Постанова від 13.02.2025 по справі 521/20072/24

Справа №521/20072/24

Номер провадження 3/521/765/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 лютого 2025 року м. Одеса

Малиновський районний суд міста Одеси у складі:

головуючого судді - Кузьменко Н.Л.,

з секретарем - Табарчук Н.С.,

за участю:

представника митниці - Берназ В.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Одеси матеріали справи, що надійшли з Одеської митниці Державної митної служби України відносно:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки с. Политанка Вінницької області, громадянки України, РНОКПП НОМЕР_1 , непрацевлаштованої, маючої на утриманні неповнолітню дитину, проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 ,

за ознаками порушення митних правил, передбачених ч. 3 ст. 471 МК України, -

ВСТАНОВИВ:

З протоколу про порушення митних правил вбачається, що 06.11.2024 року о 01:13 в п/п «Рені-Джюрджюлєшть», м/п «Придунайський» Одеської митниці з метою перетину митного кордону, в напрямку «в'їзд в Україну», прибув автобус марки «SETRA», реєстраційний номер НОМЕР_2 , країна реєстрації Україна, де в якості пасажира слідувала громадянка України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка слідувала з Румунії до України.

Під час прикордонно-митного контролю, під час огляду особистих речей, в сумці ОСОБА_1 , без ознак приховування було виявлено:

- 40 пігулок з написом «СONGESTAL», (містять псевдоефедрин 60 mg),

- 40 пігулок з написом «HIKMA», (містять псевдоефедрин 30 mg),

- 20 пігулок з написом «PANADOL», (містять псевдоефедрин 30 mg)

Відповідно до таблиці ІV списку №1 «Переліку наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 06.05.2000 №770, речовина «псевдоефедрин» відноситься до прекурсорів, обіг яких обмежено і стосовно яких встановлюються заходи контролю, тобто є обов'язковою для декларування при переміщенні через митний кордон України.

Таким чином, гр. України ОСОБА_1 , не заявила митному органу точні відомості про переміщувані нею через митний кордон предмети, які підлягають обов'язковому декларуванню та обмежені до переміщення через митний кордон України

Зазначені дії мають ознаки порушення митних правил, передбачених ч. 3 ст. 471 МК України.

У зв'язку з чим, у відношенні гр. ОСОБА_1 , складено протокол про порушення митних правил №1078/50000/24 від 06.11.2024 року.

Представник митниці у судовому засіданні протокол підтримала та вважала, що вина доведена повністю матеріалами справи. Просила притягнути ОСОБА_1 до відповідальності, передбаченої ч. 3 ст. 471 МК України.

Особа, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 участі не приймала, оскільки звернулась до суду із заявою про розгляд справи без її участі, оскільки не має змоги прибути до м. Одеси та не може залишти дитини без догляду, при цьому зазначила, що щиро визнає факт вчиненого правопорушення, не мала злогого умислу чи наміру порушувати чинне законодавства. Крім того, з огляду на обставини справи, просить суд обмежитись усним зауваженням.

Вислухавши представника митниці, дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.

Відповідно до ч. 1 ст. 458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений порядок переміщення товарів через митний кордон України.

Згідно ч. 3 ст. 471 МК України відповідальність настає за недекларування товарів (крім валютних цінностей), що підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території та які переміщуються громадянами.

Згідно примітки ст. 471 МК України - недекларуванням у цій статті вважається незаявлення громадянином за встановленою формою точних та достовірних відомостей, перелік яких визначений МК України, про товари, які переміщуються (пересилаються) таким громадянином через митний кордон України (у тому числі при проходженні (проїзді) ним каналом, позначеним символами зеленого кольору («зелений коридор»).

Відповідно до п. 2 ст. 366 МК України, «зелений коридор» призначений для декларування шляхом вчинення дій громадянами, які перемішують через митний кордон України товари в обсягах, що не підлягають оподаткуванню митним платежами та не підпадають під встановлені законодавством заборони або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території і не підлягають письмовому декларуванню.

Обрання «зеленого коридору» вважається заявою громадянина про те, що переміщуванні ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановленні законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території та свідчать про факти, що мають юридичне значення.

Судом встановлено, що гр. ОСОБА_1 06.11.2024 року, під час проходження митного контролю, своєю бездіяльністю заявила про відсутність у неї заборонених або обмежених предметів (товарів) до переміщення через митний кордон України, намагалась перемістити через митний кордон України лікарські препарати, які містять у своєму складі - псевдоефедрин.

Виявлені предмети переміщувались без ознак приховування та їх виявлення не було ускладнене у будь - який спосіб.

Виявлені препарати були вилучені співробітниками митниці на підставі ст. 511 МК України.

Речовину «Псевдоефедрин та його солі» віднесено до таблиці IV списку № 1 «Переліку наркотичних засобів психотропних речовин і прекурсорів», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 06.05.2000 року № 770 (зі змінами) обіг даної речовини обмежено і стосовно неї встановлюються заходи контролю.

