Рішення від 18.02.2025 по справі 280/11800/24

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 лютого 2025 року Справа № 280/11800/24 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Новікової І.В. розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

19 грудня 2024 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі-позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач), в якому позивач просить суд:

визнати протиправними дії відповідача щодо відмови здійснити перерахунок та призначення пільги на оплату житлово-комунальних послугу грошовій формі позивачу відповідно до змістовних вимог діючої редакції першого розділу загальних положень пунктів 1-4 статі 2 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» за результатами розгляду поданих позивачем заяв (від 28.06.2024 за №133265 та від 05.09.2024 за №10674) для поновлення отримання виплат з 01 липня 2024 року, порушили законні інтереси та права позивача на призначену раніше пільгу у розмірі 1160,92 грн., відповідно до пункту 3-1 постанови Кабінету Міністрів України від 07.03.2022 №215 «Про особливості нарахування та виплати грошових допоміг, пільг та житлових субсидій на період венного стану», що виплачувалася у неопалюваний сезон по 31.05.2024 включно. Після розрахунку з червня 2024 зазначена пільгова виплата була скасована без рівноцінної заміни і призначена пільга зменшеного розміру - 451,43 грн. (Довідка від 12.11.2024 порядковий номер №3);

зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та призначення пільги на оплату житлово-комунальних позивачу, відповідно до Порядку надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 №373 «Деякі питання надання житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу у грошовій формі» з врахуванням витрат на обслуговування електроприладів (які працюють цілодобово в опалюваний сезон) - здійснити відповідний розрахунок спожитої електричної енергії циркуляційним насосом Grundfos UPS 25-40 180, потужністю, кВт 0.045) з урахуванням його технічної характеристики за пільговими тарифами для інвалідів війни;

зобов'язати відповідача, відповідно до змістовних вимог діючої редакція Пільгових нормативів на оплату послуг з водопостачання та водовідведення встановлені постановою Кабінету Міністрів України від 6 серпня 2014 року №409 «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування» (зі змінами), та п.2 «Порядку розроблення та затвердження нормативів питного водопостачання», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №1107 від 25.08.2005 року, здійснити відповідний розрахунок та призначити пільгу на водовідведення (вивезення рідких нечистот) позивачу;

зобов'язати відповідача відповідно до Пільгових нормативів на оплату послуг з водопостачання та водовідведення встановлені постановою Кабінету Міністрів України від 6 серпня 2014 року №409 «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування» (зі змінами), та п.2 «Порядку розроблення та затвердження нормативів питного водопостачання», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №1107 від 25.08.2005 року, здійснити розрахункову кількісті питної води та призначити пільгу на водопостачання позивачу з урахуванням додаткових витрат за пільговими тарифами для інвалідів війни спожитої електричної енергії побутовим електричним приладом відцентрованим заглибним електронасосом «Водолій» БЦПЕ 0,5 - 40У* (який використовується цілодобово у опалювальний і не опалюваний сезон для забезпечення моєї життєдіяльності питною водою)) з урахуванням його технічної характеристики номінально споживаної потужністю - 720 Вт.;

зобов'язати відповідача відповідно до змістовних вимог діючої редакція першого розділу загальних положень, пунктів 1-4 статі 2 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» за результатами розгляду поданих позивачем заяв (від 28.06.2024 за №133265 та від 05.09.2024 за №10674) відновити порушені законні інтереси та права позивача, на призначену (раніше) відповідно до пунктом 3-1 постанови Кабінету Міністрів України від 07.03.2022 №215 «Про особливості нарахування та виплати грошових допомог, пільг та житлових субсидій на період воєнного стану», пільгу в неопалюваний сезон у розмірі 1160,92 грн. - шляхом рівноцінної заміни додаткових витрат на обслуговування побутових електроприладів, та визнав ці витрати рівноцінною заміною при перерахунку раніше призначеної пільги;

зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та призначення пільги на оплату житлово-комунальних послуг гарячою водою позивачу, відповідно до Пільгових нормативів на оплату послуг з водопостачання та водовідведення встановлені постановою Кабінету Міністрів України від 6 серпня 2014 року №409 «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово - комунального обслуговування» (зі змінами), та п.2 «Порядку розроблення та затвердження нормативів питного водопостачання», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №1107 від 25.08.2005, для забезпечення моєї життєдіяльності гарячою водою з урахуванням додаткових витрат на обслуговування електроприладів здійснити відповідний розрахунок спожитої електричної енергії: водонагрівачем GBF 100/UA) з річним споживанням електроенергії - 2762 кВт водонагрівача Electrolux EWH-50 SL із потужністю - 1600 Вт. (з урахуванням їхньої технічної характеристики) за пільговими тарифами для інвалідів війни, та визнати ці витрати рівноцінною заміною при перерахунку раніше призначеної пільги за результатами розгляду поданих мною заяв (від 28.06.2024 за №133265 та від 05.09.2024 за №10674) для поновлення отримання виплат з 01 липня 2024 року.

