Справа № 946/1067/25
Провадження № 1-кс/946/387/25
13 лютого 2025 року Ізмаїльський міськрайонний суд Одеської області
в складі: слідчого судді - ОСОБА_1 ,
за участю: секретаря судового засідання - ОСОБА_2 ,
слідчого - ОСОБА_3 , прокурора - ОСОБА_4 ,
підозрюваного - ОСОБА_5 , захисника - ОСОБА_6 ,
розглянувши у судовому засіданні клопотання старшого слідчого Ізмаїльського районного відділу поліції ГУНП в Одеській області ОСОБА_3 , погодженого з прокурором Ізмаїльської окружної прокуратури про обрання запобіжного заходу у виді особистого зобов'язання відносно:
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м.Ізмаїл Одеської області, громадянина України, одруженого, має на утриманні 2-х малолітніх дітей, офіційно не працюючого, раніше працював на посаді головного державного виконавця Ізмаїльського відділу ДВС в Ізмаїльському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Одеса), зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимого.
підозрюваного у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.1 ст. 366, ч.ч. 1, 3 ст. 362 КК України, -
Слідчим відділом Ізмаїльського РВП ГУНП в Одеській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12024162150001662 від 17.12.2024 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 366, ч.ч. 1, 3 ст. 362 КК України.
Так, встановлено, що ОСОБА_5 відповідно до наказу начальника головного територіального управління юстиції в Одеській області № 204-к від 01.02.2016 призначено на посаду головного державного виконавця відділу державної виконавчої служби Ізмаїльського міськрайонного управління юстиції.
Крім того, ОСОБА_5 згідно наказу начальника головного територіального управління юстиції в Одеській області № 869-к від 18.04.2016 призначено головним державним виконавцем Ізмаїльського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області.
В свою чергу, ОСОБА_5 відповідно до наказу в.о. начальника Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) № 2034/К від 21.07.2021 призначено на посаду головного державного виконавця Ізмаїльського відділу державної виконавчої служби в Ізмаїльському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса).
Наказом в.о. начальника Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) № 5454-к від 19.09.2024 ОСОБА_5 звільнено з посади головного державного виконавця Ізмаїльського відділу державної виконавчої служби в Ізмаїльському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса).
Державним службовцем є громадянин України, який займає посаду державної служби в органі державної влади, іншому державному органі, його апараті (секретаріаті) (далі - державний орган), одержує заробітну плату за рахунок коштів державного бюджету та здійснює встановлені для цієї посади повноваження, безпосередньо пов'язані з виконанням завдань і функцій такого державного органу, а також дотримується принципів державної служби ч. 2 ст. 1 Закону України «Про державну службу».
Частинами 1 та 2 статті 7 Закону України «Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів» передбачено, що відповідно до цього Закону державними виконавцями є керівники органів державної виконавчої служби, їхні заступники, головні державні виконавці, старші державні виконавці, державні виконавці органів державної виконавчої служби. Державний виконавець є представником влади, діє від імені держави і перебуває під її захистом та уповноважений державою здійснювати діяльність з примусового виконання рішень у порядку, передбаченому законом.
Згідно посадової інструкції, яка затверджена 21.07.2021 начальником Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) на головного державного виконавця покладено наступні посадові обов'язки:
1. Здійснення своєчасного, повного та неупередженого виконання рішень передбачених Законом України «Про виконавче провадження»;
2. Здійснення у межах наданої компетенції реалізацію завдань, покладених на Відділ:
- з дотриманням Конституції та законів України;
- діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
3. Формування звітності про діяльність органів державної виконавчої служби;
4. Підготовка та складання проектів відповідей на звернення сторін виконавчого провадження;
5. Забезпечення виконання планів роботи Відділу та прийняття участі у виконанні заходів та завдань з питань організації діяльності Відділу;
6. За дорученням начальника Відділу представляти інтереси відділу в судах всіх інстанцій та в інших державних установах. Добросовісно здійснювати свої процесуальні права і виконувати процесуальні обов'язки під час здійснення представництва інтересів органів державної виконавчої служби в судах всіх інстанцій
7. Проведення особистого прийому громадян;
8. Виконання посадових обов'язків іншого державного виконавця цього структурного підрозділу у зв'язку з його тимчасовою відсутністю;
9. Забезпечення виконання інших повноважень, спрямованих на виконання завдань і функцій Відділу, які виникають з чинного законодавства, наказів (розпоряджень) та доручень Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) та розпоряджень і доручень начальника Відділу.
Крім того, згідно вказаної інструкції головний державний виконавець перебуває на категорії посади державної служби «В».
ОСОБА_5 22.07.2021 ознайомлений під підпис з вказаною посадовою інструкцією головного державного виконавця.
Таким чином, ОСОБА_5 перебуваючи на посаді головного державного виконавця Ізмаїльського відділу державної виконавчої служби в Ізмаїльському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), будучи державним виконавцем, постійно здійснював функції представника влади та постійно обіймав посаду в органі державної влади, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих функцій, відповідно до ч. 3 ст. 18 КК України та п. 1 примітки до ст. 364 КК України, є службовою особою.
