Україна
Донецький окружний адміністративний суд
18 лютого 2025 року Справа№200/315/25
Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Черникової А.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства освіти і науки України, третя особа яка, не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача: Державне підприємство «Інфоресурс» про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 (далі - позивач), через свого представника - адвоката Ейбатова Заура Мардан Огли, діючого на підставі ордеру серії АХ № 1228221 від 24 грудня 2024 року, звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовною заявою до Міністерства освіти і науки України (далі - відповідач), третя особа яка, не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача: Державне підприємство «Інфоресурс», в якій просить:
- визнати протиправною відмову Міністерства освіти і науки України від 13 січня 2025 року №3/386-25 у внесенні змін до відомостей, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти щодо ОСОБА_1 в частині послідовності навчання;
- зобов'язати Міністерство освіти і науки України внести зміни до даних, які містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, щодо черговості здобуття освіти, визначеної ст. 10 Закону України «Про освіту», ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ), а саме: в розділі «На підставі даних, що містяться в ЄДЕБО, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної ч.2 ст. 10 Закону України «Про освіту» - вказати «Так, не порушує».
В обґрунтування позову зазначає, що ним отримано диплом молодшого спеціаліста Е20 № 140962 від 23 липня 2020 року, який видано Відокремленим структурним підрозділом «Донбаський аграрний фаховий коледж Луганського національного аграрного університету. Згодом, позивач вступив на навчання до ДУ «Академія патрульної поліції» для здобуття рівня «кваліфікований робітник». В результаті завершення такого навчання, позивач отримав Диплом кваліфікованого робітника НОМЕР_2 від 5 березня 2021 року.
У вересні 2020 року позивач вступив до Луганського національного аграрного університету, куди був зарахований на навчання за спеціальністю «агроінженерія» для здобуття освітнього рівня «бакалавр». Проте, за невиконання навчального плану, його було відраховано відповідно до наказу №01.01- 01/65СК від 25 лютого 2022 року.
Зазначає, що архівна довідка видана саме Східноукраїнським національним університетом імені Володимира Даля, оскільки у 2021 році Луганський національний університет був реорганізовано шляхом приєднання до Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля.
1 жовтня 2024 року позивач вступив на навчання до Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля на спеціальність «агроінженерія» для здобуття освітнього рівня «бакалавр», де і продовжує навчання зараз.
З метою збору документів для отримання відстрочки від призову на військову службу відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію», позивачем була отримана довідка про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти за №542132 від 9 грудня 2024 року, яка видана Східноукраїнським національним університетом імені Володимира Даля Позивачу (рівень освіти бакалавр, форма здобуття освіти денна), що порушує послідовність, визначену ч. 2 ст. 10 Закону України «Про освіту».
Позивач вважає такі дії відповідача незаконними, оскільки навчання позивача у навчальному закладі з метою здобуття освітньо-кваліфікаційного рівня «бакалавр», яке не було завершено та в результаті якого не було отримано відповідний диплом не вважається завершеним навчанням, а тому і не може враховуватись як підстава для висновків про порушення позивачем порядку здобуття освіти. У зв'язку з чим, звернувся із даним позовом до суду за захистом своїх прав.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 20 січня 2025 року позовна заява прийнята до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
31 січня 2025 року судом отримано від відповідача відзив на позов та додаткові докази по справі.
3 лютого 2025 року судом отримано від представника позивача відповідь на відзив.
13 лютого 2025 року судом отримано від представника позивача додаткові пояснення до позову.
У відзиві на позов Міністерство освіти і науки України заперечує проти задоволення позовних вимог позивача, зазначаючи наступне.
Постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 560 затверджено Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період. 18 травня 2024 року набули чинності зміни до Закону «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», відповідно до яких, крім іншого, призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній ч. 2 ст. 10 Закону України «Про освіту», а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури.
Відповідно до ч. 2 ст.10 Закону України «Про освіту» та з метою реалізації п. 62 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560, згідно з дорученням Міністра освіти і науки України від 31.05.2024 № 1/34-Д-24 встановлено алгоритм визначення послідовності здобуття освіти, здійснено розроблення технічного опису та забезпечено доопрацювання відповідно до нього програмного забезпечення Єдиної державної електронної бази з питань освіти.
Згідно з інформацією, яка міститься в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, здобувач освіти ОСОБА_1 8 вересня 2020 року був зарахований на навчання за освітнім рівнем бакалавра до Луганського національного аграрного університету, відрахований 28 лютого 2022 року.
