1-кс/130/87/2025
130/436/25
Іменем України
18.02.2025 р. м. Жмеринка
Слідчий суддя Жмеринського міськрайонного суду Вінницької області ОСОБА_1 , за участі секретаря ОСОБА_2 ,
розглянувши клопотання слідчого СВ Жмеринського РВП ГУНП у Вінницькій області ОСОБА_3 , погоджене прокурором Жмеринської окружної прокуратури Вінницької області ОСОБА_4 про тимчасовий доступ до речей і документів які містять охоронювану законом таємницю,
Слідчий СВ Жмеринського РВП ГУНП у Вінницькій області ОСОБА_3 звернувся до слідчого судді Жмеринського міськрайонного суду Вінницької області з даним клопотанням.
Клопотання мотивує тим, що групою слідчих СВ Жмеринського районного відділу поліції ГУНП у Вінницькій області здійснюється досудове розслідування кримінального провадження № 42025022130000010 від 03.02.2025 розпочатого Жмеринською окружною прокуратурою за ознаками злочину, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України, за фактом можливої розтрати бюджетних коштів службовими особами КЗ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » під час закупівлі послуг щодо поточного ремонту укриття. З матеріалів кримінального провадження вбачається, що під час вивчення відомостей, розміщених на сайті htpps://prozorro.gov.ua встановлено, що в 2024 році комунальним закладом « ІНФОРМАЦІЯ_1 » проведено закупівлю ідентифікатором ІНФОРМАЦІЯ_2 , щодо предмету закупівлі «Поточний ремонт укриття Комунального закладу « ІНФОРМАЦІЯ_1 » за адресою: АДРЕСА_1 » ДК 021:2015:45450000-6: Інші завершальні роботи з очікуваною вартістю 1076 246 грн. За результатами проведеної закупівлі 18.03.2024 між КЗ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (далі Замовник) та переможцем торгів ФОП ОСОБА_5 (Підрядник) укладено Договір підряду № 44/24 (далі - Договір № 44), відповідно до якого Замовник доручає, а Підрядник, в свою чергу, зобов'язується виконати поточний ремонт укриття Комунального закладу « ІНФОРМАЦІЯ_1 », що за адресою: АДРЕСА_1 . Ціна даного Договору відповідно до п. 3.1. складе 1075 138,49 гривень без ПДВ. Подальшим вивченням інформації щодо зазначеної закупівлі встановлено, що між Замовником та Підрядником укладено ряд додаткових угод до Договору № 44, зокрема, відповідно до Додаткової угоди № 3 сторони домовились викласти Договір № 44 в новій редакції з наступними додатками до Договору: Додаток № 1 - Договірна ціна; Додаток № 2 - Зведений кошторис розрахунку; Додаток № 3 - Дефектний акт; Додаток № 5 - Локальний кошторис. При цьому співставленням відомостей щодо виду та обсягів ремонтних робіт, які передбачені Договором № 44 та додатковою угодою № 3, встановлено, що локальні кошториси на будівельні роботи в додатковій угоді містять значно більші обсяги та види робіт, при цьому загальна сума договору не збільшена. До матеріалів зазначених закупівель за бюджетні кошти не долучені документи, які підтверджують обґрунтованість внесення змін до укладених договорів. Також в ході вивчення відомостей, розміщених на сайті ІНФОРМАЦІЯ_3 за режимом доступу: ІНФОРМАЦІЯ_4 встановлено, що 22.11.2024 між КЗ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та ФОП ОСОБА_5 укладено Договір № 180/24 на виконання додаткових робіт до Договору підряду № 44 від 18.03.2024 (Договір № 180). При цьому відповідно до обґрунтування закупівлі без використання електронної системи, закупівля додаткових послуг у того самого надавача послуг ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » здійснюється по завершенню 6 місяців після укладення основного договору про закупівлі, загальна вартість таких послуг не перевищує 50% від ціни основного договору. Однак, договори з ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » не укладалися. Окрім того вищевказана закупівля була проведена за 8 місяців після укладення основного договору та стосується лише придбання 40 лавок і не має відношення до попереднього договору щодо ремонту укриття Комунального закладу « ІНФОРМАЦІЯ_1 ». Вказане може свідчити про можливі порушення під час проведення службовими особами К « ІНФОРМАЦІЯ_1 » закупівлі за бюджетні кошти послуг щодо поточного ремонту та облаштування укриття Комунального закладу « ІНФОРМАЦІЯ_1 » за адресою: АДРЕСА_1 . У зв'язку із викладеним, для спростування чи підтвердження факту розтрати бюджетних коштів службовими особами КЗ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » існує необхідність в отриманні оригіналів документів, які перебувають у володінні вказаного комунального закладу.
