Ухвала від 18.02.2025 по справі 490/1050/25

490/1050/25

нп 1-кс/490/910/2025

18.02.2025

Центральний районний суд м. Миколаєва

Справа № 490/1050/25

УХВАЛА

про обрання запобіжного заходу

18 лютого 2025 року слідчий суддя Центрального районного суду м. Миколаєва ОСОБА_1 , при секретарі судового засідання ОСОБА_2 , за участю прокурора ОСОБА_3 , захисника ОСОБА_4 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Миколаєві клопотання прокурора Каховської окружної прокуратури Херсонської області ОСОБА_3 , про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою до підозрюваної

ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, уродженки міста Херсон, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , яка перебуває на тимчасово окупованій території,

- у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.1 ст.111-2, ч.3 ст.111-1 КК України,

ВСТАНОВИВ:

Слідчим відділом УСБУ в Херсонській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 22025230000000081 від 07.02.2025 за підозрою ОСОБА_5 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 111-1, ч. 1 ст. 111-2 КК України.

В рамках кримінального провадження № 22025230000000081 прокурор звернувся до слідчого судді з клопотанням про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно підозрюваної ОСОБА_5 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.1 ст.111-2, ч.3 ст.111-1 КК України.

Клопотання мотивує тим, що ОСОБА_5 , будучи громадянкою України, маючи досвід у сфері освіти (до моменту повномасштабного вторгнення зс РФ в Україну працювала вчителем), усвідомлюючи проведення активної підривної діяльності проти України представниками спецслужб, правоохоронних та інших органів державної влади РФ та утворення окупаційною владою учбових закладів на базі українських навчальних закладів відбувається незаконно, а впровадження стандартів освіти РФ та навчання дітей за освітніми програмами РФ підриває основи Національної безпеки України, діючи умисно в інтересах та користь держави-агресора - РФ, в умовах воєнного стану, з метою завдання шкоди Україні, шляхом реалізації злочинного задуму окупаційної адміністрації держави-агресора в особі «ВГА Херсонской области», «департамента образования и науки ВГА Херсонской области» та в подальшому «министерства образования и науки Херсонской области», у створенні «нових» закладів освіти на базі українських цілісних майнових комплексів та їх незаконної діяльності за стандартом та законодавством РФ, достовірно знаючи, що КЗ «Костянтинівський опорний заклад загальної середньої освіти Костянтинівської сільської ради Каховського району Херсонської області», код ЄДРПОУ: 24948726 (Україна, Херсонська область, Каховський район, с. Костянтинівка, вул. Шевченка, буд. 55-а)є власністю Костянтинівської сільської територіальної громади, створений з метою надання загальної освіти, а навчання здійснюється за освітніми програмами держави України та її функціонування забезпечується державними органами та органами місцевого самоврядування України, у тому числі управлінням освіти Херсонської міської ради та відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 711 від 24.06.2022 «Про початок навчального року під час дії правового режиму воєнного стану в Україні» та рекомендації Міністерства освіти і науки України № 1/7322-22 від 30.06.2022 «Про організацію 2022/2023 навчального року», а педагогічні працівники держави Україна забезпечують освітній процес дистанційно відповідно до вимог Закону України «Про освіту», Закону України «Про повну загальну середню освіту», розпочала впровадження стандартів освіти держави-агресора за наступних обставин.

Досудовим розслідуванням встановлено, що 26.05.2022 з метою інтеграції системи освіти на окупованій території Херсонської області з системою освіти РФ та роботи учбових та виховних закладів на тимчасово окупованій частині території Херсонської області, створення правових умов для запуску та функціонування незаконної системи освіти, її управління та розвитку, згідно законодавства держави-агресора, представниками окупаційної адміністрації держави-агресора так званої «ВГА Херсонской области» створено незаконний орган влади, який підпорядковується вказаній адміністрації, а саме т.зв. «департамент образования и науки ВГА Херсонской области».

Основним завданням т.зв. «департамента образования и науки ВГА Херсонской области» є реалізація та підтримка рішень та дій держави-агресора шляхом впровадження на території Херсонської області стандартів освіти держави-агресора, а саме РФ, зокрема з метою підтримання окупаційної політики у вказаному напрямку та створення її позитивного іміджу серед місцевого населення.

