Рішення від 18.02.2025 по справі 320/11939/22

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 лютого 2025 року Справа № 320/11939/22

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Войтович І. І., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (далі - відповідач, пенсійний орган), у якому просить суд:

- визнати протиправним бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області стосовно відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2022 на підставі визначеного статтею 63 Закону №2262-ХІІ, - у разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити перерахунок, зробити доплату та виплачувати пенсію ОСОБА_1 з 01.02.2022 згідно із статтею 63 Закону №2262-ХІІ, - у разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій. Виплату провести із урахуванням раніше виплачених сум.

В обґрунтування позову позивач вказує на те, що він з 01.01.2007 отримує пенсію за вислугою років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262.

Вказуючи на норму ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262 зауважує, що у разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Позивач відмітив, що розмір його пенсії, за наявності навіть двох рішень Київського окружного адміністративного суду у справах № 320/13424/20 та у справі №320/1503/21, не повинен бути меншим, порівняно із розміром раніше призначеної пенсії, ще до судових рішень.

На розмір його пенсії впливають відомості із довідок про грошове забезпечення №ФК73730 від 27.03.2018 де зазначено розмір 9300,00 грн. та від 04.09.2020 № 2/5/1952, де на 01.01.2020 зазначено розмір 8312,48 грн.

При черговому перерахунку пенсії, отримавши з 01.02.2022 пенсію 8510,00 грн., та з 01.03.2022 в сумі 8633,36 грн., позивач відповідно звернувся до пенсійного органу, отримав відповідь, в якій відповідач зазначив, що перерахунок пенсії проводився відповідно до судових рішень, в межах повноважень та відповідно до норм діючого законодавства.

Позивач наполягає, що якщо врахувати довідку №ФК73730 від 27.03.2018, в якій розмір грошового забезпечення зазначено 9300 грн., його розмір пенсії буде належним, тому врахування довідки від 04.09.2020 № 2/5/1952, є протиправним. Оскільки за наслідками перерахунку його пенсії після судових рішень, розмір пенсії став меншим, пенсійний орган має призначати та виплачувати йому пенсію у розмірі раніше призначеному, а саме у розмірі який був би більшим, тобто за довідкою №ФК73730 від 27.03.2018, і додати доплату 2000,00 грн. за постановою КМУ №713, індексацію 14% та різницю в пенсіях за перерахунком такої на підставі рішення суду.

Та, відповідач, згідно розрахунку пенсії, включає індексацію та доплату, але розмір пенсії у підсумку склав 8633,30 грн.

Відтак, позивач наполягає що розмір його пенсії має становити 9421,14 грн., яка включає в себе 6510 грн. від грошового забезпечення + 2000,00 доплати +911,14 індексації.

Вказуючи на бездіяльність пенсійного органу щодо відмови у належному перерахунку його пенсії та виплати пенсії у розмірі, який не має бути меншим за раніше призначеної пенсії, позивач звернувся до суду із даним позовом.

29.12.2022, ухвалою суду відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 169 КАС України вказану позовну заяву було залишено без руху із підстав невідповідності останньої вимогам ст.ст. 160, 161 КАС України.

30.01.2023, ухвалою суду згідно положень ч. 4 ст. 169 КАС України повернуто позовну заяву позивачеві.

19.04.2023, постановою Шостого апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено, ухвалу Київського окружного адміністративного суду від 30 січня 2023 року скасовано, а справу направлено до суду першої інстанції для продовження розгляду.

02.05.2023 справа надійшла від Шостого апеляційного адміністративного суду.

Протоколом передачі судової справи раніше визначеному складу суду від 14.06.2023, справа №320/11939/22 передана судді Войтович І.І. для продовження розгляду за наслідками винесеної Шостим апеляційним адміністративним судом постанови від 19.04.2023.

Ухвалою суду прийнято до провадження справу № 320/11939/22; відкрито провадження в адміністративній справі, справу визначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами; запропоновано відповідачу подати відзив та витребувано від відповідача за ініціативою суду додаткові докази у справі.

Відповідачем подано до суду відзив та додаткові пояснення, в яких пенсійний орган не визнає позовні вимоги позивача, вказує на їх безпідставне заявлення.