17 вересня 2024 року повторно зарахований на навчання за освітнім рівнем бакалавра до Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля.
Таким чином, ОСОБА_1 здобуває освіту в непослідовному порядку, а в довідці, сформованій відповідно до вимог законодавства на підставі даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, у відповідному полі зазначено «Ні, порушує», що відповідає дійсності.
Відповідач зазначає, що не вважається порушенням послідовності здобуття освіти у разі, якщо здобувача освіти було поновлено на навчання або переведено з іншого закладу освіти, а попереднє навчання було за таким же рівнем, що й поточне навчання.
Позивач мав можливість продовжити здобуття рівня вищої освіти шляхом поновлення до того самого або іншого закладу вищої освіти.
Таким чином відповідач вважає що Міністерство діяло на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Стосовно позовної вимоги про зобов'язання Міністерства освіти і науки України внести зміни до даних, які містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, щодо черговості здобуття освіти, визначеної ст. 10 Закону України «Про освіту», ОСОБА_1 , а саме: в розділі «На підставі даних, що містяться в ЄДЕБО, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної ч.2 ст. 10 Закону України «Про освіту» - вказати «Так, не порушує», зауважує, що відповідно до ст. 74 Закону України «Про освіту» у системі освіти функціонує інтегрована інформаційна система - Єдина державна електронна база з питань освіти (далі - ЄДЕБО).
Зазначає, що функції щодо внесення згадуваних вище відомостей щодо здобувачів освіти покладено на суб'єктів освітньої діяльності та їх територіальні відокремлені структурні підрозділи.
На Міністерство освіти і науки України покладено організаційні та контролюючі функції ведення ЄДЕБО, та виступає як розпорядник ЄДЕБО є суб'єктом, який уповноважений на ведення ЄДЕБО, а на державне підприємство «Інфоресурс» - технічні функції, як технічний адміністратор ЄДЕБО, що здійснює технічні функції з обслуговування електронної бази.
На підставі вищевказаного, просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Представником позивача подана відповідь на відзив, в якому позивач не погодився з наведеними аргументами та доводами відповідача, вважає їх необґрунтованими та такими, що не можуть братись до уваги судом, оскільки жодним чином не спростовують позицію, твердження та вимоги позивача.
23 липня 2020 року після завершення навчання в Відокремленому структурному підрозділі «Донбаський аграрний фаховий коледж Луганського національного аграрного університету» позивачем отримано диплом ступінь «молодший спеціаліст». Отже, позивач завершив навчання на рівні освіти «початковий рівень (короткий цикл) вищої освіти, як зазначено в ч. 2 ст. 10 Закону України «Про освіту».
Окремо просить суд врахувати, що після здобуття у 2020 році освітнього рівня «молодший спеціаліст» позивач здобув і рівень «кваліфікований робітник» у 2021 році. Проте, освітній рівень «кваліфікований робітник», який відноситься до професійно-технічної освіти (ст.15 ЗУ «Про професійно-технічну освіту»), а ступінь «молодший спеціаліст» (враховуючи його прирівняння до ступеню молодшого бакалавра, про що більш детально зазначено далі в цьому позові) - це освітній ступінь, що здобувається на початковому рівні (короткому циклі) вищої освіти (абз. 1 ч. 3 ст. 5 Закону України «Про вищу освіту»).
Тому, ступінь «молодший спеціаліст» є вищим рівнем освіти, порівняно з рівнем «кваліфікований робітник».
Відповідно, найвищим рівнем освіти, яку здобув позивач (та відповідно, яка має значення при розгляді судом цієї справи) є рівень освіти «молодший спеціаліст».
Ступінь «молодший спеціаліст» є застарілим освітньо-кваліфікаційним рівнем вищої освіти, який згідно з Законом України «Про вищу освіту» від 1 липня 2014 року було замінено (відповідно прирівняно) на ступінь молодшого бакалавра.
Наступними рівнями освіти для позивача, згідно зі ст. 10 Закону України «Про освіту» є перший (бакалаврський) рівень вищої освіти; другий (магістерський) рівень вищої освіти та третій (освітньо-науковий/освітньо-творчий) рівень вищої освіти.
Відповідно до Архівної довідки від 27 грудня 2024 року №01-40/447, яка видана Східноукраїнським національним університетом імені Володимира Даля, у вересні 2020 року вступив до Луганського національного аграрного університету для здобуття освітнього рівня «бакалавр». Проте, відповідно до наказу №01.01-01/65СК від 25 лютого 2022 року позивача було відраховано з університету за невиконання навчального плану.
