18 лютого 2025 року м. Житомир справа № 240/18751/24
категорія 106030000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Леміщака Д.М.,
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із позовом до військової частини НОМЕР_1 про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії.
Ухвалою суду вказану позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
До суду від представника позивача надійшла заява про зупинення провадження у справі. В обґрунтування заяви зазначив, що позивач проходить військову службу у військовій частині НОМЕР_2 .
Вирішуючи питання про зупинення провадження, суд зазначає таке.
Згідно зі статтею 26 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» правосуддя на території, на якій введено воєнний стан, здійснюється лише судами. На цій території діють суди, створені відповідно до Конституції України. Скорочення чи прискорення будь-яких форм судочинства забороняється.
У разі неможливості здійснювати правосуддя судами, які діють на території, на якій введено воєнний стан, законами України може бути змінена територіальна підсудність судових справ, що розглядаються в цих судах, або в установленому законом порядку змінено місцезнаходження судів.
Відповідно до приписів статті 236 КАС України визначені обов'язкові та факультативні підстави для зупинення провадження у справі, які дійсно перешкоджають розгляду справи та мають об'єктивний характер.
Статтею 236 КАС України визначені підстави обов'язкового зупинення провадження у справі та випадки, коли суд має право зупинити провадження у справі, а також строки зупинення провадження у справі. Перелік підстав для зупинення провадження у справі передбачений статтею 236 КАС України є вичерпним.
Зупинення провадження в адміністративній справі - це тимчасове припинення вчинення у справі будь-яких процесуальних дій у зв'язку з обставинами, що перешкоджають розгляду справи, до моменту, коли ці обставини перестануть існувати або будуть вчинені необхідні дії.
Слід відмітити, що обов'язковою умовою зупинення провадження у справі є об'єктивна неможливість її розгляду до настання певних подій та, що суд не може посилатися на об'єктивну неможливість розгляду справи у випадку, коли зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.
Таким чином, ознайомившись із змістом поданого клопотання, зважаючи на відсутність у матеріалах справи доказів неможливості розгляду справи за відсутності позивача, суд вважає, що позивачем не наведено переконливих та вагомих обставин, що зумовлюють неможливість розгляду справи по суті позовних вимог.
Подальше проходження військової служби не може обмежувати конституційне право особи на судовий захист.
Оскільки, розгляд цієї справи здійснюється за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні), що не передбачає явку сторін до суду для участі в судовому засіданні, а також зважаючи на те, що сторони скористалися своїми процесуальними правами щодо подання передбачених Кодексом заяв по суті справи та необхідних для розгляду справи доказів, суд, враховуючи положення пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, вважає, що об'єктивні перешкоди, які б унеможливлювали розгляд даної справи, наразі відсутні.
Відтак, аналізуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що у задоволенні клопотання представника позивача про зупинення провадження у справі необхідно відмовити.
Керуючись ст.ст. 236, 248, 256, Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ухвалив:
У задоволенні клопотання представника позивача про зупинення провадження у справі відмовити.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її підписання.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Д.М. Леміщак