Ухвалою суду від 16.12.2024 відкрито спрощене позовне провадження та призначено розгляд справи без повідомлення/виклику представників сторін.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що він є пенсіонером МВС України та перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Запорізькій області де отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Також, позивач зазначає, що з 01.12.2022 він перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Запорізькій області як одержувач пільги на житлово-комунальні послуги. При цьому, позивач зазначає, що незважаючи на те, що змістовні вимоги чинної редакції пунктів 1-4 статті 2 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» не обмежують і не припиняють встановлені раніше законодавством України права та пільги інвалідів війни та членів їх сімей на оплату житлово-комунальні послуги та не можуть бути скасовані без їх рівноцінної заміни зменшив розмір раніше призначеної пільги з 1160,92 грн. до 451,43 грн. без їх рівноцінної заміни. Позивач зазначає, що відповідачем не було враховано використання позивачем всіх необхідних для забезпечення життєдіяльності електроприладів, що призвело до призначення пільги у меншому розмірі. З урахуванням викладеного у позові та додаткових поясненнях позивач просив задовольнити позовні вимоги.

Відповідач проти позову заперечив. В обґрунтування заперечень посилається на те, що позивач звернувся із заявою про призначення пільги на житлово-комунальні послуги від 26.06.2024, за результатами опрацювання звернення було призначено пільгу, що становить 100% знижки на оплату житлово-комунальних послуг в межах встановлених соціальних норм, відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 №373 «Деякі питання надання житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу у грошовій формі». Відповідач зазначає, що розрахунок пільги було проведено на двох членів домогосподарства без урахування середньомісячного доходу сім'ї та із застосуванням норм споживання житлово-комунальних послуг затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 06.08.2014 №409 «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування». Розмір нарахованої пільги склав 2375,55 грн.- на опалювальний період та 529,85 грн. - на неопалювальний період. Вказує, що у вересні 2024 року на підставі звернення позивача було проведено перерахунок пільги призначеної пільги з 01.06.2024 у зв'язку із виявленням обставин, що впливають на розмір пільги. Зокрема при розрахунку пільги на послугу з постачання електричної енергії було враховано норматив використання електричної енергії для однозонного лічильника, при розрахунку розміру пільги на постачання та розподіл природного газу на опалення не враховано подвійний розмір опалювальної площі та в розрахунку не було враховано послугу з управління побутовими відходами, оскільки її надання за адресою позивача не було підтверджено надавачем. За результатами проведеного перерахунку розмір пільги склав 4142,84 грн. - на опалювальний період та 451,43 грн. - на неопалювальний період. Відповідач зазначає, що відповідно до Порядку надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу у грошовій формі затвердженого Постановою №373 не передбачено врахування витрат на обслуговування зазначених позивачем електроприладів (електронасосу та водонагрівачів) при розрахунку пільги. Враховуючи вищезазначене, на сьогодні, розрахунок пільги на житлово-комунальні послуги проведено в межах чинного законодавства. З урахуванням викладеного у відзиві на позовну заяву, відповідач просив відмовити у задоволенні позовних вимог.

Суд, всебічно та повно встановивши обставини справи, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, їх достатність і взаємний зв'язок у сукупності, встановив наступне.

З матеріалів справи судом встановлено, що ОСОБА_1 має статус особи з інвалідністю внаслідок війни ІІІ групи та перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Запорізькій області, як отримувач пенсії за вислугу років та пільг на житлово - комунальні послуги.

Позивач вважаючи, що відповідачем під час призначення йому пільг на житлово-комунальні послуги порушено його права та законні інтереси звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з приписів ч.1 ст.2 КАС України, відповідно до яких завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно з ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії): безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до статті 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» особам з інвалідністю внаслідок війни та прирівняним до них особам (стаття 7) надаються такі пільги:

4) 100-процентна знижка плати за користування житлом (квартирна плата) в межах норм, передбачених чинним законодавством (21 кв. метр загальної площі житла на кожну особу, яка постійно проживає у житловому приміщенні (будинку) і має право на знижку плати, та додатково 10,5 кв. метра на сім'ю);

5) 100-процентна знижка плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами) та скрапленим балонним газом для побутових потреб в межах середніх норм споживання.