Досудовим розслідуванням встановлено, що 14.06.2022 так званим «начальником Департаменту освіти і науки ВЦА Херсонської області» публічно заявлено про інтеграцію навчальних закладів Херсонської області в освітню систему РФ, про надання РФ підручників, про формування викладацького складу.

При цьому, ОСОБА_5 , будучи достеменно проінформованою та розуміючи факт захоплення Каховського району збройними силами російської федерації, усвідомлюючи, що суверенітет України поширюється на всю її територію, Україна є унітарною державою, а її територія в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною, будучи обізнаною про те, що територія Каховського району Херсонської області є невід'ємною складовою частиною України, перебуваючи у невстановленому досудовим розслідуванням часі та місці (більш точний час в ході досудового розслідування не встановлено, але не пізніше 11 жовтня 2023 року), добровільно зайняла посаду директора незаконно створеного «ГБОУ Херсонской области «Константиновская школа Горностаевского муниципального округа».

У подальшому ОСОБА_5 у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 11.10.2023, діючи з прямим умислом, вчинила дії щодо реєстрації в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб Федеральної податкової служби росії незаконно створеного на тимчасово окупованій території Херсонської області навчального закладу «ГБОУ Херсонской области «Константиновская школа Горностаевского муниципального округа», якому присвоєно основний державний реєстраційний номер 1239500009176, що свідчить про злочинний умисел останньої та впровадження стандартів освіти у навчальному закладі.

Таким чином, після зайняття ОСОБА_5 вищевказаної посади, навчальний заклад «Костянтинівський опорний заклад загальної середньої освіти Костянтинівської сільської ради Каховського району Херсонської області», код ЄДРПОУ 24948726, юридична адреса: Херсонська область, Каховський район, с. Костянтинівка, вул. Шевченка, буд. 55-а, здійснив перехід на російську навчальну програму та розпочав незаконну діяльність, як «Государственное бюджетное образовательное учреждение (ГБОУ) Херсонской области «Константиновская школа Горностаевского муниципального округа».

Реалізуючи свій протиправний умисел, спрямований на впровадження стандартів освіти держави-агресора шляхом інтеграції підпорядкованого ОСОБА_5 навчального закладу в освітню систему держави-агресора РФ, перебуваючи в тимчасово окупованому с. Константинівка Каховського району Херсонської області, діючи умисно, передбачаючи суспільно-небезпечні наслідки своїх дій та бажаючи їх настання, з метою завдання шкоди Україні, а також її національним інтересам у сфері освіти та науки, у тому числі з метою виконання злочинного задуму окупаційної адміністрації держави-агресора, а саме «ВГА Херсонской области», «департамента образования и науки ВГА Херсонской области», в порушення Закону України «Про дошкільну освіту», наказу управління освіти Херсонської міської ради №51-т від 08.09.2022 «Про деякі питання організації освітнього процесу в 2022/2023 навчальному році на період дії воєнного стану», достовірно знаючи, що педагогічні працівники забезпечують дистанційно освітній процес, не пізніше 11.10.2023, більш точна дата в ході досудового розслідування не встановлена, приступила до виконання своїх обов'язків на займаній посаді.

На виконання покладених на неї обов'язків, ОСОБА_5 у період з жовтня 2023 року по листопад 2024 року (більш точний час та дату органом досудового розслідування не встановлено), діючи як «директор ГБОУ Херсонской области «Константиновская школа Горностаевского муниципального округа», з метою забезпечення належної реалізації рішень окупаційної адміністрації держави-агресора «ВГА Херсонской области», спрямованих на завдання шкоди Україні, а також ефективного виконання задач покладених на неї незаконними органами влади, щодо стабілізації та розвитку сфери освіти у відповідності до законодавства держави-агресора РФ, отримувала від представників окупаційної влади книжки російською мовою, завезені з території РФ; забезпечила прийняття на роботу у створений окупаційною адміністрацією заклад дошкільної освіти педагогів та технічних працівників; здійснювала зарахування у «навчальний заклад» дітей; запровадила документообіг та спілкування російською мовою як «офіційною».

