Справа №521/1350/25
Провадження №3/521/1600/25
18 лютого 2025 року Малиновський районний суд міста Одеси у складі головуючого судді Гуревського В.К., при секретарі Федорової А.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Одесі справу, що надійшла з Управління патрульної поліції в Одеській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , який мешкає за адресою: АДРЕСА_2 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 130 КУпАП, -
До Малиновського районного суду м. Одеси надійшли матеріали справи за протоколом серії ЕПР1 №224479 від 18 січня 2025 року, складеного відносно ОСОБА_1 , за ознаками вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 130 КУпАП.
З протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №224479 від 18 січня 2025 року, вбачається, що 18 січня 2025 року об 20 годинні 57 хвилин в м. Одеса вул. Розумовська, буд 117, водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом «Mitsubishi L 200», державний номер НОМЕР_2 , з ознаками наркотичного сп'яніння: неприродня блідість обличчя, звужені зіниці очей, поведінка, що не відповідає обстановці. Від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння у медичному закладі відмовився, що зафіксовано на камеру №474234, №474482, чим порушив вимоги п. 2.5 Правил дорожнього руху України, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України №1306 від 10 жовтня 2001 року, яке вчиняє повторно протягом року.
Відповідно до довідки Управління патрульної поліції в Одеській області про наявність повторності вчинення адміністративного правопорушення, вбачається, що згідно звірки з базою ІКС ІПНП «Адмінпрактика», станом на 18 січня 2025 року, громадянин ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , протягом року піддавався адміністративному стягненню за ст. 130 КУпАП: - постановою Любашівського районного суду Одеської області по справі №507/2524/24 від 19 листопада 2024 року накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 17000,0 гривень з позбавленням права керування транспортними засобами строком на 1 рік; - постановою Київського районного суду м. Одеси по справі № 947/37913/24 від 27 грудня 2024 року накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 17000,0 гривень з позбавленням права керування транспортними засобами строком на 1 рік.
За даним фактом інспектором поліції відносно ОСОБА_1 складено протокол про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №224479 від 18 січня 2025 року, передбачене ч. 2 ст. 130 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 участі не приймав, про дату, час та місце розгляду справи був сповіщений у встановленому законом порядку. Заяви про неможливість прийняти участь у судовому засіданні або про розгляд справи без участі особи до суду надано не було.
Також інформація про дату та час розгляду справи була розміщена на офіційному веб - сайті Малиновського районного суду м. Одеси (веб - адреса сторінки: http://ml.od.court.gov.ua). Враховуючи, що з отриманого протоколу особі було відомо про розгляд справи саме Малиновським районним судом м. Одеси, суд вважає його таким, що своєчасно сповіщений про дату, час та місце проведення судового засідання, а тому наявні усі підстави для розгляду справи, оскільки дана категорія правопорушення не підпадає під вимоги ч. 2 ст. 268 КУпАП, а тому може бути розглянута без участі особи.
При цьому, суд враховує позицію Європейського суду з прав людини викладену в п. 41 рішення у справі «Пономарьов проти України» від 03 квітня 2008 року, яка полягає в тому, що сторона, яка задіяна в ході судового розгляду зобов'язана з розумним інтервалом часу сама цікавитись провадженням у її справі, добросовісно користуватись належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані докази у їх сукупності, суд приходить до висновку, що в діях особи, відносно якої складено протокол, вбачається склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 130 КУпАП, за кваліфікуючою ознакою: повторне протягом року вчинення будь-якого з порушень, передбачених частиною першою цієї статті, відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до п. 2.5 Правил дорожнього руху України, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України №1306 від 10 жовтня 2001 року, водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Згідно п. п. 6, 8 Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №1103 від 17 грудня 2008 року, водій транспортного засобу, що відмовився від проведення огляду на місці зупинки транспортного засобу або висловив незгоду з його результатами, направляється уповноваженою особою Державтоінспекції для проведення огляду до відповідного закладу охорони здоров'я. У разі відмови водія транспортного засобу від проведення огляду в закладі охорони здоров'я уповноважена особа Державтоінспекції в присутності двох свідків складає протокол про адміністративне правопорушення, у якому зазначає ознаки сп'яніння і дії водія щодо ухилення від огляду.