Згідно примітки 1 таблиці IV списку № 1 «Переліку наркотичних засобів психотропних речовин і прекурсорів», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 06.05.2000 року № 770 (зі змінами), до цього списку також включаються солі всіх перелічених у ньому речовин у разі, коли утворення таких солей можливе.

Порядок ввезення громадянами на митну територію України лікарських засобів встановлений постановою Кабінету Міністрів України «Про обсяги та порядок ввезення громадянами на митну територію України лікарських засобів та спеціального дитячого харчування» від 23 травня 2012 року за № 458, згідно з пунктом 1 якої, громадяни можуть ввозити на митну територію України лікарські засоби, які переміщуються в ручній поклажі та/або в супроводжуваному або несупроводжуваному багажі громадянина, у кількості, що не перевищує п'яти упаковок кожного найменування на одну особу (крім лікарських засобів, що містять наркотичні чи психотропні речовини) або у кількості, що не перевищує зазначену в наявному в особи рецепті на такий лікарський засіб, виданому на ім'я цієї особи та засвідченому печаткою лікаря та/або закладу охорони здоров'я.

Статтею 26 Закону України «Про наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори» від 15.02.1995 року за № 60/95-ВР передбачено, що фізичні особи мають право перевозити наркотичні засоби і психотропні речовини, придбані за призначенням лікаря, за наявності та на підставі рецепта, виданого закладом охорони здоров'я відповідно до вимог статей 27 і 28 Закону України «Про наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори».

Згідно абз. 20 ст. 1 Закону України «Про наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори» від 15 лютого 1995 року № 60/95-ВР, прекурсори - речовини, які використовуються для виробництва, виготовлення наркотичних засобів, психотропних речовин, включені до Переліку наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів.

Тобто, прекурсори - це ті речовини та їх солі, на основі яких відбувається створення наркотичних засобів та психотропних речовин.

На підставі викладеного можна дійти висновку, що лікарські препарати, які містять у своєму складі прекурсори та їх солі, так само підпадають під обмеження, визначені постановою Кабінету Міністрів України «Про обсяги та порядок ввезення громадянами на митну територію України лікарських засобів та спеціального дитячого харчування» від 23 травня 2012 року за № 458.

На момент перетину державного кордону жодних відповідних дозвільних документів (рецепта, виданого закладом охорони здоров'я тощо) на переміщення предметів, вилучених за протоколом №1078/50000/24 від 06.11.2024 року, через митний кордон України митному органу ОСОБА_1 не надала, та лікарські препарати, які переміщувала у своєму багажі, не задекларувала.

Факт вчинення порушення митних правил підтверджується наступними даними: протоколом про адміністративне правопорушення №1078/50000/24 від 06.11.2024 року, доповідною запискою, письмовими поясненнями, паспортом, описом предметів, та іншими матеріалами справи, які знаходяться у об'єктивному взаємозв'язку між собою, нічим не спростовані, доповнюються та уточнюються іншими доказами.

Провадження у справах про порушення митних правил згідно ст. 487 МК здійснюється відповідно до МК України, а в частині, що не регулюється ним, відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.

Відповідно до вимог ст. 22 КУпАП при малозначності вчиненого правопорушення орган, посадова особа, уповноважені вирішувати справу, можуть звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.

Враховуючи щире каяття ОСОБА_1 у вчиненому та те, що вона порушила митні правила України вперше (протилежних даних суду не надано), відомості про особу порушницю та її майновий стан, а також зважаючи на те, що вчинене правопорушення не заподіяло істотної шкоди суспільним інтересам та державі, суд, на підставі ст. 22 КУпАП, вважає за можливе звільнити особу від адміністративної відповідальності за малозначністю вчиненого адміністративного правопорушення та обмежитись усним зауваженням.

На переконання суду, застосування такого заходу, як усне зауваження, буде необхідним та достатнім для досягнення визначеної мети - виховного впливу та запобіганню вчиненню особою нових правопорушень.

Такі висновки суду, узгоджуються з позицією судів апеляційної інстанції, зокрема, які викладені у постанові Львівського апеляційного суду від 30.08.2023 року (справа 461/5743/23), у постанові Одеського апеляційного суду від 27.05.2024 (справа 521/18763/23).

Поряд з цим, враховуючи те, що ОСОБА_1 перевозила через митний кордон України товар (лікарські препарати), які обмежені до переміщення законодавством України, суд приходить до висновку про необхідність їх конфіскації в установленому Законом порядку.

У зв'язку із тим, що провадження по справі підлягає закриттю, судовий збір зі ОСОБА_1 не стягується.

Керуючись ст. ст. 3, 196, 197, 471, 522, 524-529 МК України, -

ПОСТАНОВИВ:

Визнати винною ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у порушенні митних правил, передбачених ч. 3 ст. 471 МК України та, на підставі ст. 22 КУпАП, звільнити її від адміністративної відповідальності у зв'язку із малозначністю вчиненого нею правопорушення та оголосити їй усне зауваження.

Предмети, вилучені за протоколом про порушення митних правил №1078/50000/24 від 06.11.2024 року - конфіскувати.

Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя: Н.Л. Кузьменко