Україна
Донецький окружний адміністративний суд
про залишення без розгляду позовної заяви
11 лютого 2025 року Справа №640/11119/22
Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Чекменьова Г.А., розглянувши матеріали адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Управління поліції охорони в Київській області про поновлення на роботі,
06 лютого 2025 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшли матеріали адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Управління поліції охорони в Київській області, в якому позивач просив:
визнати незаконним та скасувати наказ Управління поліції охорони в Київській області від 17.03.2022 № 1200 в частині накладення на сержанта поліції ОСОБА_1 дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби в поліції;
визнати незаконним та скасувати наказ Управління поліції охорони в Київській області від 17.03.2022 № 35 о/с в частині звільнення сержанта поліції ОСОБА_1 з посади поліцейського взводу № 1 роти охорони об'єктів та публічної безпеки Броварського районного відділу;
поновити сержанта поліції ОСОБА_1 на раніше займаній посаді поліцейського взводу № 1 роти охорони об'єктів та публічної безпеки Броварського районного відділу;
зобов'язати Управління поліції охорони в Київській області виплатити сержанту поліції ОСОБА_1 грошове забезпечення за час вимушеного прогулу з 18.03.2022 по день винесення рішення у цій справі.
Ухвалою судді Окружного адміністративного суду м. Києва від 27.07.2022 відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомлення сторін.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 28 жовтня 2022 року позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху, встановивши позивачу строк десять днів з дня вручення (отримання) ухвали про залишення позовної заяви без руху для усунення недоліків позовної заяви, а саме шляхом подання до суду заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду.
За приписами пункту 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» № 3863-ІХ адміністративні справи, які не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва, у тому числі ті, що передані до Київського окружного адміністративного суду до набрання чинності Законом України «Про внесення зміни до пункту 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» щодо забезпечення розгляду адміністративних справ», але не розподілені між суддями (крім справ, підсудність яких визначена частиною першою статті 27, частиною третьою статті 276, статтями 289-1, 289-4 Кодексу адміністративного судочинства України), передаються на розгляд та вирішення іншим окружним адміністративним судам України шляхом їх автоматизованого розподілу між цими судами з урахуванням навантаження, за принципом випадковості та відповідно до хронологічного надходження справ у порядку, визначеному Державною судовою адміністрацією України.
Матеріали справи надійшли для розгляду до Донецького окружного адміністративного суду.
За приписами частин 3 та 4 статті 123 КАС України якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду.
Якщо після відкриття провадження у справі суд дійде висновку, що викладений в ухвалі про відкриття провадження у справі висновок суду про визнання поважними причин пропуску строку звернення до адміністративного суду був передчасним, і суд не знайде інших підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, суд залишає позовну заяву без розгляду.
Відповідно до частини 13 статті 171 КАС України, суддя, встановивши після відкриття провадження у справі, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 160, 161 цього Кодексу, постановляє ухвалу не пізніше наступного дня, в якій зазначаються підстави залишення заяви без руху, про що повідомляє позивача і надає йому строк для усунення недоліків, який не може перевищувати п'яти днів з дня вручення позивачу ухвали.
При розгляді матеріалів справи встановлена відсутність заяви позивача про поновлення строку звернення до суду.
Отже протягом встановленого судом строку ухвала Окружного адміністративного суду м. Києва від 28 жовтня 2022 року про залишення позовної заяви без руху не виконана, недоліки позовної заяви позивачем не усунуті.
За приписами частин 14 та 15 статті 171 КАС України якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, суд продовжує розгляд справи, про що постановляє ухвалу не пізніше наступного дня з дня отримання інформації про усунення недоліків. Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, позовна заява залишається без розгляду.
Положеннями пункту 8 частини 1 статті 240 КАС України визначено, що суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду з підстав, визначених частинами 3 та 4 статті 123 цього Кодексу.
Керуючись статтями 123, 171, 240, 248, 256, 294, 295 КАС України, суд
Позовну заяву ОСОБА_1 до Управління поліції охорони в Київській області про поновлення на роботі - залишити без розгляду.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення до Першого апеляційного адміністративного суду.
Текст ухвали розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя Г.А. Чекменьов