Продовжуючи реалізацію злочинного умислу, у період 2023-2024 навчального року ОСОБА_5 вжила заходів щодо проведення публічних заходів на базі підпорядкованого їй навчального закладу за стандартами РФ, а саме: проведення урочистих лінійок з нагоди відкриття навчального закладу; відкриття експозиції на знак вшанування загиблих військових РФ, які приймали участь в повномасштабному воєнному вторгненні зс РФ на територію України; з нагоди успішного закінчення навчального року. Організовувала та проводила спортивні змагання серед учнів.

Також ОСОБА_5 , діючи умисно, передбачаючи суспільно-небезпечні наслідки своїх дій та бажаючи їх настання, в умовах воєнного стану, з метою завдання шкоди Україні, а також її національним інтересам у сфері освіти, шляхом підтримки дій та рішень окупаційної адміністрації держави-агресора шляхом надання сприяння та висвітлення з позитивної сторони вчинення незаконних дій, у невстановлений досудовим розслідуванням дату та час, перебуваючи на тимчасово окупованій території Херсонської області (більш точне місце не встановлено) надавала інтерв'ю проросійським засобам масової інформації, які опубліковано на сайті пропагандистського телеканалу «Таврия».

У відео, опублікованому 15.03.2024, ОСОБА_5 в якості «директора Костантиновской средней школы» надала коментарі з приводу відкриття підпорядкованого їй т.зв. «навчального закладу - Костянтинівської школи» та проблемних питань.

У відео, опублікованому 21.11.2024, ОСОБА_5 , продовжуючи вчинення злочину, обіймаючи вищевказану посаду, повідомила, що «в прошлом году в нашей школе работало всего семь педагогов. В этом году у нас очень солидное пополнение педагогического коллектива - насуже шестнадцать, но все-таки кадровый дефицит есть. Мы нуждаемся в учителях начальных классов, учителе русского языка и литературы и в военруке».

Таким чином ОСОБА_5 , перебуваючи на території тимчасово окупованого військами держави-агресора с. Костянтинівка Каховського району Херсонської області, діючи з метою завдання шкоди Україні, у вищевказаний період часу, з метою завдання шкоди національній безпеці України, а також її національним інтересам у сфері освіти, в порушення норм чинного законодавства України, а саме Законів України «Про національну безпеку України», «Про дошкільну освіту», підтримала та реалізовувала рішення т.зв. «ВГА Херсонской области», «департамента образования и науки ВГА Херсонской области» та «министерства образования и науки Херсонской области», тобто окупаційної адміністрації держави-агресора шляхом зайняття посади пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій у незаконно створеному навчальному закладі освіти на тимчасово окупованій території, а саме «директора ГБОУ Херсонской области «Константиновская школа Горностаевского муниципального округа», на якій вчинила активні дії щодо інтеграції очолюваного нею навчального закладу в освітню систему російської федерації, вжиття заходів по підпору педагогів та технічного персоналу із числа проросійськи налаштованих громадян, організації по проведенню ремонтних робіт з метою незаконного функціонування підпорядкованої їй школи, фінансування оплати праці відповідних працівників на тимчасово окупованій території у грошових одиницях держави-агресора (рублях), переходу на російську мову як «офіційну».

Крім того, ОСОБА_5 ,будучи громадянкою України, маючи досвід у сфері освіти (до моменту повномасштабного вторгнення зс РФ в Україну працювала вчителем), усвідомлюючи проведення активної підривної діяльності проти України представниками спецслужб, правоохоронних та інших органів державної влади РФ та утворення окупаційною владою учбових закладів на базі українських навчальних закладів відбувається незаконно, а впровадження стандартів освіти РФ та навчання дітей за освітніми програмами РФ підриває основи Національної безпеки України, діючи умисно в інтересах та користь держави-агресора - РФ, в умовах воєнного стану, з метою завдання шкоди Україні, шляхом реалізації злочинного задуму окупаційної адміністрації держави-агресора в особі «ВГА Херсонской области», «департамента образования и науки ВГА Херсонской области» та в подальшому «министерства образования и науки Херсонской области», у створенні «нових» закладів освіти на базі українських цілісних майнових комплексів та їх незаконної діяльності за стандартом та законодавством РФ, достовірно знаючи, що КЗ «Костянтинівський опорний заклад загальної середньої освіти Костянтинівської сільської ради Каховського району Херсонської області», код ЄДРПОУ: 24948726 (Україна, Херсонська область, Каховський район, с. Костянтинівка, вул. Шевченка, буд. 55-а)є власністю Костянтинівської сільської територіальної громади, створений з метою надання загальної освіти, а навчання здійснюється за освітніми програмами держави України та її функціонування забезпечується державними органами та органами місцевого самоврядування України, у тому числі управлінням освіти Херсонської міської ради та відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 711 від 24.06.2022 «Про початок навчального року під час дії правового режиму воєнного стану в Україні» та рекомендації Міністерства освіти і науки України № 1/7322-22 від 30.06.2022 «Про організацію 2022/2023 навчального року», а педагогічні працівники держави Україна забезпечують освітній процес дистанційно відповідно до вимог Закону України «Про освіту», Закону України «Про повну загальну середню освіту», розпочала впровадження стандартів освіти держави-агресора за наступних обставин.