Пенсійний орган відмічає, що у своїй діяльності з призначення та перерахунку пенсії керується виключно чинними нормативно-правовими актами та ст. 19 Конституції України, враховуючи ст. 370 КАС України.

Відповідно до відомостей довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 04.09.2020 № 2/5/1952, розмір грошового забезпечення позивача з 01.01.2020 складає 8312,48 грн., (посадовий оклад - 6423,28 грн. та окладу за військове звання - 1889,20 грн.).

Відмітив, що ІНФОРМАЦІЯ_1 під час виготовлення довідки від 04.09.2020 № 2/5/1952 не зазначив додаткові види грошового забезпечення, розмір грошового забезпечення позивача у зв'язку з чим зменшився у 2020 році з 9300,00 грн. згідно відомостей довідки про розмір грошового забезпечення від 27 березня 2018 року № ФК73730, до 8312,48 грн. згідно відомостей довідки про розмір грошового забезпечення від 04.09.2020 № 2/5/1952. Відтак, пенсійним органом не було включено у розмір грошового забезпечення позивача додаткові види, оскільки вони не зазначені у довідці від 04.09.2020 № 2/5/1952.

Враховуючи положення пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 02.11.2006 року № 1522, пенсійний орган не наділений повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі наданих їм відповідними органами довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення зазначених у довідках.

Кабінет Міністрів України постановою від 13.02.2008 №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393", та враховуючи положення даного Порядку №45, перерахунок пенсії позивача може бути здійснений пенсійним органом виключно на підставі довідки уповноваженого органу про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії.

Розуміючи, що сума грошового забезпечення у довідці яка видана на підставі рішення Київського окружного адміністративного суду по справі № 320/588/20, менша за діюче грошове забезпечення, позивач звернувся до суду, та просив суд зобов'язати Головне управління перерахувати пенсію на підставі довідки від 04.09.2020 № 2/5/1952. Відповідно, отримавши рішення Київського окружного адміністративного суду від 17 червня 2021 року по справі №320/13424/20, відповідачем було здійснено перерахунок на підставі довідки від 04.09.2020 № 2/5/1952.

Оскільки при перерахунку пенсії на виконання рішення суду та при застосуванні складових визначених в довідці ІНФОРМАЦІЯ_1 від 04.09.2020 № 2/5/1952 розмір пенсії позивача зменшується, тому з урахуванням вимог статті 63 Закону України № 2262 йому було встановлено доплату до попереднього розміру пенсії у розмірі 691,26 грн. Загальний розмір пенсії до виплати склав 8510,00 грн.

Наведений позивачем власний розрахунок пенсії, в кожному з яких розмір грошового забезпечення становить 9300,00 грн., однак сума його грошового забезпечення зменшилась на підставі довідки 04.09.2020 № 2/5/1952. Твердження позивача про зменшення пенсії після перерахунку не відповідає дійсності, що підтверджується довідкою про виплачену пенсію позивачу за період з 01.01.2021 по 01.01.2023.

В позові відповідач просить суд відмовити.

Клопотань, додаткових пояснень по справі до суду не надійшло.

Суд вирішує справу у порядку письмового провадження на підставі доводів зазначених позивачем у позові та відповідачем у відзиві і додаткових поясненнях, та за наявними у справі доказами наданими суду сторонами.

Розглянувши заяви по суті справи, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини адміністративної справи в їх сукупності, перевіривши їх дослідженими доказами, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 з 01.01.2007 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Київській області як військовий пенсіонер та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» №2262.

ІНФОРМАЦІЯ_1 видано довідку від 27.03.2018 №ФК73730 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 враховуючи постанову КМУ №103, за нормами законодавства чинними на 01.03.2018 за посадою нач.гр.опер.чергув.-ст.опер.черговий, у сумі 9300,00 грн., що складається із посадового окладу - 4790,00 грн., окладу за військове звання (підполковник) - 1410,00 грн та надбавки за вислугу років (50%) 3100,00 грн.

Оскаржуючи бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 по ненаданню належної довідки про новий розмір посадового окладу і окладу за військове звання до пенсійного органу, позивач звернувся до суду.

Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 26.03.2020 у справі №320/588/20 вирішено:

«Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 по ненаданню довідки про новий розмір посадового окладу і окладу за військове звання до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області з урахуванням Додатку №1 Приміток до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" на ОСОБА_1 з 01.01.2018.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 включити в довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 наступні види грошового забезпечення для перерахунку пенсії:

- з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року згідно Додатку №1 Приміток до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб": посадовий оклад, визначений виходячи із розміру: 50% мінімальної заробітної плати, встановленої згідно ст. 8 Закону України "Про державний бюджет на 2018 рік" від 07.12.2017 №2246-VIII станом на 01.01.2018, помноженої на відповідний тарифний коефіцієнт, встановлений для 22 тарифного розряду, згідно Додатку №1 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" та оклад за військове звання "підполковник", визначений виходячи із розміру: 50% мінімальної заробітної плати, встановленої згідно ст. 8 Закону України "Про державний бюджет на 2018 рік" від 07.12.2017 №2246-VIII станом на 01.01.2018, помноженої на коефіцієнт 0,8, встановлений для військового звання "підполковник" згідно Додатку №14 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб";

- з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року згідно Додатку №1 Приміток до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб": посадовий оклад, визначений виходячи із розміру: 50% мінімальної заробітної плати, встановленої згідно ст. 8 Закону України "Про державний бюджет на 2019 рік" від 23.11.2018 №2629-VIII станом на 01.01.2019, помноженої на відповідний тарифний коефіцієнт, встановлений для 22 тарифного розряду, згідно Додатку №1 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" та оклад за військове звання "підполковник", визначений виходячи із розміру: 50% мінімальної заробітної плати, встановленої згідно ст. 8 Закону України "Про державний бюджет на 2019 рік" від 23.11.2018 №2629-VIII станом на 01.01.2019, помноженої на коефіцієнт 0,8, встановлений для військового звання "підполковник" згідно Додатку №14 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб";

- з 1 січня 2020 року згідно Додатку №1 Приміток до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб": посадовий оклад, визначений виходячи із розміру: 50% мінімальної заробітної плати, встановленої згідно ст. 8 Закону України "Про державний бюджет на 2020 рік" від 14.11.2019 №2000 станом на 01.01.2020, помноженої на відповідний тарифний коефіцієнт, встановлений для 22 тарифного розряду, згідно Додатку №1 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" та оклад за військове звання "підполковник", визначений виходячи із розміру: 50% мінімальної заробітної плати, встановленої згідно ст. 8 Закону України "Про державний бюджет на 2020 рік" від 14.11.2018 №2000 станом на 01.01.2020, помноженої на коефіцієнт 0,8, встановлений для військового звання "підполковник" згідно Додатку №14 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 передати довідки про новий розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку і виплати пенсії до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, з урахуванням висновків суду, викладених у даному рішенні.»

Рішення суду набрало законної сили.

На виконання вказаного рішення Київського окружного адміністративного суду від 26.03.2020 у справі №320/588/20, ІНФОРМАЦІЯ_1 видано довідку №2/5/1952 від 04.09.2020 про розмір посадового окладу позивача та окладу за військовим званням «підполковник» станом на 01.01.2018, 01.01.2019 та 01.01.2020, яку направлено до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області.

В даній довідці грошового забезпечення станом на 01.03.2018, із застосуванням 22 тарифного розряду та 50 % мінімальної заробітної плати станом на 01.01.2018, посадовий оклад ОСОБА_1 визначено - 5063,28 грн., оклад за військове звання «підполковник» - 1489,20 грн.; станом на 01.01.2019 визначено посадовий оклад - 5675,28 грн., оклад за військове звання «підполковник» - 1669,20 грн.; станом на 01.01.2020 визначено посадовий оклад - 6423,28 грн., оклад за військове звання «підполковник» - 1889,20 грн.

Та, пенсійний орган не здійснював перерахунок пенсії позивача за довідкою №2/5/1952 від 04.09.2020.

