Україна
Донецький окружний адміністративний суд
про заміну сторони
18 лютого 2025 року Справа №200/328/25
Донецький окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Аляб'єва І.Г., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет позову на стороні відповідача ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання протиправними та зобов'язання вчинити дії,
16.01.2025 до Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет позову на стороні відповідача ІНФОРМАЦІЯ_2 , в якому позивач просить визнати протиправною відмову посадових осіб ІНФОРМАЦІЯ_3 , код ЄДРПОУ: НОМЕР_1 , щодо відмови в наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації за заявою ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_4 від 04.12.2024 р., за пунктом 12 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» № 3543-XII в редакції від 04.10.2024; зобов'язати посадових осіб ІНФОРМАЦІЯ_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , повторно розглянути заяву від 04.12.2024 р. ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_4 про надання йому відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 12 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» № 3543-XII в редакції від 04.10.2024; стягнути з ІНФОРМАЦІЯ_3 судовий збір в розмірі 968, 90 грн., сплачений Позивачем.
Ухвалою суду від 21.01.2025 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.(без виклику сторін до судового засідання). Витребувано у ІНФОРМАЦІЯ_1 : заяву позивача від 04.12.2024 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації з усіма доданими до неї документами; протокол Комісії від 19.12.2024 №21 про відмову у наданні ОСОБА_2 відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.
У відзиві на позов ІНФОРМАЦІЯ_5 зазначив, що позов поданий до неналежного відповідача.
31.01.2025 представником позивача подано клопотання в якому просить замінити Відповідача по адміністративній справі № 200/328/25 з ІНФОРМАЦІЯ_6 на ІНФОРМАЦІЯ_7 код ЄДРПОУ: НОМЕР_2 ; залучити ІНФОРМАЦІЯ_8 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , до участі в адміністративній справі №200/328/25 в якості третьої особи, на стороні Відповідача.
Дослідивши матеріали справи суд встановив наступне.
Позивач пред'явив вимоги до ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Відповідно до пункту 1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 №154 (далі - Положення), територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації. Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки утворюються в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі, інших містах, районах, районах у містах.
Пунктом 7 Положення встановлено, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя є юридичними особами публічного права, мають самостійний баланс, реєстраційні рахунки в органах Казначейства.
Районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є відокремленими підрозділами відповідних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя.
З метою забезпечення виконання завдань та визначених функцій районних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у їх складі утворюються структурні підрозділи (відділи, відділення, групи, служби), які провадять діяльність відповідно до положення про структурний підрозділ районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, що затверджується керівником районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
Положення про районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки затверджуються керівниками відповідних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя.
Територіальний центр комплектування та соціальної підтримки має печатку із зображенням Державного Герба України і своїм найменуванням.
Згідно з частинами 1 та 3 статті 43 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) здатність мати процесуальні права та обов'язки в адміністративному судочинстві (адміністративна процесуальна правоздатність) визнається за громадянами України, іноземцями, особами без громадянства, органами державної влади, іншими державними органами, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами, підприємствами, установами, організаціями (юридичними особами), адміністратором за випуском облігацій. Здатність особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки, у тому числі доручати ведення справи представникові (адміністративна процесуальна дієздатність), належить органам державної влади, іншим державним органам, органам влади Автономної Республіки Крим, органам місцевого самоврядування, їх посадовим і службовим особам, підприємствам, установам, організаціям (юридичним особам).
З наведеного можна дійти висновку, що ІНФОРМАЦІЯ_5 не має ані адміністративної процесуальної правоздатності, ані адміністративної процесуальної дієздатності.
Отже, позов пред'явлений не до тієї особи, яка повинна відповідати за цим позовом.
За приписами статті 48 КАС України якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача. Якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача. У разі відмови у задоволенні позову до такого відповідача понесені позивачем витрати відносяться на рахунок держави. Після заміни сторони, залучення другого відповідача розгляд адміністративної справи починається спочатку. Заміна відповідача допускається до ухвалення рішення судом першої інстанції.
З урахуванням вищевикладеного суд вважає за необхідне, замінити первісного відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_5 , належним відповідачем - ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Відповідно до частини 6 статті 48 КАС України після заміни сторони, залучення другого відповідача розгляд адміністративної справи починається спочатку.
Керуючись статтями 2, 5, 44, 47, 48, 173, 180, 181, 205, 248, 251, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Частково задовольнити клопотання представника ОСОБА_2 про заміну відповіповідача у справі №200/328/25.
Замінити первісного відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_5 , належним відповідачем - ІНФОРМАЦІЯ_2 (місцезнаходження: АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 , ел. пошта: ІНФОРМАЦІЯ_9 , тел. НОМЕР_3 ).
Розпочати розгляд адміністративної справи спочатку.
Належний відповідач у п'ятнадцятиденний строк з дня отримання копії даної ухвали може подати відзив на позовну заяву та заяву із запереченнями проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження. У разі подання відзиву, його копія та додані до нього документи мають бути надіслані (надані) до суду та позивачу одночасно.
Текст ухвали розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Ухвала оскарженню в апеляційному порядку не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала постановлена, складена та підписана 18.02.2025 року.
Суддя І.Г. Аляб'єв