Державний виконавець в силу вимог положень ч. 2 ст. 4 Закону України «Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів», ч.ч. 1, 2 ст. 18 Закону України «Про виконавче провадження», абз. 2 п. 1 Розділу II Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України № 512/5 від 02.04.2012, повинен здійснювати свою професійну діяльність сумлінно; зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії; зобов'язаний здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом; зобов'язаний використовувати всі надані йому права та повноваження, необхідні для забезпечення неупередженого, ефективного, своєчасного і повного виконання рішення.
Досудовим розслідуванням установлено, що у головного державного виконавця ОСОБА_5 у провадженні перебувало 2 виконавчі провадження ВП № 69852511 та ВП № 65695027.
Постановою Ізмаїльського міськрайонного суду від 30.04.2021, справа № 946/2350/21 ОСОБА_7 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в дохід держави в розмірі 17 000 гривень з позбавленням права керувати транспортними засобами на строк 1 рік. Крім того, з ОСОБА_7 стягнути на користь держави судовий збір в розмірі 454 гривень.
Листом Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області № 946/2350/21/8495/21 від 01.06.2021 до Ізмаїльського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) направлено для виконання постанову у справі № 946/2350/21 про стягнення штрафу на користь держави, стосовно ОСОБА_7 .
Так, головним державним виконавцем Ізмаїльського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) ОСОБА_5 07.06.2021 винесено постанову про відкриття виконавчого провадження ВП № 65695027, на підставі постанови Ізмаїльського міськрайонного суду у справі № 946/2350/21 від 30.04.2021, про стягнення штрафу на користь держави у розмірі 17 000 гривень, боржник - ОСОБА_7 .
Також, головним державним виконавцем ОСОБА_5 07.06.2021 винесено постанови про арешт усього майна боржника ОСОБА_7 та про арешт коштів боржника ОСОБА_7 у виконавчому проваджені ВП № 65695027.
Крім того, головним державним виконавцем ОСОБА_5 винесено 14.09.2022 постанову про повернення виконавчого документу стягувачу, у зв'язку із відсутністю у боржника ОСОБА_7 майна та коштів, та керуючись п. 2 ч. 1 ст. 37 ЗУ «Про виконавче провадження» виконавчий документ повернуто стягувачу.
В той же час, начальником Ізмаїльського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) ОСОБА_8 02.09.2024 винесено постанову про скасування процесуального документа, а саме: постанови про повернення виконавчого документу стягувачу від 14.09.2022, винесену ОСОБА_5 при примусовому виконанні постанови Ізмаїльського міськрайонного суду № 946/2350/21 від 30.04.2021, про стягнення штрафу на користь держави у розмірі 17 000 гривень, боржник - ОСОБА_7 .
Листом Ізмаїльського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) 02.09.2024 за № 66218, ОСОБА_7 направлено постанову від 02.09.2024 про скасування процесуального документа, винесену начальником Ізмаїльського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса).
В той же час, головним державним виконавцем ОСОБА_5 02.09.2024 винесено постанову про відновлення виконавчого провадження ВП № 65695027 при примусовому виконанні постанови Ізмаїльського міськрайонного суду № 946/2350/21 від 30.04.2021, про стягнення штрафу на користь держави у розмірі 17 000 грн, боржник - ОСОБА_7 .
Листом Ізмаїльського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) 02.09.2024 за № 66219, ОСОБА_7 направлено постанову про відновлення виконавчого провадження ВП № 65695027 при примусовому виконанні постанови Ізмаїльського міськрайонного суду № 946/2350/21 від 30.04.2021, про стягнення штрафу на користь держави у розмірі 17 000 гривень.
Далі, не раніше 02.09.2024 о 14:21 годині ОСОБА_5 перебуваючи у кабінеті № 203 Ізмаїльського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) за адресою: Одеська область, м. Ізмаїл, проспект Миру, 23, будучи службовою особою, при невстановлених обставинах, з метою зняття арешту з банківських рахунків та іншого майна ОСОБА_7 , не маючи правових підстав, не отримавши квитанцію про підтвердження сплати штрафів, або інший документ який може підтверджувати сплату боржником коштів, склав постанову про закінчення виконавчого провадження ВП № 65695027 та керуючись п. 9 ч.1 ст. 39, ст. 40 ЗУ «Про виконавче провадження», вніс у вказаний офіційний документ завідомо неправдиві відомості щодо сплати штрафів у повному обсязі та припинення чинності арешту майна боржника та скасування інших заходів примусового виконання рішення.
Після чого, достовірно знаючи, що ОСОБА_7 йому квитанцію про підтвердження сплати штрафів, або інший документ, який може підтверджувати сплату боржником коштів у виконавчому провадженні ВП № 65695027 у період з 30.04.2021 по 02.09.2024 не надавав, підписавши своїм електронним підписом постанову про закінчення виконавчого провадження ВП № 65695027 та здійснив видачу вказаного завідомо неправдивого офіційного документа шляхом направлення її ОСОБА_7 листом Ізмаїльського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) 02.09.2024 за № 66204.