26.05.2022 з метою інтеграції системи освіти на окупованій території Херсонської області з системою освіти РФ та роботи учбових та виховних закладів на тимчасово окупованій частині території Херсонської області, створення правових умов для запуску та функціонування незаконної системи освіти, її управління та розвитку, згідно законодавства держави-агресора, представниками окупаційної адміністрації держави-агресора так званої «ВГА Херсонской области» створено незаконний орган влади, який підпорядковується вказаній адміністрації, а саме т.зв. «департамент образования и науки ВГА Херсонской области».

Основним завданням т.зв. «департамента образования и науки ВГА Херсонской области» є реалізація та підтримка рішень та дій держави-агресора шляхом впровадження на території Херсонської області стандартів освіти держави-агресора, а саме РФ, зокрема з метою підтримання окупаційної політики у вказаному напрямку та створення її позитивного іміджу серед місцевого населення.

14.06.2022 так званим «начальником Департаменту освіти і науки ВЦА Херсонської області» публічно заявлено про інтеграцію навчальних закладів Херсонської області в освітню систему РФ, про надання РФ підручників, про формування викладацького складу.

З матеріалів досудового розслідування слідує, що ОСОБА_5 , яка є громадянкою України, будучи достеменно проінформованою та розуміючи факт захоплення Каховського району збройними силами російської федерації, усвідомлюючи, що суверенітет України поширюється на всю її територію, Україна є унітарною державою, а її територія в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною, будучи обізнаною про те, що територія Каховського району Херсонської області є невід'ємною складовою частиною України, перебуваючи у невстановленому досудовим розслідуванням часі та місці (більш точний час в ході досудового розслідування не встановлено, але не пізніше 11 жовтня 2023 року), добровільно зайняла посаду директора незаконно створеного «ГБОУ Херсонской области «Константиновская школа Горностаевского муниципального округа».

У подальшому ОСОБА_5 у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 11.10.2023, діючи з прямим умислом, вчинила дії щодо реєстрації в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб Федеральної податкової служби РФ незаконно створеного на тимчасово окупованій території Херсонської області навчального закладу «ГБОУ Херсонской области «Константиновская школа Горностаевского муниципального округа», якому присвоєно основний державний реєстраційний номер 1239500009176, що свідчить про злочинний умисел останньої та впровадження стандартів освіти у навчальному закладі.

Таким чином, після зайняття ОСОБА_5 вищевказаної посади, навчальний заклад «Костянтинівський опорний заклад загальної середньої освіти Костянтинівської сільської ради Каховського району Херсонської області», код ЄДРПОУ 24948726, юридична адреса: Херсонська область, Каховський район, с. Костянтинівка, вул. Шевченка, буд. 55-а здійснив перехід на російську навчальну програму та розпочав незаконну діяльність, як «Государственное бюджетное образовательное учреждение (ГБОУ) Херсонской области «Константиновская школа Горностаевского муниципального округа».

Реалізуючи свій протиправний умисел, спрямований на впровадження стандартів освіти держави-агресора шляхом інтеграції підпорядкованого ОСОБА_5 навчального закладу в освітню систему держави-агресора РФ, перебуваючи в тимчасово окупованому с. Константинівка Каховського району Херсонської області, діючи умисно, передбачаючи суспільно-небезпечні наслідки своїх дій та бажаючи їх настання, з метою завдання шкоди Україні, а також її національним інтересам у сфері освіти та науки, у тому числі з метою виконання злочинного задуму окупаційної адміністрації держави-агресора, а саме «ВГА Херсонской области», «департамента образования и науки ВГА Херсонской области», в порушення Закону України «Про дошкільну освіту», наказу управління освіти Херсонської міської ради №51-т від 08.09.2022 «Про деякі питання організації освітнього процесу в 2022/2023 навчальному році на період дії воєнного стану», достовірно знаючи, що педагогічні працівники забезпечують дистанційно освітній процес, не пізніше 11.10.2023, більш точна дата в ході досудового розслідування не встановлена, приступила до виконання своїх обов'язків на займаній посаді.

