Ухвала від 17.02.2025 по справі 126/136/25

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

м. Вінниця

17 лютого 2025 р. Справа № 126/136/25

Суддя Вінницького окружного адміністративного суду Бошкова Юлія Миколаївна, розглянувши матеріали позовної заяви за позовом ОСОБА_1 до начальника відділу соціального захисту населення Бершадської районної державної адміністрації Вінницької області Клітченко Світлани Миколаївни про перерахунок пенсії зі списку № 1 на список № 2

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до начальника відділу соціального захисту населення Бершадської районної державної адміністрації Вінницької області Клітченко Світлани Миколаївни про перерахунок пенсії зі списку № 1 на список № 2.

Ознайомившись із позовною заявою та доданими матеріалами, вважаю, що зазначена позовна заява підлягає залишенню без руху з наступних підстав.

Положеннями п. 3 ч. 1 ст. 171 КАС України передбачено, що суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.

Норми статей 160, 161 КАС України не містять виключень і поширюються на всі випадки звернення до суду з позовною заявою, у зв'язку з чим недотримання положень цих норм свідчить про невідповідність позовної заяви вимогам Закону.

Наданий адміністративний позов не відповідає вимогам статей 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України з огляду на таке.

Відповідно до пункту 2 частини 5 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в позовній заяві зазначаються: повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові) (для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, адреса електронної пошти, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету.

Всупереч вимогам статті 160 КАС України у позовній заяві не вказано всіх відомостей про позивача та відповідача, а саме відносно позивача не вказано реєстраційний номер облікової картки платника податків ОСОБА_1 ; номери засобів зв'язку; адресу електронної пошти (у разі її наявності); відомості про наявність або відсутність електронного кабінету.

Крім того, позивачем визначено відповідача - начальника відділу соціального захисту населення Бершадської районної державної адміністрації Вінницької області Клітченко Світлану Миколаївну.

Однак, в реквізитах відповідача не зазначено повне найменування (для юридичних осіб) відповідача, його місцезнаходження (для юридичних осіб), поштовий індекс, а також ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (код ЄДРПОУ), відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти відповідача.

Крім того, зі змісту позовної заяви вбачається, що позивач просить розглянути цивільну справу за заявою на неправомірні дії відділу соціального захисту населення Бершадської районної державної адміністрації щодо переоформлення пенсії з пункту "а" на пункт "б" ст. 13 Закону України " Про пенсійне забезпечення ", в той же час далі по тексту позовної заяви позивач вказує, що вважає протиправною відповідь УПФУ в м. Бершадь.

Статтею 5 КАС України визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом:

1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень;

2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень;

3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій;

4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії;

5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень;

6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.

У даному ж випадку, у прохальній частині позовної заяви позивач просить суд "розглянути заяву про перерахунок пенсії зі списку № 2 на список № 1 за переліком документів, що додаються до заяви".

Таким чином, зі змісту заявлених позовних вимог суд не може встановити, яким саме рішенням, діями чи бездіяльністю порушено права позивача, та який саме суб'єкт владних повноважень вчинив такі дії (прийняв рішення, допустив бездіяльність).

Більше того, до позовної заяви не додано жодного рішення відповідача (відповіді на звернення позивача), яке б могло бути предметом позову в даній адміністративній справі.

При цьому слід зауважити, що обов'язок по чіткому визначенню (формулюванню) позовних вимог, з якими особа звертається до суду за захистом своїх прав на етапі подання позовної заяви, процесуальним законодавством покладено на позивача, саме для цього законодавцем визначені вимоги до позовної заяви, що містяться в ст. 160 КАС України.

Суд наголошує, що обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду, яке повинно бути реальним та стосуватися (зачіпати) особисті права або інтереси особи, яка стверджує про їх порушення.

Відповідно до п. 4 ч. 5 ст. 160 КАС України в позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.

Як видно зі змісту позовної заяви позивач просить розглянути його заяву про перерахунок пенсії зі списку № 2 на список № 1 за переліком документів, що додаються.

Разом з тим, в прохальній частині позову не зазначено до кого саме позивач звертає свої позовні вимоги. Крім того, позивач не ставить питання про визнання протиправними відповідних дій чи бездіяльності відповідача, а як зазначено вище обов'язковою умовою надання правового захисту судом є неправомірні дії службових осіб.

Відтак, зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити відповідні дії суд може лише за наслідком встановлення (визнання) протиправними дій або бездіяльності відповідача.

