та ефективним способом захисту порушеного свого права саме шляхом з відповідача невиплаченої йому індексації за спірний період у сумі 85 927 грн 87 грн., обрахованої із застосуванням в якості “базового місяця» - січня 2008, а також з компенсацією сум податку та компенсацією витрати частини доходів у зв'язку із порушенням строків виплати індексації грошового забезпечення.
Ухвалою суду від 01.10.2024 року відкрито спрощене позовне провадження у справі.
Відповідач - Військова частина НОМЕР_1 надала відзив на позовну заяву, у якому вказуючи про хибність та необґрунтованість вимог позивача, просить відмовити у задоволенні позову.
У своїх доводах відповідач зазначає, що під час передачі справ та посади за останнім місцем служби у військовій частині НОМЕР_1 жодних претензій командуванню військової частини НОМЕР_1 , у тому числі і на предмет на проведення, на його думку, повного фінансового розрахунку, не пред'являв. До командування військової частини НОМЕР_1 у встановленому порядку не звертався.
Відповідач також зауважує, що проведення індексації перебуває в прямій залежності від фінансових ресурсів відповідних відомчих бюджетів та не може виходити за її межі. У межах наявного фінансового ресурсу, кошти для виплати індексації грошового забезпечення військовослужбовцям військової частини НОМЕР_1 у 2016 - 03.2018 роки розпорядниками бюджетних коштів вищого рівня не виділялись та не надходили. Отже, за спірний період, і по день виключення позивача зі списків особового складу частини, індексація грошового забезпечення позивача проводилась частково, у зв'язку з відсутністю фінансування на даний вид виплат.
Отримуючи індексацію щомісячно, позивач жодного разу не звертався до командування військової частини НОМЕР_1 щодо виплат (як у розрізі термінів, так і сум).
Відповідач зауважує у своєму відзиві, що згідно приписів Порядку №1078 зі змінами, внесеними Постановою КМУ №1013 від 09.12.2015 (застосовуються з 01.12.2015), обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення тарифної ставки (окладу) за посадою, яку займає працівник. Враховуючи, що зміни, внесені до Порядку №1078 від 09.12.2015 Постановою №1013 застосовуються з 01.12.2015, а грошове забезпечення військовослужбовцям підвищене випереджаючим шляхом за грудень 2015 виплачується у січні 2016 року, який відповідно стає базовим місяцем для нарахування індексації грошового забезпечення, то за грудень 2015 року індексація грошового забезпечення розраховується із застосуванням індексу споживчих цін для проведення індексації з місяця, наступного за місяцем підвищення тарифної ставки (окладу) за посадою, яку займає працівник, тобто з лютого 2008 року (як наступного місяця за місяцем підвищення тарифної ставки (окладу) згідно постанови №1294 , а саме січня 2008) - коефіцієнт індексації становить 167,1% прожитковий мінімум 1378 грн - що становить 2302,64 грн.
Одночасно, Відповідач зазначає, що він здійснив (у відзиві) розрахунок розміру індексації грошового забезпечення Позивачу, який належить до нарахування та виплати за період з 01.12.2015 - 28.02.2018 саме з урахуванням базового місяця - січень 2008 року. Навівши свої розрахунки у відзиві на позовну заяву, відповідач вказує на те, що розмір індексації грошового забезпечення позивача за період 2016-2018 (базовий місяць січень 2008) за умови, якщо б Міністерством оборони України здійснювалось відповідне фінансування, становить 6805, 85 грн.
04.11.2024 від позивача надійшла заява про долучення документів до матеріалів справи, а саме копії грошового атестату.
Дослідивши наявні у справі докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини.
Позивач - ОСОБА_1 у спірному періоді проходив військову службу у військовій частині НОМЕР_1 .
ОСОБА_1 виключений зі списків особового складу військової частини НОМЕР_1 - 10.10.2019 згідно наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 10.10.2019 №223, у зв'язку із переведенням на вищу посаду до органу військового управління.
Позивач, як зазначається у позові, звернувся до військової частини НОМЕР_1 із заявою від 22.04.2024, у якій просив: надати довідку про нараховане і виплачене йому грошове забезпечення за період з 01.12.2015 до 23.09.2018; надати належним чином засвідчений витяг з наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині), яким його виключено зі списків особового складу військової частини; надати довідку про виплачену йому індексацію грошового забезпечення за період з 01.12.2015 до 23.09.2019; у випадку невиплати (виплати не у повному обсязі) йому індексації грошового забезпечення за період з 01.12.2015 до 28.02.2018 (включно), нарахування і виплату її з застосуванням січня 2008 року як місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення (“базового місяця») у загальному розмірі 85 927,87 (розрахунок додається); у випадку невиплати (виплати не у повному обсязі - без урахування вимог абзацу четвертого пункту 5 Порядку №1078) йому індексації грошового забезпечення (індексації-різниці) за період з 28.02.2018 до 29.09.2019 нарахувати і виплатити її з застосуванням березня 2018 року, як місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення (“базового місяця») та з урахуванням вимог абзацу четвертого пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078 (у частині розрахунку індексації як різниці між сумою індексації і розміром підвищення доходу).