На виконання покладених на неї обов'язків, діючи як «директор» так званого «ГБОУ Херсонской области «Константиновская школа Горностаевского муниципального округа», ОСОБА_5 вчинила дії, спрямовані на впровадження стандартів освіти держави-агресора в очоленому нею навчальному закладі та підпорядкуванні його окупаційній адміністрації держави-агресора.

Зокрема, в період часу з 11.10.2023 по листопад 2024 року (більш точної дати та часу досудовим розслідуванням не встановлено), перебуваючи в тимчасово окупованому с. Костянтинівка Каховського району Херсонської області здійснювала агітування щодо набору працівників до даного навчального закладу, під час особистих бесід із місцевими мешканцями та працівниками освітніх закладів, пропонувала піти на співпрацю із окупаційною владою та працювати у новоствореному окупаційною владою навчальному закладі за стандартами освіти РФ.

Окрім того, остання, працюючи на посаді директора даного навчального закладу, з метою реалізації злочинного умислу на впровадження стандартів освіти держави-агресора, визначених «Федеральным законом «Об образовании в РФ» від 29.12.2012 № 273-ФЗ, вжила заходів по прийому учнів до очолюваного нею закладу освіти, визначила класних керівників, забезпечила початок навчання в очолюваному нею закладі за стандартами освіти держави-агресора з загальним застосуванням російської мови, як офіційної, що суперечить вимогам ст. 10 Конституції України, ст. ст. 6, 9, 21 Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної», ст. ст. 7, 12 Закону України «Про освіту», ст. ст. 5, 44 Закону України «Про повну загальну середню освіту», а також забезпечила ведення документації виключно на російській мові із використанням «нових» бланків школи, зокрема щодо видачі дітям випускних документів (атестатів).

Продовжуючи реалізацію злочинного умислу, у період 2023-2024 навчального року ОСОБА_5 вжила заходів щодо проведення публічних заходів на базі підпорядкованого їй навчального закладу за стандартами РФ, а саме: проведення урочистих лінійок з нагоди відкриття навчального закладу; відкриття експозиції на знак вшанування загиблих військових РФ, які приймали участь в повномасштабному воєнному вторгненні зс РФ на територію України; з нагоди успішного закінчення навчального року. Організовувала та проводила спортивні змагання серед учнів.

Також, проводила відкриті батьківські збори, в яких приймали участь не тільки батьки та вчителі, а також представники місцевої адміністрації, на яких обговорювалися питання життя школи, покращення якості освіти та умов освітнього процесу для дітей.

Крім того, остання особисто контролювала процес передачі навчальному закладу підручників на російській мові та оргтехніки з метою забезпечення освітнього процесу учнів за стандартами російської федерації.

Прокурор в судовому засіданні клопотання підтримав. Додатково прокурор пояснив, що на сьогоднішній день існує обґрунтована підозра у вчиненні підозрюваною інкримінованих їй кримінальних правопорушень, одне з яких належить до категорії особливо тяжких та за яке передбачено покарання у виді позбавлення волі від 10 до 12 років. Обґрунтованість підозри, на думку прокурора, стверджується зібраними по справі доказами та повністю відповідає вимогам Європейського суду з прав людини щодо поняття «обґрунтованості» та «розумності». Вважає, що в діях підозрюваної наявні ризики, передбачені п.п. 1,2,3,5 ч.1 ст.177 КПК України для обрання вказаного виду запобіжного заходу. Наразі підозрювана тривалий час переховується від органів досудового розслідування, прокуратури та суду, вільно пересувається окупованими РФ територіями України, звідки має можливість безперешкодно потрапити до території країни-агресора російської федерації.

Жоден інший більш м'який запобіжний захід не зможе запобігти ризикам, передбаченим ст.177 КПК України.

