Справа № 127/31687/23
Провадження № 2/127/4093/23
04.02.2025 м. Вінниця
Вінницький міський суд Вінницької області в складі:
головуючого судді Романюк Л. Ф.,
при секретарі Курутіній О.В.,
за участі представника позивача - відповідача Іваніцького Ю.В.,
представника відповідача - позивача ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Вінниці цивільну справу за позовом
Акціонерного товариства «Вінницяобленерго» (21050 м. Вінниця, вул. Магістратська,2) в особі Структурної одиниці «Вінницькі міські електричні мережі» (21008 м. Вінниця, вул. Пирогова,174) до ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 ) про стягнення заборгованості та за зустрічним позовом ОСОБА_2 до АТ «Вінницяобленерго» в особі Структурної одиниці «Вінницькі міські електричні мережі» про визнання неправомірним та скасування рішення,-
В жовтні 2023 року АТ «Вінницяобленерго» в особі Структурної одиниці «Вінницькі міські електричні мережі» звернулось з позовом до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості. Позов мотивовано тим, що у зв'язку з порушенням ОСОБА_2 , умов договору про надання послуг з розподілу електричної енергії, діючого на умовах про постачання електричної енергії, в частині використання пристрою для зменшення показів засобу електричної енергії та споживання електричної енергії поза засобами обліку електричної енергії.
ОСОБА_2 є споживачем послуг з розподілу електричної енергії на умовах договору про надання послуг з розподілу електричної енергії № ВІ-504901 від 31.03.2020 року між АТ «Вінницяобленерго» та ОСОБА_2 .
За умовами зазначеного договору послуги з розподілу електричної енергії надаються за адресами знаходження об'єктів відповідача: АДРЕСА_2 .
Пунктом 1.1 договору № ВІ-504901 визначено, що позивач надає послуги з розподілу електричної енергії відповідачу.
Пунктом 2.3. Договору № ВІ-504901 від 31.03.2020 року визначено, що Споживач оплачує за розподіл електричної енергії згідно з умовами глави 5 договру та інші послуги ОСР згідно з Додатком 4 «Порядок розрахунків».
Під час виконання умов договору, а також вирішення всіх питань, що не обумовлені договором, Сторони зобов'язуються керуватися чинним законодавством України та Правилами роздрібного ринку електричної енергії.
Правила роздрібного ринку електричної енергії (ПРРЕЕ), затверджені постановою НКРЕКП від 14.03.2018 року № 312.
Пунктом 5.1.1. ПРРЕЕ встановлено право оператора системи розподілу електричної енергії проводити (за пред'явленням представником службового посвідчення) обстеження електроустановок споживачів щодо виявлення споживання електричної енергії поза засобами вимірювання та інших порушень, що викликають неправильне вимірювання обсягів споживання електричної енергії.
Пунктом 1.1.2 визначено, що «акт про порушення - це документ встановленої ферми, який складається для фіксації факту порушення споживачем Правил роздрібного ринку електричної енергії та який є підставою для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії».
26.05.2022 року, відповідно до норм ПРРЕЕ, представниками позивача - інженерами з технічного аудиту Служби внутрішнього контролю АТ Вінницяобленерго» Ткачуком М. І., Нечеснюком В. В., інженером з ТА Структурної одиниці «Вінницькі міські електричні мережі» АТ Вінницяобленерго» Спрутом О.О. в присутності ОСОБА_3 , який допустив представників ОСР на об'єкт відповідача для звірки, було здійснене обстеження електроустановок та перевірена схема обліку електричної енергії Відповідача.
При проведенні перевірки представниками Позивача встановлено, що Відповідачем було порушено норму підпунктів 6, 8 пункту 5.5.5 Правил роздрібного ринку електричної енергії, а саме: порушено цілісність пломб ОСР № 22133869, № 22133885, встановлених та переданих на збереження Відповідачу згідно Акту про пломбування від 20.03.2020 року. При проведенні замірів виявлено різницю в струмах: фаза А - 54мА, фаза В - 50мА, фаза С - 4 мА. Порушення продемонстровано Споживачу.
Відповідно до норм пункту 8.2.5 ПРРЕЕ, на місці виявлення порушення, представником Позивача у присутності Відповідача був складений Акт про порушення ПРРЕЕ № 3620 від 26.05.2022 року, яким зафіксовано безпосередньо факт порушення Відповідачем підпунктів 6, 8 пункту 5.5.5 ПРРЕЕ.
Прилад обліку електричної енергії Відповідача типу ЦЭ 6803В №0747970903665771 та пломби ОСР № 22133869, № 22133885 в присутності ОСОБА_3 , який допустив до перевірки, були вилучені представниками Позивача, укладені в прозорий сейф-пакет, який опломбований пломбою ОСР № 10026728, про що зроблений запис у пункті 10 Акту про порушення № 3620.
Відповідно до вимог п. 8.2.6 ПРРЕЕ Відповідача було запрошено на 09.06.2022 року на засідання комісії по розгляду Актів про порушення ПРРЕЕ, про що зроблено відповідний запис в п. 11 Акту № 3620.
Представник Споживача своїм підписом засвідчив про ознайомлення з Актом про порушення та його отримання.
У зв'язку з тим, що 09.06.2022 року засідання комісії по розгляду Актів про порушення не відбулося, споживача ФО ОСОБА_2 листом від 14.06.2022 року СО-51-1440 було запрошено на засідання комісії по розгляду актів про рушення на 30.06.2022 року на 09:00 год. Даний лист був надісланий відповідачу поштою на адреси реєстрації місця проживання та здійснення господарської діяльності.
30.06.2022 року комісія управління АТ «Вінницяобленерго», розглянувши в присутності Споживача Акт про порушення № 3620 від 26.05.2022 року вирішила направити вилучені прилад обліку Відповідача типу ЦЭ 6803В №0747970903665771 та пломби ОСР № 22133869, № 22133885, які знаходяться в сейф-пакеті, опломбованим пломбою № 10026728 па незалежну експертизу до спеціалізованої організації, яка має право на її проведення відповідно до законодавства України. Рішення комісії оформлене протоколом № 157 від 30.06.2022 року.