Таким чином, зміст прохальної частини позову не відповідає способам захисту прав фізичних осіб, що передбачені статтею 5 КАС України, в той же час мотивувальна частина позовної заяви містить виклад обставин, які стосуються двох різних суб'єктів владних повноважень (відділу соціального захисту населення Бершадської районної державної адміністрації та УПФУ в м. Бершадь).

Відтак, стороні позивача необхідно привести позовні вимоги у відповідність із положеннями ч. 1 ст. 5 КАС України, чітко їх виклавши та визначивши відповідача, з метою належного та ефективного захисту прав позивача, а також надати суду оскаржуване рішення (відповідь) відповідача.

Згідно з ч. 4 ст. 161 КАС України позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів), а відповідно до ч. 1 ст. 161 КАС України до позовної заяви додаються її копії, а також копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті.

В той же час, позивачем до позовної заяви не надано документів, щодо підтвердження зареєстрованого у встановленому законом порядку свого місця проживання (перебування, знаходження), зокрема паспорт громадянина України, а також не надано другого примірника позовної заяви з доданими до неї додатками для відповідача.

Крім того, згідно з ч. 3 ст. 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначаються Законом України "Про судовий збір" від 08.07.2011 № 3674-VI.

Відповідно до абз. 1 ч. 1 ст. 3 цього Закону судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.

В силу вимог ч. 1 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Згідно з пп. 1 п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" за подання до адміністративного суду позову немайнового характеру ставка судового збору для фізичної особи становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

У разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру (абз. 2 ч. 3 ст. 6 Закону України "Про судовий збір").

Відповідно до Закону України "Про Державний бюджет України на 2024 рік" з 01.01.2024 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб встановлено на рівні 3028,00 грн.

Таким чином, ставка судового збору за подання фізичною особою адміністративного позову немайнового характеру становить 1211,20 грн. (за кожну немайнову вимогу).

Разом із тим, позивачем до позовної заяви не надано доказів сплати судового збору, як і не надано документів на підтвердження пільг щодо сплати судового збору.

Згідно з пунктом 11 частини 5 статті 160 КАС України в позовній заяві зазначається власне письмове підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.

Однак, у позовній заяві відсутні відомості щодо того, що позивачем не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача з тим самим предметом та з тих самих підстав.

Виявлені недоліки позовної заяви позбавляють суд можливості вирішити питання щодо відкриття провадження у справі.

З огляду на викладене та враховуючи невідповідність поданого адміністративного позову вимогам статті 160, 161 КАС України, позовну заяву слід залишити без руху, надавши особі яка її подала, строк для усунення недоліків, шляхом:

- зазначення в позовній заяві реквізитів позивача - власного реєстраційного номеру облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта; номери засобів зв'язку, адресу електронної пошти;

- зазначення в позовній заяві реквізитів відповідача - повне найменування (для юридичних осіб) відповідача, його місцезнаходження (для юридичних осіб), поштовий індекс, а також ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (код ЄДРПОУ), відомі номери засобів зв'язку, офіційну електронну адресу або адресу електронної пошти відповідача;

- приведення прохальної частини позовної заяви у відповідність до викладених фактичних обстав та положень п. 4 ч. 5 ст. 160 та ст. 5 КАС України, визначивши відповідного відповідача (суб'єкта владних повноважень, який, на думку позивача, допустив порушення його прав) та чітко виклавши зміст позовних вимог до такого відповідача;

- надання документу, який підтверджує сплату судового збору в сумі 1211,20 грн. або надати суду документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону;

- надати документ, який підтверджує зареєстроване у встановленому законом порядку місце проживання (перебування, знаходження), зокрема паспорт громадянина України та примірник позовної заяви з додатками для відповідача;

- надати письмове підтвердження про те, що позивачем не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.

За правилами визначеними частиною 1 статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Окрім того, суд вважає за необхідне зазначити, що дата винесення даної ухвали обумовлена перебуванням головуючої судді на навчанні у період з 10.02.2025 по 14.02.2025.

Керуючись ст.ст. 169, 248, 256 КАС України, -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до начальника відділу соціального захисту населення Бершадської районної державної адміністрації Вінницької області Клітченко Світлани Миколаївни про перерахунок пенсії зі списку № 1 на список № 2 залишити без руху.

Запропонувати позивачу у 5 ти денний строк з дня отримання копії ухвали усунути недоліки позовної заяви, зазначені в мотивувальній частині ухвали суду.

Копію ухвали надіслати позивачу.

Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.

Суддя Бошкова Юлія Миколаївна