Тому вважає, що навчання позивача у навчальному закладі з метою здобуття освітньо-кваліфікаційного рівня «бакалавр», яке не було завершено та в результаті якого не було отримано відповідний диплом не вважається завершеним навчанням, а тому і не може враховуватись як підстава для висновків про порушення позивачем порядку здобуття освіти.
Також зазначає, що навчання позивача за освітнім рівнем «бакалавр» протягом 2020-2022 років не свідчить про порушення послідовності здобуття ним освіти, оскільки ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» передбачає саме попереднє здобуття освіти (тобто завершене повністю навчання за відповідним рівнем освіти), а не здійснення процесу навчання протягом якогось періоду часу без завершення такого навчання. Тому вважає твердження відповідача, що «повторне зарахування (без завершеного повністю навчання) є порушенням послідовності освіти не підкріплюється жодною нормативно-правовою базою, а тому є виключно безпідставною, суб'єктивною та незаконною думкою відповідача, яку грубо порушує права позивача.
Також зазначає, що саме Міністерство освіти і науки України в порушення чинного законодавства України не забезпечило неналежного функціонування системи ЄДЕБО, що призводить до неможливості позивачем звернутись за оформленням відстрочки від призову на період навчання, через некоректну інформацію в ЄДЕБО та, як наслідок недостовірну довідку з ЄДЕБО. У зв'язку з чим, позовна вимога про зобов'язання саме Міністерство освіти і науки України внести зміни до Єдиної державної електронної бази з питань освіти інформації про відсутність порушення послідовності здобуття освіти, визначеної ч. 2 ст. 10 Закону України «Про освіту» щодо ОСОБА_1 підлягає задоволенню за обґрунтованістю.
З урахуванням зазначеного, вважає що заявлені позивачем позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
Третя особа Державне підприємство «Інфоресурс» належним чином повідомлено про розгляд справи Донецьким окружним адміністративним судом, що підтверджується матеріалами справи, однак своїм правом на подання пояснень не скористалася.
Суд вважає за необхідне зазначити, що Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», у зв'язку із військовою агресією російської федерації в Україні введено воєнний стан із 5 год 30 хв 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
Указами Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженими відповідними законами, дія воєнного стану неодноразово продовжувалась та станом на час розгляду справи в Україні продовжує діяти воєнний стан.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України згідно з паспортом серії НОМЕР_3 виданим Краснолиманським МВ ГУ ДМС України в Донецькій області від 25 грудня 2015 року, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .
Відповідач, Міністерство освіти і науки України, код ЄДРПОУ 38621185, зареєстрований за місцезнаходженням: 01135, м. Київ, просп. Берестейський, буд.10 є суб'єктом владних повноважень та належним відповідачем у справі.
Третя особа яка, не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача: Державне підприємство «Інфоресурс», код ЄДРПОУ 37533381, зареєстроване місцезнаходження: 03057, м. Київ, вул. О. Довженка, буд.3.
Відповідно довідці про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти (далі- ЄДЕБО) №542132 від 9 грудня 2024 року, позивач отримав:
- диплом молодшого спеціаліста НОМЕР_4 від 23 липня 2020 року, який видано Відокремленим структурним підрозділом «Донбаський аграрний фаховий коледж Луганського національного аграрного університету»;
- диплом кваліфікованого робітника К21 №017535 від 5 березня 2021 року, який виданий Державною установою «Академія патрульної поліції».
У вересні 2020 року позивач вступив до Луганського національного аграрного університету, був зарахований на навчання за спеціальністю «агроінженерія» для здобуття освітнього рівня «бакалавр». Проте, відповідно до наказу №01.01-01/65СК від 25 лютого 2022 року його було відраховано з університету за невиконання навчального плану. Зазначене підтверджується Архівною довідкою від 27 грудня 2024 року №01-40/447 виданої Східноукраїнським національним університетом імені Володимира Даля.
З 1 жовтня 2024 року позивач вступив на навчання до Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля на спеціальність «агроінженерія» для здобуття освітнього рівня «бакалавр», де і продовжує навчання зараз.
З метою збору документів для отримання відстрочки від призову на військову службу відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію», позивачем була отримана довідка про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти від 9 грудня 2024 року №542132.
