Україна
Донецький окружний адміністративний суд
18 лютого 2025 року Справа№200/359/25
Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Куденкова К.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративний позов ОСОБА_1 до Пенсійного фонду України про визнання протиправною бездіяльності і зобов'язання вчинити певні дії,
У січні 2025 року ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Пенсійного фонду України (далі - ПФУ, відповідач), в якому просить: - визнати протиправною бездіяльність; - зобов'язати зарахувати до страхового стажу службу в армії за період з 23.04.1983 по 22.04.1985, період з 23.04.1985 по 09.07.1985; - зобов'язати перерахувати розмір пенсії відповідно до змін терміну страхового стажу.
На обґрунтування позову ОСОБА_1 посилається на те, що відповідач невірно розрахував його страховий стаж і це порушує його права і інтереси.
Відповідач не надав відзив на адміністративний позов.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 20 січня 2025 року суддею прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні), витребувано у відповідача.
Суд, перевіривши матеріали справи та оцінивши повідомлені сторонами обставини, дійшов наступних висновків.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що підтверджується копією паспорта громадянина України НОМЕР_1 , виданого 29.07.2009.
Позивач звернувся до ПФУ зі скаргою від 14.11.2024, в якій просив зарахувати до страхового стажу: - службу в армії за період з 23.04.1983 по 22.04.1985; - період з 23.04.1985 по 09.07.1985; - періоди роботи в АТ КБ «СОЮЗ» з 01.04. по 31.07.2016 та з 01.04.2020 по 14.11.2022; - перерахувати розмір пенсії відповідно зміні терміну страхового стажу з дати набуття права на пенсію.
Пенсійний фонд України листом від 17.12.2024 № 52384-60465/5-03/8-2800/24 повідомив позивачу про те, що на підставі заяви від 15.03.2024 з 29.02.2024 йому призначено пенсію за віком. Зазначено, що довідку від 22.04.2024 № 179/1/3908, видану Галузевим державним архівом Міністерства оборони України, про період проходження військової служби він до заяви від 15.03.2024 не надавав. Також зазначено, що 26.07.2024 він повторно звернувся з заявою та надав, зокрема, копію довідки від 22.04.2024. Роз'яснено, що оскільки оригінал довідки, як передбачено Порядком № 22-1, він не надав, підстав для врахування до його страхового стажу періоду військової служби немає. Також повідомлено про те, що на підставі заяви від 19.09.2024 та наданому оригіналу довідки від 22.04.2024 з 01.10.2024 проведено перерахунок його пенсії у строки визначені статтею 45 Закону № 1058-IV. Роз'яснено про відсутність підстав для врахування до його страхового стажу періоду проходження військової служби з дня призначення пенсії.
Водночас відповідач у вказаному листі звернув увагу на приписи ст. 24 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а саме на те, що страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Позивачем до суду надана копія трудової книжки НОМЕР_2 , в якій наявні запис № 3 щодо служби позивача у період з 23.04.1983 по 22.04.1985 в лавах Радянської армії. Відомості про особу, яка внесла цей запис відсутній. Також указано, що запис здійснено на підставі військового квитку. Водночас на наданій копії трудової книжки відсутні реквізити відповідного військового квитку.
Позивач надав до суду копії архівних довідок Галузевого державного архіву Міністерства оброни України № 179/1/3908 від 22.04.2024 і № № 179/1/4540 від 09.05.2024 в яких зазначено, що за архівними документами встановлено, що ОСОБА_2 (дано мовою оригіналу, російською) проходив службу у військовій частині НОМЕР_3 , АДРЕСА_1 у військовому звані «рядовий» зарахований 25 квітня 1983 року на посаду «курсант» (наказ від 25 квітня 1983 року № 115), виключений зі списків особового складу частини у військовому звані «сержант» 25 жовтня 1983 року /посада не вказана/, вибув для подальшого проходження служби в Південну групу військ (наказ від 25 жовтня 1983 року № 298). Роз'яснено, що згідно з Ліквідаційного акту військової частини польова пошта НОМЕР_4 (з вересня 1990 року - в/ч НОМЕР_5 , з грудня 1992 року в/ч НОМЕР_6 ), документи в/ч пп НОМЕР_4 за період з 1943 року по 1989 рік /які самі не вказані/ знаходяться на зберіганні в Центральному архіві Міністерства оборони російської федерації.
Також позивач надав до суду копію архівної довідки Центрального архіву Міністерства оборони Російської Федерації від 19.11.2024 № 3/168241 про те, що ОСОБА_1 призваний на військову службу 23.04.1983, зарахований в списки частини 28.10.1983, звільнений в запас ІНФОРМАЦІЯ_2 - наказ № 88 от 22.04.1985.
