18 лютого 2025 року ЛуцькСправа № 140/4/25
Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Стецика Н.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області) про визнання протиправними дій щодо відмови здійснити перерахунок та виплату пенсії з урахуванням грошового забезпечення, визначеного в довідці, що видана ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_2 ) Міністерства оборони України №ХА21601 від 25.11.2024 станом на 01.01.2023 та здійснення перерахунку та виплати пенсії відповідно з 01.02.2023; зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії з урахуванням грошового забезпечення, визначеного в довідці, що видана ІНФОРМАЦІЯ_3 про розмір грошового забезпечення з 01.02.2023 згідно довідки №ХА21601 від 25.11.2024 станом на 01.01.2023, з урахуванням виплачених сум.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію по втраті годувальника відповідно до Закону України від 09.04.92 №2262-XII “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262-XII).
Вказує, що ІНФОРМАЦІЯ_2 на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 25.10.2024 №140/8764/24 виготовило та направило відповідачу оновлені довідки про розмір грошового забезпечення №ХА21601 від 25.11.2024 станом на 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022 та станом на 01.01.2023, що враховуються для перерахунку пенсії. Проте в порушення вимог ст. 43 і 63 Закону №2262-XII відповідач добровільно перерахунок пенсії не здійснив.
Представник позивача звернулася до відповідача із заявою щодо проведення перерахунку пенсії позивача на підставі вказаних довідок, однак відповідач листом від 30.12.2024 за вих. №17183-16200/П-02/8-0300/24 відмовив позивачу в перерахунку пенсії, пославшись на відсутність повідомлення Мінсоцполітики про перерахунок пенсій.
Позивач вважає дії відповідача щодо відмови провести перерахунок пенсії протиправними та такими, що звужують та порушують її права та інтереси.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 02.01.2025 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі за цим позовом та розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
У відзиві на позовну заяву від 16.01.2025 відповідач заперечує проти позову, оскільки довідка ІНФОРМАЦІЯ_4 №ХА21601 від 25.11.2024 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 видана всупереч положенням Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008, а отже, не створює жодних правових підстав для проведення перерахунку пенсії. Крім того, оскільки Кабінетом Міністрів України станом на 01 січня 2023 року і по даний час не прийнято жодної іншої постанови, яка б визначала умови, порядок та розміри перерахунку пенсій, тому підстави для проведення перерахунку пенсії на виконання постанови Кабінету Міністрів України “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 №704 відсутні.
Враховуючи наведене, підстав для перерахунку пенсії позивачу з 01.02.2023 на підставі нової довідки немає. За наведених підстав відповідач просив у задоволенні позову відмовити повністю.
Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступне.
Позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію по втраті годувальника відповідно до Закону №2262-XII, що підтверджується матеріалами справи.
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 25.10.2024 у справі №140/8764/24 ІНФОРМАЦІЯ_5 зобов'язано підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області оновлені довідки про розмір грошового забезпечення годувальника ОСОБА_2 станом на 01 січня 2020 року, на 01 січня 2021 року, на 01 січня 2022 року, на 01 січня 2023 року для перерахунку пенсії в разі втрати годувальника ОСОБА_1 , в яких на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністра оборони України від 07 червня 2018 року №260, вказати розмір надбавки за особливості проходження служби - 65 відсотків посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років; премії - 35 відсотків (у довідках на 2020 - 2022 роки) та 140 відсотків (у довідці на 2023 рік) посадового окладу, враховуючи посадовий оклад і оклад за військовим званням, визначені шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт.
ІНФОРМАЦІЯ_5 підготувало та направило до ГУ ПФУ у Волинській області довідки №ХА21601 від 25.11.2024 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022 та станом на 01.01.2023 для перерахунку пенсії позивача.
Листом від 30.12.2024 за вих. №17183-16200/П-02/8-0300/24 ГУ ПФУ у Волинській області, у відповідь на звернення представника позивача, повідомило про відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії позивача згідно вищенаведених довідок, оскільки повідомлення Мінсоцполітики про перерахунок пенсій з урахуванням грошового забезпечення станом на 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022 та станом на 01.01.2023 до Пенсійного фонду України не надходило.
Вважаючи дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії з 01.02.2023 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_6 №ХА21601 від 25.11.2024 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 протиправними, позивач звернулася до суду із цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд керується таким.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, визначає Закон України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ.
Частиною третьою статті 43 Закону №2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
У разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку (частина вісімнадцята статті 43 Закону №2262-XII).
Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Механізм проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-XII, визначений Порядком №45, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (далі - Порядок №45) пунктом 1 якого передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-XII, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до абзацу другого пункту 3 Порядку №45 довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», якою, з-поміж іншого, затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів та схеми тарифних розрядів (додатки 1-14 до Постанови №704).
Пунктом 2 Постанови №704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Пунктом 4 Постанови №704 (в первинній редакції на дату прийняття) встановлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.
Додатки 1, 12, 13, 14 до Постанови №704 також містили примітки, відповідно до яких, зокрема посадові оклади за розрядами тарифної сітки та оклади за військовим (спеціальним) званням визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт.
Пунктом 6 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб (далі - Постанова №103) пункт 4 Постанови №704 викладено в такій редакції: 4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 рік, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 у справі №826/6453/18 визнано протиправним та скасовано пункт 6 Постанови №103.
За правовими висновками Верховного Суду у постанові від 02.02.2022 у справі №440/6017/21 через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в осіб з числа військовослужбовців виникло право на отримання довідки про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії за формою, що передбачена додатком 2 до Порядку №45, з урахуванням оновлених даних про розмір посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, які визначаються шляхом застосування пункту 4 Постанови №704 із використанням для їх визначення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (через його збільшення на відповідний рік).
У спірних відносинах грошове забезпечення за посадою, аналогічною тій, яку на день звільнення зі служби обіймав померлий годувальник позивача ( ОСОБА_2 ), станом на 01.01.2023 збільшилось (у порівнянні з грошовим забезпеченням станом на 05.04.2019) та уповноваженим органом ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ) за результатами вирішення спору судом підготовлено та надано до ГУ ПФУ у Волинській області довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за формою, що передбачена додатком 2 до Порядку №45 (в редакції з дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18), з урахуванням оновлених даних про розмір посадового окладу та окладу за військовим званням, який визначається шляхом застосування пункту 4 Постанови №704 в первинній редакції.
Суд зауважує, що довідка ІНФОРМАЦІЯ_6 №ХА21601 від 25.11.2024 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023, з посади якого звільнився померлий годувальник позивача, містила відомості про розміри основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії), виходячи із розрахункової величини - прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023.
Враховуючи наведені положення нормативно-правових актів, встановлені обставини у справі, суд дійшов висновку про наявність у позивача права на здійснення перерахунку пенсії відповідно до виданої ІНФОРМАЦІЯ_2 довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023.
Підстави для перерахунку пенсії позивача виникли відповідно 01.01.2023 у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на відповідний рік.
Такі висновки узгоджуються із висновками Верховного Суду у постанові від 24.05.2023 у справі №160/19847/21 у подібних правовідносинах.
Відповідно до пункту 4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.
Згідно з частинами другою і третьою статті 51 Закону №2262-XII перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Отже, з урахуванням наведених судом законодавчих норм, висновків Верховного Суду та встановлених обставин, суд дійшов висновку, що у ГУ ПФУ в Волинській області виник обов'язок проведення перерахунку пенсії позивача, у зв'язку з отриманням від уповноваженого органу оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, починаючи з 01.02.2023 (з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії).
Таким чином, відмовляючи позивачеві у здійсненні перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки, відповідач діяв протиправно.
Враховуючи наведені положення нормативно-правових актів, встановлені обставини у справі, суд дійшов висновку про наявність у позивача права на здійснення перерахунку пенсії з 01.02.2023 відповідно до довідки ІНФОРМАЦІЯ_6 №ХА21601 від 25.11.2024 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023.
З урахуванням встановлених обставин справи та меж заявлених позовних вимог суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги у спосіб визнання протиправними дій та зобов'язання відповідача на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_6 №ХА21601 від 25.11.2024 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з 01.02.2023, з урахуванням раніше виплачених сум.
Оскільки позивач звільнена від сплати судового збору, доказів понесення нею інших судових витрат матеріали справи не містять, судові витрати розподілу не підлягають.
Керуючись статтями 243 - 246, 262 КАС України, суд
Позов задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку та виплати пенсії на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_7 №ХА21601 від 25.11.2024 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області здійснити з 01 лютого 2023 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_7 №ХА21601 від 25.11.2024 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023, з урахуванням раніше виплачених сум.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене учасниками справи в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ).
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43027, Волинська область, місто Луцьк, Київський майдан, будинок 6; ідентифікаційний код 13358826).
Суддя Н. В. Стецик