У вказаній довідці зазначено, що позивач порушує послідовність здобуття освіти відповідно до ч. 2 ст. 10 Закону України «Про освіту».
З метою надання роз'яснень стосовно інформації про порушення послідовності здобуття освіти згідно з довідкою про здобувача освіти за даними ЄДЕБО, позивач звернувся до відповідача із відповідною заявою.
Листом відповідача від 13 січня 2025 року № 3/386-25 позивачу роз'яснено, що після першого зарахування на навчання для здобуття відповідного рівня освіти, особі, яка приступила до навчання, впродовж періоду навчання надавалися необхідні освітні послуги, які забезпечували, зокрема, формування знань, умінь, навичок та загальних компетентностей на тому самому рівні вищої освіти. Повторне зарахування означає, що особа знову формуватиме такі знання, уміння, навички та загальні компетентності.
Згідно з інформацією, яка міститься в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, здобувач освіти ОСОБА_1 8 вересня 2020 року зарахований на навчання за освітнім рівнем бакалавра до Луганського національного аграрного університету, відрахований 28 лютого 2022 року.
17 вересня 2024 року повторно зарахований на навчання за освітнім рівнем бакалавра до Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля.
Таким чином, ОСОБА_1 здобуває освіту в непослідовному порядку, а в довідці, сформованій відповідно до вимог законодавства на підставі даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, у відповідному полі зазначено «Ні, порушує», що відповідає дійсності.
Не погоджуючись зі змістом довідки про здобувача освіти за даними ЄДЕБО від 9 грудня 2024 року №542132 позивач звернувся до суду із цим позовом.
Вирішуючи спірні правовідносини, суд зазначає наступне.
Згідно зі ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Положенням про Міністерство освіти і науки України, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 16 жовтня 2014 року № 630 року (далі - Положення № 630), визначено, що Міністерство освіти і науки України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сферах освіти і науки, наукової, науково-технічної діяльності, інноваційної діяльності в зазначених сферах, трансферу (передачі) технологій, а також забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері здійснення державного нагляду (контролю) за діяльністю закладів освіти, підприємств, установ та організацій, які надають послуги у сфері освіти або провадять іншу діяльність, пов'язану з наданням таких послуг, незалежно від їх підпорядкування і форми власності.
Міністерство освіти і науки України у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України і постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства.
Згідно Указу Президента України від 30 вересня 2010 року № 926 «Про заходи щодо забезпечення пріоритетного розвитку освіти в Україні» постановою Кабінету Міністрів України від 13 липня 2011 року № 752 затверджено Положення про Єдину державну електронну базу з питань освіти (далі - ЄДЕБО).
Міністерству освіти і науки, молоді та спорту передбачено: забезпечити створення до 1 січня 2012 року та функціонування Єдиної державної електронної бази з питань освіти; розробити та затвердити порядок формування та функціонування зазначеної Єдиної бази.
Постановою КМУ № 560 від 16 травня 2024 року затверджено Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період (далі - Порядок № 560).
Згідно абз. 1 п. 62 Порядку № 560 здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України Про освіту, а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, надають до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки довідку про здобувача освіти, сформовану в Єдиній державній електронній базі з питань освіти за формою, визначеною у додатку 9, та документи (нотаріально засвідчені копії документів), що підтверджують зарахування на навчання до інтернатури згідно з додатком 5.
За п. 1 ч. 3 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21 жовтня 1993 року № 3543-XII призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають також, зокрема: здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній ч. 2 ст. 10 Закону України «Про освіту», а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури.
Отже, у період проведення загальної мобілізації, не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані, які є здобувачами, зокрема, вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній ч. 2 ст. 10 Закону України «Про освіту».
Згідно ч. 2 ст. 10 Закону України «Про освіту» від 5 вересня 2017 року № 2145-VIII (далі - Закон № 2145-VIII) рівнями освіти є: дошкільна освіта; початкова освіта; базова середня освіта; профільна середня освіта; перший (початковий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти; другий (базовий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти; третій (вищий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти; фахова передвища освіта; початковий рівень (короткий цикл) вищої освіти; перший (бакалаврський) рівень вищої освіти; другий (магістерський) рівень вищої освіти; третій (освітньо-науковий/освітньо-творчий) рівень вищої освіти.