Також, досудовим розслідування установлено, що постановою Ізмаїльського міськрайонного суду від 30.06.2021 у справі № 946/3871/21 ОСОБА_7 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.130 КУпАП, та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в дохід держави в розмірі 17 000 гривень з позбавленням права керувати транспортними засобами на строк 1 рік. Крім того, з ОСОБА_7 стягнуто на користь держави судовий збір в розмірі 454 гривень.
Так, листом Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області № 946/3871/21/11185/2021 від 15.07.2021 до Ізмаїльського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) направлено постанову судді № 946/3871/21 про стягнення штрафу на користь держави стосовно ОСОБА_7 .
Листом Ізмаїльського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) № 66205 від 14.09.2022, ОСОБА_7 направлено для виконання та до відома постанову від 14.09.2022, винесену при примусовому виконанні постанови у справі № 946/3871/21 від 30.06.2021 Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області.
Так, головним державним виконавцем Ізмаїльського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) ОСОБА_5 14.09.2022 за № 33681 винесено повідомлення про повернення виконавчого документу стягувачу без прийняття до виконання.
В той же час, начальником Ізмаїльського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) ОСОБА_8 02.09.2024 винесено постанову про скасування процесуального документа, а саме: повідомлення про повернення виконавчого документа стягувачу без прийняття до виконання від 14.09.2022, що видав ОСОБА_5 при примусовому виконанні постанови Ізмаїльського міськрайонного суду № 946/3871/21 від 30.06.2021 про стягнення штрафу на користь держави у розмірі 17 000 гривень, боржник - ОСОБА_7 .
Листом Ізмаїльського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції
(м. Одеса) 02.09.2024 за № 66235, ОСОБА_7 направлено постанову від 02.09.2024 про скасування процесуального документа винесену начальником Ізмаїльського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) ОСОБА_8 .
Постановою головного державного виконавця Ізмаїльського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) ОСОБА_5 02.09.2024 винесено постанову про відкриття виконавчого провадження ВП № 69852511 при примусовому виконанні постанови Ізмаїльського міськрайонного суду № 946/3871/21 від 30.06.2021, про стягнення штрафу на користь держави у розмірі 17 000 грн, боржник - ОСОБА_7 .
Листом Ізмаїльського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) 02.09.2024 за № 66235, ОСОБА_7 направлено постанову про відкриття виконавчого провадження ВП № 69852511 при примусовому виконанні постанови Ізмаїльського міськрайонного суду № 946/3871/21 від 30.06.2021, про стягнення штрафу на користь держави у розмірі 17 000 гривень.
В той же час, головним державним виконавцем ОСОБА_5 02.09.2024 винесено постанову про розмір мінімальних витрат виконавчого провадження, у якій в обґрунтування вказано, що керуючись ст. 42 ЗУ «Про виконавче провадження» та відповідно до пункту 2 розділу VI Інструкції з організації примусового виконання рішення, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 02.04.2012 № 512/5 та встановлено боржнику ОСОБА_7 суму мінімальних витрат у розмірі 0 гривень.
Листом Ізмаїльського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) 02.09.2024 за № 66224, ОСОБА_7 направлено вказану постанову від 02.09.2024 про розмір мінімальних витрат виконавчого провадження ВП № 69852511.
Далі, не раніше 02.09.2024 о 14:35 годині ОСОБА_5 перебуваючи у кабінеті № 203 Ізмаїльського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) за адресою: Одеська область, м. Ізмаїл, проспект Миру, 23, будучи службовою особою, при невстановлених обставинах, з метою зняття арешту з банківських рахунків та іншого майна ОСОБА_7 , не маючи правових підстав, не отримавши квитанції про підтвердження сплати штрафів, або іншого документу який може підтверджувати сплату боржником коштів, склав постанову про закінчення виконавчого провадження ВП № 69852511 та керуючись п. 9 ч. 1 ст. 39, ст. 40 Закону України «Про виконавче провадження» вніс у вказаний офіційний документ завідомо неправдиві відомості щодо сплати штрафів у повному обсязі та припинення чинності арешту майна боржника та скасування інших заходів примусового виконання рішення.
Після чого, достовірно знаючи, що ОСОБА_7 йому квитанцію про підтвердження сплати штрафів, або інший документ, який може підтверджувати сплату боржником коштів у виконавчому провадженні ВП № 69852511 у період з 30.06.2021 по 02.09.2024 не надавав, підписавши своїм електронним підписом постанову про закінчення виконавчого провадження ВП № 69852511 та здійснив видачу вказаного завідомо неправдивого офіційного документа шляхом направлення її ОСОБА_7 листом Ізмаїльського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) 02.09.2024 за
№ 66235.
Крім того, досудовим розслідуванням установлено, що ОСОБА_5 перебуваючи на посаді головного державного виконавця Ізмаїльського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) маючи доступ до автоматизованої системи виконавчого провадження вчинив несанкціоновані дії з інформацією, яка обчислюється в автоматизованих системах за наступних обставинах.
