18 лютого 2025 року Справа № 280/9878/24 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сацького Р.В., розглянув в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом - ОСОБА_1
до - ІНФОРМАЦІЯ_1
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Департамент соціального забезпечення Міністерства оборони України
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
24.10.2024 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі по тексту - відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Департамент соціального забезпечення Міністерства оборони України (далі по тексту - третя особа), в якій позивач просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо ненаправлення заяви ОСОБА_1 про призначення та виплату одноразової грошової допомоги за загиблого батька - ОСОБА_2 для розгляду та прийняття рішення до Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України;
- зобов'язати відповідача направити до Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України для розгляду та прийняття рішення, заяву ОСОБА_1 про призначення та виплату одноразової грошової допомоги за загиблого батька - ОСОБА_2 .
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач звернувся із заявою та необхідним документами до відповідача для отримання одноразової грошової допомоги на підставі п. 2 постанови Кабінету Міністрів України «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» від 28.03.2022 за № 168 та доданим до заяви пакетом документів. Підставою для подання вищезазначеної заяви слугувала загибель батька позивача - військовослужбовця ОСОБА_2 . Позивач зазначає, що подані ним документи не передавались Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України, натомість відповідач самостійно визначив, що позивач не належить до кола осіб, які мають право на отримання разової грошової допомоги та не має права на отримання одноразової грошової допомоги. Відповідач не дотримався встановленої процедури розгляду заяви позивача про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю військовослужбовця, оскільки не вчинив послідовних дій, визначених Порядком № 45 та фактично перебрав на себе повноваження комісії Міністерства оборони України, вказавши, що позивач не має права на отримання одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю військовослужбовця ОСОБА_2 , тим самим допустив протиправну бездіяльність. Просить задовольнити позовні вимоги.
28.10.2024 ухвалою суду відкрито провадження в адміністративній справі № 280/9878/24 за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін.
Заперечення проти позовних вимог викладено у відзиві на позовну заяву, який надійшов до суду 13.11.2024 за вх. № 52161. З позиції відповідача зазначено, що у відповідності до пункту 1.4. Порядку і умов призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовців Збройних Сил України в період дії воєнного стану, що затверджений наказом Міністерства оборони України від 25.01.2023 № 45 та зареєстрований в Міністерстві юстиції України 30.01.2023 за № 176/39232 особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, можуть реалізувати це право з дня його виникнення. Додаткового зазначає, що днем виникнення такого права є дата загибелі (смерті) особи, зазначеної у пункті 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», що вказана у свідоцтві про смерть. Право осіб на отримання одноразової грошової допомоги визначається станом на дату загибелі (смерті) військовослужбовця. Згідно доданого до адміністративного позову копії свідоцтва про смерть ОСОБА_2 , останній загинув ІНФОРМАЦІЯ_2 . Згідно свідоцтва про народження позивач народився ІНФОРМАЦІЯ_3 , тобто на дату смерті його батька йому виконалось 23 роки. Отже, позивач на дату смерті свого батька не набув права на одноразову грошову допомогу. З огляду на викладене, відповідач просить суд у задоволенні позову відмовити у повному обсязі.
22.11.2024 до суду надійшли письмові пояснення третьої особи, за змістом яких зазначає, що позивач на дату смерті свого батька не набув права на одноразову грошову допомогу. Відповідно до положень Сімейного кодексу України, адже відповідно до цього нормативно - правового акту у розумінні статті 16-1 Закону № 2011-XII (в редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин) визначається коло членів сім'ї та батьків загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста, які мають право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги. Наголошує, що факт спільного проживання та ведення спільного побуту позивачем з його загиблим батьком не знайшов свого належного нормативного підґрунтя та документального підтвердження під час розгляду даної справи. Просить у задоволенні позову відмовити.
Враховуючи приписи частини 5 статті 262 КАС України справа розглядалася за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).
Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (частина 5 статті 250 КАС України).
Згідно з частиною 4 статті 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, якими обґрунтовуються позовні вимоги, судом встановлено наступне.
Судом встановлено, що позивач є сином загиблого військовослужбовця ОСОБА_2 , який загинув ІНФОРМАЦІЯ_4 під час виконання обов'язків військової служби.
Згідно свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 06.04.2024, місце смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 : Україна, Харківська обл., Куп'янський р-н., с. Іванівка.
Позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення одноразової грошової допомоги, передбаченої Постановою № 168.
08.08.2024 відповідач листом № 5615/с повідомив позивача про неможливість подання висновку щодо виплати одноразової грошової допомоги до Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України у зв'язку із відсутністю можливості встановлення правових підстав для призначення та виплати одноразової грошової допомоги.
Вважаючи таку бездіяльність відповідача протиправною позивач звернувся з даним адміністративним позовом до суду.
Всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, дослідивши надані позивачем та відповідачем докази, суд приходить до наступних висновків.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що орган державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 №2011-XII визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей.
Пункт 1 частини 2 статті 16 зазначеного Закону визначає, що одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі: загибелі (смерті) військовослужбовця під час виконання ним обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби.
За приписами статті 16-1 Закону № 2011-XII у випадках, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають батьки, один із подружжя, який не одружився вдруге, діти, які не досягли повноліття, утриманці загиблого (померлого). Утриманцями вважаються члени сім'ї, які мають право на пенсію у разі втрати годувальника відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" за загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста (особу, звільнену з військової служби, смерть якої настала протягом року після звільнення).
На виконання Указів Президента України від 24 лютого 2022 р. № 64 “Про введення воєнного стану в Україні» та № 69 “Про загальну мобілізацію» Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 168 від 28.02.2022 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану».
Пунтко 2 Постанови № 168 (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин» визначено, установити, що сім'ям загиблих осіб, зазначених у пунктах 1-1-2 цієї постанови, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 15 000 000 гривень, яка розподіляється рівними частками на всіх отримувачів, передбачених у статті 16-1 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», крім громадян Російської Федерації або Республіки Білорусь та осіб, які постійно проживають на територіях цих країн, осіб, які засуджені за державну зраду, колабораційну діяльність, пособництво державі-агресору.
Особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цією постановою, можуть реалізувати це право з дня його виникнення. Днем виникнення такого права є дата загибелі особи, зазначеної у пунктах 1-1-2 цієї постанови, в період дії воєнного стану, що зазначена у свідоцтві про смерть.
На виконання вказаної Постанови наказом Міністерства оборони України від 25.01.2023 № 45 затверджено Порядок і умови призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовців Збройних Сил України в період дії воєнного стану (далі - Порядок № 45).
Цей Порядок і умови визначають завдання органів військового управління, військових частин, установ, військових навчальних закладів щодо оформлення документів для призначення та виплати одноразової грошової допомоги, передбаченої пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» (далі - ОГД), алгоритм її призначення та виплати, перелік необхідних документів.
Згідно пункту 1.7. Порядку № 45 одноразова грошова допомога (далі ОГД) призначається і виплачується рівними частками всім особам, які мають право на її призначення та отримання, за їх особистою заявою чи заявою їх законних представників. Заява (додаток 1) подається до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - ТЦКСП) незалежно від місця реєстрації заявника.
В розділі III Порядку № 45 визначені повноваження органів військового управління щодо призначення та виплати ОГД:
3.1. Районний (міський) ТЦКСП є органом, уповноваженим приймати документи (додаток 2) від осіб, які можуть звернутися за ОГД, оформлювати документи для її призначення та виплати. Доповідь про результати проведеної роботи щодо встановлення осіб, які можуть звернутися за ОГД (додаток 3), подається за підпорядкованістю у обласний (Київський міський) ТЦКСП.
3.2. Обласний (Київський міський) ТЦКСП:
1) є органом, уповноваженим подавати висновок щодо можливості призначення ОГД (додаток 4). У разі отримання інформації, яка не відповідає раніше наданому висновку, не пізніше 3 робочих днів подається новий висновок з урахуванням встановлених обставин;
2) проводить перевірку отриманих з Департаменту соціального забезпечення результатів попереднього опрацювання документів для призначення ОГД, та не пізніше 3 робочих днів після їх реєстрації письмово повідомляє про результати проведеної роботи
3.3. Фінансово-економічне управління контролює дотримання обласними (Київським міським) ТЦКСП встановлених строків виплати ОГД.
Розділ IV Порядку визначає алгоритм опрацювання документів, які подаються для призначення та виплати ОГД:
4.1. Члени сім'ї звертаються до районного (міського) ТЦКСП незалежно від місця реєстрації та подають документи, зазначені в додатку 2.
4.2. Районний (міський) ТЦКСП приймає від заявника (незалежно від місця його реєстрації) документи, завіряє копії цих документів, не пізніше 7 робочих днів після надходження всіх документів (додаток 5) надсилає їх обласному (Київському міському) ТЦКСП за підпорядкуванням.
4.3. Обласний (Київський міський) ТЦКСП перевіряє отримані документи, визначає осіб, які документально підтвердили своє право на одержання ОГД а також осіб, які звернулися (можуть звернутися) за її одержанням, але не надали (надали не всі) документи (додаток 2).
Результати опрацювання документів обласним (Київським міським) ТЦКСП зазначаються у висновку (додаток 4) та доповіді (додаток 3), які разом з іншими документами, зазначеними в додатку 6, надсилаються до Департаменту соціального забезпечення (через Управління соціальної підтримки).