За п. 5 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про вищу освіту» від 1 липня 2014 року № 1556-VII (далі - Закон № 1556-VII) вища освіта - це сукупність систематизованих знань, умінь і практичних навичок, способів мислення, професійних, світоглядних і громадянських якостей, морально-етичних цінностей, інших компетентностей, здобутих у закладі вищої освіти (науковій установі) у відповідній галузі знань за певною кваліфікацією на рівнях вищої освіти, що за складністю є вищими, ніж рівень повної загальної середньої освіти.
За абз. 1-5 ч. 1 ст. 5 Закону № 1556-VII підготовка фахівців з вищою освітою здійснюється за відповідними освітніми програмами на таких рівнях вищої освіти: початковий рівень (короткий цикл) вищої освіти; перший (бакалаврський) рівень; другий (магістерський) рівень; третій (освітньо-науковий/освітньо-творчий) рівень.
Згідно ч.ч. 1-3 ст. 40 Закону №2145-VIII після успішного завершення навчання за освітньою програмою здобувачі освіти (крім вихованців дошкільних закладів освіти) отримують відповідний документ про освіту. Документи про освіту видаються закладами освіти та іншими суб'єктами освітньої діяльності.
Раніше здобутим у позивача рівнем освіти, після здобуття якого ним було отримано диплом (що підтверджується і відповідною Довідкою про здобувача освіти, яка надана в додатках до позовної заяви) є ступінь «молодший спеціаліст», який здобутий позивачем 23 липня 2020 року після завершення навчання за таким рівнем в Відокремленому структурному підрозділі «Донбаський аграрний фаховий коледж Луганського національного аграрного університету» (Диплом Е20 № 140962 від 23 липня 2020 року).
Суд також враховує те, що після здобуття у 2020 році освітнього рівня «молодший спеціаліст» позивач здобув і рівень «кваліфікований робітник» у 2021 році. Проте, освітній рівень «кваліфікований робітник», який відноситься до професійно-технічної освіти (ст.15 Закону України «Про професійно-технічну освіту»), а ступінь «молодший спеціаліст» (враховуючи його прирівняння до ступеню молодшого бакалавра, про що більш детально зазначено далі в цьому позові) - це освітній ступінь, що здобувається на початковому рівні (короткому циклі) вищої освіти (абз. 1 ч. 3 ст. 5 Закону України «Про вищу освіту»).
Отже, ступінь «молодший спеціаліст» є вищим рівнем освіти, порівняно з рівнем «кваліфікований робітник».
Відповідно, найвищим рівнем освіти, яку здобув позивач є рівень освіти «молодший спеціаліст».
Ступінь «молодший спеціаліст» є застарілим освітньо-кваліфікаційним рівнем вищої освіти, який згідно з Законом України «Про вищу освіту» від 1 липня 2014 року було замінено (відповідно прирівняно) на ступінь молодшого бакалавра.
Разом з тим, відповідно до Закону України «Про вищу освіту», «молодший бакалавр» - це освітній або освітньо-професійний ступінь, що здобувається на початковому рівні (короткому циклі) вищої освіти (абз.1 ч.3 ст.5 зазначеного Закону). А рівень «бакалавр» - це освітній ступінь, що здобувається на першому рівні вищої освіти (абз.1 ч.4 ст.5 зазначеного Закону).
Відповідно, в результаті завершення навчання в Відокремленому структурному підрозділі «Донбаський аграрний фаховий коледж Луганського національного аграрного університету» 23 липня 2020 року та отриманням Диплому Е20 № 140962 від 23 липня 2020 року про отримання ступеню «молодший спеціаліст», позивач завершив навчання на рівні освіти «початковий рівень (короткий цикл) вищої освіти, як зазначено в ч. 2 ст. 10 Закону № 2145-VIII.»
Тому, наступними рівнями освіти для позивача, згідно зі ст. 10 Закону України «Про освіту» є перший (бакалаврський) рівень вищої освіти; другий (магістерський) рівень вищої освіти та третій (освітньо-науковий/освітньо-творчий) рівень вищої освіти.
Відповідно до Архівної довідки від 27 грудня 2024 року №01-40/447, яка видана Східноукраїнським національним університетом імені Володимира Даля позивач у вересні 2020 року вступив до Луганського національного аграрного університету для здобуття освітнього рівня «бакалавр». Проте, відповідно до наказу №01.01-01/65СК від 25 лютого 2022 року його було відраховано з університету за невиконання навчального плану.