Рішення Київського окружного адміністративного суду від 17.06.2021 у справі №320/13424/20 вирішено:

«Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо неперерахунку і невиплати пенсії, згідно нової довідки виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_1 з 01.01.2018.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити перерахунок та виплату перерахованої пенсії ОСОБА_1 , виходячи із розмірів згідно нової довідки, наданої ІНФОРМАЦІЯ_1 із застосуванням за період з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року згідно Додатку №1 Приміток до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб»: посадовий оклад, визначений виходячи із розміру: 50% мінімальної заробітної плати, встановленої згідно статті 8 Закону України «Про Державний бюджет на 2018 рік» від 07.12.2017 №2246-VIII станом на 01.01.2018, помноженої на відповідний тарифний коефіцієнт, встановлений для 22 тарифного розряду, згідно Додатку №1 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та оклад за військове звання «підполковник», визначений виходячи із розміру: 50% мінімальної заробітної плати, встановленої згідно статті 8 Закону України «Про державний бюджет на 2018 рік» від 07.12.2017 №2246-VІІІ станом на 01.01.2018, помноженої на коефіцієнт 0,8, встановлений для військового звання «підполковник» згідно Додатку №14 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб»; з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року згідно Додатку №1 Приміток до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб»: посадовий оклад, визначений виходячи із розміру: 50% мінімальної заробітної плати, встановленої згідно статті 8 Закону України «Про державний бюджет на 2019 рік» від №2629-VІІІ станом на 01.01.2019, помноженої на відповідний тарифний коефіцієнт, встановлений для 22 тарифного розряду, згідно Додатку №1 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та оклад за військове звання «підполковник», визначений виходячи із розміру: 50% мінімальної заробітної плат, встановленої згідно статті 8 Закону України «Про державний бюджет на 2019 рік» від 23.11.2018 №2629-VIII станом на 01.01.2019, помноженої на коефіцієнт 0,8, встановлений для військового звання «підполковник» згідно Додатку №14 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб»: з 1 січня 2020 року згідно Додатку №1 Приміток до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб»: посадовий оклад, визначений виходячи із розміру: 50% мінімальної заробітної плати, встановленої згідно статті 8 Закону України «Про державний бюджет на 2020 рік» від 14.11.2019 №2000 станом на 01.01.2020, помноженої на відповідний тарифний коефіцієнт, встановлений для 22 тарифного розряду, згідно Додатку №1 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та оклад за військове звання «підполковник», визначений виходячи із розміру: 50% мінімальної заробітної плати, встановленої згідно статті 8 Закону України «Про державний бюджет на 2020 рік» від 14.11.2018 №2000 станом на 01.01.2020, помноженої на коефіцієнт 0,8, встановлений для військового звання «підполковник» згідно Додатку №14 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких, інших осіб».

Рішення суду набрало законної сили.

Не погоджуючись із діями пенсійного органу щодо зменшення з 01.01.2018 основного розміру пенсії позивача з 80% грошового забезпечення на 70 %, позивач звернувся до суду.

Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 23.06.2021 у справі № 320/1503/21, вирішено:

«Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області щодо зменшення з 01.01.2018 основного розміру призначеної ОСОБА_1 пенсії з 80 % грошового забезпечення на 70 % грошового забезпечення.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області (04071, м. Київ, вул. Ярославська, 40, код ЄДРПОУ 22933548) здійснити перерахунок та виплатити призначену ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , інд. код НОМЕР_1 ) пенсію виходячи з 80 % грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2018, з урахуванням раніше проведених виплат.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.».

Рішення суду набрало законної сили.

З обставин у справі вбачається, що внаслідок перерахунку пенсії позивача на виконання зокрема судового рішення у справі №320/13424/20 щодо перерахунку та виплати пенсії враховуючи довідку ІНФОРМАЦІЯ_1 №2/5/1952 від 04.09.2020, позивач отримав з 01.02.2022 пенсію 8510,00 грн., та з 01.03.2022 в сумі 8633,36 грн.

Оскільки за наслідками перерахунку його пенсії на підставі судових рішень, розмір пенсії став меншим, позивач вважає, що пенсійний орган має врахувати при перерахунку пенсії довідку №ФК73730 від 27.03.2018, в якій розмір грошового забезпечення зазначено 9300 грн., а також включити до перерахунку пенсії та її виплати доплату 2000,00 грн. за постановою КМУ №713, індексацію 14% та різницю в пенсіях за перерахунком такої на підставі рішення суду.

Позивач звернувся до пенсійного органу із заявою, в якій просив привести у відповідність розмір його пенсії із врахуванням ст. 63 Закону №2262, навівши свої розрахунки та отримав відповідь, в якій пенсійний орган зазначив, що перерахунок пенсії проводився відповідно до судових рішень, в межах повноважень та відповідно до норм діючого законодавства.