4.4. Департамент соціального забезпечення після отримання від обласного (Київського міського) ТЦКСП документів (додаток 6), надсилає запит до Кадрового центру Збройних Сил України щодо військовослужбовців, які загинули та відповідно до пункту 1 розділу ХIII Інструкції № 280, віднесені до бойових безповоротних втрат під час дії воєнного стану.
Після отримання підтвердження Кадрового центру Збройних Сил України щодо віднесення загиблого військовослужбовця до бойових безповоротних втрат під час дії воєнного стану Департамент соціального забезпечення доводить до обласних (Київського міського) ТЦКСП результати попереднього опрацювання документів для їх перевірки щодо відповідності чинному законодавству та впродовж 3-х робочих днів опрацьовує отримані від них пропозиції.
В подальшому документи опрацьовуються структурними підрозділами апарату Міністерства оборони України і Генерального штабу Збройних Сил України відповідно до їх повноважень та подаються на розгляд Комісії Міноборони.
В свою чергу Комісія Міноборони здійснює свої повноваження на підставі Положення про Комісію Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум затвердженого Наказом Міністерства оборони України 26.10.2016 № 564.
Основними завданнями Комісії є вивчення документів та прийняття рішень про призначення (відмову у призначенні) одноразової грошової допомоги, передбаченої статтею 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Отже наведеними нормативно-правовими актами визначена процедура проходження документів для отримання ОГД, визначені органи, які здійснюють певні функції на кожній стадії проходження цих документів.
Підсумовуючи вищенаведене суд зазначає, що процедура оформлення та отримання ОГД розпочинається з надання відповідних заяв особами, які мають право на таку допомогу, до Районного (міського) ТЦКСП.
В межах даної справи відповідна заява була складена надана позивачем до відповідача. Проте відповідачем вказана заява до Департаменту соціального забезпечення передана не була, так як відповідач наголошує, що до заяви позивача не було додано документів, що підтверджують його належність до категорії утриманців загиблого.
Враховуючи наведене, суд вважає, що вирішення питання стосовно можливості призначення і виплати одноразової грошової допомоги позивачу відноситься до компетенції Міністерства оборони України. Відповідач повинен лише подати у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги (висновок про наявність або відсутність у позивача підстав для призначення і виплати одноразової грошової допомоги).
Відповідачем не було складено та подано висновок стосовно можливості призначення і виплати позивачу одноразової грошової допомоги до Міністерства оборони України, а, отже, будь-яке рішення з даного питання Міністерством оборони України не приймалося.
Враховуючи, що рішення про виплату одноразової грошової допомоги приймається Міністерством оборони України, то ІНФОРМАЦІЯ_6 відмовляючи позивачу складанні висновку щодо призначення і виплати одноразової грошової допомоги та направленні його на розгляд до Міністерства оборони України, допустив порушення процедури розгляду звернення позивача та діяв поза межами наданих йому повноважень.
Оскільки передбачений п.13 «Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві» висновок відповідача не є безумовним щодо виплати одноразової грошової допомоги та складається як при наявності, так і при відсутності у особи (позивача) права на отримання такої допомоги, то суд не погоджується з формулюванням позовних вимог позивачем-1,2.
З огляду на зазначені обставини наявні підстави для визнання бездіяльності відповідача протиправною та зобов'язання відповідача вчинити дії, передбачені Порядком № 45, яким визначені повноваження органів військового управління щодо призначення та виплати ОГД та алгоритм опрацювання документів, які подаються для призначення ОГД.
Суд зауважує, що в зазначених відносинах дискреційними залишаються повноваження відповідача в частині викладення свого висновку про наявність/відсутність у позивача права на отримання одноразової грошової допомоги з огляду на надані позивачем документи. Проте, зазначений позивачем спосіб захисту порушеного права не передбачає втручання в ці повноваження.
Згідно вимог статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановленихстаттею 78 цього Кодексу.
Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
На підставі системного аналізу положень законодавства України, доказів, наявних в матеріалах справи, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог позивача.
Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивач звільнений від сплати судового збору, згідно п. 8 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір".
Керуючись статтями 2, 5, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позовні вимоги ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Департамент соціального забезпечення Міністерства оборони України (03168, м.Київ, просп. Повітрофлотський, буд.6, код ЄДРПОУ 00034022) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити в повному обсязі.
Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка виразилася в неоформленні та неподанні до Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України документів ОСОБА_1 на одержання одноразової грошової допомоги.
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_7 направити заяву ОСОБА_1 про призначення йому одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовця ОСОБА_2 до Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України за процедурою та в спосіб, визначений Порядком і умовами призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовців Збройних Сил України в період дії воєнного стану, затвердженого наказом Міністерства оборони України № 45 від 25.01.2023.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення складено у повному обсязі та підписано суддею 18 лютого 2025 року.
Суддя Сацький Р.В.