Згідно виписки з Єдиної державної електронної бази з питань освіти щодо документів про освіту та інформації про навчання ОСОБА_1 :
- з 1 вересня 2020 року по 30 червня 2023 року в Луганському національному аграрному університеті, освітній рівень: Бакалавр, форма навчання: заочна, спеціальність: 208 Агроінженерія, спеціалізація - освітня програма; позивача відраховано;
- з 1 жовтня 2024 року по 30 червня 2027 року в Східноукраїнському національному університеті імені Володимира Даля, освітній рівень: Бакалавр, форма навчання: денна; структурний підрозділ: Аграрний факультет, спеціальність: 208 Агроінженерія, спеціалізація - освітня програма.
Пунктом 23 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про освіту» визначено, що рівень освіти - завершений етап освіти, що характеризується рівнем складності освітньої програми, сукупністю компетентностей, які визначені, як правило, стандартом освіти та відповідають певному рівню Національної рамки кваліфікацій.
Тобто, зазначені норми чітко передбачають умову здобуття рівня освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній ч. 2 ст.10 Закону України «Про освіту». Обов'язковою характеристикою є завершеність етапу освіти.
Як встановлено судом при розгляді справи та не заперечується сторонами, позивач навчається за денною формою здобуття освіти за освітнім рівнем бакалавра у Східноукраїнському національному університеті імені Володимира Даля. Раніше здобував перший (бакалаврський) рівень вищої освіти в Луганському національному аграрному університеті, освітній рівень: бакалавр, який не завершив.
Тобто, позивач не здобув перший (бакалаврський) рівень вищої освіти.
Відтак, оскільки позивач не завершив навчання за освітньо-кваліфікаційним рівнем бакалавра, його повторне зарахування на навчання за цим же освітньо-кваліфікаційним рівнем (прирівняним до нього) не може вважатися порушенням послідовності здобуття освіти, визначеної ст. 10 Закону України «Про освіту».
З цих же підстав суд відхиляє доводи відповідача про те, що повторне зарахування позивача означатиме, що особа знову формуватиме такі знання, уміння, навички та загальні компетентності на тому самому рівні вищої освіти, оскільки як уже зазначалося судом, факт здобуття знань і навичок за відповідним освітньо-кваліфікаційним рівнем вищої освіти має підтверджуватися відповідним документом про вищу освіту, наявність якого не підтверджується матеріалами справи, відтак вказані доводи відповідача є необґрунтованими та не враховуються судом.
Стосовно посилання відповідачів на лист Міністерства освіти і науки України № 1/9758-24 від 3 червня 2024 року суд зазначає наступне.
3 червня 2024 року Міністерство освіти і науки України надіслало керівникам закладів професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, Міністерству оборони України та Державному підприємству «Інфоресурс» листа № 1/9758-24 від 3 червня 2024 року, яким роз'яснило особливості правильного формування довідки про здобувача освіти на основі даних Єдиної державної електронної бази з питань освіти (ЄДЕБО). Вищевказаним листом керівників закладів професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, Міністерство оборони України та Державне підприємство «Інфоресурс» поінформовано, що з метою реалізації пункту 62 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 560, здійснено доопрацювання програмного забезпечення Єдиної державної електронної бази з питань освіти (далі ЄДЕБО) для забезпечення закладам освіти можливості формування в ЄДЕБО довідки про здобувача освіти за даними ЄДЕБО за формою, визначеною додатком 9 до Порядку.
У вказаному листі, зокрема, зазначено, що не вважається порушенням послідовності наступне здобуття освіти: 1) здобувача освіти було поновлено на навчання або переведено з іншого закладу освіти (в історії поточного навчання перший статус «Поновлено», «Поновлено (з іншого ЗО)», «Переведено (з іншого ЗО)»), а попереднє навчання (запис про яке у статусі «Відраховано із ЗО») було за таким же рівнем, що й поточне навчання (аналогічно, якщо поточне навчання - за ОПС фахового молодшого бакалавра, а попереднє - за ОКР молодшого спеціаліста, або поточне навчання - за ОС бакалавра (на основі ПЗСО), а попереднє - за ОС магістра (на основі ПЗСО)). При цьому, в записах про попереднє навчання рік початку навчання не менше року початку поточного навчання. Як виключення, рік початку навчання не порівнюється, якщо особу було відраховано до дати початку навчання або з причиною «За невиконання вимог навчального плану та графіка навчального процесу (після зарахування не приступили до занять протягом 10 днів)». Наприклад: здобувач освіти у 2021 році вступив для здобуття ОС бакалавра та був відрахований у 2023 році. У 2024 році повторно вступив (був зарахований) для здобуття ОС бакалавра. У Довідці буде зазначено «Ні, порушує».