Площа житла, на яку надається знижка, при розрахунках плати за опалення становить 21 кв. метр опалювальної площі на кожну особу, яка постійно проживає у житловому приміщенні (будинку) і має право на знижку плати, та додатково 10,5 кв. метра на сім'ю.

Для сімей, що складаються лише з непрацездатних осіб, надається 100-процентна знижка за користування газом для опалювання житла на подвійний розмір нормативної опалювальної площі (42 кв. метри на кожну особу, яка має право на знижку плати, та 21 кв. метр на сім'ю);

6) 100-процентна знижка вартості палива, в тому числі рідкого, в межах норм, встановлених для продажу населенню, для осіб, які проживають у будинках, що не мають центрального опалення.

Так, під час розгляду справи судом встановлено, що позивач фактично обґрунтовує свої позовні вимоги тим, що відповідачем протиправно під час визначення розміру пільги на оплату житлово - комунальних послуг не враховано:

- витрати на обслуговування електроприладу - циркуляційній насос Grundfos UPS 25-40 180, потужністю, кВт 0.045);

- не враховано право на відповідний розрахунок та призначення пільги на водовідведення (вивезення рідких нечистот);

- витрати на обслуговування електроприладу - відцентрований заглибний електронасос « ІНФОРМАЦІЯ_1 » БЦПЕ 0,5 - 40У* (який використовується для забезпечення позивача питною водою);

- витрати на обслуговування електроприладу - водонагрівач GBF 100/UA, з річним споживанням електроенергії 2762 кВт; водонагрівач Electrolux EWH-50 SL, із потужністю 1600 Вт.

Суд зазначає, що постановою Кабінету Міністрів України від 17 квітня 2019 року №373 затверджено Порядок надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу у грошовій формі (далі - Порядок №373), який визначає механізм надання громадянам у грошовій формі таких пільг, зокрема комунальних послуг - послуг з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, управління побутовими відходами.

Відповідно до пункту 5 Порядку №373, для розрахунку розміру пільги уповноваженому органу подається інформація: виконавцями комунальних послуг - про наявність/відсутність, припинення надання комунальних послуг, зміну тарифів на житлово-комунальні послуги, плати за абонентське обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються за індивідуальними договорами про надання комунальних послуг або за індивідуальними договорами з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем про надання комунальних послуг.

Згідно пункту 5-1 Порядку №373, пільги на оплату комунальних послуг з постачання теплової енергії, постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії для централізованого, автономного та індивідуального опалення розраховуються у квітні та жовтні з урахуванням тривалості опалювального сезону з 16 жовтня по 15 квітня включно.

Пунктом 6 Порядку №373 визначено, що на підставі даних Реєстру та інформації, отриманої відповідно до пункту 5 цього Порядку, розраховують щомісяця суму пільги: на оплату житлово-комунальних послуг виходячи з розміру знижки, на яку пільговик має право згідно із законом, кількості членів сім'ї, які мають таке право відповідно до законодавчих актів, зазначених у пункті 3 цього Порядку, та визначені статтею 51 Бюджетного кодексу України, та з урахуванням встановлених цін/тарифів (внесків) і державних соціальних нормативів у сфері житлово-комунального обслуговування.

Суд зазначає, що пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України від 6 серпня 2014 року №409 «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування» установлено соціальні нормативи, в межах яких держава надає громадянам пільги або субсидії на оплату житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком.

Так, відповідно до підпункту 4 пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 6 серпня 2014 року №409, для користування послугами з централізованого водовідведення - 3,6 куб. метра на одну особу на місяць.

У разі відсутності централізованого водовідведення (за відсутності системи централізованого водовідведення та за наявності централізованого водопостачання і вигрібних ям) для вивезення рідких нечистот - 3,6 куб. метра на одне домогосподарство на місяць.

У разі відсутності централізованого водовідведення (за відсутності системи централізованого водовідведення і централізованого водопостачання та за наявності вигрібних ям) для вивезення рідких нечистот - 0,76 куб. метра на одну особу на місяць;

У разі відсутності вузлів розподільного обліку холодної та/або гарячої води нарахування плати за користування послугами з централізованого водовідведення особам з інвалідністю внаслідок війни та членам їх сімей, на яких відповідно до законодавства поширюються пільги, здійснюється виконавцями такої послуги згідно із соціальними нормативами, встановленими абзацом першим підпункту 2 та/або підпункту 3 цього пункту.

З матеріалів справи встановлено та не надано доказів протилежного, що за місцем проживання позивача (с.Розумівка, Запорізький район, Запорізька область) відсутності системи централізованого водовідведення і централізованого водопостачання та у позивача наявні вигрібні ями.