16.05.2023 року Оператор системи розподілу отримав висновки експерта № 22- 50 «трасологічного експертного дослідження приладу обліку електричної енергії пломб» та № 22-6380 «експертного електротехнічного дослідження» (Одеського науково-дослідного інституту судових експертиз).
Згідно Висновку експерта № 6380 від 02.12.2022 року визначено, що «Технічний стан приладу обліку електричної енергії ЦЭ 6803В № 0747970903665771 на момент проведення експертної повірки відповідає вимогам пункту в 10.1, 10.3-10.7 ДСТУ 6100:2009 та п. 1.5.15 Правил улаштування електроустановок.
Сторонні елементи та пристрої, що не передбачені заводом-виробником, на друкованій платі та внутрішніх елементах приладу обліку електроенергії ЦЭ 6833В № 0747970903665771 відсутні. В даному електролічильнику наявні сліди порушення цілісності проводу фази А з подальшим його відновленням методом пайки та ізолюванням з'єднання полімерною трубкою».
Згідно Висновку експерта № 22-6390 від 02.12.2022 року визначено, що «На поверхнях корпусів, якорів (замикаючих частинах) одноразових номерних полімерних контрольних пломб з реквізитами: «22133888 АТ ВОЕ», 22133869 АТ ВОЕ», «22133885 АТ ВОЕ», наявні пошкодження, локалізація, характер та механізм утворення яких наведені у дослідницькій частині висновку. Сукупність виявлених ознак дозволяє зробити висновок щодо розкриття та повторного встановлення досліджувальних пломб.
Дві пломби з пластичного матеріалу сірого кольору встановлені на лічильнику електроенергії ЦЭ 6803В зав. № 0747970903665771, не знімалися і повторно не встановлювалися.
На зовнішніх поверхнях корпусу лічильника електроенергії ЭНЕРГОМЕРА ЦЭ 6803В зав. № 0747970903665771, на його елементах кріплення (головках стяжних пломбувальних гвинтів), наявні пошкодження локалізація, характер та механізм до утворення яких наведене у дослідницькій частині висновку. Ці пошкодження могли бути утворені при розбиранні (спробі розбирання) з метою діставання доступу до внутрішніх контсруктивних елекментів лічильника.
Листом від 11.04.2023 року № СО-51-801 Позивач надіслав Відповідачу копію висновку експерта № 22-6380 (вх. № 06/3408 від 04.04.2023) та запросив на засідання комісії з розгляду Актів про порушення на 27.04.2023 року на 13:30 год. СО «Вінницькі міські ЕМ» АТ «Вінницяобленерго» за адресою: м. Вінниця, і. Пирогова, 174 каб. 20.
У зв'язку з отриманням Висновку експерта № 22-6390 «трасологічного експертного дослідження приладу обліку електричної енергії та пломб», засідання комісії з розгляду актів перенесене на 15.06.2023 року на 11:00 год., про що листом 18.05.2023 року № СО-51-1128 повідомлено Відповідача ОСОБА_2
15.06.2023 року комісія управління АТ «Вінницяобленерго» з розгляду актів порушення ПРРЕЕ розглянула Акт про порушення № 3620 від 26.05.2022 року за участі споживача.
За результатами розгляду Акту № 3620 комісія прийняла рішення здійснити розрахунок вартості необлікованої електричної енергії по Акту відповідно до підпункту 2 пункту 8.4.2 Правил роздрібного ринку електричної енергії за період: з 27.11.2021 року до 26.05.2022 року, що відповідно до кількості робочих днів за шість календарних місяців до дати виявлення порушення.
Рішення комісії оформлене протоколом засідання комісії управління АТ «ВІінницяобленерго» № 283 від 15.06.2023 року.
Згідно проведеного розрахунку, вартість необлікованої електричної енергії внаслідок порушення Відповідачем ПРРЕЕ складає 69 228,59 грн. за 13045 кВ|т*год.
22.06.2023 року листом № СО-51-1415 Позивач направив Відповідачу копію протоколу № 283 від 15.06.2023 року засідання комісії по розгляду акту про порушення ПРРЕЕ № 3620, копію розрахунку по Акту про порушення № 3620 та рахунок на оплату вартості необлікованої електроенергії в сумі 69 228,59 грн.
Відповідно до вимоги п. 8.2.7 ПРРЕЕ Відповідач мав оплатити наданий рахунок на оплату вартості необлікованої електричної енергії донарахованої по акту про порушення № 3620 протягом 30 днів з моменту його отримання.
На день звернення до суду з позовом Відповідач нараховану суму вартості не облікованої електричної енергії, донарахованої по акту про порушення № 3620, в розмірі 69 228,59 грн. та витрат на сплату висновків експертиз у сумі 17 668,87 грн. не сплатив і в добровільному порядку не розраховується з Позивачем.
Загальна сума заявлених позовних вимог складає 69228,59 грн., яка складається з суми вартості необлікованої електричної енергії по Акту про порушення № 3620 у сумі 69228,59 грн. та суми відшкодування вартості сплаченого експертного дослідження по висновку №. 22-6380 - 6342,67 грн. та по висновку № 22-6390 - 11 326,20 грн.
Просили суд, стягнути з ОСОБА_2 на рахунок Структурної одиниці «Вінницькі електричні мережі» АТ «Вінницяобленерго» 69 228,59 грн. вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення ПРРЕЕ, а також 17 668,87 грн. вартості проведення судової експертизи та судовий збір в розмірі 2 684,00 грн.
15.11.2023 року на адресу суду надійшла зустрічна позовна заява ОСОБА_2 до АТ «Вінницяобленерго» в особі Структурної одиниці «Вінницькі міські електричні мережі» про визнання неправомірним та скасування рішення. Позов мотивовано тим, що ОСОБА_2 є споживачем послуг з розподілу електричної енергії на умовах договору про надання послуг з розподілу електричної енергії № ВІ-504901 від 31 березня 2020 року.