Згідно матеріалів справи, станом на час вирішення справи відповідач не надав доказів розгляду указаної вище заяви позивача. Також, відповідач не заперечив отримання такої заяви від ОСОБА_1 .
Також, суд зазначає, що ухвалою суду від 01.10.2024, у військової частини НОМЕР_1 судом було витребувано: довідку про нараховане і виплачене позивачу грошове забезпечення за період з 01.12.2015 до 23.09.2019 з вказанням усіх складових (основних, додаткових видів грошового забезпечення тощо); довідку про виплачену позивачу індексацію грошового забезпечення за період з 01.12.2015 до 23.09.2019 (з вказанням помісячного розміру відповідної виплати); належним чином засвідчений витяг з наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині), про виключення позивача зі списків особового складу Військової частини НОМЕР_1 .
Станом на час вирішення справи, відповідач не виконав ухвалу суду від 01.10.2024 в частині надання витребуваних документів.
Позивачем при цьому додатково до матеріалів справи надано копію грошового атестату.
Отже, згідно наявних у справі документів, встановлених судом обставин, враховуючи доводи в тому числі відповідача, викладені у відзиві на позовну заяву, суд встановив, що ОСОБА_1 за період з 01.12.2015 по 28.02.2018 не нараховувалась у встановленому законом порядку та не виплачувалась індексація грошового забезпечення.
Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача у спірних правовідносинах, яка виразилась у не нарахуванні та невиплаті позивачу індексації грошового забезпечення за період з 01.12.2015 по 28.02.2018, із застосування січня 2008 року як місяця підвищення доходу (базового місяця), позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи відповідають вони встановленим ч. 2 ст. 2 КАС України вимогам.
Згідно з ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 43 Конституції України визначено, що кожен має право, зокрема, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом. Право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом.
Згідно з ч. 1-3 ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» № 2011-XII від 20 грудня 1991 року держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
У відповідності до приписів ст.18 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії», індексацію доходів населення, яка встановлюється для підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін, віднесено до державних соціальних гарантій, що, згідно зі ст.19 цього Закону, є обов'язковими для всіх підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України, умови та порядок проведення індексації грошових доходів населення визначаються Законом України від 03.07.1991 № 1282-XII «Про індексацію грошових доходів населення» (зі змінами та доповненнями, далі - Закон № 1282-XII, у редакції чинній на час спірних правовідносин) та постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення» (надалі Порядок № 1078).
За приписами ст.1 Закону №1282-ХІІ, індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Як встановлено ст.2 Закону № 1282-XII, індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема: оплата праці (грошове забезпечення). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Згідно ч.1 ст.4, ст.6 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» в редакції Закону № 911-VIII від 24.12.2015 року, індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.
Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.
Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.
Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв'язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.
Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації визначає Порядок №1078.
Згідно з п.1-1 Порядку №1078 (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, далі - Порядок), підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін.
Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 (застосовується з 1 січня 2016 року, до 01.01.2016 - 101) відсотка.
Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.
До об'єктів індексації, у розумінні п.2 Порядку № 1078 віднесено грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, грошове забезпечення військовослужбовців.
Відповідно до пункту 5 Порядку №1078 в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.
Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.
У разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру.
Відтак, індексація грошового забезпечення, є однією з державних гарантій, спрямованою на забезпечення достатнього життєвого рівня населення, яка дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
При цьому, проведення індексації у зв'язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов'язковим для всіх роботодавців.
Між тим, у ході розгляду даної справи з'ясовано, що військова частина НОМЕР_1 протягом періоду з 01.12.2015 по 28.02.2018р. позивачу не нараховувала та не виплачувала індексацію грошового забезпечення, що не узгоджується з приписами чинного законодавства.
Водночас, реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних, чинних на час виникнення спірних правовідносин, нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань.
За усталеною судовою практикою Верховного Суду застосування законодавства у правовідносинах щодо виплати індексації грошового забезпечення, обмежене фінансування не впливає на право військовослужбовця отримати індексацію грошового забезпечення.