Слідчий СВ Жмеринського РВП ГУНП у Вінницькій області ОСОБА_3 просив надати слідчим слідчого відділення Жмеринського РВП ГУНП у Вінницькій області у складі: лейтенанту поліції ОСОБА_3 , лейтенанту поліції ОСОБА_6 , лейтенанту поліції ОСОБА_7 , старшому лейтенанту поліції ОСОБА_8 , старшому лейтенанту поліції ОСОБА_9 , капітану поліції ОСОБА_10 та підполковнику поліції ОСОБА_11 тимчасовий доступ до оригіналів документів, які перебувають у володінні Комунального закладу « ІНФОРМАЦІЯ_1 » з можливістю ознайомитись та здійснити їх виїмку, а саме: витяги з річних планів закупівель, на підставі яких проводились закупівлі за номером ID: ІНФОРМАЦІЯ_6 та ІНФОРМАЦІЯ_7 ; документації Комунального закладу « ІНФОРМАЦІЯ_1 » щодо планування та проведення закупівель за номером ID: ІНФОРМАЦІЯ_8 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ІНФОРМАЦІЯ_4 , в тому числі наданих документів ФОП ОСОБА_5 в межах проведення зазначених закупівель та проектно-кошторисної документації, на підставі якої здійснювались такі закупівлі; Договір № 44/24 від 18.03.2024 та Договір № 180/24 від 22.11.2024 з усіма додатками (в тому числі дефектні акти, локальні кошториси, договірну ціну та підтверджуючі кошторисні розрахунки, графік виконання робіт) та додаткові угоди до таких договорів, а також документи, на підставі яких такі договори та додаткові угоди укладались; документи щодо виконання договору № 44/24 від 18.03.2024 та договору № 180/24 від 22.11.2024 із врахуванням внесених змін, в тому числі акти форми № КБ-2в із довідками, форми №КБ-3 відповідно до вказаних вище договорів; акти прихованих робіт (дефектні акти), журнал головних робіт по об'єкту ремонту згідно договору № 44/24 від 18.03.2024 та договору № 180/24 від 22.11.2024 із врахуванням внесених змін; платіжні документи (платіжні доручення та квитанції), що підтверджують оплату послуг згідно договору № 44/24 від 18.03.2024 та договору № 180/24 від 22.11.2024 із врахуванням внесених змін, документи бухгалтерського обліку Комунального закладу « ІНФОРМАЦІЯ_1 » по видатках, здійснених по зазначених договорах; договори на надання послуг, пов'язаних із здійсненням технічного нагляду за виконанням робіт згідно договору № 44/24 від 18.03.2024 та договору № 180/24 від 22.11.2024, акти наданих послуг та платіжні документи щодо оплати їх вартості; акти обстеження укриття за адресою: АДРЕСА_1 ; Статуту Комунального закладу « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та посадових інструкцій (інших документів, які визначають посадові обов'язки) працівників вказаного комунального закладу, які відповідали за укладання вищевказаних договорів, здійснювали контроль за їх виконанням та їх оплату.
Слідчий СВ Жмеринського РВП ГУНП у Вінницькій області ОСОБА_3 в поданій заяві просив дане клопотання розглянути без його участі та задовольнити.
Згідно ч.1 ст.107 КПК України фіксація під час розгляду клопотання слідчим суддею за допомогою технічних засобів не здійснювалась.
Слідчий суддя, перевіривши наданні матеріали клопотання та дослідивши докази по даних матеріалах, дослідивши матеріали заявленого клопотання прийшов до наступного висновку.
Згідно із ст.159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.
Відповідно до ст.160 КПК України сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу.
Частиною 5 ст.163 КПК України встановлено, що слідчий суддя постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: 1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2) самі по собі або в сукупності з іншими речами та документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; 3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Слідчий суддя постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених ч.5 ст.163 КПК України, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
В ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів слідчий суддя може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів (ч.7 ст. 163 КПК України).
Враховучи викладене, вважаю, що є достатні підстави для задоволення клопотання.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.159-164 КПК України, слідчий суддя
Клопотання задовольнити.
Надати слідчим слідчого відділення Жмеринського РВП ГУНП у Вінницькій області у складі: лейтенанту поліції ОСОБА_3 , лейтенанту поліції ОСОБА_6 , лейтенанту поліції ОСОБА_7 , старшому лейтенанту поліції ОСОБА_8 , старшому лейтенанту поліції ОСОБА_9 , капітану поліції ОСОБА_10 та підполковнику поліції ОСОБА_11 тимчасовий доступ до оригіналів документів, які перебувають у володінні Комунального закладу « ІНФОРМАЦІЯ_1 » з можливістю ознайомитись та здійснити їх виїмку, а саме: витяги з річних планів закупівель, на підставі яких проводились закупівлі за номером ID: ІНФОРМАЦІЯ_6 та ІНФОРМАЦІЯ_7 ; документації Комунального закладу « ІНФОРМАЦІЯ_1 » щодо планування та проведення закупівель за номером ID: ІНФОРМАЦІЯ_8 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ІНФОРМАЦІЯ_4 , в тому числі наданих документів ФОП ОСОБА_5 в межах проведення зазначених закупівель та проектно-кошторисної документації, на підставі якої здійснювались такі закупівлі; Договір № 44/24 від 18.03.2024 та Договір № 180/24 від 22.11.2024 з усіма додатками (в тому числі дефектні акти, локальні кошториси, договірну ціну та підтверджуючі кошторисні розрахунки, графік виконання робіт) та додаткові угоди до таких договорів, а також документи, на підставі яких такі договори та додаткові угоди укладались; документи щодо виконання договору № 44/24 від 18.03.2024 та договору № 180/24 від 22.11.2024 із врахуванням внесених змін, в тому числі акти форми № КБ-2в із довідками, форми №КБ-3 відповідно до вказаних вище договорів; акти прихованих робіт (дефектні акти), журнал головних робіт по об'єкту ремонту згідно договору № 44/24 від 18.03.2024 та договору № 180/24 від 22.11.2024 із врахуванням внесених змін; платіжні документи (платіжні доручення та квитанції), що підтверджують оплату послуг згідно договору № 44/24 від 18.03.2024 та договору № 180/24 від 22.11.2024 із врахуванням внесених змін, документи бухгалтерського обліку Комунального закладу « ІНФОРМАЦІЯ_1 » по видатках, здійснених по зазначених договорах; договори на надання послуг, пов'язаних із здійсненням технічного нагляду за виконанням робіт згідно договору № 44/24 від 18.03.2024 та договору № 180/24 від 22.11.2024, акти наданих послуг та платіжні документи щодо оплати їх вартості; акти обстеження укриття за адресою: АДРЕСА_1 ; Статуту Комунального закладу « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та посадових інструкцій (інших документів, які визначають посадові обов'язки) працівників вказаного комунального закладу, які відповідали за укладання вищевказаних договорів, здійснювали контроль за їх виконанням та їх оплату.
Строк дії ухвали не може перевищувати двох місяців з дня її постановлення.
У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя