Справа № 507/2578/24
Провадження № 3/493/36/25
18 лютого 2025 року м. Балта Одеської області
Суддя Балтського районного суду Одеської області Тітова Т.П., за участю секретаря Сирота О.В., прокурора Дукаценко О.С., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши матеріали, які надійшли від управління стратегічних розслідувань в Одеській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , працюючої дитячим бібліотекарем КЗ «Центр культури і дозвілля Любашівської селищної ради», виконуючої обов'язки присяжного Любашівського районного суду Одеської області, яка до адміністративної відповідальності не притягувалася,
-за вчинення правопорушення, передбаченого ст. 172-6 ч. 1 КУпАП,
ОСОБА_1 , будучи присяжним Любашівського районного суду Одеської області, являючись суб'єктом на якого поширюється дія ЗУ «Про запобігання корупції», несвоєчасно, а саме 09.09.2024 року, без поважних причин, подала шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік, яку належало подати не пізніше 31.03.2024 року, чим порушила вимоги ч. 1 ст. 45 ЗУ «Про запобігання корупції», та скоїла адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчинені адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, визнала та пояснила, що виконує обов'язки присяжного Любашівського районного суду Одеської області. Так 09.09.2024 року вона подала щорічну декларацію за 2023 рік по тій причині, що постійно хворіла, але підтверджень у неї немає.
Прокурор Любашівської окружної прокуратури Одеської області просила визнати ОСОБА_1 винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 172-6 ч. 1 КУпАП, та призначити їй покарання у виді штрафу у розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Крім визнання вини ОСОБА_1 , її вина у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 172-6 ч. 1 КУпАП, підтверджується такими доказами.
Протоколом № 1581/2024 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією від 18.11.2024 року.
Письмовим поясненням ОСОБА_1 від 24.10.2024 року, зі змісту якого вбачається, що їй відомо, що з 06.10.2022 року відповідно до рішення Подільської районної ради Одеської області вона затверджена присяжним Любашівського районного суду. В 2023 році вона виконувала обов'язки присяжного Любашівського районного суду та отримувала винагороду за виконання обов'язків присяжного. На даний час їй відомо, що вона є суб'єктом на якого поширюються вимоги ЗУ «Про запобігання корупції». Вона не була ознайомлена із вимогами ст. ст. 45, 46 вказаного закону, рішеннями та роз'ясненнями НАЗК, а також щодо обмежень та заборон суб'єкта декларування та наслідків щодо порушення антикорупційного законодавства. Їй не відомо було про те, що щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік, їй належало подати не пізніше 31.03.2024 року. Нею дійсно дана декларація не подавалася по тій причині, що вона не знала про відновлення обов'язку подання декларацій.
Рішенням Подільської районної ради № 160-VІІІ від 06.10.2022 року ОСОБА_1 затверджено присяжним Любашівського районного суду Одеської області.
ОСОБА_1 виконувала обов'язки присяжного у Любашівському районному суді Одеської області у 2023 році, що підтверджується інформацією Любашівського районного суду Одеської області.
Витягом з офіційного веб-сайту Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, з якого вбачається, що датою подання щорічної декларації суб'єкта декларування ОСОБА_1 за 2023 рік є 09.09.2024 року о 10:50 год.
Згідно п.п. «ґ» п. 1 ч. 1 ст. 3 ЗУ «Про запобігання корупції», на ОСОБА_1 поширюється дія цього Закону, як на присяжного Любашівського районного суду Одеської області, і вона є суб'єктом декларування і відповідальності за вчинення правопорушення пов'язаного з корупцією, і зобов'язана виконувати вимоги Закону, в тому числі зазначених у ч. 1 ст. 45 вказаного Закону.
Відповідно до ч. 1 ст. 45 ЗУ «Про запобігання корупції», особи, зазначені у п. 1, пп. «а» і «в» п. 2 ч. 1 ст. 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Згідно п. 2-7 розділу XIII ЗУ «Про запобігання корупції», особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до ст. 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності ЗУ «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31.03.2024 року.
Таким чином, ОСОБА_1 , будучи присяжним Любашівського районного суду, була зобов'язана подати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави та місцевого самоврядування, за 2023 рік до 01.04.2024 року.
Поважні причини несвоєчасної подачі декларації у ОСОБА_1 відсутні.
Відповідно до ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, відповідальність настає за умови несвоєчасного подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Отже, сукупність вказаних доказів підтверджує, що ОСОБА_1 , являючись суб'єктом відповідальності за корупційні правопорушення, порушила вимоги ч. 1 ст. 45 ЗУ «Про запобігання корупції», чим скоїла адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, тобто несвоєчасно подала без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Вивчивши докази в їх сукупності, суддя, враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу порушниці, ступінь її вини, вважає необхідним накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу у межах санкції ст. 172-6 ч. 1 КУпАП.
Згідно п. 9 ст. 5 ЗУ «Про судовий збір» ОСОБА_1 звільнена від сплати судового збору на користь Державної судової адміністрації України в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 605,60 грн., у зв'язку з інвалідністю другої групи, що підтверджується копією довідки до акту огляду медико соціальною експертною комісією серії 12 ААВ № 155014 та копією пенсійного посвідчення серії НОМЕР_2 .
На підставі викладеного, керуючись ст. 172-6 ч. 1 КУпАП, суддя
ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 172-6 ч. 1 КУпАП, та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави у розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 850,00 грн. (отримувач коштів: ГУК в Од.обл./отг м. Балта/21081100, ЄДРПОУ отримувача: 37607526, рахунок отримувача: UA228999980313060106000015572, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), МФО банку отримувача: 899998, призначення платежу*; 21081100, справа № 507/2578/24, ОСОБА_1 )
Відповідно до вимог ст. ст. 307, 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення їй постанови про накладення штрафу ця постанова надсилається для примусового виконання, у порядку якого стягується з правопорушника подвійний розмір штрафу в сумі 1700,00 грн.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду протягом 10 днів з дня її оголошення.