Рішення від 17.02.2025 по справі 917/2185/24

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

адреса юридична: вул. Капітана Володимира Кісельова, 1, м. Полтава, 36000, адреса для листування: вул. Капітана Володимира Кісельова, 1, м. Полтава, 36607, тел. (0532) 61 04 21, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua, https://pl.arbitr.gov.ua/sud5018/

Код ЄДРПОУ 03500004

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17.02.2025 Справа № 917/2185/24

Суддя Господарського суду Полтавської області Дмитро Сірош, розглянув у порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом

Галицької районної адміністрації Львівської міської ради, вул. Ф. Ліста, 1, м. Львів, 79005, ЄДРПОУ 20847537

до Приватного акціонерного товариства "Страхова компанія "Саламандра", вул. Колективна, буд. 10, м. Полтава, 36019, ЄДРПОУ 21870998

про стягнення суми витрат за примусовий демонтаж самовільно влаштованих двох пристроїв кондиціонування повітря

без виклику представників сторін.

Обставини справи: Галицька районна адміністрація Львівської міської ради звернулася з позовом до Приватного акціонерного товариства "Страхова компанія "Саламандра" про стягнення витрат за примусовий демонтаж самовільно влаштованих двох пристроїв кондиціонування повітря у розмірі 9 221,00 грн.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач посилається на те, що відповідач самовільно, без відповідних на те документів та всупереч вимогам Положення про порядок розміщення технічних елементів (пристроїв) на фасадах та зовнішніх частинах будинків і споруд на території м. Львова, затвердженого рішенням виконкому Львівської міської ради від 09.09.2011 «Про внесення змін до рішення виконавчого комітету від 01.02.2002 № 028 «Про впорядкування розміщення технічних елементів (пристроїв) на фасадах будинків на території м. Львова» самовільно встановив два кондиціонери на фасаді будинку № 14 на вул. Вітовського у м. Львові, не виконав вимог розпорядження голови Галицької районної адміністрації Львівської міської ради щодо демонтажу кондиціонерів, кронштейнів для їх кріплення, обладнання для їх підключення та відновлення головного фасаду будинку № 14 на вул. Вітовського». Галицька районна адміністрацією ЛМР проведено оплату за надання послуг з демонтажу технічних елементів (пристроїв) на фасадах та зовнішніх частинах будинків і споруд на території Галицького району у м. Львові відповідно до укладеного договору № 355 від 13.12.2021

Відповідач своїм правом на подання відзиву на позов, у визначений у відповідності до положень Господарського процесуального кодексу України строк, не скористався.

Згідно з частиною 2 статті 178 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Ухвалою Господарського суду Полтавської області від 31.10.2024 суд залишив позовну заяву без руху на підставі частини 1 статті 174 Господарського процесуального кодексу України, встановив спосіб усунення недоліків позовної заяви та строк усунення недоліків позовної заяви - 10 днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Позивач, у встановлений судом строк, усунув недоліки позовної заяви.

Ухвалою Господарського суду Полтавської області від 11.11.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у цій справі; розгляд справи постановлено здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач посилається на те, що відповідач не в повному обсязі здійснив розрахунки за поставлений товар.

Клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін згідно з частиною 5 статті 252 Господарського процесуального кодексу України сторони суду не надали.

Згідно з частиною 13 статті 8 Господарського процесуального кодексу України розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо цим Кодексом не передбачено повідомлення учасників справи. У такому випадку судове засідання не проводиться.

Відповідно до частини 2 статті 252 Господарського процесуального кодексу України розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться.

Згідно зі статтею 248 Господарського процесуального кодексу України суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.

У зв'язку з тим, що необхідних для вирішення спору доказів, наявних у матеріалах справи достатньо, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними в ній матеріалами.

Під час розгляду справи суд дослідив письмові докази, що містяться в матеріалах справи.

Згідно з частиною 4 статті 240 Господарського процесуального кодексу України, у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, суд підписує рішення без його проголошення.

Датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення (частина 5 статті 240 Господарського процесуального кодексу України).

Розглянувши матеріали справи, суд

УСТАНОВИВ:

Галицька районна адміністрація Львівської міської ради (надалі - районна адміністрація) є виконавчим органом Львівської міської ради відповідно до ухвали міської ради від 04.02.2021 № 32 «Про затвердження структури виконавчих органів Львівської міської ради, загальної чисельності апарату ради та її виконавчих органів», утвореним відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Рішенням Львівської міської ради № 186 від 02.02.2024 (зі змінами та доповненнями) затверджено Положення про Галицьку районну адміністрацію Львівської міської ради.

Зазначеним положенням передбачені повноваження Галицької районної адміністрації, до яких, зокрема, належать:

- забезпечення благоустрою району у межах, визначених Львівською міською радою;

- видача дозволу на порушення об'єктів благоустрою у випадках та порядку, передбачених законодавством України;

- звернення до судових органів з позовними заявами, скаргами щодо справ про виселення громадян з жилих приміщень, у яких вони незаконно проживають; визнання осіб такими, які втратили право на користування жилими приміщеннями; з інших справ, які виникають у процесі здійснення наданих районній адміністрації повноважень, забезпечення здійснення працівниками юридичного відділу у судових справах самопредставництва від районної адміністрації.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

07.12.2021 на адресу районної адміністрації надійшов лист із ЛКП «Княже місто» відповідно до якого вказане ЛКП скеровує документи для надання припису відповідно до рішення Львівської міської ради № 821 від 24.09.2021 щодо самовільно встановлених двох кондиціонерів на фасаді будинку № 14 на вул. Вітовського у м. Львові власником приміщення квартири (магазин промислових товарів) № 2 ПАТ «Страхова компанія «Саламандра». До цього листа долучено фото світлину на якій відображено розміщення на фасаді будинку два пристрої кондиціонування повітря.

Відповідно до Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно № 288522714 від 06.12.2021 власником приміщення квартири (магазин промислових товарів) № 2 у будинку № 14 на вул. Вітовського у м. Львові є ПАТ «Страхова компанія «Саламандра».

10.12.2021 Галицькою районною адміністрацією Львівської міської ради скеровано на поштову адресу: 79011, м. Львів, вул. Вітовського, 14, кв. 2 (не житло) припис про усунення порушень (№ 31-вих-117310 від 09.12.2021) рекомендованою кореспонденцією.

Цим приписом надано добровільний термін для усунення порушення, зокрема, до 20.12.2021 демонтувати на головному фасаді будинку № 14 на вул. Вітовського самовільно влаштовані два кондиціонери, кронштейни для їх кріплення, обладнання для їх підключення та відновити головний фасад будинку № 14 на вул. Вітовського в місці розташування кондиціонерів.

ЛКП «Княже місто» листом № 1189 від 20.12.2021 скерувало пакет документів на розгляд, оскільки власником квартири № 2 (нежитлове приміщення) на вул. Вітовського, 14 не виконано припис Галицької районної адміністрації від 09.12.2021 № 31-вих-117310, що встановлено Актом від 20.12.2021, складеним комісією ЛКП «Княже місто».

22.12.2021 головою Галицької районної адміністрації Львівської міської ради прийнято розпорядження № 475 «Про демонтаж самовільно влаштованих двох кондиціонерів, кронштейнів для їх кріплення, обладнання для їх підключення та відновлення головного фасаду будинку № 14 на вул. Вітовського».

22.12.2022 копію розпорядження надіслано на адресу відповідача рекомендованою кореспонденцією (трекінг 7900516476652).

Відповідно до пункту 2 зазначеного розпорядження зобов'язано ТзОВ «ОВРА» здійснити примусовий демонтаж двох кондиціонерів, розташованих на головному фасаді будинку № 14 на вул. Вітовського, кронштейнів для їх кріплення, обладнання для їх підключення та відновлення головного фасаду будинку № 14 на вул. Вітовського в місці розташування кондиціонерів.

13.12.2021 Галицька районна адміністрація ЛМР (Замовник) та Товариство з обмеженою відповідальністю "ОВРА" (Учасник) уклали Договір № 355.

Згідно з умовами Договору ТОВ «ОВРА» зобов'язалось у 2021 році надати Замовникові послуги, зазначені в тендерній документації, ДК 021:2015 - 45110000-1 - Руйнування, та знесення будівель і земляні роботи - Послуги з демонтажу технічних елементів (пристроїв) на фасадах та зовнішніх частинах будинків і споруд на території Галицького району у м. Львові, а Замовник - прийняти та оплатити послуги на умовах цього договору.