26 травня 2022 року була проведена перевірка на об'єкті за адресою: АДРЕСА_2 , за участю ОСОБА_3 , інженерів з технічного аудиту Служби внутрішнього контролю АТ «Вінницяобленерго» ОСОБА_4 , ОСОБА_5 та інженера з ТА Структурної одиниці «Вінницькі міські електричні мережі» АТ «Вінницяобленерго» ОСОБА_6 .
Під час перевірки було встановлено, що нібито позивачем за зустрічним позовом порушено норму б, 8 пункту 5.5.5 ПРРЕЕ. В подальшому було складено акт про порушення ПРРЕЕ № 3620 від 26 травня 2022 року. Прилад обліку електричної енергії типу ЦЄ 6803В №0747970903665771, пломби ОСР № 22133869, № 22133885 були вилучені та укладені в -прозорий сейф-пакет, який опломбований пломбою ОСР № 10026728, про що було зроблено 2=пис в п.П Акту № 3620.
Під час вказаної перевірки проводилось фіксування на телефон самсунг SM-А515F шляхом фотографування пломб та лічильника.
30 червня 2022 року відбулося засідання комісії управління АТ «Вінницяобленерго», яка розглянувши Акт про порушення № 3620 від 26 травня 2022 року вирішила направити прилад обліку та пломби на незалежну експертизу до спеціалізованої організації, а саме до Одеського науково-дослідного інституту судових експертиз.
Після проведення експертизи було отримано висновок експерта № 22-6380 від 02 грудня 2022 року яким встановлено, що на момент проведення експертної повірки лічильник відповідає вимогам пунктів 10.1, 10.3-10.7 ДСТУ 6100-2009 та п.1.5.15 Правил улаштування електроустановок. Експертом встановлено, що стороні елементи на друкованій платі та внутрішніх елементах приладу були відсутні.
Окрім електротехнічної експертизи лічильника проводилась трасологічна експертиза у тому числі пломб. Відповідно до висновку експерта № 22-6390 від 02 грудня 2022 року на поверхнях корпусів, якорів одноразових номерних полімерних пломб з реквізитами з реквізитами: «22133888 АТ ВОЕ», «22133869 АТ ВОЕ», «22133885 АТ ВОЕ», наявні пошкодження по дослідницькій частині висновку, які можуть носити експлуатаційний характер.
Однак, у заключній частині такого висновку експерт вказує, що такі ознаки дозволяють зробити висновок про розкриття та повторного встановлення досліджуваних пломб.
Також, досліджувалися пломби з пластичного матеріалу, які за висновком експерта не знімалися і повторно не встановлювалися.
15.06.2023 року комісія управління АТ «Вінницяобленерго» прийняла рішення здійснити розрахунок вартості не облікованої електричної енергії та поважала за належне визнати за ОСОБА_2 вчинення порушення, яке зазначене в акті про порушення від 26.05.2022 року № 3620.
Під час складення акта про порушення ПРРЕЕ та прийняття оператором системи рішення з розгляду такого акта, оператор системи зобов'язаний діяти обґрунтовано, однозначно мотивувати свої висновки щодо належної кваліфікації дій споживача, що призвели до такого порушення, та визначення конкретного порушення, передбаченого цими Правилами, зокрема визначених у пункті 8.4.2. адже застосування тієї чи іншої формули та, відповідно, її показників для визначення, зокрема, величини розрахункового лобового обсягу споживання електричної енергії та, як наслідок, розрахунку вартості необлікованої електричної енергії залежить від виду вчиненого порушення.
Як вбачається з Акта про порушення № 3620 від 26 травня 2023 року у ОСОБА_2 виявлено порушення ПРРЕЕ, а саме:
«Підпунктів 8, 6 пункту 5.5.5 ПРРЕЕ не забезпечення збереження цілісності установлених на території та/або об'єкті (у приміщенні) споживача розрахункових засобів комерційного обліку електроенергії та пломб (відбитків та тавр) відповідно до акта про пломбування, не забезпечення належного технічного стану та безпечну експлуатацію своїх електроустановок та електроприладів згідно з вимогами нормативно-технічних документів та нормативно-правових актів України, а саме при проведені технічної перевірки виявлено пошкодження пломб ОСР 22133869; 22133885 наявні тріщини, при замірах поелементо власного споживання лічильника, виявлено різницю в струмах, фаза А- 54 мА; фаза В 50 мА; фаза С- 4 мА...».
Необхідно наголосити на тому, що пункт 5.5.5 ПРРЕЕ є загальним, який встановлює обов'язки споживача електричної енергії, та складається з 26 підпунктів, проте не містить визначення порушення правил.
Порушення, яке зазначено у Акті, відповідає виду порушення, зазначеному у підпункті 2 пункту 8.4.2 ПРРЕЕ, а саме:
пошкодження або відсутність пломб з відбитками тавр оператора системи чи інших заінтересованих сторін, установлених на засобах вимірювальної техніки (вузлах обліку) (крім пломб, установлених на кріпленнях кожуха лічильника електричної енергії), та/або пристроїв (шафи обліку, захисної панелі тощо), на яких встановлені такі пломби та які закривають доступ до струмоведучих частин схеми (вузла) обліку (за умови наявності акта про пломбування, складеного в порядку, встановленому Кодексом комерційного обліку, або іншого документа, який підтверджує передачу на збереження засобів вимірювальної техніки та установлених пломб).
З огляду на зазначене, відповідачем за зустрічним позовом порушено вимогу пункту 8.2.5. ПРЕЕЕ (в акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правилі.
Також звертаємо увагу, що згідно відомостей акта про порушення № 3620 від 26.05.2022 року було вилучено лічильник і пломби за номерами № 22133869 та № 22133885, тобто двох пломб. Однак, як вбачається з матеріалів експертного дослідження на експертизу надійшов лічильник та 5 пломб, що додатково вказує на порушення вимог ПРРЕЕ при складанні акта.
Наголошуємо, що на момент проведення перевірки, як вбачається з фотографій зроблених на самсунг SM-А515F представниками контролю, пломби та лічильник будь-яких візуальних пошкоджень не містили.
