Постанова від 18.02.2025 по справі 506/169/25

Красноокнянський районний суд Одеської області

Справа №: 506/169/25

Провадження № 3/506/143/25

ПОСТАНОВА

про повернення адміністративних матеріалів на доопрацювання

18.02.2025 року суддя Красноокнянського районного суду Одеської області Чеботаренко О. Л., розглянувши матеріали, що надійшли від відділу поліцейської діяльності №2 Подільського РУП ГУНП в Одеській області, відносно

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки с. Лукашівка Первомайського району Миколаївської області, зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , громадянки України, не працює, має на утриманні двоє неповнолітніх дітей, раніше не притягувалась до адміністративної відповідальності,

за ст.184 ч.3 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

07.02.2025 року до Красноокнянського районного суду Одеської області надійшов протокол про адміністративне правопорушення серія ВАД №007793 від 21.01.2025 року, складений відносно ОСОБА_1 за ст.184 ч.3 КУпАП.

Згідно п.2 ч.1 ст.278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.

При підготовці вказаної справи до розгляду було виявлено, що протокол складено з порушенням вимог ст.256 КУпАП з наступних підстав.

Так, ч.1 ст.256 КУпАП встановлено, що у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності; місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.

У описовій частині протоколу зазначено: «21.01.2025 року о 08.10 год. ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , перебуваючи за адресою: АДРЕСА_2 на території Чорнянського опорного ліцею висловлювалась грубою нецензурною лайкою в бік ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , шарпала останню за одяг та волосся, у наслідок чого ОСОБА_3 впала на підлогу. ОСОБА_2 своїми діями порушувала громадський порядок і спокій громадян, чим вчинила адміністративне правопорушення , передбачене ст. 173 КУпАП, однак не досягла 16-річного віку, тому до відповідальності притягується її мати ОСОБА_1 за правопорушення, передбачене ч.3 ст.184 КУпАП».

В судовому засіданні ОСОБА_2 в присутності законного представника - матері ОСОБА_1 , яка притягається до адміністративної відповідальності, повідомила, що вказані в протоколі події відбулися 21.01.2025 року на багато пізніше, аніж о 08:10 год, як зазначено в протоколі, при цьому поряд, а саме в класі перебувало багато свідків даної події - її однокласників. Крім того ОСОБА_2 наголошувала на тому, що першою розпочала конфлікт саме ОСОБА_3 , яка ображала її та один раз вдарила ногою в живіт. При цьому зазначала , що вона про всі ці обставини повідомляла працівникам поліції .

ОСОБА_1 в судовому засіданні свою вину визнала частково , оскільки знає від доньки, що ОСОБА_3 перша розпочала конфлікт з її донькою і та змушена була захищатися.

Відповідно до вимог ст. ст. 245, 251, 252, 280 КУпАП, суд зобов'язаний повно, всебічно та об'єктивно з'ясувати всі обставини справи, встановити чи було вчинено адміністративне правопорушення та чи винна особа у його вчиненні, дослідити наявні у справі докази, дати їм належну правову оцінку і в залежності від встановленого, прийняти мотивоване законне рішення.

Відповідно до ст.1 КУпАП, завданням КУпАП є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством .

Положення ст.7 КУпАП передбачають, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Так, основним для вирішення справи про притягнення особи до адміністративної відповідальності є встановлення складу правопорушення.

Відповідно до ст.9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визначається, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку передбачено адміністративну відповідальність.

При цьому КУпАП визначено форму і основні елементи протоколу про адміністративне правопорушення та змісту постанови, що приймається в конкретній справі. У них повинні бути викладені всі обставини вчинення правопорушення та відомості, необхідні для розгляду справи, зокрема, дані про час, місце вчинення адміністративного правопорушення, його суть, дані про свідків і потерпілих, їх пояснення, а якщо правопорушенням спричинено матеріальну шкоду, про це також зазначається у процесуальних документах, тобто всі обставини правопорушення, отримані на підставі дослідження та оцінки доказів в їх сукупності, обґрунтування наявності складу правопорушення.

Таким чином, протокол є документом, що офіційно засвідчує факти неправомірних дій, і є одним із основних джерел доказів.

Крім того, в порушення Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженої наказом МВС України 27.07.2016 № 725 (далі - Інструкції), в протоколі в графі «Свідки» відсутні відомості про свідків, хоча відповідно до ст. 173 КУпАП відомості про таких в протоколі повинні були б міститись, крім того в судовому засіданні ОСОБА_2 наголошувала, що такі були - близько 10 однокласників.

При цьому, згідно з ч.2 ст.251 КУпАП, обов'язок збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення.

За таких обставин, унеможливлюється розгляд адміністративної справи без додаткового доопрацювання матеріалів, а тому вказаний протокол про адміністративне правопорушення слід повернути на доопрацювання.

Керуючись ст. ст.256, 278 КУпАП,

ПОСТАНОВИВ:

Повернути начальнику ВПД №2 Подільського РУП ГУНП в Одеській області матеріали про адміністративне правопорушення, передбачене ст.184 ч.3 КУпАП, відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , для доопрацювання.

Постанова оскарженню не підлягає.

Суддя Чеботаренко О. Л.