Доказів щодо подання вказаної довідки від 19.11.2024 до органів Пенсійного фонду України або безпосередньо до відповідача до суду не надано.
Відповідно до форми РС-право щодо позивача (Індивідуальний перерахунок: Зміна статусу переселенця) зазначено, що періоди з 23.04.1983 по 22.04.1985 і з 23.04.1985 по 09.07.1985 не зараховані позивачу до страхового стажу.
Згідно з форми РС-право щодо позивача (Індивідуальний перерахунок: Зміна СС набутого до 01.01.2004 (ст.43) установлено, що до страхового стажу зараховано період з 25.04.1983 по 25.10.1983 (військова служба).
Також позивач надав до суду копії заяв ОСОБА_3 і ОСОБА_4 до Пенсійного фонду України, а також копії їх військових квитків.
Спірні правовідносини виникли з приводу правомірності не зарахуванням спірних періодів до загального страхового стажу.
Відповідно до ч. 1 ст. 24 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) визначено, що страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок..
Згідно з ч. 2 ст. 24 Закону № 1058-IV страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
У п. 1.1 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої Наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29.07.1993 № 58, зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 17 серпня 1993 року за № 110, зазначено, що трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника
Згідно з п. 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637 (далі - Порядок №637), передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи за період до впровадження персоніфікованого обліку у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - персоніфікований облік), є трудова книжка.
За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній стаж роботи встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Водночас у п. 6 Порядку №637 зазначено, що для підтвердження військової служби, служби цивільного захисту, служби в органах державної безпеки, розвідувальних органах, Держспецзв'язку приймаються: військові квитки; довідки територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, військових частин і установ системи Міноборони, МВС, МНС, Мінінфраструктури, СБУ, розвідувальних органів, ДПС, Управління державної охорони, Держспецзв'язку, Держприкордонслужби, Державної кримінально-виконавчої служби, ДСНС; довідки архівних і військово-лікувальних установ.
Згідно з п. 1.1 розділу І Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постанова правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846, передбачено, що заява про призначення, перерахунок, поновлення пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1); заява про припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання (Заява про виплату пенсії - додаток 2); заява про працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (додаток 3); заява про виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера (додаток 4) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію).
Отже, трудова книжка є основним документом, що підтверджує трудову діяльність працівника, а військова служба підтверджується військовим квитком; довідками територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, військових частин і установ системи Міноборони, МВС, МНС, Мінінфраструктури, СБУ, розвідувальних органів, ДПС, Управління державної охорони, Держспецзв'язку, Держприкордонслужби, Державної кримінально-виконавчої служби, ДСНС; довідками архівних і військово-лікувальних установ.
Як установлено судом період військової служби з 25.04.1983 до 25.10.1983 включно зараховано до страхового стажу позивача відповідно до архівної довідки № 179/1/3908 від 22.04.2024.
Архівна довідка Центрального архіву Міністерства оборони Російської Федерації від 19.11.2024 № 3/168241 до органів Пенсійного фонду України або безпосередньо до відповідача не подавалася.
Водночас суд звертає увагу на те, що за змістом наведених приписів законодавства, зокрема ч. 2 ст. 24 Закону № 1058-IV, страховий стаж обчислюється саме територіальними органами Пенсійного фонду України. Саме до територіального органу Пенсійного фонду України, в якому позивач перебуває на обліку, ОСОБА_1 може звернутися з приводу обчислення свого страхового стажу і перерахунку пенсії, а не безпосередньо до Пенсійного фонду України.
У межах цієї справи суд позбавлений можливості залучити належного відповідача (співвідповідача), оскільки позивачем не наведено відомостей і не надано доказів, які б надали можливість установити певний орган Пенсійного фонду України, в якому позивач перебуває на обліку.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
Суд звертає увагу на те, що позивач не позбавлений можливості звернутися до органу Пенсійного фонду України, в якому він перебуває на обліку, з приводу обчислення свого страхового стажу і перерахунку пенсії
Керуючись статтями 2, 5-10, 19, 72-77, 90, 132, 139, 143, 241-246, 250, 255, 263, 295, 297, 371 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_7 ; АДРЕСА_2 ; АДРЕСА_3 ) до Пенсійного фонду України (ідентифікаційний код: 00035323; 01601, м. Київ-14, вул. Бастіонна, 9) про визнання протиправною бездіяльності і зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.
Повне рішення суду складено 18 лютого 2025 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя К.О. Куденков