Не погоджуючись із бездіяльністю відповідача, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Таким чином, предметом спору у даній справі є бездіяльність відповідача щодо не врахування положень ст. 63 Закону №2262 при перерахунку пенсії позивача та забезпечення останньому належного розміру пенсії з 01.02.2022, із доплатами за постановою КМУ №713 та враховуючи індексацію за постановою КМУ №118, доплати у вигляді різниці при такому перерахунку, у зв'язку з чим суд вважає необхідним встановити наявність чи відсутність заявленої бездіяльності на відповідність положенням ст. 2 КАС України.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд встановлює та виходить з наступного.

За приписами частини 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, у тому числі (…) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист.

Водночас у пункті 5 рішення № 8-рп/2005 від 11.10.2005 Конституційний Суд України зазначив, що право на пенсійне забезпечення є складовою конституційного права на соціальний захист.

За приписами пунктів 1, 6 частини першої статті 92 Конституції України права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Зокрема, умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію визначає Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XII (далі - Закон №2262).

Питання перерахунку раніше призначених пенсій визначено статтею 63 Закону №2262, згідно якої перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» (далі - Порядок №45).

Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Враховуючи те, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, в адміністративній справі №826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45, вбачається, що зміни внесені постановою Кабінету Міністрів України №103, зокрема до додатку 2 до Порядку №45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, визнано судом протиправними та нечинними, відтак з 05.03.2019 - дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку №45, яка діяла до зазначених змін. При цьому, алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45, не змінився.

Суд зазначає, що за правовими висновками Верховного Суду сформованими в рішенні від 17.12.2019 у справі №160/8324/19 питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, врегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 за №135/13402 (далі тексту - Порядок №3-1).

Згідно з абзацами другим та четвертим пункту 2.6 Інструкції з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 31 грудня 2014 року №937, на обласні військові комісаріати (ТЦКСП) покладаються: оформлення та подання до органів, що призначають пенсії, документів для призначення за Законом пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам сімей померлих військовослужбовців і осіб, звільнених з військової служби; визначення розміру грошового забезпечення для обчислення і перерахунку пенсій органами, що призначають пенсії, відповідно до Закону №2262, Постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їх сімей (зі змінами) та Порядку №45 і Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (зі змінами), затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1 (далі - Порядок № 3-1). У разі якщо розмір грошового забезпечення на день призначення пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам їх сімей змінився, обласний військовий комісаріат (ТЦКСП) складає довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій згідно з нормами, що діють на день призначення пенсії за відповідною посадою.

Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону №2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно з пунктом 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону №2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Тотожні за змістом положення щодо процедури перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовців у разі зміни розміру їх грошового забезпечення містяться у пунктах 2, 3 Порядку № 45.

Відповідно, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган Пенсійного фонду. Уповноважені органи складають довідки про розмір грошового забезпечення, на підставі якої перерахунок пенсії може бути здійснений пенсійним органом.

Відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.

Згідно з частинами другою і третьою статті 51 Закону №2262 перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно із цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Суд зазначає, що органи Пенсійного фонду України не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі наданих їм відповідними органами довідок про розмір грошового забезпечення, розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення зазначених у довідках. До моменту отримання належної довідки про розмір грошового забезпечення у пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії.

Суд звертає увагу на те, що право на перерахунок пенсії є беззаперечним, а передумовою для його проведення є оформлення відповідним органом оновленої довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Так, за даною справою перерахунок пенсії позивача було здійснено на виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 17 червня 2021 року у справі №320/13424/20, відповідно до розміру грошового забезпечення визначеного у довідці від 04.09.2020 № 2/5/1952 виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Статтею 370 КАС України визначено, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Згідно наданого до справи відповідачем перерахунку пенсії з 01.12.2021 вбачається, що ОСОБА_1 перераховано пенсію, згідно грошового забезпечення визначеного станом на 01.01.2020 посадовий оклад - 6423,28 грн. та оклад за військове звання «підполковник» - 1889,20 грн., розмір грошового забезпечення склав 8312,48 грн. Пенсію розраховано з основного розміру 70% від грошового забезпечення - 7818,74 грн. + 691,26 грн. різниця за перерахунком на підставі рішення суду. Тобто, розмір пенсії позивача з 01.12.2021 склав 8510,00 грн. (7818,74 грн. +691,26 грн.+2000,00), з урахуванням підвищення 2834,68 грн. на підставі судових рішень, та з доплатою за постановою КМУ №713 - 2000,00 грн.