Захисник в судовому засіданні заперечував проти задоволення клопотання.

Заслухавши учасників процесу, дослідивши та перевіривши надані матеріали клопотання, вважаю, що клопотання підлягає задоволенню виходячи з наступного.

Відповідно до ч.1 ст.183 КПК України, тримання під вартою є винятковим запобіжним заходом, який застосовується виключно у разі, якщо прокурор доведе, що жоден із більш м'яких запобіжних заходів не зможе запобігти ризикам, передбаченим статтею 177 цього Кодексу, крім випадків, передбачених частинами шостою та восьмою статті 176 цього Кодексу.

Згідно з ч.1 ст.177 КПК України метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов'язків, а також запобігання спробам: 1) переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; 2) знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; 3) незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні; 4) перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином; 5) вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується.

У відповідності до ч.2 ст.177 КПК України, підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді, суду вважати, що підозрюваний, обвинувачений, засуджений може здійснити дії, передбачені частиною першою цієї статті. Слідчий, прокурор не мають права ініціювати застосування запобіжного заходу без наявності для цього підстав, передбачених цим Кодексом.

Частиною 6 ст. 193 КПК України встановлено, що слідчий суддя, суд розглядає клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою та може обрати такий запобіжний захід за відсутності підозрюваного, обвинуваченого лише у разі доведення прокурором наявності підстав, передбачених статтею 177 цього Кодексу, а також наявності достатніх підстав вважати, що підозрюваний, обвинувачений виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, та/або оголошений у міжнародний розшук. У такому разі після затримання особи і не пізніш як через сорок вісім годин з часу її доставки до місця кримінального провадження слідчий суддя, суд за участю підозрюваного, обвинуваченого розглядає питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м'який запобіжний захід, про що постановляє ухвалу.

У загальнодержавному засобі масової інформації - газеті «Урядовий кур'єр» розміщено повідомлення про підозру та виклики ОСОБА_5 , а також на офіційному сайті Офісу Генерального прокурора у рубриці «Повістки про виклик та відомості про здійснення спеціального досудового розслідування», у відповідності до вимог статей 278, ч. 8 ст. 135 КПК України.

Згідно оперативної інформації, підозрювана ОСОБА_5 переховується від органів слідства та перебуває на території тимчасово окупованого с. Костянтинівка, Каховського району, Херсонської області.

31.01.2025 в рамках кримінального провадження №22022230000000301 ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.1 ст.111-2, ч.3 ст. 111-1 КК України.

07.02.2025 постановою прокурора, з матеріалів кримінального провадження №22022230000000301 від 09.08.2022 виділено матеріали досудового розслідування відносно ОСОБА_5 в окреме кримінальне провадження за №22025230000000081.

10.02.2025 постановою прокурора підозрювану ОСОБА_5 оголошено в розшук.

На виконання вимог положень ч.1 ст.194 КПК України судом встановлено, що надані сторонами кримінального провадження докази свідчать про наявність обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_5 кримінальних правопорушень, передбачених ч.1 ст.111-2, ч.3 ст.111-1 КК України.

Зокрема, наявність обґрунтованої підозри у вчиненні нею вказаних кримінальних правопорушень підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами, а саме: висновком експерта №СЕ-19/107-25/257-ФП від 14.01.2025; висновком експерта №СЕ-19/107-24/10902-ФП від 17.10.2024; протоколом допиту свідка ОСОБА_6 від 31.05.2024; протоколом допиту свідка ОСОБА_7 від 10.06.2024; протоколом допиту свідка ОСОБА_8 від 18.09.2024; протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками за участю свідка ОСОБА_8 від 18.09.2024; протоколом допиту свідка ОСОБА_9 від 17.09.2024; протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками за участю свідка ОСОБА_9 від 17.09.2024; протоколами оглядів від 30.04.2024, 01.05.2024, 02.05.2025, 10.06.2024, 10.07.2024, 25.11.2024, відповідно до яких оперуповноваженим за участю свідків ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_9 та ОСОБА_8 проведено огляд відеозапису під назвою: «О работе единственной школы в Горностаевском районе. «Эпоха возрождения» тривалістю 19 хв. 08 сек., який опублікований в мережі Інтернет на відеохостингу «RUTUBE» (https://rutube.ru), за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_2 , та іншими матеріалами кримінального провадження у їх сукупності.

