Справа №521/10082/24
Номер провадження 3/521/281/25
13 лютого 2025 року м. Одеса
Малиновський районний суд міста Одеси у складі:
головуючого судді - Кузьменко Н.Л.,
з секретарем - Табарчук Н.С.,
за участю:
представника митниці - Берназ В.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Одеси матеріали справи, що надійшли з Одеської митниці Державної митної служби України відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки Республіки Молдови, громадянки Республіки Молдови, відомості про сімейний стан та працевлаштування відсутні, проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ознаками порушення митних правил, передбачених ч. 1 ст. 483 МК України, -
З протоколу про порушення митних правил вбачається, що 04.04.2024 року о 16 годині 22 хвилини в зону митного контролю, міжнародного автомобільного пункту пропуску «Маяки-Удобне-Паланка» митного поста «Білгород-Дністровський» Одеської митниці, в напрямку виїзд з Україну до Молдови, по смузі руху «зелений коридор» в'їхав легковий автомобіль, марки «MERCEDES VITO», державний реєстраційний номер НОМЕР_1 країна реєстрації Молдова, vin-code НОМЕР_2 під керуванням гр. Молдови ОСОБА_1 .
Для проходження митного контролю громадяни обрали канал, позначений символами зеленого кольору - «зелений коридор», тим самим, відповідно до ч. 5 ст. 366 МК України заявила про те, що переміщувані нею через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та обмеження щодо вивезення за межі митної території України та засвідчила про факти, що мають юридичне значення.
Так, під час спільного прикордонно-митного контролю, було спрацювання службової собаки «Марсель». Після чого автомобіль було скеровано до майданчика поглибленого огляду. Під час митного огляду було виявлено:
- Рідину для електронних цигарок в асортименті, в кількості 150 штук. Згідно наявного маркування - Виробник «CHASER LAB» ємність 30 ml. 50VG/50PG, термін придатності до 2025 року що знаходилися в салоні автомобіля, між сидіннями в сабвуфері (звуковій колонці), за боковими накладками в багажному відсіку та в рюкзаку.
Доступ та виїмка зазначених товарів стали можливими після розбору сабвуфера та зняття бокових накладок в багажному відділенні.
Таким чином, гр. Молдови ОСОБА_1 вчинила дії спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю з використанням засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів.
Зазначені дії, мають ознаки порушення митних правил, передбаченого ч.1 ст. 483 МК України.
У зв'язку з чим, у відношенні гр. ОСОБА_2 складено протокол про порушення митних правил №0392/50000/24 від 04.04.2024 року.
Представник митниці у судовому засіданні протокол підтримала та вважала, що вина особи доведена повністю матеріалами справи. Просила притягнути ОСОБА_1 до відповідальності, передбаченої ч. 1 ст. 483 МК України.
У судове засідання гр. ОСОБА_1 та її захисник не з'явились. Про дату, час та місце розгляду справи повідомлялись належним чином.
Враховуючи викладене та беручи до уваги практику Європейського суду з прав людини, відповідно до якої сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов'язана з розумним інтервалом часу сама цікавитись провадженням у її справі, суд вважає, що подальше відкладення розгляду справи нівелюватиме завдання провадження у ній, яким є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин, вирішення її з дотриманням вимог закону, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних порушень та запобігання таким правопорушенням, тому приходить до висновку про необхідність розглянути справу в межах складеного протоколу та на підставі наявних доказів.
Вислухавши представника митниці, дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.
Відповідно до ч. 1 ст. 458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений порядок переміщення товарів через митний кордон України.
Згідно ч. 1 ст. 483 МК України відповідальність настає за переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості.
Відповідно до п. 2 ст. 366 МК України, «зелений коридор» призначений для декларування шляхом вчинення дій громадянами, які перемішують через митний кордон України товари в обсягах, що не підлягають оподаткуванню митним платежами та не підпадають під встановлені законодавством заборони або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території і не підлягають письмовому декларуванню.
Обрання «зеленого коридору» вважається заявою громадянина про те, що переміщуванні ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановленні законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території та свідчать про факти, що мають юридичне значення.
Судом встановлено, що гр. Молдови ОСОБА_1 04.04.2024 року обравши смугу руху «зелений коридор», тим самим своїми діями заявила про відсутність у неї предметів, заборонених або обмежених до переміщення через митний кордон України, намагалась перемістити через митний кордон України засоби для паління (рідину для електронних цигарок в асортименті у загальній кількості 150 штук) з приховуванням від митного контролю.