ОСОБА_5 відповідно до наказу начальника головного територіального управління юстиції в Одеській області № 204-к від 01.02.2016 призначено на посаду головного державного виконавця відділу державної виконавчої служби Ізмаїльського міськрайонного управління юстиції.
Крім того, ОСОБА_5 згідно наказу начальника головного територіального управління юстиції в Одеській області № 869-к від 18.04.2016 призначено головним державним виконавцем Ізмаїльського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області.
В той же час, ОСОБА_5 відповідно до наказу в.о. начальника Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) № 2034/К від 21.07.2021 призначено на посаду головного державного виконавця Ізмаїльського відділу державної виконавчої служби в Ізмаїльському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса).
Наказом в.о. начальника Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) № 5454-к від 19.09.2024 ОСОБА_5 звільнено з посади головного державного виконавця Ізмаїльського відділу державної виконавчої служби в Ізмаїльському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса).
Державним службовцем є громадянин України, який займає посаду державної служби в органі державної влади, іншому державному органі, його апараті (секретаріаті) (далі - державний орган), одержує заробітну плату за рахунок коштів державного бюджету та здійснює встановлені для цієї посади повноваження, безпосередньо пов'язані з виконанням завдань і функцій такого державного органу, а також дотримується принципів державної служби ч. 2 ст. 1 Закону України «Про державну службу».
Частинами 1 та 2 статті 7 Закону України «Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів» передбачено, що відповідно до цього Закону державними виконавцями є керівники органів державної виконавчої служби, їхні заступники, головні державні виконавці, старші державні виконавці, державні виконавці органів державної виконавчої служби. Державний виконавець є представником влади, діє від імені держави і перебуває під її захистом та уповноважений державою здійснювати діяльність з примусового виконання рішень у порядку, передбаченому законом.
Згідно посадової інструкції, яка затверджена 21.07.2021 начальником Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) на головного державного виконавця покладено наступні посадові обов'язки:
1. Здійснення своєчасного, повного та неупередженого виконання рішень передбачених Законом України «Про виконавче провадження»;
2. Здійснення у межах наданої компетенції реалізацію завдань, покладених на Відділ:
- з дотриманням Конституції та законів України;
- діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
3. Формування звітності про діяльність органів державної виконавчої служби;
4. Підготовка та складання проектів відповідей на звернення сторін виконавчого провадження;
5. Забезпечення виконання планів роботи Відділу та прийняття участі у виконанні заходів та завдань з питань організації діяльності Відділу;
6. За дорученням начальника Відділу представляти інтереси відділу в судах всіх інстанцій та в інших державних установах. Добросовісно здійснювати свої процесуальні права і виконувати процесуальні обов'язки під час здійснення представництва інтересів органів державної виконавчої служби в судах всіх інстанцій
7. Проведення особистого прийому громадян;
8. Виконання посадових обов'язків іншого державного виконавця цього структурного підрозділу у зв'язку з його тимчасовою відсутністю;
9. Забезпечення виконання інших повноважень, спрямованих на виконання завдань і функцій Відділу, які виникають з чинного законодавства, наказів (розпоряджень) та доручень Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) та розпоряджень і доручень начальника Відділу.
Крім того, згідно вказаної інструкції головний державний виконавець перебуває на категорії посади державної служби «В».
ОСОБА_5 22.07.2021 ознайомлений під підпис з вказаною посадовою інструкцією головного державного виконавця.
Таким чином, ОСОБА_5 перебуваючи на посаді головного державного виконавця Ізмаїльського відділу державної виконавчої служби в Ізмаїльському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), будучи державним виконавцем, постійно здійснював функції представника влади та постійно обіймав посаду в органі державної влади, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих функцій, відповідно до ч. 3 ст. 18 КК України та п. 1 примітки до ст. 364 КК України, є службовою особою.
Державний виконавець в силу вимог положень ч. 2 ст. 4 Закону України «Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів», ч.ч. 1, 2 ст. 18 Закону України «Про виконавче провадження», абз. 2 п. 1 Розділу II Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України № 512/5 від 02.04.2012, повинен здійснювати свою професійну діяльність сумлінно; зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії; зобов'язаний здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом; зобов'язаний використовувати всі надані йому права та повноваження, необхідні для забезпечення неупередженого, ефективного, своєчасного і повного виконання рішення.
Відповідно до п.п. 1 ч. 2 «Положення про автоматизовану систему виконавчого провадження» затвердженого Наказом Міністерства юстиції України № 2432/5 від 05.08.2016 (далі - Положення), автоматизована система виконавчого провадження (далі - Система) - інформаційно-комунікаційна система, що забезпечує збирання, зберігання, облік, пошук, узагальнення, надання відомостей про виконавче провадження, формування Єдиного реєстру боржників та захист від несанкціонованого доступу.