Внаслідок вищевикладеного вбачається, що відповідачем за зустрічним позовом 15 червня 2023 року було прийнято рішення на підставі незаконного та необґрунтованого акта про порушення № 3620 від 26 травня 2022 року.
Оскільки рішення оформлене протоколом №238 щодо визначення обсягу не облікованої електричної енергії від 15.06.2023 року прийнято на підставі незаконного акта про порушення № 3620, а також без будь - якого урахування позиції споживача, зокрема щодо необхідності у проведенні повторної експертизи за його ініціативи, вважає, що воно підлягає скасуванню.
Як вбачається з висновків електротехнічної експертизи № 22-6380 від 02.12.2022 року, експертом встановлено, що на момент проведення експертної повірки лічильник відповідає вимогам пунктів 10.1,10.3-10.7 ДСТУ 6100-2009 та п.1.5.15 Правил улаштування електроустановок. Стороні елементи на друкованій платі та внутрішніх елементах приладу були відсутні.
В свою чергу, у висновку трасологічної експертизи № 22-6390 від 02.12.2022 року експертом повідомлено, що на поверхнях корпусів, якорів одноразових номерних полімерних пломб з реквізитами : «22133888 АТ ВОЕ», «22133869 АТ ВОЕ», «22133885 АТ ВОЕ», наявні пошкодження по дослідницькій частині висновку, які можуть носити експлуатаційний характер. Поряд з цим, експертом у вказаному висновку також зазначено щодо розкриття та повторного встановлення досліджуваних пломб,
Ознайомившись з результатами трасологічної експертизи, отриманими у відповідь на адвокатські запити, позивач за зустрічним позовом категорично з ними не погодився, з урахуванням обставини того, що він не втручався у цілісність та структуру відповідних пломб, ба більше - не знімав їх та повторно не навішував. А тому, він категорично не погодився з такими експертними висновками, які лягли в основу прийнятого позивачем спірного рішення.
Позивач за зустрічним позовом не втручався у конструктивну цілісність зафіксованих пломб та не мав щодо цього будь-яких намірів. Крім того, позивачу за зустрічним позовом не було відомо про будь-які пошкодження у вигляді подряпин або тріщин таких пломб.
Як вбачається з фото, які були здійснені під час відповідних заходів відповідача за зустрічним позовом з перевірки на об'єкті за адресою: м. Вінниця, вул. Лесі Українки, 13, за результатом якої було складено акт про порушення ПРРЕЕ N9 3620 від 26.05.2022 року, на пломбах відсутні сліди їх зняття та повторного навішування.
Необхідно наголосити, що з практики, під час встановлення одноразових пломб спеціалістами на об'єкті обліку, їх фіксація здійснюється за допомогою звичайних робочих плоскогубців, внаслідок чого можуть виникнути пошкодження у вигляді подряпин або здавлювання. Також, під час первинної фіксації «якоря» одноразової пломби у «тіло» пломби, разом із відповідним пломбувальним матеріалом по типу дроту (як у нашому випадку), можуть бути зроблені внутрішні пошкодження у вигляді подряпин у середині корпусу відповідної пломби.
Однак, такі обставини не надають беззаперечного права свідчити про те, що одноразові пломби розкривались та повторно встановлювались.
Потрібно зазначити, що у відповідності до пункту 8.4.4 ПРРЕЕ якщо власником лічильника є споживач, оператор системи за письмовою заявою споживача про намір направлення лічильника на експертизу (обстеження) надає йому належним чином упакований та запакований лічильник. У цьому разі оператор системи в довільній формі складає акт про передачу лічильника споживачу (власнику) для направлення на експертизу (обстеження), у якому зазначаються відомості про передані засоби, цілісність упаковки та
пломб, установлених на ній. Цей акт про передачу підписується представником оператора системи та споживачем (власником) лічильника.
Не погоджуючись з висновком експертизи та з метою проведення незалежної експертизи на власне замовлення, з можливістю поставити на дослідження власні питання експерту, позивач за зустрічним позовом звертався до відповідача за зустрічним позовом із заявами від 15.06.2023 року.
За змістом вказаних заяв прохалось повернути лічильник, який був вилучений згідно Акту № 3620 від 26.05.2022 року, разом з вилученими пломбами, а також надати копії фотокарток, які були виготовлені у процесі фотофіксації заходів з вилучення лічильника.
Однак, у відповіді на неодноразові звернення заявника та його представника, позивач за зустрічним позовом постійно відмовляв у виконанні таких прохань та зазначав про можливість отримання лічильника і пломб позивача за зустрічним позовом виключно після оплати вартості необлікованої електричної енергії.
Жодним нормативно правовим актом не передбачено, що повернення відбувається лише після оплати вартості необлікованої електричної енергії, а тому, така протиправна бездіяльність порушує інтереси позивача за зустрічним позовом на реалізацію ним своїх прав, визначених нормами ПРРЕЕ.
Просив суд, визнати неправомірним та скасувати рішення Акціонерного товариства «Вінницяобленерго» оформленого протоколом № 283 від 15.06.2023 року засідання комісії по розгляду Акта про порушення № 3620 від 26.05.2022 року.
В судовому засіданні представник позивача - відповідача Іваніцький Ю.В. позовні вимоги підтримав, зустрічні позовні вимоги не визнав, заперечував, щодо їх задоволення.
15.02.2024 року на адресу суду надійшов відзив на зустрічну позовну заяву від представника АТ «Вінницяобленерго», у якому вказано, що актом про порушення №3620 від 26.05.2022 року було виявлено порушення пломби № 22133885, яка встановлена на ЗКО (закритий комплекс обліку) та пломби № 22133869, яка встановлена на клемній коробці лічильника, яка закриває доступ до струмоведучих частин схеми обліку. Факт пошкодження зазначених пломб підтверджений висновком експерта.
Таким чином, у разі пошкодження пломби, яка встановлена на клемній коробці приладу обліку, споживач отримав доступ до струмоведучих частин схеми обліку, що саме по собі є підставою для здійснення обрахунку обсягу та вартості не облікованої електричної енергії.
В судовому засіданні представник відповідача - позивача ОСОБА_1 позовні вимоги не визнав, зустрічні позовні вимоги підтримав та просив суд їх задовольнити.