Вказані предмети були вилучені співробітниками митниці на підставі ст. 511 МК України. Крім того, з метою забезпечення можливого стягнення (штрафу або вартості предметів правопорушення), співробітниками митниці було вилучено у гр. ОСОБА_1 транспортний засіб «MERCEDES VITO», державний реєстраційний номер НОМЕР_1 країна реєстрації Молдова, vin-code НОМЕР_2 , ключі від авто та свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу.
Судом встановлено, що на момент перетину державного кордону та проходження митного контролю жодних дії направлених на декларування товарів через митний кордон Молдови ОСОБА_1 не здійснила. Засоби для паління були приховані способом, що утруднювало їх виявлення, а саме у порожнинах автомобіля на якому пересувалась ОСОБА_1 , звуковій колонці та рюкзаку, проте слід зазначити, що змін у конструктивних порожнинах салону транспортного засобу або спеціально виготовлених сховищ в порожнинах салону виявлено не було.
Суд, проаналізувавши надані матеріали, вважає, що обставини правопорушення узгоджуються з наданими документами та вважає доведеним, що ОСОБА_1 вчинила порушення митних правил, передбачених ч. 1 ст. 483 МК України, факти його вини є переконливими, достатніми, та знайшли своє підтвердження в документах, які містяться в матеріалах справи, що були повно та всебічно досліджені під час розгляду справи, а саме даних, які містяться в: протоколі про порушення митних правил № 0392/50000/24 від 04.04.2024 року, паспортом, свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу, фототаблицею, описом предметів, доповідною запискою інспектора митниці, та іншими матеріалами справи, які знаходяться у об'єктивному взаємозв'язку між собою, нічим не спростовані, доповнюються та уточнюються іншими доказами.
Провадження у справах про порушення митних правил згідно ст. 487 МК здійснюється відповідно до МК України, а в частині, що не регулюється ним, відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу ОСОБА_1 та зміст її письмових пояснень, а також те, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується для виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, з метою дотримання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самою правопорушницею, так і іншими особами, суд приходить до висновку про застосування до ОСОБА_1 стягнення у виді штрафу в межах, встановлених санкцією ч. 1 ст. 483 МК України, тобто в розмірі 100 відсотків вартості товарів з конфіскацією безпосередніх предметів порушення митних правил. Вилучений транспортний засіб підлягає поверненню її власнику за належністю або уповноваженій особі.
При визначенні розміру штрафу, суд керується висновком №142000-3600-0115 від 10.05.2024 року, оскільки жодного доказу на підтвердження іншої вартості товару, суду надано не було. Згідно даного висновку вбачається, що загальна середньоринкова вартість виявлених товарів (предметів правопорушення) становить - 43 826 (сорок три тисячі вісімсот двадцять шість) гривень.
Підстав, що виключають адміністративну відповідальність, у справі не встановлено. Терміни притягнення до адміністративної відповідальності не збігли. Документів, про наявність у ОСОБА_1 пільг щодо звільнення сплати судового збору, матеріали справи не містять.
Відповідно до ст. 4 Закону України «Про судовий збір», у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, особа, яку притягнуто до адміністративної відповідальності сплачує судовий збір за ставкою 0,2 прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Керуючись ст. ст. 3, 196, 197, 483, 522, 524-529 МК України, -
Визнати винною ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у порушенні митних правил, передбачених ч. 1 ст. 483 МК України та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 100 (ста) відсотків вартості предметів порушення митних правил, що становить 43 826 (сорок три тисячі вісімсот двадцять шість) гривень з конфіскацією безпосередніх предметів порушення митних правил, вилучених за протоколом про порушення митних правил №0392/50000/24 від 04.04.2024 року.
Вилучені, за протоколом про порушення митних правил № 0392/50000/24 від 04.04.2024 року, автомобіль «MERCEDES VITO», державний реєстраційний номер НОМЕР_1 країна реєстрації Молдова, vin-code НОМЕР_2 , ключі від авто та свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, підлягають поверненню його власнику за належністю або уповноваженій ним особі.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь держави судовий збір у розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 (шістдесят) копійок.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя: Н.Л. Кузьменко