За наданими до справи позивачем розрахунків пенсії, вбачається за розрахунком з 01.01.2022 розмір пенсії визначено відповідачем із грошового забезпечення станом на 01.01.2020 посадовий оклад - 6423,28 грн. та оклад за військове звання «підполковник» - 1889,20 грн., розмір грошового забезпечення склав 8312,48 грн. Пенсію розраховано з основного розміру 70% від грошового забезпечення - 5818,74 грн. + 691,26 грн. різниця за перерахунком на підставі рішення суду. Враховуючи постанову КМУ №713 доплата 2000,00 грн., розрахована від суми ОСНП 6510 на 01.03.2018. Розмір пенсії позивача з 01.01.2022 склав 8510,00 грн. (5818,74 грн. +691,26 грн.+2000,00 грн.).

За розрахунком з 01.03.2022 розмір пенсії визначено відповідачем із грошового забезпечення станом на 01.01.2020 посадовий оклад - 6423,28 грн. та оклад за військове звання «підполковник» - 1889,20 грн., розмір грошового забезпечення склав 8312,48 грн. Пенсію розраховано з основного розміру 70% від грошового забезпечення - 5818,74 грн., з урахуванням індексації 6633,36 грн., доплати 814,62 грн. у вигляді різниці з індексації ОСНП (5818,74 *0,140). Враховуючи постанову КМУ №713 доплата 2000,00 грн., розрахована від суми ОСНП 6510 на 01.03.2018. Розмір пенсії позивача з 01.03.2022 склав 8633,30 грн. (5818,74 грн. +814,62 грн. + 2000,00 грн.).

Згідно наданої відповідачем довідки про доходи пенсія ОСОБА_1 , зокрема в лютому 2022 року склала 8510,00 грн., та з березня 2022 року по січень 2023 року включно розмір пенсії щомісяця становив - 8633,36 грн.

Позивач наполягає, що його розмір пенсії став меншим в лютому 2022 року, він отримав 8510,00 грн., в березні 2022 року отримав 8633,36 грн., без включення до пенсії при її перерахунку доплат 2000,00 грн., індексації за постановою КМУ №118 та доплати як різниці за рішеннями судів. До справи долучив відповідні розрахунки.

Наводить свої розрахунки, зазначає, що до судових рішень розмір пенсії становив би 9421,14 грн. (70% від 9300 грн. грошового забезпечення+2000,00 грн. доплата за постановою КМУ №713+911,14 індексація за постановою КМУ №118, а після - 8999,26 грн. (80% від 9300 грн. грошового забезпечення 7440,00 грн. + 691,26 грн. (різниця за судовим рішенням) + 868,00 грн. (14% індексація за постановою КМУ №118 від 6200 грн. як різниця між ПО 4790+ОВЗ 1410).

Також, наполягає, що оскільки розмір пенсії при її перерахунку став меншим, відповідачу треба враховувати довідку ІНФОРМАЦІЯ_1 №ФК73730 від 27.03.2018 де розмір грошового забезпечення визначено 9300,00 грн.

Суд враховує, що позивач у справі не заявляє вимоги щодо визначення відповідачем основного розміру пенсії 70% від грошового забезпечення.

Також, суд враховує, що розмір грошового забезпечення за довідками №ФК73730 від 27.03.2018 та від 04.09.2020 № 2/5/1952 є різним враховуючи, що у довідці останній не включені додаткові складові грошового забезпечення, що відповідно впливає на розмір пенсії позивача.

Та, враховуючи вищезазначене та встановлене, суд вважає необґрунтованим застосування позивачем за вказаними вище встановленими обставинами та підставами положення ст. 63 Закону №2262 оскільки перерахунок пенсії позивача було здійснено на виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 17 червня 2021 року у справі №320/13424/20 відповідно до відомостей із довідки про розмір грошового забезпечення від 04.09.2020 № 2/5/1952 виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 , при цьому пенсійний орган не наділений повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі наданих їм відповідними органами довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення зазначених у довідках.