Суд акцентує увагу, що листи міністерств є службовою кореспонденцією, вони не є нормативно-правовими актами, носять лише роз'яснювальний характер, що неодноразово підкреслював Верховний Суд у своїх рішеннях, зокрема у постанові Верховного Суду від 18 липня 2019 року у справі №826/2426/16.
Тобто, вказаний вище лист носить інформаційний характер та не тягне для позивача правових наслідків.
У контексті наведених обставин справи суд приходить до висновку, що навчання позивача у навчальному закладі з метою здобуття освітньо-кваліфікаційного рівня «бакалавр», яке не було завершено та в результаті якого не було отримано відповідний диплом не вважається завершеним навчанням, а тому і не може враховуватись як підстава для висновків про порушення позивачем порядку здобуття освіти.
Вирішуючи питання щодо способу захисту порушеного права позивача, суд звертає увагу на наступне.
Статтею 74 Закону України «Про освіту» встановлено, що у системі освіти функціонує інтегрована інформаційна система - Єдина державна електронна база з питань освіти (далі - Електронна база).
Електронна база містить такі складові: Реєстр суб'єктів освітньої діяльності, Реєстр здобувачів освіти, Реєстр документів про освіту, Реєстр сертифікатів зовнішнього незалежного оцінювання, Реєстр студентських (учнівських) квитків, Реєстр педагогічних, науково-педагогічних працівників, Реєстр сертифікатів педагогічних працівників (далі - публічні електронні реєстри у сфері освіти).
Положення про Єдину державну електронну базу з питань освіти та порядок її ведення затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Держателем Електронної бази та публічних електронних реєстрів у сфері освіти (далі - держатель Електронної бази) є центральний орган виконавчої влади у сфері освіти і науки, що здійснює організаційні заходи, пов'язані із забезпеченням функціонування Електронної бази та її складових.
Власником Електронної бази є держава в особі центрального органу виконавчої влади у сфері освіти і науки.
Адміністратором Електронної бази та публічних електронних реєстрів у сфері освіти (далі - адміністратор Електронної бази) є визначена Кабінетом Міністрів України юридична особа, що належить до сфери управління центрального органу виконавчої влади у сфері освіти і науки.
Адміністратор Електронної бази: здійснює заходи із створення та супроводження програмного забезпечення Електронної бази; відповідає за технічне і технологічне забезпечення Електронної бази, збереження та захист інформації (даних), що містяться в Електронній базі; забезпечує надання та анулювання доступу до Електронної бази; проводить навчання для роботи з Електронною базою; здійснює інші заходи, передбачені законом.
Створення, ведення та адміністрування Електронної бази та публічних електронних реєстрів у сфері освіти здійснюються відповідно до цього Закону та законів України «Про захист інформації в інформаційно-комунікаційних системах», «Про захист персональних даних», «Про авторське право і суміжні права» та «Про публічні електронні реєстри».
Суб'єктами ведення Електронної бази є, зокрема, держатель та адміністратор Електронної бази.
Відповідно до пункту 1 розділу І Положення про Єдину державну електронну базу з питань освіти, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 8 червня 2018 року № 620 (далі - Положення №620), це Положення розроблено відповідно до ст. 74 Закону України «Про освіту» з метою визначення порядку функціонування Єдиної державної електронної бази з питань освіти (далі - ЄДЕБО) в галузі освіти як автоматизованої системи збирання, оброблення, зберігання та захисту інформації щодо здобувачів освіти, суб'єктів освітньої діяльності, що формується (створюється) та використовується для забезпечення потреб фізичних та юридичних осіб.
Пунктом 5 розділу І Положення №620 передбачено, що власником ЄДЕБО та виключних майнових прав на її програмне забезпечення є держава. Розпорядником ЄДЕБО є Міністерство освіти і науки України, технічним адміністратором - державне підприємство «Інфоресурс», що належить до сфери управління розпорядника ЄДЕБО.
Основні функції уповноважених суб'єктів у ЄДЕБО визначені розділом ІV Положення №620. Так, розпорядник ЄДЕБО, зокрема, вживає організаційних заходів, пов'язаних із забезпеченням функціонування ЄДЕБО; використовує інформацію, що міститься в ЄДЕБО, у тому числі персональні дані, з метою прийняття управлінських рішень та виконання повноважень, визначених законодавством; вносить до ЄДЕБО іншу інформацію, визначену законодавством; забезпечує верифікацію в ЄДЕБО інформації, визначеної підпунктами 1, 2 пункту 8, абзацами п'ятим - сьомим підпункту 1 та підпунктом 4 пункту 9 розділу III цього Положення, що підтверджується накладенням кваліфікованого електронного підпису.
