Справа № 615/32/25
Провадження № 3/615/7/25
18 лютого 2025 року м. Валки
Суддя Валківського районного суду Харківської області Левченко А.М., розглянувши справу про адміністративне правопорушення у відношенні:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
19.12.2024 року о 09 год 35 хв ОСОБА_1 в Харківській області в м. Валки, автодорога М-03 429 км, керував автомобілем ВАЗ 21124, номерний знак НОМЕР_2 , з явними ознаками алкогольного сп'яніння: запах алкоголю з порожнини рота, порушення мови, виражене тремтіння пальців рук. Від проходження огляду на визначення стану алкогольного сп'яніння у встановленому законодавством порядку відмовився, чим порушив вимоги п. 2.5. ПДР України. Дане порушення вчинено повторно протягом року, за що передбачена відповідальність за ч. 2 ст. 130 КУпАП, про що складено протокол про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №200021.
ОСОБА_1 у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, надав до суду заяву, в якій просить розгляд справи проводити без його участі, оскільки він знаходиться в зоні бойових дій. Просить звернути увагу, що його стан сп'яніння на драгері 0,00 проміле. Також йому не було роз'яснено, що відмова від проходження огляду тягне відповідальність за ст. 130 КУпАП.
Враховуючи те, що ОСОБА_1 був обізнаний про складання щодо нього протоколу про адміністративне правопорушення, про розгляд справи в Валківському районному суді Харківської області, норми ст. 268 КУпАП, яка не передбачає обов'язкової участі особи при розгляді справи за ч. 2 ст. 130 КУпАП, принцип судочинства, зазначений в практиці Європейського Суду з прав людини, яким визнано пріоритет публічного інтересу над приватним, суд вважає за необхідне провести розгляд справи за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Дослідивши адміністративний матеріал, оцінивши наявні докази в їх сукупності, приходжу до наступного висновку.
Згідно ч. 27 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 14 від 23.12.2005 року «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті», відповідальність за ст. 130 КУпАП несуть особи, які керують транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції. Стан сп'яніння встановлюють шляхом огляду правопорушника, який проводять згідно з Інструкцією про порядок направлення громадян для огляду на стан сп'яніння в заклади охорони здоров'я та проведення огляду з використанням технічних засобів.
Керування транспортним засобом слід розуміти як виконання функцій водія під час руху такого засобу або інструктора-водія під час навчання учнів-водіїв, незалежно від того, керує особа транспортним засобом, який рухається своїм ходом чи за допомогою буксирування. Для притягнення до відповідальності за ст. 130 КУпАП не має значення, протягом якого часу особа, яка перебуває у стані сп'яніння чи під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, керувала транспортним засобом. Правопорушення вважають закінченим з того моменту, коли він почав рухатись.
Пункт 2.5 Правил дорожнього руху України передбачає, що водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Згідно ч. 1 ст. 130 КУпАП, керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, тягнуть за собою накладення штрафу на водіїв у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік і на інших осіб - накладення штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до ч. 2 ст. 130 КУпАП, повторне протягом року вчинення будь-якого з порушень, передбачених частиною першою цієї статті, тягне за собою накладення штрафу на водіїв у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк три роки та з оплатним вилученням транспортного засобу чи без такого або адміністративний арешт на строк десять діб з позбавленням права керування транспортними засобами на строк три роки та з оплатним вилученням транспортного засобу чи без такого і на інших осіб - накладення штрафу у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з оплатним вилученням транспортного засобу чи без такого або адміністративний арешт на строк десять діб з оплатним вилученням транспортного засобу чи без такого.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 130 КУпАП, повністю підтверджується сукупністю доказів, які були досліджені у ході судового розгляду, а саме:
- змістом протоколу про адміністративне правопорушення від 19.12.2024 року серії ЕПР1 №200021;
- направленням на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 19.12.2024 року, згідно якої ОСОБА_1 відмовився від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння в КНП «Валківська ЦРЛ»;
- актом огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів, згідно якого ОСОБА_1 відмовився пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння за допомогою Драгер Алкотест 7510;
- довідкою про повторність інспектора ВАП УПП в Харківській області Гриненка Ігоря;
- постановою Октябрського районного суду м. Полтави від 03.12.2024 року, справа №554/11467/24, яка набрала законної сили 16.12.2024 року, згідно якої ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 1000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 рік;
- довідкою інспектора ВАП УПП в Харківській області Гриненка Ігоря, згідно якої ОСОБА_1 має посвідчення водія НОМЕР_3 від 29.12.2022 року;
- довідкою інспектора ВАП УПП в Харківській області Гриненка Ігоря, згідно якого власником транспортного засобу ВАЗ 21124, номерний знак НОМЕР_2 , є ОСОБА_2 ;
- рапортом інспектора взводу 1 роти 6 батальйону 3 УПП в Харківській області ДПП Лігус І. від 19.12.2024 року;
- відеозаписами, долученим до протоколу про адміністративне правопорушення. З яких вбачається, що працівниками поліції було зупинено транспортний засіб з номерним знаком НОМЕР_2 , під керуванням ОСОБА_1 .
З відеозапису export-dmgmc на 01:50 хв видно, що в ході розмови поліцейський повідомляє ОСОБА_1 , що вбачає ознаки алкогольного сп'яніння та пропонує на місці зупинки пройти огляд за допомогою газоаналізатора Драгер, проте останній відмовляється (01:58 хв вказаного відео). На 02:04 хв відеозапису працівник поліції пропонує пройти огляд в медичному закладі, на що ОСОБА_1 відмовляє, обґрунтовуючи тим, що дуже поспішає. На 02:10 поліцейський повідомляє ОСОБА_1 , що відносно нього буде складено протокол за ст. 130 КУпАП за відмову від проходження огляду, на що ОСОБА_1 говорить, що не заперечує та повторює, що поспішає. На 03:34 хв працівник поліції роз'яснює ОСОБА_1 права передбачені ст. 63 Конституції України та ст. 268 КУпАП.