16.11.2023 року на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву від представника відповідача - позивача ОСОБА_1 у якому просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог Акціонерного товариства «Вінницяобленерго».
В судовому засіданні свідок ОСОБА_3 суд показав, що є орендарем приміщення, подзвонили з обленерго, що перевірять лічильники. Коли він приїхав, то лічильники вже були зняті, попросили підписати акт. З актом не згодний, саму процедуру зняття лічильника, пломб не бачив. Заперечує будь - яке втручання в дію лічильника.
Вислухавши думку сторін, покази свідка, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, суд вважає, що позов Акціонерного товариства «Вінницяобленерго» в особі Структурної одиниці «Вінницькі міські електричні мережі» до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості до задоволення не підлягає. Зустрічний позов ОСОБА_2 до АТ «Вінницяобленерго» в особі Структурної одиниці «Вінницькі міські електричні мережі» про визнання неправомірним та скасування рішення обґрунтований та підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 є споживачем послуг з розподілу електричної енергії на умовах договору про надання послуг з розподілу електричної енергії № ВІ-504901 від 31.03.2020 року між АТ «Вінницяобленерго» та ОСОБА_2 (а.с.11-14).
За умовами зазначеного договору послуги з розподілу електричної енергії надаються за адресами знаходження об'єктів відповідача: АДРЕСА_2 .
Пунктом 1.1 договору № ВІ-504901 визначено, що позивач надає послуги з розподілу електричної енергії відповідачу.
Пунктом 2.3. Договору № ВІ-504901 від 31.03.2020 року визначено, що Споживач оплачує за розподіл електричної енергії згідно з умовами глави 5 договру та інші послуги ОСР згідно з Додатком 4 «Порядок розрахунків» (а.с.11-13).
Правила роздрібного ринку електричної енергії (ПРРЕЕ), затверджені постановою НКРЕКП від 14.03.2018 року № 312.
26.05.2022 року, представниками позивача - інженерами з технічного аудиту Служби внутрішнього контролю АТ Вінницяобленерго» Ткачуком М. І., Нечеснюком В.В., інженером з ТА Структурної одиниці «Вінницькі міські електричні мережі» АТ Вінницяобленерго» Спрутом О.О. в присутності ОСОБА_3 , який допустив представників ОСР на об'єкт відповідача для звірки, було здійснене обстеження електроустановок та перевірена схема обліку електричної енергії ОСОБА_2 ..
При проведенні перевірки представниками Позивача встановлено, що Відповідачем було порушено норму підпунктів 6, 8 пункту 5.5.5 Правил роздрібного ринку електричної енергії, а саме: порушено цілісність пломб ОСР № 22133869, № 22133885, встановлених та переданих на збереження Відповідачу згідно Акту про пломбування від 20.03.2020 року. При проведенні замірів виявлено різницю в струмах: фаза А - 54мА, фаза В - 50мА, фаза С - 4 мА. Порушення продемонстровано Споживачу (а.с.21-22).
Відповідно до норм пункту 8.2.5 ПРРЕЕ, на місці виявлення порушення, представником Позивача у присутності Відповідача був складений Акт про порушення ПРРЕЕ № 3620 від 26.05.2022 року, яким зафіксовано безпосередньо факт порушення Відповідачем підпунктів 6, 8 пункту 5.5.5 ПРРЕЕ (а.с.21-22).
Прилад обліку електричної енергії Відповідача типу ЦЭ 6803В №0747970903665771 та пломби ОСР № 22133869, № 22133885 в присутності ОСОБА_3 , який допустив до перевірки, були вилучені представниками Позивача, укладені в прозорий сейф-пакет, який опломбований пломбою ОСР № 10026728, про що зроблений запис у пункті 10 Акту про порушення № 3620.
Відповідно до вимог п. 8.2.6 ПРРЕЕ Відповідача було запрошено на 09.06.2022 року на засідання комісії по розгляду Актів про порушення ПРРЕЕ, про що зроблено відповідний запис в п. 11 Акту № 3620 (а.с.22 зворот).
У зв'язку з тим, що 09.06.2022 року засідання комісії по розгляду Актів про порушення не відбулося, споживача ФО ОСОБА_2 листом від 14.06.2022 року СО-51-1440 було запрошено на засідання комісії по розгляду актів про рушення на 30.06.2022 року на 09:00 год. Даний лист був надісланий відповідачу поштою на адреси реєстрації місця проживання та здійснення господарської діяльності (а.с.25).
30.06.2022 року комісія управління АТ «Вінницяобленерго», розглянувши в присутності Споживача Акт про порушення № 3620 від 26.05.2022 року вирішила направити вилучені прилад обліку Відповідача типу ЦЭ 6803В №0747970903665771 та пломби ОСР № 22133869, № 22133885, які знаходяться в сейф-пакеті, опломбованим пломбою № 10026728 па незалежну експертизу до спеціалізованої організації, яка має право на її проведення відповідно до законодавства України. Рішення комісії оформлене протоколом № 157 від 30.06.2022 року.
16.05.2023 року Оператор системи розподілу отримав висновки експерта № 22- 50 «трасологічного експертного дослідження приладу обліку електричної енергії пломб» та № 22-6380 «експертного електротехнічного дослідження» (Одеського науково-дослідного інституту судових експертиз).
Згідно Висновку експерта №22- 6380 від 02.12.2022 року визначено, що «Технічний стан приладу обліку електричної енергії ЦЭ 6803В № 0747970903665771 на момент проведення експертної повірки відповідає вимогам пункту в 10.1, 10.3-10.7 ДСТУ 6100:2009 та п. 1.5.15 Правил улаштування електроустановок.
Сторонні елементи та пристрої, що не передбачені заводом-виробником, на друкованій платі та внутрішніх елементах приладу обліку електроенергії ЦЭ 6833В № 0747970903665771 відсутні. В даному електролічильнику наявні сліди порушення цілісності проводу фази А з подальшим його відновленням методом пайки та ізолюванням з'єднання полімерною трубкою» (а.с.28-34).
Згідно Висновку експерта № 22-6390 від 02.12.2022 року визначено, що «На поверхнях корпусів, якорів (замикаючих частинах) одноразових номерних полімерних контрольних пломб з реквізитами: «22133888 АТ ВОЕ», 22133869 АТ ВОЕ», «22133885 АТ ВОЕ», наявні пошкодження, локалізація, характер та механізм утворення яких наведені у дослідницькій частині висновку. Сукупність виявлених ознак дозволяє зробити висновок щодо розкриття та повторного встановлення досліджувальних пломб.
Дві пломби з пластичного матеріалу сірого кольору встановлені на лічильнику електроенергії ЦЭ 6803В зав. № 0747970903665771, не знімалися і повторно не встановлювалися.
На зовнішніх поверхнях корпусу лічильника електроенергії ЭНЕРГОМЕРА ЦЭ 6803В зав. № 0747970903665771, на його елементах кріплення (головках стяжних пломбувальних гвинтів), наявні пошкодження локалізація, характер та механізм до утворення яких наведене у дослідницькій частині висновку. Ці пошкодження могли бути утворені при розбиранні (спробі розбирання) з метою діставання доступу до внутрішніх контсруктивних елекментів лічильника (а.с.35-38).
Листом від 11.04.2023 року № СО-51-801 Позивач надіслав Відповідачу копію висновку експерта № 22-6380 (вх. № 06/3408 від 04.04.2023) та запросив на засідання комісії з розгляду Актів про порушення на 27.04.2023 року на 13:30 год. СО «Вінницькі міські ЕМ» АТ «Вінницяобленерго» за адресою: м. Вінниця, і. Пирогова, 174 каб. 20
У зв'язку з отриманням Висновку експерта № 22-6390 «трасологічного експертного дослідження приладу обліку електричної енергії та пломб», засідання комісії з розгляду актів перенесене на 15.06.2023 року на 11:00 год., про що листом 18.05.2023 року № СО-51-1128 повідомлено Відповідача ОСОБА_2
15.06.2023 року комісія управління АТ «Вінницяобленерго» з розгляду актів порушення ПРРЕЕ розглянула Акт про порушення № 3620 від 26.05.2022 року за участі споживача.
За результатами розгляду Акту № 3620 комісія прийняла рішення здійснити розрахунок вартості необлікованої електричної енергії по Акту відповідно до підпункту 2 пункту 8.4.2 Правил роздрібного ринку електричної енергії за період: з 27.11.2021 року до 26.05.2022 року, що відповідно до кількості робочих днів за шість календарних місяців до дати виявлення порушення.
Рішення комісії оформлене протоколом засідання комісії управління АТ «Віінницяобленерго» № 283 від 15.06.2023 року (а.с.41-42).
Згідно проведеного розрахунку, вартість необлікованої електричної енергії внаслідок порушення Відповідачем ПРРЕЕ складає 69 228,59 грн. за 13045 кВ|т*год. (а.с.42).
Ухвалою Вінницького міського суду Вінницької області від 04.04.2024 року по справі було призначено трасо логічну експертизу.
07.08.2024 року на адресу суду надійшов висновок від 22.07.2024 року № СЕ-19/102-24/8393-ТР за результатами проведення судової трасологічної експертизи.
Згідно висновку:
1 На поверхнях частин одноразових пломб № 22133888 АТ ВОЕ , 22133869 АТ ВОЕ, 22133885 АТ ВОЕ наявні сліди, які могли виникнути внаслідок маніпуляцій стороннім предметом, а також сліди розділення та сліди експлуатаційного характеру.
2 Відповісти на питання «Чи здійснювалось відкриття та повторне навішування одноразових пломб ОСР № 221133888 АТ ВОЕ, 22133869 АТ ВОЕ, 22133885 АТ ВОЕ?», щодо частин полімерних пломб № НОМЕР_1 АТ ВОЕ - не представляється можливим, у зв'язку з тим, що у виявлених слідах, які відрізняються від слідів експлуатаційного характеру відсутній комплекс ознак, який однозначно свідчив би про факт несанкціонованого знімання та повторного навішування даних пломб, а також експерту не відомі умови при яких проводились руйнівні методи попереднього дослідження (утримання, фіксація, сила натиску відокремлення від цілого тощо).
3 На поверхнях полімерних пломб, які були надані в якості експериментальних зразків при їх замиканні будь-яких слідів, які б відрізнялись від слідів експлуатаційного характеру не виявлено, але враховуючи те, що експерту невідомі умови та навички особи яка навішувала пломби з номерами №“22133888 АТ ВОЕ, № 22133869 АТ ВОЕ та №22133885 АТ ВОЕ відповісти на питання: «Чи можливо пошкодити надані на дослідження експериментальні одноразові індикаторні пломби типу «Фаворит» під час первинного навішування таких пломб та чи є пошкодження пломб ОСР за №22133888 АТ ВОЕ, 22133869 АТ ВОЕ, 22133885 АТ ВОЕ пошкодженнями у такий спосіб?» - не представляється можливим.
4 Повернути витягнутий пломбувальний елемент до корпусів замкнених пломб, які були надані в якості експериментальних зразків не виявилось можливим, але враховуючи те, що у експерта трасолога немає відповідних навичок, відповісти на питання: «Чи можливо здійснити вилучення (виймання) пломбувального матеріалу (типу нитки або дроту, який не має магнітних властивостей) та його повернення у корпус (тіло) наданих на дослідження експериментальних індикаторних пломб типу «Фаворит» без вилучення якоря (замикаючої частини), який перебуває у стані його фіксації у корпусі (тілі) таких пломб та чи здійснювались такі дії щодо пломб ОСР за №°22133888 АТ ВОЕ, 22133869 ВОЕ, 22133885 АТ ВОЕ?» - не представляється можливим.