Що стосується визначення базового місяця для проведення індексації грошового забезпечення позивача за спірний період, суд виходить з наступного.
Відповідно до приписів п. 5 Порядку № 1078, базовим місяцем при проведенні індексації грошового забезпечення військовослужбовців є місяць у якому відбулося підвищення тарифних ставок (окладів).
Отже, підставою для встановлення базового місяця індексації є підвищення посадових окладів особи, а початком відліку для обчислення індексу споживчих цін є місяць підвищення посадового окладу. З цього місяця значення індексу споживчих цін приймають за 1 або 100 відсотків, а приріст індексу розраховується з наступного місяця.
Нарахування ж індексації проводиться в місяці, наступному за місяцем, у якому був офіційно опублікований індекс інфляції.
Згідно з п.10-2 Порядку №1078 для працівників, яких переведено на іншу роботу на тому самому підприємстві, в установі або організації, а також переведено на роботу на інше підприємство, в установу або організацію або в іншу місцевість та у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці у разі продовження такими працівниками роботи, для новоприйнятих працівників, а також для працівників, які використали відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та відпустку без збереження заробітної плати, передбачені законодавством про відпустки, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення тарифної ставки (окладу), за посадою, яку займає працівник.
За вказаного, саме місяць в якому відбулося підвищення тарифних ставок (окладів) є базовим місяцем при проведенні індексації грошового забезпечення військовослужбовців.
Разом з тим, якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, то базовий період не змінюється, а сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.
Вказане узгоджується із правовою позицією Верховного Суду викладеною у постановах від 19.05.2022 справа № 200/3859/21 та від 23.03.2023 справа № 400/3826/21.
Суд враховує, що 01 січня 2008 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу", якою були встановлені підвищені посадові оклади військовослужбовців, які визначені додатком №1 до цієї Постанови.
Вказана вище постанова діяла до дати набрання чинності постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 № 704, якою встановлені нові розміри посадових окладів військовослужбовців, а саме, до 01.03.2018.
Лише 01 березня 2018 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", якою затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу, а також нові схеми тарифних розрядів та тарифних коефіцієнтів. Згідно з вказаною Постановою відбулося наступне підвищення посадових окладів військовослужбовців.
Отже, визначення базового місяця залежить тільки виключно від зміни розміру тарифної ставки (посадового окладу), яке вперше відбулось у січні 2008 року, - місяці, у якому відбулося збільшення розміру посадового окладу штату на підставі постанови Кабінету Міністрів України “Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 07 листопада 2007 року та не змінювалось до набрання чинності (а саме до 01.03.2018р.) постановою КМ України №704 від 30.08.2017р.
З січня 2008 року по лютий 2018 року посадовий оклад позивача не змінювався не підвищувався, та відповідачем такої обставини не спростовується у відзиві на позовну заяву, не доводиться іншого.
З огляду на викладене вище, для визначення суми індексації грошового забезпечення військовослужбовцю має застосовуватись індекс споживчих цін, обчислений наростаючим підсумком з січня 2008 року до березня 2018 року, тому для цілей вирішення спору у даній справі, базовим місяцем нарахування індексації за період з 01.01.2016р. по 28.02.2018р.- є січень 2008 року.
У своєму відзиві військова частина НОМЕР_1 фактично погоджується із застосуванням як «базового місяця» для обрахунку індексації грошового забезпечення позивача за період з 01.12.2015 по 28.02.2018 - січня 2008 року.
Наведене свідчить про обґрунтованість вимог позивача в частині необхідності здійснити обрахунок, нарахування та виплату йому індексації грошового забезпечення за період з 01.12.2015 по 28.02.2018 року з урахуванням «базового місяця» для індексації - січень 2008 року.
Позиція суду щодо застосування норм Порядку №1078 у даній справі узгоджується з послідовною та усталеною практикою Верховного Суду, висвітленою зокрема у постановах від 19 травня 2022 року у справі № №400/103/21, від 27 червня 2022 року у справі № 420/5976/20, від 23 серпня 2022 року у справі №420/11641/21, від 23 серпня 2022 року у справі № 420/11625/21, від 28 червня 2022 року у справі № 640/8991/21, від 28 червня 2022 року у справі № 420/4841/21, від 27 червня 2022 року у справі № 420/5976/20, від 23 червня 2022 року у справі № 120/2399/21, від 15 червня 2022 року у справі № 520/4061/21, від 09 червня 2022 року у справі № 600/524/21-а, від 31 травня 2022 року у справі № 400/4491/20, від 31 травня 2022 року у справі № 380/5610/21, від 31 травня 2022 року у справі № 380/7071/21, від 31 травня 2022 року у справі №300/1055/21, від 19 травня 2022 року у справі № 380/11904/21, від 12 травня 2022 року у справі № 200/7006/21, тощо.