Вказані події також зафіксовані на відеозаписі export-zan84.
Посилання ОСОБА_1 , на те, що йому не роз'яснили, що відмова від проходження огляду тягне відповідальність за ст. 130 КУпАП, спростовується відеозаписами, з яких видно, що поліцейський повідомив ОСОБА_1 , що відносно нього буде складено протокол за ст. 130 КУпАП за відмову від проходження огляду, на що ОСОБА_1 говорить, що не заперечує та повторює, що поспішає.
Більш того, не знання того, що відмова від проходження огляду на стан сп'яніння тягне адміністративну відповідальність за ст. 130 КУпАП, не звільняють останнього від такої відповідальності, так як він як водій має знати свої обов'язки в тому числі і обов'язок пройти огляд на стан сп'яніння, а також має знати, яка відповідальність передбачена за не виконання того чи іншого обов'язку.
Суд критично відноситься до пояснень ОСОБА_1 , в яких він просить звернути увагу, що його стан сп'яніння на драгері 0,00 проміле.
Дослідивши відеозаписи, судом встановлено, що в дату, час та місце, зазначені в протоколі, ОСОБА_1 не проходив огляд на визначення стану алкогольного сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу за допомогою алкотестера Драгер, а відмовився від проходження такого огляду.
Твердження ОСОБА_1 про те, що він не перебував в стані алкогольного сп'яніння, не впливають на доведеність його вини у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 130 КУпАП, оскільки він був зобов'язаний виконати вимогу працівника поліції про проходження огляду незалежно від його згоди чи незгоди із діями поліції.
При цьому, зі змісту протоколу про адміністративне правопорушення вбачається, що він був складений не за перебування у стані алкогольного сп'яніння, а саме за відмову від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння у встановленому законодавством порядку, що є окремою складовою диспозиції ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Оцінивши докази в їх сукупності, вважаю, що ОСОБА_1 своїми протиправними діями вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 130 КУпАП, а саме відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння, вчинено повторно протягом року.
З огляду на наведене, суддя приходить до висновку про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 130 КУпАП та враховуючи суспільну небезпеку вчиненого правопорушення та його характер, дані про особу порушника, відсутність обставин, що пом'якшують та обтяжують відповідальність, вважає за необхідне застосувати до останнього адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленям права керування транспортними засобами на строк три роки та без оплатного вилучення транспортного засобу.
Додаткове стягнення у виді оплатного вилучення транспортного засобу не може бути застосоване до ОСОБА_1 , оскільки транспортний засіб автомобіль ВАЗ 21124, номерний знак НОМЕР_2 , перебуває у власності іншої особи, та у суду відсутні відомості про обізнаність власника про використання ОСОБА_1 такого транспортного засобу у якості знаряддя вчинення правопорушення.
При цьому, відповідно до ч. 3 ст. 30 КУпАП якщо особою, позбавленою права керування транспортним засобом, до закінчення строку дії такого стягнення вчинено нове адміністративне правопорушення, за яке застосовано стягнення у виді позбавлення права керування транспортним засобом, до стягнення за вчинення нового адміністративного правопорушення приєднується невідбута частина стягнення. При цьому загальний строк позбавлення права керування транспортним засобом може перевищувати гранично допустимий строк, передбачений частиною другою цієї статті.
Відповідно до ч. 1 ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Згідно до п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення ставка судового збору встановлюється у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 40-1, 130, 268, 283-285 Кодексу України про адміністративні правопорушення України, Законом України «Про судовий збір», суд -
Притягнути ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 130 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що дорівнює 34000,00 грн (тридцять чотири тисячі гривень 00 копійок), з позбавленям права керування транспортними засобами на строк три роки, без оплатного вилучення транспортного засобу.
На підставі ч. 3 ст. 30 КУпАП до стягнення за вчинення нового адміністративного правопорушення приєднати невідбуту частину стягнення за постановою Октябрського районного суду м. Полтави від 03.12.2024 року по справі № 554/11467/24, яка набрала законної сили 16.12.2024 року, та остаточно визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , додаткове адміністративне стягнення у виді позбавлення права керування транспортними засобами на строк 3 (три) роки 9 (дев'ять) місяців 27 днів.
Штраф, що дорівнює 34000,00 грн (тридцять чотири тисячі гривень 00 копійок), повинен бути сплачений за реквізитами: отримувач ГУК Харківськ обл/Харківобл/21081300; код ЄДРПОУ: 37874947; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); код банку отримувача (МФО) 899998; рахунок отримувача: UA168999980313020149000020001; код класифікації доходів бюджету 21081300; призначення платежу: штраф по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , на користь держави судовий збір в розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок за реквізитами: отримувач коштів ГУК у м. Києві/м. Київ/ 22030106, код за ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача UA908999980313111256000026001; код класифікації доходів бюджету: 22030106; призначення платежу: «судовий збір при ухваленні судом постанови про накладення адміністративного стягнення», справа № 615/32/25.
Роз'яснити ОСОБА_1 , що штраф має бути сплачений не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Документ, що підтверджує сплату штрафу, або його копія не пізніше трьох робочих днів після закінчення строку, передбаченого частиною першою статті 307 КУпАП, надсилається правопорушником до органу (посадовій особі), який виніс постанову про накладення цього штрафу.
У разі несплати правопорушником штрафу не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладання штрафу, постанова про накладання штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу.
Постанова суду може бути оскаржена шляхом подачі апеляційної скарги до Харківського апеляційного суду через Валківський районний суд Харківської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги.
Суддя А.М. Левченко