Відповідно до п. 3 Положення, встановлено, що Реєстраторами системи є: відповідальні особи органу державної виконавчої служби, державні виконавці органів державної виконавчої служби, приватні виконавці, помічники приватних виконавців, відповідальні особи приватних виконавців, керівники органів державної виконавчої служби та їх заступники.
Згідно до п. 5 Положення, доступ до Системи реєстраторів та користувачів (крім сторін виконавчого провадження) здійснюється з використанням ідентифікаторів доступу, що надаються адміністратором Системи на підставі відповідних договорів, а також з використанням кваліфікованого електронного підпису із застосуванням засобів кваліфікованого електронного підпису, які мають вбудовані апаратно-програмні засоби, що забезпечують захист записаних на них даних від несанкціонованого доступу, від безпосереднього ознайомлення із значенням параметрів особистих ключів та їх копіювання, що є сумісними з програмним забезпеченням Системи. Отримання кваліфікованого електронного підпису у кваліфікованого надавача електронних довірчих послуг здійснюється самостійно.
Відповідно до п. 6 Положення, встановлено, що Система забезпечує автоматизацію технологічних процесів обробки інформації в органах державної виконавчої служби, у приватного виконавця, та серед іншого: реєстрацію виконавчих дій та виготовлення документів виконавчого провадження, надання сторонам виконавчого провадження інформації про виконавче провадження.
Згідно п. 10 Положення вказано, що Система забезпечує інформаційну взаємодію з іншими реєстрами та базами даних державних органів, що містять дані про майно, доходи боржника. Порядок доступу до такої інформації з баз даних та реєстрів встановлюється Міністерством юстиції України разом із державними органами, які забезпечують їх ведення.
Так, ОСОБА_5 перебуваючи на посаді головного державного виконавця Ізмаїльського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) мав у користуванні електронний ключ «Алмаз-1К», за допомогою якого здійснював вхід у Систему.
Таким чином, ОСОБА_5 перебуваючи на посаді головного державного виконавця Ізмаїльського ДВС мав право доступу до Системи та міг вносити у Систему відповідні процесуальні документи.
Так, у невстановлений досудовим розслідування час, але не пізніше 02.09.2024, у ОСОБА_5 виник злочинний умисел, спрямований на несанкціоновані зміні інформації, яка обробляється в автоматизованих системах Державної виконавчої служби, шляхом її несанкціонованої зміни з використанням наданого до неї доступу.
Реалізуючи свій злочинний умисел, ОСОБА_5 , за невстановлених досудовим розслідуванням обставин, у невстановлений досудовим слідством час, але не пізніше 02.09.2024, при невстановлених обставинах, з метою зняття арешту з банківських рахунків та іншого майна ОСОБА_7 , використовуючи наданий доступ до АСВП, за допомогою свого електронного ключа «Алмаз-1К» здійснив вхід у виконавче провадження ВП № 65695027.
За вказаних обставин 02.09.2024 о 14:21 годині ОСОБА_5 перебуваючи у кабінеті № 203 Ізмаїльського ДВС за адресою: Одеська область, м. Ізмаїл, проспект Миру, 23, маючи доступ до Системи, при невстановлених обставинах, з метою скасування арешту з банківських рахунків та іншого майна ОСОБА_7 , не маючи відповідних правових підстав, не отримавши квитанцію про підтвердження сплати штрафів, або інший документ який може підтверджувати сплату боржником коштів, увійшов за допомогою свого електронного ключа до Системи у виконавче провадження ВП № 65695027 та керуючись п. 9 ч. 1 ст. 39, ст. 40 ЗУ «Про виконавче провадження» умисно здійснив несанкціоновані зміни, а саме створив у Системі постанову про закінчення вказаного виконавчого провадження, яка містить завідомо неправдиві відомості чим вчинив несанкціоновані зміни інформації яка обробляється в автоматизованих системах.
Після чого, достовірно знаючи, що ОСОБА_7 йому квитанцію про підтвердження сплати штрафів, або інший документ, який може підтверджувати сплату боржником коштів у виконавчому провадженні ВП № 65695027 у період з 30.04.2021 по 02.09.2024 не надавав, підписавши своїм електронним підписом постанову про закінчення виконавчого провадження ВП № 65695027 та направив її ОСОБА_7 листом Ізмаїльського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) 02.09.2024 за № 66204.
Крім того, досудовим розслідуванням установлено, що ОСОБА_5 перебуваючи на посаді головного державного виконавця Ізмаїльського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) маючи доступ до автоматизованої системи виконавчого провадження повторно вчинив несанкціоновані дії з інформацією, яка обчислюється в автоматизованих системах за наступних обставинах.
ОСОБА_5 відповідно до наказу начальника головного територіального управління юстиції в Одеській області № 204-к від 01.02.2016 призначено на посаду головного державного виконавця відділу державної виконавчої служби Ізмаїльського міськрайонного управління юстиції.
Крім того, ОСОБА_5 згідно наказу начальника головного територіального управління юстиції в Одеській області № 869-к від 18.04.2016 призначено головним державним виконавцем Ізмаїльського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області.