Відповідно до пунктів 1.2 Договору найменування послуги: Послуги з демонтажу технічних елементів (пристроїв) на фасадах та зовнішніх частинах будинків і споруд на території Галицького району у м. Львові.

Відповідно до абзацу 2 Технічного завдання до Договору від 13.12.2021 № 355 послуги щодо демонтажу технічних елементів (пристроїв) на території Галицького району м. Львова надаватимуться відповідно до Рішення Львівської міської ради № 028 від 01.02.2002 «Про впорядкування розміщення технічних елементів (пристроїв) на фасадах та зовнішніх частинах будинків і споруд на території Львівської міської територіальної громади» (зі змінами).

Згідно з пунктом 5.8 Положення про порядок розміщення технічних елементів (пристроїв) на фасадах та зовнішніх частинах будинків і споруд на території Львівської міської територіальної громади, затвердженого рішенням виконавчого комітету від 01.02.2002 № 28 (зі змінами), фізичні, юридичні та посадові особи, які встановили технічні елементи (пристрої) з порушенням цього Положення, відшкодовують вартість робіт, понесених районною адміністрацією за демонтажні роботи їх перевезення та зберігання, та нанесені збитки за пошкодження елементів будинку і його декору.

Відповідно до пункту 5 Розпорядження Галицької районної адміністрації ЛМР від 22.12.2021 № 475 витрати за примусовий демонтаж несе особа, яка здійснила їх встановлення з порушенням. Стягнення коштів за проведені роботи з примусового демонтажу будуть проводитись у порядку, передбаченому чинним законодавством.

Роботи щодо демонтажу технічних елементів виконані ТзОВ «ОВРА» на підставі акту № 1 від 29.12.2021 приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2021.

Згідно з локальним кошторисом ТзОВ «ОВРА» на будівельні роботи № 02-01-01 на демонтаж кондиціонера з фасаду будівлі за адресою: м. Львів, вул. Вітовського, 14, кв. 2 вартість робіт з демонтажу кондиціонерів становить 9221,00 грн.

30.12.2021 Галицька районна адміністрацією ЛМР здійснила оплату за надання послуг з демонтажу технічних елементів (пристроїв) на фасадах та зовнішніх частинах будинків і споруд на території Галицького району у м. Львові відповідно до укладеного договору № 355 від 13.12.2021 із врахуванням акта №1 приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2021 року на рахунок ТзОВ «ОВРА» сумі 53323 грн (платіжне доручення № 3 від 29.12.2021).

09.12.2021 Галицька районна адміністрація ЛМР направила претензію № 31- вих-109570 від 09.12.2022 (трекінг 7900070536338) на адресу відповідача з проханням в добровільному порядку повернути витрати, понесені районною адміністрацією ЛМР за демонтаж самовільно влаштованих двох кондиціонерів у сумі 9221,00 грн, яку відповідач не виконав.

09.01.2023 Галицька районна адміністрація ЛМР повторно направила претензію № 31-вих-2583 від 06.01.2023 (трекінг 7900070721020) на адресу відповідача з проханням в добровільному порядку повернути витрати, понесені районною адміністрацією ЛМР за демонтаж самовільно влаштованих двох кондиціонерів у сумі 9221,00 грн, яку відповідач не виконав.

04.10.2024 Галицька районна адміністрація ЛМР повторно скеровано претензію № 31-вих-140206 від 02.10.2024 (трекінг 0600969403401) на адресу відповідача з проханням в добровільному порядку повернути витрати, понесені районною адміністрацією ЛМР за демонтаж самовільно влаштованих двох кондиціонерів у сумі 9221,00 грн.

Проте, як зазначає позивач, відповідач не виконав вимоги претензії, що стало підставою для звернення до суду з цим позовом.

Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам, з урахуванням правових підстав позову, суд виходив з наступного.