Оцінюючи наведені прокурором в судовому засіданні ризики, передбачені ст.177 КПК України, суд вважає, що обґрунтовано доведеним є наявність в діях підозрюваного ризиків передбачених п.п. 1,2,3,5 ч.1 ст.177 КПК України: а саме: підозрювана може переховуватися від органів досудового розслідування та суду, оскільки підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень, одне з яких належить до особливо тяжкого та відповідальність за який передбачена у виді позбавлені волі від 10 до 12 років, з метою уникнення від кримінальної відповідальності останньої, а у випадку доведення вини у вчиненні кримінального правопорушення, підозрюваній, загрожує реальне позбавлення волі. Підозрювана може знищити, сховати або спотворити будь-які із документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, які знаходяться в тому числі у свідків, які не допитані, але які зможуть підтвердити злочинну діяльність.Також підозрювана може незаконно впливати на свідків у цьому кримінальному провадженні, у тому числі і у способи, небезпечні для життя і здоров'я, з метою зміни, спотворення їх показань чи відмови від дачі показань.Крім того, підозрювана може продовжувати вчиняти кримінальне правопорушення або вчинити інше аналогічне кримінальне правопорушення, оскільки перебуваючи на волі, в умовах збройної агресії проти України та ведення бойових дій, може продовжувати умисні дії, спрямовані на допомогу державі-агресору, окупаційній адміністрації державі-агресора, шляхом надання інформації про Збройні Сили України.

Застосовуючи до підозрюваної ОСОБА_5 запобіжний захід у вигляді тримання під вартою суд виходить з того, що остання підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень, яке належить до категорії особливо тяжкого та за яке передбачено покарання у вигляді позбавлення від 10 до 12 років. В її діях наявні ризики, передбачені ст.177 КПК України, є працездатною особою, даних про тяжкі захворювання відсутні, а відтак відсутні підстави, які б перешкоджали застосуванню до підозрюваної запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою. Жоден інший більш м'який запобіжний захід, на думку суду, не зможе запобігти вищезазначеним ризикам.

Тому з урахуванням обставин справи та долучених до матеріалів клопотання письмових документів, а також враховуючи тяжкість вчиненого злочину та його спрямування на посягання на основи національної безпеки України, суд вважає виправданим та обґрунтованим клопотання про застосування до підозрюваного найжорсткішого за своєю суттю запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою без визначення розміру застави, у зв'язку з наявністю обґрунтованої підозри та з метою уникнення ризиків.

Застосовуючи до підозрюваної ОСОБА_5 запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, слідчий суддя вважає за необхідне визначити, що відповідно до ч.4 ст.197 КПК України у разі постановлення слідчим суддею, судом ухвали про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно підозрюваного, обвинуваченого на підставі частини шостої статті 193 цього Кодексу строк дії такої ухвали не зазначається.

Відповідно до ч.6 ст.176 КПК України під час дії воєнного стану до осіб, які підозрюються або обвинувачуються у вчиненні злочинів, передбачених статтями 109-114-2, 258-258-5, 260, 261, 437-442 Кримінального кодексу України, за наявності ризиків, зазначених у статті 177 цього Кодексу, застосовується запобіжний захід, визначений пунктом 5 частини першої цієї статті, тобто запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.

Також, при обранні запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно підозрюваного, обвинуваченого, який оголошений у міжнародний розшук, та/або який виїхав, та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, розмір застави не визначається, що передбачено ч.4 ст.183 КПК України.

Керуючись вимогами статей 176-178,182,183,186,194,196,197,395 КПК України, -

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання - задовольнити.

Обрати стосовно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у вигляді тримання під вартою без визначення розміру застави.

Роз'яснити, що згідно положень ч.6 ст.193 КПК України, після затримання особи і не пізніш як через сорок вісім годин з часу її доставки до місця кримінального провадження слідчий суддя, суд за участю підозрюваного, обвинуваченого розглядає питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м'який запобіжний захід, про що постановляє ухвалу.

Ухвала підлягає негайному виконанню після її проголошення.

Контроль за виконанням ухвали покласти на прокурора.

Ухвала може бути оскаржена до Миколаївського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її проголошення.

Слідчий суддя: ОСОБА_1