Відповідно до ст. 251 КУпАП, доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Суд приходить до переконання, що в діях водія ОСОБА_1 вбачається склад адміністративного правопорушення, передбачений ч. 2 ст. 130 КпАП України.
Відповідно до вимог ст. 252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Таким чином, вирішуючи питання про наявність в діях особи, відносно якої складено протокол, складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 130 КУпАП, суд виходить з того, що останній притягається повторно протягом року до адміністративної відповідальності у зв'язку з тим, що керуючи транспортним засобом з ознаками наркотичного сп'яніння відмовився від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан сп'яніння, і ця обставина знайшла своє повне підтвердження.
Суд оцінює докази наявні в матеріалах справи про адміністративне правопорушення за своїм внутрішнім переконанням, керуючись законом та правосвідомістю, та вважає, що вони зібрані у встановленому законом порядку, відповідають фактичним обставинам справи, тобто є належними та допустимими, і в своїй сукупності підтверджують факт вчинення особою вказаного адміністративного правопорушення.
Вина особи у скоєнні вищевказаного правопорушення підтверджена сукупністю доказів, які знаходяться в матеріалах справи, а саме:
- протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №224479 від 18 січня 2025 року складено відносно ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 130 КУпАП;
- довідкою Управління патрульної поліції в Одеській області про наявність повторності вчинення адміністративного правопорушення, вбачається, що згідно звірки з базою ІКС ІПНП «Адмінпрактика», станом на 18 січня 2025 року, громадянин ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , протягом року піддавався адміністративному стягненню за ст. 130 КУпАП: - постановою Любашівського районного суду Одеської області по справі №507/2524/24 від 19 листопада 2024 року накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 17000,0 гривень з позбавленням права керування транспортними засобами строком на 1 рік; - постановою Київського районного суду м. Одеси по справі № 947/37913/24 від 27 грудня 2024 року накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 17000,0 гривень з позбавленням права керування транспортними засобами строком на 1 рік;
- постановою Любашівського районного суду Одеської області по справі №507/2524/24 від 19 листопада 2024 року ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст. 122-2, ч.1 ст. 130 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення: - за ч. 1 ст. 122-2 КУпАП у виді штрафу в розмірі дев'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 153 грн.; - за ч. 1 ст. 130 КУпАП у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 грн. з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік. Відповідно до ст. 36 КУпАП остаточно накладено на ОСОБА_1 адміністративне стягнення в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених, КУпАП у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 грн., з позбавленням права керування транспортним засобом на строк один рік, та 605 грн. 60 коп. судового збору;
- постановою Київського районного суду м. Одеси по справі № 947/37913/24 від 27 грудня 2024 року ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП та піддано адміністративному стягненню у вигляді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто 17000 (сімнадцять тисяч) гривень з позбавленням права керування всіма видами транспортних засобів на строк 1 (один) рік. Звільнено ОСОБА_1 від сплати судового збору на підставі п. 12 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір»;
- довідкою про отримання (неотримання) особою посвідчення водія відповідно до звірки з базою ІКС ІПНП «Адмінпрактика» станом на 18 січня 2025 року, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , посвідчення водія українське НОМЕР_3 видано Центр ДАІ 5112 з 25 травня 1999 року, категорія А з 25 травня 1999 року, категорія В з 25 травня 1999 року, підлягає вилученню;
- направленням на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 18 січня 2025 року, у результаті огляду, проведеного поліцейським, виявлені ознаки наркотичного сп'яніння: блідість обличчя, звужені зіниці очей, поведінка, що не відповідає обстановці;
- довідкою про належність транспортного засобу, відповідно до звірки з базою ІКС ІПНП «Адмінпрактика» станом на 18 січня 2025 року транспортний засіб «Mitsubishi», державний номер НОМЕР_2 , належить громадянину ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ;
- відеозаписом з місця події №474234, №474482, вбачається, що співробітниками поліції було зупинено ОСОБА_1 у зв'язку із відсутністю страхового полісу на транспортний засіб, яким він керував. Були виявлені ознаки наркотичного сп'яніння. Від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння у медичному закладі відмовився.
Зі слів ОСОБА_1 :
21:11:19 - 21:15:10 - Співробітник поліції: - ОСОБА_2 , останній раз пропонуємо вам проїхати з нами до медичного закладу. Якщо ви ухиляєтесь я буду розцінювати як відмову. Готові ви з нами проїхати?: - ОСОБА_1 : - Я говорю з адвокатом. Що ви хочете? Ідіть в жопу; - Співробітник поліції: - Зрозуміло, я розцінюю це як відмову від проходження та вас буде складено протокол. Вам зрозумілі ваші права, ОСОБА_2 ?; - ОСОБА_1 : - Так, зрозумілі; - Співробітник поліції: - Відносно вас буде складено протокол по ст. 130 КУпАП.
Відповідно до практики Одеського апеляційного суду, про що свідчить постанова Одеського апеляційного суду від 14 червня 2023 року справа №521/2181/23, вбачається, що Особа порушила вимоги п. 2.5 Правил дорожнього руху України, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України №1306 від 10 жовтня 2001 року, чим вчинила адміністративне правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, тобто Особа притягається до адміністративної відповідальності за фактом саме відмови від проходження огляду на стан сп'яніння у встановленому законом порядку.
Згідно санкції ч. 2 ст. 130 КУпАП, це правопорушення тягне за собою накладення штрафу на водіїв у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк три роки та з оплатним вилученням транспортного засобу чи без такого або адміністративний арешт на строк десять діб з позбавленням права керування транспортними засобами на строк три роки та з оплатним вилученням транспортного засобу чи без такого і на інших осіб - накладення штрафу у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з оплатним вилученням транспортного засобу чи без такого або адміністративний арешт на строк десять діб з оплатним вилученням транспортного засобу чи без такого.
Вирішуючи питання щодо накладення адміністративного стягнення на правопорушника суд враховує: характер вчиненого правопорушення, яке відноситься до грубих порушень Правил дорожнього руху України, як таке, що безпосередньо впливає на безпеку дорожнього руху та її учасників, особу правопорушника, ступінь його вини, з метою виховання особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, попередження здійснення ним нових правопорушень, суд дійшов висновку, що санкція ч. 2 ст. 130 КУпАП передбачає одночасне застосування накладення штрафу на водіїв у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 34000,0 гривень (тридцять чотири тисячі грн. 00 коп.) та позбавленням права керування транспортними засобами на строк 3 (три) роки без оплатного вилучення транспортного засобу.
Відповідно до ст. 401 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Вимогами п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» передбачено, що у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення з правопорушника підлягає стягненню судовий збір за ставкою 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 605,60 гривень.
Керуючись ст. ст. 33, 40-1, 130, 266, 283, 284, 294 КУпАП, ст. 4 ЗУ «Про судовий збір», Правилами дорожнього руху України, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України №1306 від 10 жовтня 2001 року, -
ОСОБА_1 визнати винним у вчинені адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 130 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 34000,0 гривень (тридцять чотири тисячі грн. 00 коп.), з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 3 (три) роки, без оплатного вилучення транспортного засобу.
(Реквізити для оплати штрафу: Отримувач: ГУК в Од. обл./Одеська обл./21081300 Код отримувача: (ЄДРПОУ) 37607526, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП) Код банку (МФО): 899998, Номер рахунку: UA848999980313080149000015001 Код класифікації доходів бюджету: 21081300).
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в сумі 605,60 гривень (шістсот п'ять грн. 60 коп.).
(Реквізити для оплати судового збору: Отримувач: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106 Код отримувача (ЄДРПОУ): 37993783 Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП) Код банку (МФО): 899998 Номер рахунку: UA908999980313111256000026001 Код класифікації доходів бюджету: 22030106).
Роз'яснити, що згідно ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений не пізніш, як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати штрафу в установлений законом строк постанова про адміністративне стягнення згідно із ст. 308 КУпАП буде надіслана для примусового виконання до відділу Державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцем знаходження його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.
Постанова суду (судді) у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, стосовно якої вона винесена, представником такої особи, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
У разі пропуску зазначеного строку з поважних причин цей строк за заявою особи, щодо якої винесено постанову, може бути поновлено органом (посадовою особою), правомочним розглядати скаргу.
Постанова може бути пред'явлена до виконання протягом трьох місяців.
Головуючий Гуревський В.К.