Суд зазначає також, що оскільки при перерахунку пенсії на виконання рішення суду та при застосуванні складових визначених в довідці ІНФОРМАЦІЯ_1 від 04.09.2020 № 2/5/1952 розмір пенсії позивача зменшується, з урахуванням вимог статті 63 Закону України № 2262 пенсійним органом було встановлено доплату до попереднього розміру пенсії у розмірі 691,26 грн. та загальний розмір пенсії до виплати ще з 01.12.2021 склав 8510,00 грн.

Таким чином, судом встановлено, що розмір пенсії позивача (в межах вимог) з 01.02.2022, з 01.03.2022 по січень 2023 року був сталим, з урахуванням доплати до попереднього розміру пенсії за наслідками проведеного перерахунку такої пенсії за рішеннями суду.

Щодо вимоги про нарахування та виплату доплати 2000,00 грн. суд зазначає наступне.

14.07.2021 року Кабінетом Міністрів України прийнята постанова № 713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб», якою з метою поетапного зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб Кабінет Міністрів України установлено з 1 липня 2021 р. особам, яким призначено пенсію до 1 березня 2018 р. відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до ст. 13, 21 і 36 Закону станом на 1 березня 2018 р., встановлено щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до ст. 13, 21 і 36 Закону.

Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 1 березня 2018 р., розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 1 березня 2018 р. або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.

У разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 1 березня 2018 р., щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.

Щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 1 липня 2021 року.

Відповідно до пояснювальної записки до проекту постанови № 713 метою її ухвалення зазначено поетапне зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018, які мають місце після перерахунку пенсії.

Прийняття постанови зумовлено тим, що в червні 2021 року в осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), яким пенсію призначено відповідно до Закону № 2262-ХІІ, завершується період виплати частини коштів компенсації підвищеного розміру пенсії за 2016-2017 роки і підвищення розмірів пенсій з 2016 року для цієї категорії пенсіонерів не відбувалося. Сумарна виплата пенсії з цією доплатою з 01.07.2021 зменшилася до місячного розміру пенсії та середній розмір цієї виплати складає біля 2000,00 грн. Крім того, після перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям Збройних Сил України у 2018 році, їхні пенсії не індексувалися через відсутність відповідного механізму, а диспропорція у розмірах пенсій в залежності від часу їх призначення складає більше 70 відсотків. Мінімальні пенсійні виплати для військовослужбовців, зокрема складають близько 2000,00- 2700,00 грн.

Таким чином, внаслідок ухвалення вказаного нормативно-правового акта Уряду з 01.07.2021 колишнім військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та іншим особам, пенсії яким призначено за нормами Закону № 2262-ХІІ до 01.03.2018 було установлено щомісячну доплату в сумі 2000,00 грн виплата якої не здійснюється у разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018.

Водночас, аналіз наведених норм права, а також мети прийняття Урядом вказаної постанови № 713 свідчить про те, що перерахунок пенсі, проведення якого згідно з абзацом третім пункту 1 постанови № 713 є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2000, 00 грн до розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262-ХІІ має бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ на підставі нормативно- правого акта компетентного органу, оскільки в такий спосіб досягається мета, яка слугувала підставою для ухвалення постанови №713, а саме зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, визначених на законних підставах. Натомість перерахунок пенсії, проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на отримання якої у особи винило до 01.03.2018, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії.

Даний висновок узгоджується з позицією, що викладена в постанові Верховного Суду від 08.11.2022 у справі №420/2473/22.

Як встановлено судом вище, перерахунок пенсії позивача був проведений відповідачем на виконання судового рішення від 17 червня 2021 року у справі №320/13424/20 та враховуючи подані до суду розрахунки, зокрема за розрахунком з 01.01.2022 розмір пенсії визначено відповідачем із грошового забезпечення станом на 01.01.2020 посадовий оклад - 6423,28 грн. та оклад за військове звання «підполковник» - 1889,20 грн., розмір грошового забезпечення склав 8312,48 грн. Пенсію розраховано з основного розміру 70% від грошового забезпечення - 5818,74 грн. + 691,26 грн. різниця за перерахунком на підставі рішення суду. Враховуючи постанову КМУ №713 доплата 2000,00 грн., розрахована від суми ОСНП 6510 на 01.03.2018. Розмір пенсії позивача з 01.01.2022 склав 8510,00 грн. (5818,74 грн. +691,26 грн.+2000,00 грн.) та за розрахунком з 01.03.2022 розмір пенсії визначено відповідачем із грошового забезпечення визначеного станом на 01.01.2020 посадовий оклад - 6423,28 грн. та оклад за військове звання «підполковник» - 1889,20 грн., розмір грошового забезпечення склав 8312,48 грн. Пенсію розраховано з основного розміру 70% від грошового забезпечення - 5818,74 грн., з урахуванням індексації 6633,36 грн., доплати 814,62 грн. у вигляді різниці з індексації ОСНП (5818,74 *0,140). Враховуючи постанову КМУ №713 доплата 2000,00 грн., розрахована від суми ОСНП 6510 на 01.03.2018. Розмір пенсії позивача з 01.03.2022 склав 8633,30 грн. (5818,74 грн. +814,62 грн. + 2000,00 грн.).