Технічний адміністратор ЄДЕБО забезпечує: функціонування ЄДЕБО у порядку, визначеному розпорядником ЄДЕБО; здійснення заходів із технічного і технологічного забезпечення ЄДЕБО, створення, модернізації і супроводження її програмного забезпечення та веб-сайту з інформаційно-пошуковою системою доступу до відкритих даних, що містяться в ЄДЕБО; структурну систематизацію даних, що містяться в ЄДЕБО, відповідно до державних та/або галузевих класифікаторів; взаємодію ЄДЕБО з іншими автоматизованими системами, інформаційними ресурсами та державними реєстрами у випадках та у порядку, визначених законодавством; оброблення, ведення обліку та зберігання в ЄДЕБО замовлень, поданих суб'єктами освітньої діяльності в електронній формі, на формування інформації, що відтворюється в документах про освіту, студентських (учнівських) квитках державного зразка, в порядку, визначеному розпорядником ЄДЕБО; оброблення в ЄДЕБО інформації про прийом, відрахування, переривання навчання, поновлення і переведення здобувачів професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої та освіти дорослих, в тому числі післядипломної освіти; внесення та верифікацію в ЄДЕБО інформації, визначена відповідно до законодавства розпорядником ЄДЕБО; виконання інших заходів із забезпечення функціонування ЄДЕБО у порядку та обсягах, передбачених відповідно до законодавства розпорядником ЄДЕБО.
Отже, саме Міністерство освіти і науки України та Технічний адміністратор Єдиної державної електронної бази з питань освіти - Державне підприємство «Інфоресурс» мають повноваження щодо внесення змін до ЄДЕБО про відсутність порушення послідовності здобуття освіти, визначеної ч. 2 ст. 10 Закону України «Про освіту» щодо позивача.
За таких обставин, враховуючи роль Міністерства освіти і науки України як розпорядника ЄДЕБО у спірних правовідносинах, суд вважає за необхідне визнати протиправною відмову Міністерства освіти і науки України щодо відмови у внесенні змін до відомостей, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти про порушення позивачем послідовності здобуття освіти, визначеної ч. 2 ст. 10 Закону України «Про освіту».
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно з частинами 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
На підставі викладеного, зважаючи на всі наведені обставини в їх сукупності, та з урахуванням того, що позивачем доведено обґрунтованість пред'явленого позову, суд доходить висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Згідно із квитанцією про сплату №2401-4230-4368-4011 від 15 січня 2025 року, позивачем сплачено судовий збір у сумі 1 211,20 грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
З урахуванням викладеного, суд вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь позивача витрати зі сплати судового збору в розмірі 1211,20 грн.
Керуючись статтями 2, 3, 5-9, 12, 15, 18, 19, 22, 25, 32, 72, 76, 77, 79, 94, 139, 241-243, 245, 246, 263, 295, 297, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 (зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Міністерства освіти і науки України (код ЄДРПОУ 38621185, зареєстроване місцезнаходження: 01135, м. Київ, просп. Берестейський, буд.10), третя особа яка, не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача: Державне підприємство «Інфоресурс» (код ЄДРПОУ 37533381, зареєстроване місцезнаходження: 03057, м. Київ, вул. О. Довженка, буд.3) про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити.
Визнати протиправною відмову Міністерства освіти і науки України від 13 січня 2025 року №3/386-25 у внесенні змін до відомостей, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти щодо ОСОБА_1 в частині послідовності навчання.
Зобов'язати Міністерство освіти і науки України внести зміни до даних, які містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, щодо черговості здобуття освіти, визначеної ст. 10 Закону України «Про освіту», ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ), а саме: в розділі «На підставі даних, що містяться в ЄДЕБО, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної ч.2 ст. 10 Закону України «Про освіту» - вказати «Так, не порушує».
Стягнути з Міністерства освіти і науки України (код ЄДРПОУ 38621185, зареєстроване місцезнаходження: 01135, м. Київ, просп. Берестейський, буд.10) на користь ОСОБА_1 (зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) витрати зі сплати судового збору у розмірі 1 211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн 20 коп.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя А.О.Черникова