5 Витягнути якірні механізми полімерних пломб, які були надані в якості експериментальних зразків після їх замикання з корпусу не виявилось можливим, але у зв'язку з тим, що у експерта немає відповідних навичок, відповісти на питання: «Чи можливо здійснити вилучення якоря (замикаючої частини), як конструктивного елемента наданих на дослідження експериментальних одноразових індикаторних пломб типу «Фаворит», після його первинного засуву у корпус (тіло) пломби зі збереженням його цілісності та можливості повторного засуву, та чи здійснювалися такі дії, щодо пломб ОСР за №°22133888 АТ ВОЕ, 22133869 АТ ВОЕ, 22133885 АТ ВОЕ?» - не представляється можливим.
6 Відповісти на питання: «Чи можливо пошкодити надані на дослідження експериментальні індикаторні пломби типу «Фаворит» під час їх розміщення у полімерному сейф - пакеті сторонніми предметами або знаряддями без пошкодження цілісності полімерного сейф - пакету, та чи могли утворитись пошкодження пломб за №22133888 АТ ВОЕ, 22133869 АТ ВОЕ, 22133885 АТ ВОЕ у такий спосіб?» - не представляється можливим, у зв'язку з тим, що експерту невідомі умови зберігання та транспортування об'єктів дослідження в первинній упаковці (Т.2 а.с. 2-21).
Відповідно до статей 46, 58, 77 Закону України «Про ринок електричної енергії» оператор системи розподілу забезпечує комерційний облік відповідно до цього Закону, правил, ринку та кодексу комерційного обліку, інших нормативно-правових актів та нормативних документів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії.
Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 №312 затверджено Правила роздрібного ринку електричної енергії (ПРРЕЕ) якими визначено, що:
-укладення договорів між споживачами та іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії відповідно до вимог Правил здійснюється шляхом приєднання споживачів до публічних договорів приєднання (договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, відповідних договорів про постачання електричної енергії) на умовах чинних договорів про постачання електричної енергії та про користування електричною енергією, укладених з відповідними постачальниками електричної енергії за регульованим тарифом, шляхом подання заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку до цієї постанови;
-до укладення договору про надання послуг з розподілу електричної енергії, який укладається зі споживачем, договірні відносини між споживачем та суб'єктом господарювання, що провадить діяльність з розподілу електричної енергії на підставі ліцензії з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами (або ОСР як правонаступником за договорами про користування електричною енергією та договорами про постачання електричної енергії), урегульовуються окремими положеннями діючих договорів про користування електричною енергією або договорів про постачання електричної енергії (у частині взаємовідносин споживача і електророзподільної організації], які не суперечать вимогам чинного законодавства у сфері електроенергетики. Зокрема сторони керуються вимогами діючих договорів про користування електричною енергією (про постачання електричної енергії) з питань потужності, якості електроенергії, окремих процедурних питань тощо.
Відповідно до підпунктів. 2, 3, 4,11,12,14 п. 5.1.1 ПРРЕЕ оператор системи має право: на безперешкодний доступ до розрахункових засобів вимірювання електричної енергії, що встановлені на об'єктах споживачів та інших учасників роздрібного ринку, електроустановки яких приєднані до електричних мереж на території діяльності оператора системи; проводити обстеження електроустановок споживачів щодо виявлення споживання електричної енергії поза засобами вимірювання та інших порушень, що викликають неправильне вимірювання обсягів споживання електричної енергії; контролювати додержання споживачами вимог цих Правил відповідно до умов укладених договорів; складати акти про невідповідність дій (бездіяльності) споживача умовам договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії та порушення вимог законодавства України у сфері енергетики; на відшкодування збитків, які виникли, зокрема, через дії чи бездіяльність споживача.
Пунктами 1.1.2, 8.2.4, 8.2.5, 8.2.6 ПРРЕЕ встановлено, що акт про порушення - документ установленої форми, який складається для фіксації факту порушення споживачем цих Правил та який є підставою для визначення обсягу та вартості -необлікованої електричної енергії.
У разі виявлення представниками оператора системи пошкоджень чи зриву пломб та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів, самовільних підключень до електричних мереж розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до порядку, визначеного главою 8.4 цього розділу.
У разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи), оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 8 до цих Правил.
Під час складення акта про порушення ПРРЕЕ та прийняття оператором системи рішення з розгляду такого акта, оператор системи зобов'язаний діяти обґрунтовано, однозначно мотивувати свої висновки щодо належної кваліфікації дій споживача, що призвели до такого порушення, та визначення конкретного порушення, передбаченого цими Правилами, зокрема визначених у пункті 8.4.2., адже застосування тієї чи іншої формули та, відповідно, її показників для визначення, зокрема, величини розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії та, як наслідок, розрахунку вартості необлікованої електричної енергії залежить від виду вчиненого порушення.
Як вбачається з Акта про порушення № 3620 від 26 травня 2023 року у ОСОБА_2 виявлено порушення ПРРЕЕ, а саме:
«Підпунктів 8, 6 пункту 5.5.5 ПРРЕЕ не забезпечення збереження цілісності установлених на території та/або об'єкті (у приміщенні)споживача розрахункових засобів комерційного обліку електроенергії та пломб (відбитків та тавр) відповідно до акта про пломбування, не забезпечення належного технічного стану та безпечну експлуатацію своїх електроустановок та електроприладів згідно з вимогами нормативно-технічних документів та нормативно-правових актів України, а саме при проведені технічної перевірки виявлено пошкодження пломб ОСР 22133869; 22133885 наявні тріщини, при замірах поелементо власного споживання лічильника, виявлено різницю в струмах, фаза А-54 мА; фаза В 50 мА; фаза С- 4 мА...».
Пункт 5.5.5 ПРРЕЕ є загальним, який встановлює обов'язки споживача електричної енергії, та складається з 26 підпунктів, проте не містить визначення порушення правил.
Порушення, яке зазначено у Акті, відповідає виду порушення, зазначеному у підпункті 2 пункту 8.4.2 ПРРЕЕ, а саме:
пошкодження або відсутність пломб з відбитками тавр оператора системи чи інших заінтересованих сторін, установлених на засобах вимірювальної техніки (вузлах обліку) (крім пломб, установлених на кріпленнях кожуха лічильника електричної енергії), та/або пристроїв (шафи обліку, захисної панелі тощо), на яких встановлені такі пломби та які закривають доступ до струмоведучих частин схеми (вузла) обліку (за умови наявності акта про пломбування, складеного в порядку, встановленому Кодексом комерційного обліку, або іншого документа, який підтверджує передачу на збереження засобів вимірювальної техніки та установлених пломб).