Таким чином, судом не встановлено не нарахування та не виплату відповідачем ОСОБА_1 доплати 2000,00 грн. у спірному періоді.

Щодо вимог позивача про застосування при перерахунку пенсії з 01.03.2022 індексації 14% суд зазначає наступне.

Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році установлено, що з 1 березня 2022 р. розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2021 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

Згідно з абзацом другим пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118, установлено, що з 1 березня 2022 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 Питання проведення індексації пенсій у 2019 році (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,14.

За розрахунком з 01.03.2022 розмір пенсії визначено із грошового забезпечення визначеного станом на 01.01.2020 посадовий оклад - 6423,28 грн. та оклад за військове звання «підполковник» - 1889,20 грн., розмір грошового забезпечення склав 8312,48 грн. Пенсію розраховано з основного розміру 70% від грошового забезпечення - 5818,74 грн., з урахуванням індексації 6633,36 грн., доплати 814,62 грн. у вигляді різниці з індексації ОСНП (5818,74 *0,140). Враховуючи постанову КМУ №713 доплата 2000,00 грн., розрахована від суми ОСНП 6510 на 01.03.2018. Розмір пенсії позивача з 01.03.2022 склав 8633,30 грн. (5818,74 грн. +814,62 грн. + 2000,00 грн.).

З наведених розрахунків вбачається, що під час індексації базового ОСНП 2022 відповідачем застосований коефіцієнт збільшення 1,14, що відповідає пунктам 1-2 постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118.

Таким чином, з урахуванням коефіцієнту збільшення 1,14, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118, індексація базового ОСНП 2022 складає 6633,36 грн. (5818,74х0,140).

Суд звертає увагу, що індексації, відповідно до умов, визначених постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118, підлягають розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством).

Таким чином, судом не встановлено не нарахування та не виплати відповідачем спірної індексації.

Відповідно, враховуючи вищезазначене, вимога про зобов'язання виплатити різницю в пенсіях за перерахунком такої на підставі рішення суду є безпідставно заявленою.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Водночас, відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ч.1 ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Відповідно до ч. ч. 1-4 ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

При цьому, суд зазначає, що у викладі підстав для прийняття рішення суду необхідно дати відповідь на доречні аргументи та доводи сторін, здатні вплинути на вирішення спору; виклад підстав для прийняття рішення не повинен неодмінно бути довгим, оскільки необхідно знайти належний баланс між стислістю та правильним розумінням ухваленого рішення; обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент заявника на підтримку кожної підстави; обсяг цього обов'язку суду може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.

Аналізуючи питання обсягу дослідження доводів учасників справи та їх відображення у судовому рішенні, суд першої інстанції спирається на висновки, що зробив Європейський суд з прав людини від 18.07.2006р. у справі «Проніна проти України», в якому Європейський суд з прав людини зазначив, що п.1 ст.6 Конвенції зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень.

У рішенні Європейського суду з прав людини «Серявін та інші проти України» вказано, що усталеною практикою Європейського суду з прав людини, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» (Ruiz Torija v. Spain) від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п. 29).

Враховуючи сукупність наведених обставин, суд доходить висновку, що правові підстави для задоволення позову відсутні.

Решта доводів та заперечень сторін висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують.

Підстави для розподілу витрат у справі відсутні.

Керуючись вимогами ст. ст. 9, 14, 73 - 78, 90, 139, 143, 242 - 246, 250, 255, 264, 265 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 - відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Войтович І. І.