За таких обставин, позивач має право на встановлення пільги для користування послугами для вивезення рідких нечистот у розмірі 0,76 куб. метра на одну особу на місяць.

Матеріали справи не містять доказів надання позивачу пільги на вивезення рідких нечистот, що свідчить про наявність підстав для задоволення позовних вимог в цій частині.

Щодо надання пільги на електрообладнання, яке позивач використовує для отримання води, її нагріву, тощо, суд зазначає таке.

Підпунктом 6 пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 6 серпня 2014 року №409, установлено соціальну норму житла, в межах якої держава надає громадянам пільги на оплату житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком для: користування послугами з постачання та розподілу електричної енергії у житлових приміщеннях (будинках):

у житлових приміщеннях (будинках), крім тих, що зазначені в абзацах третьому - шостому цього підпункту, - 70 кВт•г на місяць на сім'ю (домогосподарство) з однієї особи і додатково 30 кВт•г на місяць на кожного іншого члена сім'ї (домогосподарства), але не більш як 190 кВт•г на місяць;

обладнаних стаціонарними електроплитами, за наявності централізованого постачання гарячої води - 110 кВт•г на місяць на сім'ю (домогосподарство) з однієї особи і додатково 30 кВт·г на місяць на кожного іншого члена сім'ї (домогосподарства) на житлове приміщення (будинок), але не більш як 230 кВт•г на місяць;

обладнаних стаціонарними електроплитами, за відсутності централізованого постачання гарячої води - 130 кВт•г на місяць на сім'ю (домогосподарство) з однієї особи і додатково 30 кВт·г на місяць на кожного іншого члена сім'ї (домогосподарства) на житлове приміщення (будинок), але не більш як 250 кВт•г на місяць;

не обладнаних стаціонарними електроплитами, за наявності централізованого постачання холодної води та за відсутності централізованого постачання гарячої води та газових водонагрівальних приладів - 100 кВт•г на місяць на сім'ю (домогосподарство) з однієї особи і додатково 30 кВт•г на місяць на кожного іншого члена сім'ї (домогосподарства) на житлове приміщення (будинок), але не більш як 220 кВт•г на місяць;

у селах і селищах міського типу для громадян, яким відповідно до законодавства держава забезпечує безоплатне освітлення житла, - 30 кВт•г на місяць на одну особу.

Суд зазначає, що чинне законодавство не передбачає окремої пільги за використання особою таких електроприладів, як водонагрівач, насос для підняття води зі свердловини, тощо, і пільга на використання таких приладів має враховуватись під час розрахунку розміру пільги на послугу з постачання та розподілу електричної енергії.

Так, відповідно до підпункту 6 пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 6 серпня 2014 року №409 під час визначення розміру пільги на послугу з постачання та розподілу електричної енергії має бути врахована наявність/відсутність стаціонарних електроплит, наявність/відсутність централізованого постачання холодної та гарячої води, кількість членів сім'ї.

При цьому, оскільки за місцем проживання позивача не надається послуга з централізованого постачання гарячої води, то відповідно позивач має право на пільгу у більших розмірах кВт•г на місяць, ніж особи, які мають відповідну послугу та отримують окрему пільгу на користування послугами з постачання гарячої води.

Також, суд погоджується з твердженням позивача про те, що відповідачем жодним чином не наведено підстав за яких під час перерахунку розмір пільги позивача на неопалювальний сезон зменшився з 1160,92 грн. до 451,43 грн.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що належним способом захисту права та законних інтересів позивача буде досягнуто шляхом визнання протиправними дій відповідача щодо неналежного розрахунку позивачу пільги на оплату житлово-комунальних послуг та зобов'язання відповідача провести перерахунок позивачу пільги на оплату житлово-комунальних з урахуванням висновків суду по цій справі.

В іншій частині позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Відповідно до ч.1 ст.6 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Згідно ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

За результатами розгляду адміністративної справи суд дійшов висновку, що під час прийняття оскаржуваного рішення відповідач діяв необґрунтовано та без урахування всіх обставин, які мають значення для прийняття рішення.

За таких обставин, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог.

Оскільки позивачем судовий збір не сплачувався питання про його відшкодування на користь позивача не вирішується.

Керуючись ст.ст. 2, 5, 9, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 158-Б, код ЄДРПОУ 20490012) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо неналежного розрахунку розміру призначеної ОСОБА_1 пільги на оплату житлово-комунальних послуг.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області провести ОСОБА_1 перерахунок призначеної з 01 липня 2024 року пільги на оплату житлово-комунальних послуг, з урахуванням висновків суду.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Суддя І.В. Новікова