В той же час, ОСОБА_5 відповідно до наказу в.о. начальника Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) № 2034/К від 21.07.2021 призначено на посаду головного державного виконавця Ізмаїльського відділу державної виконавчої служби в Ізмаїльському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса).
Наказом в.о. начальника Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) № 5454-к від 19.09.2024 ОСОБА_5 звільнено з посади головного державного виконавця Ізмаїльського відділу державної виконавчої служби в Ізмаїльському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса).
Державним службовцем є громадянин України, який займає посаду державної служби в органі державної влади, іншому державному органі, його апараті (секретаріаті) (далі - державний орган), одержує заробітну плату за рахунок коштів державного бюджету та здійснює встановлені для цієї посади повноваження, безпосередньо пов'язані з виконанням завдань і функцій такого державного органу, а також дотримується принципів державної служби
ч. 2 ст. 1 Закону України «Про державну службу».
Частинами 1 та 2 статті 7 Закону України «Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів» передбачено, що відповідно до цього Закону державними виконавцями є керівники органів державної виконавчої служби, їхні заступники, головні державні виконавці, старші державні виконавці, державні виконавці органів державної виконавчої служби. Державний виконавець є представником влади, діє від імені держави і перебуває під її захистом та уповноважений державою здійснювати діяльність з примусового виконання рішень у порядку, передбаченому законом.
Згідно посадової інструкції, яка затверджена 21.07.2021 начальником Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) на головного державного виконавця покладено наступні посадові обов'язки:
1. Здійснення своєчасного, повного та неупередженого виконання рішень передбачених Законом України «Про виконавче провадження»;
2. Здійснення у межах наданої компетенції реалізацію завдань, покладених на Відділ:
- з дотриманням Конституції та законів України;
- діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
3. Формування звітності про діяльність органів державної виконавчої служби;
4. Підготовка та складання проектів відповідей на звернення сторін виконавчого провадження;
5. Забезпечення виконання планів роботи Відділу та прийняття участі у виконанні заходів та завдань з питань організації діяльності Відділу;
6. За дорученням начальника Відділу представляти інтереси відділу в судах всіх інстанцій та в інших державних установах. Добросовісно здійснювати свої процесуальні права і виконувати процесуальні обов'язки під час здійснення представництва інтересів органів державної виконавчої служби в судах всіх інстанцій
7. Проведення особистого прийому громадян;
8. Виконання посадових обов'язків іншого державного виконавця цього структурного підрозділу у зв'язку з його тимчасовою відсутністю;
9. Забезпечення виконання інших повноважень, спрямованих на виконання завдань і функцій Відділу, які виникають з чинного законодавства, наказів (розпоряджень) та доручень Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) та розпоряджень і доручень начальника Відділу.
Крім того, згідно вказаної інструкції головний державний виконавець перебуває на категорії посади державної служби «В».
ОСОБА_5 22.07.2021 ознайомлений під підпис з вказаною посадовою інструкцією головного державного виконавця.
Таким чином, ОСОБА_5 перебуваючи на посаді головного державного виконавця Ізмаїльського відділу державної виконавчої служби в Ізмаїльському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), будучи державним виконавцем, постійно здійснював функції представника влади та постійно обіймав посаду в органі державної влади, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих функцій, відповідно до ч. 3 ст. 18 КК України та п. 1 примітки до ст. 364 КК України, є службовою особою.
Державний виконавець в силу вимог положень ч. 2 ст. 4 Закону України «Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів», ч.ч. 1, 2 ст. 18 Закону України «Про виконавче провадження», абз. 2 п. 1 Розділу II Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України № 512/5 від 02.04.2012, повинен здійснювати свою професійну діяльність сумлінно; зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії; зобов'язаний здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом; зобов'язаний використовувати всі надані йому права та повноваження, необхідні для забезпечення неупередженого, ефективного, своєчасного і повного виконання рішення.
Відповідно до п.п. 1 ч. 2 «Положення про автоматизовану систему виконавчого провадження» затвердженого Наказом Міністерства юстиції України № 2432/5 від 05.08.2016 (далі - Положення), автоматизована система виконавчого провадження (далі - Система) - інформаційно-комунікаційна система, що забезпечує збирання, зберігання, облік, пошук, узагальнення, надання відомостей про виконавче провадження, формування Єдиного реєстру боржників та захист від несанкціонованого доступу.
Відповідно до п. 3 Положення, встановлено, що Реєстраторами системи є: відповідальні особи органу державної виконавчої служби, державні виконавці органів державної виконавчої служби, приватні виконавці, помічники приватних виконавців, відповідальні особи приватних виконавців, керівники органів державної виконавчої служби та їх заступники.
Згідно до п. 5 Положення, доступ до Системи реєстраторів та користувачів (крім сторін виконавчого провадження) здійснюється з використанням ідентифікаторів доступу, що надаються адміністратором Системи на підставі відповідних договорів, а також з використанням кваліфікованого електронного підпису із застосуванням засобів кваліфікованого електронного підпису, які мають вбудовані апаратно-програмні засоби, що забезпечують захист записаних на них даних від несанкціонованого доступу, від безпосереднього ознайомлення із значенням параметрів особистих ключів та їх копіювання, що є сумісними з програмним забезпеченням Системи. Отримання кваліфікованого електронного підпису у кваліфікованого надавача електронних довірчих послуг здійснюється самостійно.
Відповідно до п. 6 Положення, встановлено, що Система забезпечує автоматизацію технологічних процесів обробки інформації в органах державної виконавчої служби, у приватного виконавця, та серед іншого: реєстрацію виконавчих дій та виготовлення документів виконавчого провадження, надання сторонам виконавчого провадження інформації про виконавче провадження.
Згідно п. 10 Положення вказано, що Система забезпечує інформаційну взаємодію з іншими реєстрами та базами даних державних органів, що містять дані про майно, доходи боржника. Порядок доступу до такої інформації з баз даних та реєстрів встановлюється Міністерством юстиції України разом із державними органами, які забезпечують їх ведення.
Так, ОСОБА_5 перебуваючи на посаді головного державного виконавця Ізмаїльського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) мав у користуванні електронний ключ «Алмаз-1К», за допомогою якого здійснював вхід у Систему.
Таким чином, ОСОБА_5 перебуваючи на посаді головного державного виконавця Ізмаїльського ДВС мав право доступу до Системи та міг вносити у Систему відповідні процесуальні документи.
Так, у невстановлений досудовим розслідування час, але не пізніше 02.09.2024, у ОСОБА_5 виник злочинний умисел, спрямований на несанкціоновані зміні інформації, яка обробляється в автоматизованих системах Державної виконавчої служби, шляхом її несанкціонованої зміни з використанням наданого до неї доступу.
Реалізуючи свій злочинний умисел, ОСОБА_5 , за невстановлених досудовим розслідуванням обставин, у невстановлений досудовим слідством час, але не пізніше 02.09.2024, при невстановлених обставинах, з метою зняття арешту з банківських рахунків та іншого майна ОСОБА_7 , використовуючи наданий доступ до АСВП, за допомогою свого електронного ключа «Алмаз-1К» здійснив вхід у виконавче провадження ВП № 69852511.
За вказаних обставин 02.09.2024 о 14:35 годині ОСОБА_5 перебуваючи у кабінеті № 203 Ізмаїльського ДВС за адресою: Одеська область, м. Ізмаїл, проспект Миру, 23 маючи доступ до Системи, умисно, повторно, при невстановлених обставинах, не маючи відповідних правових підстав, не отримавши квитанцію про підтвердження сплати штрафів, або інший документ який може підтверджувати сплату боржником коштів, увійшов за допомогою свого електронного ключа до Системи у виконавче провадження ВП № 69852511 та керуючись п. 9 ч. 1 ст. 39, ст. 40 ЗУ «Про виконавче провадження» здійснив несанкціоновані зміни, а саме створив у Системі постанову про закінчення вказаного виконавчого провадження, яка містить завідомо неправдиві відомості, чим вчинив несанкціоновані зміни інформації, яка обробляється в автоматизованих системах.
Після чого, достовірно знаючи, що ОСОБА_7 йому квитанцію про підтвердження сплати штрафів, або інший документ, який може підтверджувати сплату боржником коштів у виконавчому провадженні ВП № 69852511 у період з 30.06.2021 по 02.09.2024 не надавав, підписавши своїм електронним підписом постанову про закінчення виконавчого провадження ВП № 69852511 та направив її ОСОБА_7 листом Ізмаїльського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) 02.09.2024 за № 66235.
17.12.2024 р. ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчинені кримінальних правопорушень передбачених ч. 1 ст. 366, ч.ч. 1, 3 ст. 362 КК України.
Прокурор та слідчий в судовому засіданні просили задовольнити клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді особистого зобов'язання.
В судовому засіданні підозрюваний ОСОБА_5 свою вину у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 366, ч.ч. 1, 3 ст. 362 КК України визнав частково та заперечував щодо задоволення клопотання слідчого про застосування запобіжного заходу у вигляді особистого зобов'язання.
Захисник у судовому засіданні заперечував проти задоволення клопотання слідчого, зазначаючи, що ризики не доведені.
Вислухавши слідчого, прокурора, захисника та підозрюваного, дослідивши матеріали кримінального провадження, прихожу до висновку, що клопотання слідчого підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч. 3 ст. 176 КПК України, слідчий суддя, суд відмовляє у застосуванні запобіжного заходу, якщо слідчий, прокурор не доведе, що встановлені під час розгляду клопотання про застосування запобіжних заходів обставини, є достатніми для переконання, що жоден із більш м'яких запобіжних заходів, передбачених частиною першою цієї статті, не може запобігти доведеним під час розгляду ризику або ризикам. При цьому найбільш м'яким запобіжним заходом є особисте зобов'язання, а найбільш суворим - тримання під вартою.
Згідно до ст. 177 КПК України, метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов'язків, а також запобігання спробам:
1) переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду;
2) знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення;
3) незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні;
4) перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином;
5) вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується.
Підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді, суду вважати, що підозрюваний, обвинувачений, засуджений може здійснити дії, передбачені частиною першою цієї статті. Слідчий, прокурор не мають права ініціювати застосування запобіжного заходу без наявності для цього підстав, передбачених цим Кодексом.
В ході судового засідання прокурор зазначив, що запобіжний захід у вигляді особистого зобов'язання необхідно застосувати відносно ОСОБА_5 у зв'язку з наявністю ризиків передбачених п.п. 1, 2, 3, ч.1 ст.177 КПК України і в обґрунтування застосування запобіжного заходу щодо підозрюваного покладається необхідність запобігання спробам переховуватись від органів досудового розслідування та суду, знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, незаконно впливати на свідків.
В судовому засіданні встановлено, що слідчим відділом Ізмаїльського РВП ГУНП в Одеській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12024162150001662 від 17.12.2024 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 366, ч.ч. 1, 3 ст. 362 КК України.
17.12.2024 р. ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчинені кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 366, ч.ч. 1, 3 ст. 362 КК України.
Підозра ОСОБА_5 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 366, ч.ч. 1, 3 ст. 362 КК України є обґрунтованою зібраними органом досудового розслідування доказами, а саме: протоколом допиту свідка ОСОБА_7 ; протоколом допиту свідка ОСОБА_9 ; протоколом допиту свідка ОСОБА_10 ; матеріалами виконавчого провадження ВП № 69852511; матеріалами виконавчого провадження ВП № 65695027; протоколом додаткового допиту свідка ОСОБА_9 від 22.11.2024; протоколом допиту свідка ОСОБА_11 ; протоколом тимчасового доступу до речей і документів та опис від 28.11.2024; протоколом тимчасового доступу до речей і документів від 17.12.2024; протоколом тимчасового доступу до речей і документів та опис від 12.11.2024 та іншими доказами, наявними в матеріалах кримінального провадження.
Відповідно до рішення Європейського суду з прав людини справа "Нечипорук і Йонкало проти України" термін "обґрунтована підозра" означає, що існують факти або інформація, які можуть переконати об'єктивного спостерігача в тому, що особа, про яку йдеться, могла вчините правопорушення.
Враховуючи вказане, слідчий суддя вважає, що саме на даному етапі досудового розслідування можливо дійти до висновку про існування обґрунтованої підозри ОСОБА_5 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 366, ч.ч. 1, 3 ст. 362 КК України.
Крім цього, приймаючи до уваги вищевказане, прихожу до висновку, що прокурором доведені обставини, на підставі яких можливо дійти до висновку про наявність ризику, що підозрюваний може переховуватись від органів досудового розслідування та суду, незаконно впливати на свідків, в зв'язку з чим, необхідно задовольнити клопотання слідчого, щодо обрання відносно підозрюваного запобіжного заходу у виді особистого зобов'язання.
Крім цього, покласти на підозрюваного, обов'язки на строк не більше 60 днів (в рамках строку досудового розслідування) до 18.02.2025 року, передбачені ч. 5 ст. 194 КПК України:
- прибувати за першою вимогою до слідчого, прокурора та суду;
- не відлучатися з Ізмаїльського району Одеської області без дозволу слідчого, прокурора або суду;
- повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання;
Відповідно до вимог ст. 309 КПК України ухвала слідчого судді щодо задоволення клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді особистого зобов'язання оскарженню не підлягає.
Керуючись ст. ст. 176-178, 179, 184, 193, 194, 196, 309 КПК України, -
Клопотання старшого слідчого Ізмаїльського районного відділу поліції ГУНП в Одеській області ОСОБА_3 , погодженого з прокурором Ізмаїльської окружної прокуратури про обрання запобіжного заходу у виді особистого зобов'язання відносно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 - задовольнити.
Застосувати щодо підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у вигляді особистого зобов'язання на строк не більше 60 днів (в рамках строку досудового розслідування) до 18.02.2025 року.
Крім цього, покласти на підозрюваного, обов'язки на строк не більше 60 днів (в рамках строку досудового розслідування) до 18.02.2025 року, передбачені ч. 5 ст. 194 КПК України:
- прибувати за першою вимогою до слідчого, прокурора та суду;
- не відлучатися з Ізмаїльського району Одеської області без дозволу слідчого, прокурора або суду;
- повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та місця роботи;
Ухвала слідчого судді про застосування запобіжного заходу припиняє свою дію 18.02.2025 року.
Роз'яснити підозрюваному ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що у разі порушення покладених на нього особистих зобов'язань, до нього може бути застосована більш жорстока міра запобіжного заходу.
Ухвала слідчого судді щодо застосування запобіжного заходу підлягає негайному виконанню після її оголошення.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Повний текст ухвали складено 17.02.2025 року.
Слідчий суддя: ОСОБА_1