З огляду на зазначене, АТ «Вінницяобленерго» порушено вимогу пункту 8.2.5. ПРЕЕЕ (в акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правилі.
Згідно відомостей акта про порушення № 3620 від 26.05.2022 року було вилучено лічильник і пломби за номерами № 22133869 та № 22133885, тобто двох пломб. Однак, як вбачається з матеріалів експертного дослідження на експертизу надійшов лічильник та 5 пломб, що додатково вказує на порушення вимог ПРРЕЕ при складанні акта.
На момент проведення перевірки, як вбачається з фотографій зроблених на самсунг SM-А515F представниками контролю, пломби та лічильник будь-яких візуальних пошкоджень не містили.
Також відповідно електротехнічної експертизи №22-6380, жодних питань до самого лічильника встановлено не було, експертами повідомлено що лічильник у нормі, відповідає усім вимогам ДСТУ; його зовнішній вигляд не пошкоджений, а також експертами проведено його повірку без зауважень.
В свою чергу, висновок експертизи трасологічної №22-6390 містить висновок щодо зняття та повторного навішування пломб.
За своїм змістом така експертиза містить суперечливі взаємовиключні відомості -пломби пошкоджені у зв'язку зі спробою втручання або мають експлуатаційний характер. Хоча в самому заключному висновку експерт зазначає абсолютний висновок - пломби знімались та повторно навішувались.
Зі змісту висновку експерта вбачається, що він був повідомлений про кримінальну відповідальність, але у висновку експерта не зазначено, що він підготовлений для суду.
Згідно позиції Верховного Суду у постанові від 18 грудня 2019 року у справі № 522/1029/18, якщо у висновку експертного дослідження не зазначено, що висновок підготовлено для подання до суду, то він не є належним та допустимим доказом.
Відповідно до висновку від 22.07.2024 року № СЕ-19/102-24/8393-ТР за результатами проведення судової трасологічної експертизи, у пошкодженнях пломб «відсутній комплекс ознак, який однозначно свідчив би про факт несанкціонованого знімання та повторного навішування даних пломб». На інші запитання щодо експертного експерименту повідомлено те, що витягнути пломбувальний дріт з пломби таким чином, щоб не залишилось його слідів в середині пломби, а також щоб повернути його назад - не є можливим. Також зазначено і те, що витягнути якір пломби експертам так і не вдалось.
Слід зауважити, що одноразова полімерна пластикова пломба є одноразовою. Це ж і підтверджується технічними характеристиками пломби від заводу-виробника. Як зазначає сам завод, якщо пломбу можливо було б знімати та повторно навішувати - вона не була б «одноразовою» за своєю суттю.
Пломби можливо якимось чином зняти і повторно повісити, але з урахуванням всього цього потребувала б значна фізична сила чи значний вплив інструментом на пломбу, що точно б залишило значні пошкодження у вигляді зламу самої пломби або ж значних тріщин чи сколів.
Однак, як вбачається з фото наданих до матеріалів справи, які зроблені представниками АТ «Вінницяобленерго», на момент вилучення пломб вони були візуально не пошкоджені та цілі.
Крім того, експерти перед тим як проводити експертний експеримент, описували вигляд отриманих пломб ( зразків), експерти зазначили, що такі пломби вже є пошкодженими, тобто фактично пошкодженими «прямо із заводу». Вказано, що пломби мають мікроскопічні тріщини та подряпини, також повідомляють і те, що пломби мають напливи та вздуття пластику.
Пошкодження таких пломб може бути прямо із заводу, що підтверджують експерти, також повідомляють про наявність подряпин, які встановлено мікроскопічним дослідженням.
З огляду на вищезазначене, розглянувши справу в межах визначених предмету спору, оцінюючи належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд приходить до висновку, що первинний позов не підлягає до задоволення, зустрічні позовні вимоги слід задовольнити.
Згідно ст. 141 ЦПК України, суд вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь позивача 1073, 60 грн. судового збору, 7269,92 грн. витрати на проведення експертизи.
Згідно із п. 1 ч. 3 ст. 133 ЦПК України до витрат, пов'язаних з розглядом справи, зокрема, належать витрати на професійну правничу допомогу.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 10, 12, 13, 76-81, 89, 137, 141, 259, 263-265, 352, 354, 355 ЦПК України, суд, -
Позов Акціонерного товариства «Вінницяобленерго» (21050 м. Вінниця, вул. Магістратська,2) в особі Структурної одиниці «Вінницькі міські електричні мережі» (21008 м. Вінниця, вул. Пирогова,174) до ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 ) про стягнення заборгованості - залишити без задоволення.
Зустрічний позов ОСОБА_2 до АТ «Вінницяобленерго» в особі Структурної одиниці «Вінницькі міські електричні мережі» про визнання неправомірним та скасування рішення - задовольнити.
Визнати неправомірним та скасувати рішення Акціонерного товариства «Вінницяобленерго» оформленого протоколом № 283 від 15.06.2023 року засідання комісії по розгляду Акта про порушення № 3620 від 26.05.2022 року.
Стягнути з Акціонерного товариства «Вінницяобленерго» на користь ОСОБА_2 , ІПН НОМЕР_2 , 1073, 60 грн. судового збору, 7269,92 грн. витрати на проведення експертизи, 15 000,00 грн. витрати на правову допомогу.
Рішення суду може бути оскаржено, шляхом подачі апеляційної скарги до Вінницького апеляційного суду протягом 30 днів з дня проголошення. В разі проголошення вступної та резолютивної частини або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, в той же строк з дня складання повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Повний текст рішення виготовлено 14.02.2025 року.
Учасники процесу:
Позивач - відповідач Акціонерне товариство «Вінницяобленерго» (21050 м. Вінниця, вул. Магістратська,2)
Відповідач - позивач ОСОБА_2 , ІПН НОМЕР_2 ( АДРЕСА_1 ).
Суддя: