Рішення від 18.02.2025 по справі 140/14680/24

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 лютого 2025 року ЛуцькСправа № 140/14680/24

Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Шепелюка В.Л., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області) про визнання протиправними дій щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплати пенсії на підставі довідки від 04 листопада 2024 року №ХА18823 про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2023 року; зобов'язання здійснити з 01 лютого 2023 року перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки від 04 листопада 2024 року №ХА18823 про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2023 року, з урахуванням виплачених сум.

В обґрунтування позову позивач вказала, що перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію відповідно до Закону України від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262-ХІІ). На виконання рішення суду від 02 жовтня 2024 року у справі №140/7182/24 ІНФОРМАЦІЯ_1 підготував та надіслав до ГУ ПФУ у Волинській області довідку від 04 листопада 2024 року №ХА18823 про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2023 року для перерахунку пенсії. Позивач також звернулася до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії згідно з оновленою довідкою про розмір грошового забезпечення, однак у здійсненні дій, вказаних у заяві, відповідач відмовив, мотивуючи відсутністю підстав для перерахунку пенсії.

Позивач зазначила, що підставою для проведення перерахунку пенсії особам, які отримують пенсії за нормами Закону №2262-ХІІ, є зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, або введення для зазначених осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення. Пунктом 4 постанови Кабінету міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова №704) установлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року. Отже, зміна прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня календарного року, є підставою для перерахунку грошового забезпечення, тому виникають підстави і для перерахунку пенсії.

Зважаючи на те, що підставою для проведення перерахунку пенсії є відповідна довідка та з огляду на надання такої довідки, позивач вважає, що відповідач порушує її право на отримання пенсії у належному розмірі, тому просила позов задовольнити.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 23 грудня 2024 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі за цим позовом та розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

У відзиві на позовну заяву (а.с.15-17) відповідач позовні вимоги заперечив та у їх задоволенні просив відмовити повністю, зазначивши, що основним нормативно-правовим актом, яким регулюються умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу є Постанова №704, з часу набрання якої і донині Кабінетом Міністрів України рішень щодо підвищення розміру грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом №2262-ХІІ, не приймалось. Відповідач вважає, що оскільки довідка від 04 листопада 2024 року №ХА18823 видана всупереч положенням Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (далі - Порядок №45), то вона не створює жодних правових підстав для проведення перерахунку пенсії.

Інші заяви по суті справи від сторін не надходили.

Суд, перевіривши доводи сторін, викладені у заявах по суті справи, дослідивши письмові докази, встановив такі обставини.

Позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону №2262-ХІІ, що підтверджується копією пенсійного посвідчення № НОМЕР_1 (а.с.6).

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 02 жовтня 2024 року у справі №140/7182/24, яке набрало законної сили 02 листопада 2024 року, зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_1 підготувати та надати до ГУ ПФУ у Волинській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01 січня 2020 року, станом на 01 січня 2021 року, станом на 01 січня 2022 року, станом на 01 січня 2023 року для перерахунку пенсії позивача, в яких на підставі Постанови №704 та Порядку №260 зазначити відомості про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, зокрема, надбавки за особливості проходження служби - 65% посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років; премії 150% посадового окладу (враховуючи посадовий оклад і оклад за військовим званням, визначені шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт).

ІНФОРМАЦІЯ_1 на виконання рішення суду у справі №140/7182/24 виготовив довідку від 04 листопада 2024 року №ХА18823 про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2023 року для перерахунку пенсії позивача. Відповідно до цієї довідки розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2023 року згідно з Постановою №704 за відповідною (аналогічною) посадою останній штатній посаді ОСОБА_1 становить: посадовий оклад - 3890,00 грн, оклад за військовим званням - 910,00 грн, надбавка за вислугу років (45%) - 2160,00 грн, надбавка за особливості проходження служби (65%) - 4524,00 грн, премія (150%) - 5835,00 грн, а всього 17319,00 грн (а.с.7).

На заяву позивача щодо перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки відповідач листом від 06 грудня 2024 року №16162-15159/Л-02/8-0300/24 повідомив про відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії, оскільки станом на 01 січня 2023 року рішення щодо перерахунку пенсій Кабінет Міністрів не приймав (а.с.8).

Відмова відповідача у проведенні перерахунку пенсії за оновленою довідкою стала підставою для звернення до суду із цим позовом.

При вирішенні спору суд керується такими нормативно-правовими актами.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є Закон №2262-ХІІ.

Частиною третьою статті 43 Закону №2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

У разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку (частина вісімнадцята статті 43 Закону №2262-XII).

Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Механізм проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-XII, визначений Порядком №45, пунктом 1 якого передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-XII, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до абзацу другого пункту 3 Порядку №45 довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №704, якою, з-поміж іншого, затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів та схеми тарифних розрядів (Додатки 1-14 до Постанови №704).

Пунктом 2 Постанови №704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Пунктом 4 Постанови №704 (в первинній редакції на дату прийняття) встановлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.

Додатки 1, 12, 13, 14 до Постанови №704 також містили примітки, відповідно до яких, зокрема посадові оклади за розрядами тарифної сітки та оклади за військовим (спеціальним) званням визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт.

Пунктом 6 постанови Кабінет Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» пункт 4 Постанови №704 викладено в такій редакції: “4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 рік, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14».

Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29 січня 2020 року у справі №826/6453/18 визнано протиправним та скасовано пункт 6 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб».

За правовими висновками Верховного Суду у постанові від 02 лютого 2022 року у справі №440/6017/21 через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в осіб з числа військовослужбовців виникло право на отримання довідки про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії за формою, що передбачена додатком 2 до Порядку №45, з урахуванням оновлених даних про розмір посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, які визначаються шляхом застосування пункту 4 Постанови №704 із використанням для їх визначення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (через його збільшення на відповідний рік).

У спірних відносинах грошове забезпечення за посадою, аналогічною тій, яку на день звільнення зі служби обіймав позивач, станом на 01 січня 2023 року збільшилось (у порівнянні з грошовим забезпеченням станом на 05 березня 2019 року) та уповноваженим органом ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) за результатами вирішення спору судом підготовлено та надано до ГУ ПФУ у Волинській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за формою, що передбачена додатком 2 до Порядку №45 (в редакції з дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18), з урахуванням оновлених даних про розмір посадового окладу та окладу за військовим званням, який визначається шляхом застосування пункту 4 Постанови №704 в первинній редакції.

Суд зауважує, що довідка ІНФОРМАЦІЯ_2 від 04 листопада 2024 року №ХА18823 видана органом, з якого звільнилася позивач, із зазначенням відомостей про розміри основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії), виходячи із розрахункової величини - прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2023 року.

ГУ ПФУ у Волинській області не повідомило суд про наявність порушень в частині відомостей, зафіксованих у згаданій вище довідці, встановлених за наслідками перевірки правильності її складення, проведеної на виконання пункту 9 Порядку №45.

Враховуючи наведені положення нормативно-правових актів, встановлені обставини у справі, суд дійшов висновку про наявність у позивача права на здійснення перерахунку пенсії відповідно до виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 від 04 листопада 2024 року №ХА18823 довідки про розмір грошового забезпечення, встановленого за відповідною посадою станом на 01 січня 2023 року.

Підстави для перерахунку пенсії позивача виникли 01 січня 2023 року у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2023 року.

Такі висновки узгоджуються із висновками Верховного Суду у постанові від 24 травня 2023 року у справі №160/19847/21 у подібних правовідносинах.

Відповідно до пункту 4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.

Згідно з частиною другою статті 51 Закону №2262-XII перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

За приписами статті 51 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсії ОСОБА_1 має бути проведений з 01 лютого 2023 року, оскільки це є першим числом місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Отже, позов підлягає задоволенню шляхом прийняття рішення про визнання протиправною бездіяльності ГУ ПФУ у Волинській області щодо непроведення позивачу перерахунку та виплати пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 04 листопада 2024 року №ХА18823 та зобов'язання відповідача провести з 01 лютого 2023 року перерахунок та виплату пенсії позивача на підставі вказаної довідки (з урахуванням раніше виплачених сум).

Як визначено частиною першою статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Звертаючись до суду, позивач сплатила судовий збір у сумі 1211,20 грн, що підтверджується квитанцією від 18 грудня 2024 року №40, випискою про зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету (а.с.4, 10).

З огляду на задоволення позову на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судові витрати у сумі 1211,20 грн.

Керуючись статтями 2, 72-77, 139, 243-246, 255, 262, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43027, Волинська область, місто Луцьк, Київський майдан, будинок 6, ідентифікаційний код юридичної особи 13358826) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо непроведення ОСОБА_1 з 01 лютого 2023 року перерахунку та виплати пенсії на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 від 04 листопада 2024 року №ХА18823.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області здійснити ОСОБА_1 з 01 лютого 2023 року перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 від від 04 листопада 2024 року №ХА18823 (з урахуванням раніше виплачених сум).

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області судові витрати у сумі 1211,20 грн (одна тисяча двісті одинадцять грн 20 коп.).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене учасниками справи в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя В. Л. Шепелюк