Відповідно до ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Кожна особа, яка звернулася за судовим захистом, розпоряджається своїми вимогами на свій розсуд, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Підсумовуючи усе викладене вище, детально встановивши, дослідивши та проаналізувавши спірні обставини справи, доводи сторін та надані письмові докази у їх сукупності, суд дійшов висновку про не доведеність відповідачем правомірності своєї поведінки у спірних правовідносинах. Оскаржувана позивачем бездіяльність військової частини НОМЕР_1 , яка виразилась у ненарахуванні та невиплаті індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 у період з 01.12.2015р. до 28.02.2018р., із застосуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення (“базового місяця») - січень 2008 року є протиправною, оскільки як встановлено у ході розгляду даної справи, не відповідає критеріям правомірності, визначеним частиною 2 статті 2 КАС України.
Відтак, суд робить висновок про обґрунтованість позовних вимог ОСОБА_1 та наявність підстав для їх задоволення в частині визнання протиправною оскаржуваної бездіяльності військової частини НОМЕР_1 .
З огляду на викладене, з метою ефективного способу захисту порушеного права позивача суд вбачає за доцільне зобов'язати військову частину НОМЕР_1 здійснити нарахування та виплату позивачу індексації його грошового забезпечення за період з 01.12.2015 по 28.02.2018 включно із застосуванням в якості місяця підвищення доходу (базового місяця) - січня 2008 року.
Разом з цим, суд не вбачає підстав для задоволення, заявленої позивачем, вимоги про стягнення з військової частини НОМЕР_1 конкретних сум індексації грошового забезпечення за спірний період, розрахованої із застосуванням місяця підвищення доходу - січень 2008 року, у визначеному (обрахованому) позивачем розмірі 85 927 грн 87 коп, як передчасної, позаяк, стягненню підлягають лише ті суми, які були нараховані, але залишились не виплачені.
При цьому, суд не може перебирати на себе функції органу, що здійснює нарахування та виплату грошового забезпечення. У спірному випадку, суми індексації грошового забезпечення відповідно до вимог позивача будуть нараховані відовідачем на виконання цього рішення суду. Отже, саме в процесі виконання рішення суду відповідачем буде нарахована індексація грошового забезпечення, а тому зазначені вимоги позивача в цій частині є передчасними та спрямовані на захист ще не порушених прав позивача, що суперечить статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України, у той час як судовий захист може надаватися лише порушеним правам.
У цьому контексті суд також не приймає до уваги наведений відповідачем у відзиві на позовну заяву розрахунок індексації грошового забезпечення позивача за спірний період з 01.12.2015 по 28.02.2018, адже, не містить інформації, ким такий розрахунок здійснений, із застосуванням якого базового місяця, тощо.
З приводу вимоги здійснити нарахування та виплату належних позивачу сум із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб, суд зазначає таке.
Постановою Кабінету Міністрів України від 15 січня 2004 року № 44 затверджено Порядок виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу (далі - Порядок № 44).
За приписами п.1 Порядку №44, він визначає умови та механізм щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу (в тому числі відрядженими до органів виконавчої влади та інших цивільних установ), співробітниками Служби судової охорони у зв'язку з виконанням ними своїх обов'язків під час проходження служби (далі - грошова компенсація).
Згідно з п.168.5 статті 168 ПК України, суми податку на доходи фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими, особами рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державної пожежної охорони, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції/у зв'язку з виконанням обов'язків несення служби, спрямовуються виключно, на виплату рівноцінної та повної компенсації втрат доходів цієї категорії громадян.
У відповідності до положень п.2-5 Порядку №44 грошова компенсація виплачується громадянам України, які відповідно до законодавства мають статус військовослужбовця, поліцейського або є особами рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, ДСНС, податкової міліції, Національного антикорупційного бюро, Державного бюро розслідувань, співробітникам Служби судової охорони, а також особам, звільненим із служби, для відшкодування утриманих сум податку з їх грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, право на які вони набули у зв'язку з виконанням обов'язків під час проходження служби.
Наведені вище норми Порядку № 44 свідчать про те, що грошова компенсація сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних, зокрема, військовослужбовцями, виплачується їм для відшкодування утриманих сум податку з їх грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, право на які вони набули у зв'язку з виконанням обов'язків під час проходження служби одночасно з виплатою грошового забезпечення за місцем його одержання у розмірі суми податку з доходів фізичних осіб, утриманого з грошового забезпечення.
Отже, з урахуванням наведеного правого регулювання та фактичних обставин справи, суд вважає, що нарахування та виплата індексації грошового забезпечення позивачу має бути проведена відповідачем із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до пункту 2 Порядку №44.
Стосовно вимоги позивача про зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити позивачу компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати грошової допомоги для оздоровлення, суд зазначає таке.
Згідно ст.1-3 ЗУ «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» від 19 жовтня 2000 року № 2050-III підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи).
Компенсація громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом.
Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії, соціальні виплати, стипендії, заробітна плата (грошове забезпечення) та інші.
Сума компенсації обчислюється шляхом множення суми нарахованого, але невиплаченого громадянину доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов'язкових платежів) на індекс інфляції в період невиплати доходу (інфляція місяця, за який виплачується доход, до уваги не береться).
Статтею 4 вказаного вище закону передбачено, що виплата громадянам суми компенсації провадиться у тому ж місяці, у якому здійснюється виплата заборгованості за відповідний місяць.
З метою реалізації Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 21.02.2001 №159, якою затвердив Порядок проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати.
У відповідності до приписів п.2-4 Порядку №159 передбачено, що компенсація громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати (далі - компенсація) проводиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати грошових доходів, нарахованих громадянам за період, починаючи з 01.01.2001.
Компенсації підлягають такі грошові доходи разом із сумою індексації, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру: пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, щомісячної державної грошової допомоги та компенсаційних виплат); соціальні виплати (допомога сім'ям з дітьми, державна соціальна допомога інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам, допомога по безробіттю, матеріальна допомога у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації безробітного, матеріальна допомога по безробіттю, допомога по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною), допомога по вагітності та пологах, щомісячна грошова сума в разі часткової чи повної втрати працездатності, що компенсує відповідну частину втраченого заробітку потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, допомога дитині, яка народилася інвалідом внаслідок травмування на виробництві або професійного захворювання її матері під час вагітності, тощо); стипендії; заробітна плата (грошове забезпечення).
Сума компенсації обчислюється як добуток нарахованого, але невиплаченого грошового доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов'язкових платежів) і приросту індексу споживчих цін (індексу інфляції) у відсотках для визначення суми компенсації, поділений на 100.
З огляду на викладене, суд зауважує, що умовами для виплати суми компенсації є: порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів та виплата нарахованих доходів. При цьому виплата компенсації втрати частини доходів здійснюється в день виплати основної суми доходу.
Тобто, серед необхідних вбачається наявність такої умови як фактична виплата нарахованих доходів.
Втім у спірному випадку позивачу ще не нарахований та невиплачений дохід у вигляді індексації за період з 01.12.2015 до 28.02.2018.
Відтак, оскільки нарахування та виплату індексації грошового забезпечення позивача за період з 01.12.2015 до 28.02.2018 відповідачем ще не здійснено, суд вважає, що позовні вимоги про зобов'язання нарахувати та виплатити на його користь компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати такої індексації є передчасними, а тому також не належать задоволенню.
Висновки суду узгоджуються з правовою позицією Верховного Суду, викладеною зокрема у постанові від 24 січня 2023 року у справі № 200/10176/19-а, де касаційний суд зазначив, що оскільки позивачу не був нарахований та виплачений дохід у вигляді індексації страхової виплати, то позовні вимоги про зобов'язання нарахувати та виплатити позивачу компенсацію втрати частини доходів у зв'язку із порушенням строків виплати індексації щомісячних страхових виплат є передчасними, а відтак правові підстави для їх задоволення відсутні.
Відповідно до ч. 1 ст. 143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.
Оскільки позивач в силу вимог ЗУ «Про судовий збір» звільнений від сплати судового збору, судові витрати не розподіляються.
На підставі викладеного, керуючись статтями 242-246, 250, 255, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Позовну заяву ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 щодо ненарахування та невиплати індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 01.12.2015 до 28.02.2018.
Зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 нарахувати і виплатити на користь ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з з 01.12.2015 до 28.02.2018 із застосуванням січня 2008 року як місяця підвищення доходу (базового місяця) для обчислення індексу споживчих цін при нарахуванні індексації грошового забезпечення, з відрахуванням обов'язкових платежів до бюджету та спеціальних фондів із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб, відповідно до пункту 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 січня 2004 року № 44
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , адреса місця проживання: АДРЕСА_1 .
Відповідач: військова частина НОМЕР_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_4 , адреса: АДРЕСА_2 .
Суддя Марина ХЛІМОНЕНКОВА