Відповідно до статті 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Відповідно до Положення про порядок розміщення технічних елементів (пристроїв) на фасадах та зовнішніх частинах будинків і споруд на території м. Львова, затвердженого рішенням виконкому Львівської міської ради від 09.09.2011 «Про внесення змін до рішення виконавчого комітету від 01.02.2002 № 028 «Про впорядкування розміщення технічних елементів (пристроїв) на фасадах будинків на території м. Львова» забороняється розміщення та встановлення технічних елементів (пристроїв), перелічених у підпунктах 2.1.1 (Пристрої та устаткування інженерного забезпечення будинків і транспорту), 2.1.3 (Великі радіоприймальні антени, антени супутникового телебачення), 2.1.4 (Пристрої та устаткування систем опалення, вентиляції і кондиціонування повітря). 2.1.5 (Пристрої та устаткування для генерації електроенергії), на невидимих зі сторони вулиць (площ), 2.1.6 (Технічні електронні пристрої (електронні табло, монітори, екрани, біжучі стрічки тощо), встановлені на фасадах, які працюють на зовнішній простір) пункту 2.1, на видимих зі сторони вулиць та площ фасадах та зовнішніх частинах будинків і споруд, які знаходяться на території історичного ареалу, а також на усіх фасадах та зовнішніх частинах будинків і споруд - пам'ятках архітектури (пункт 3.1).

Згідно з рішенням виконкому Львівської міської ради від 09.12.2005 №1311 «Про затвердження меж історичного ареалу та зони регулювання забудови міста Львова» вул. Вітовського знаходиться у межах історичного ареалу м. Львова.

Відповідно до пункту 4 зазначених Правил, дозволи на розміщення технічних елементів (пристроїв) на Фасадах, торцевих стінах, зовнішніх будівельних конструкціях будинків і споруд надає районна адміністрація на підставі звернення юридичних і фізичних осіб, з вказанням місця розміщення елемента (пристрою). Розміщення технічних елементів (пристроїв) на будинках і спорудах, розташованих на території історичного ареалу міста, додатково погоджується з управлінням охорони історичного середовища (даний пункт діяв на момент прийняття розпорядження). Однак матеріали справи не місять доказів звернення відповідача до Львівської міської ради щодо надання дозволу на розміщення технічного елемента.

Згідно з частиною 1 статті 317 Цивільного кодексу України власникові належать права володіння, користування та розпорядження своїм майном.

Відповідно до частини 2 статті 319 Цивільного кодексу України власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону. При здійсненні своїх прав та виконанні обов'язків власник зобов'язаний додержуватися моральних засад суспільства.

Пунктом 5.3 рішення виконавчого комітету від 01.02.2002 № 028 «Про впорядкування розміщення технічних елементів (пристроїв) на фасадах будинків на території м. Львова» передбачено, що особи, яким наданий припис про усунення порушення, зобов'язані протягом десяти днів демонтувати технічний елемент (пристрій). У разі отримання припису про негайне усунення порушення такі особи зобов'язані демонтувати технічний елемент (пристрій) протягом п'яти робочих днів.

У разі невиконання припису про негайне усунення порушень при виявленні технічних елементів (пристроїв), встановлених з порушенням вимог підпунктів 3.1.1 і 3.1.2 пункту 3.1, голова районної адміністрації впродовж трьох робочих днів видає розпорядження про примусовий демонтаж технічного елемента (пристрою) (пункт 5.4)).

Відповідно до пункту 5.5 цього рішення, примусовий демонтаж елементів (пристроїв) у всіх випадках здійснює районна адміністрація за місцем розташування об'єкта нерухомого майна впродовж семи робочих днів з дати прийняття розпорядження голови районної адміністрації. Стягнення коштів за проведені роботи з примусового демонтажу проводить районна адміністрація у порядку, передбаченому чинним законодавством. Демонтажні роботи технічних елементів (пристроїв), встановлених з недотриманням цього Положення, здійснюють на договірних засадах комунальні підприємства або інші суб'єкти господарювання, визначені розпорядженням голови районної адміністрації (пункт 5.6).

09.12.2021 Галицька районна адміністрація ЛМР направила претензію № 31- вих-109570 від 09.12.2022 (трекінг 7900070536338) на адресу відповідача з проханням у добровільному порядку повернути витрати, понесені районною адміністрацією ЛМР за демонтаж самовільно влаштованих двох кондиціонерів у сумі 9221,00 грн, яку відповідач не виконав.

09.01.2023 Галицька районна адміністрація ЛМР повторно направила претензію № 31-вих-2583 від 06.01.2023 (трекінг 7900070721020) на адресу відповідача з проханням в добровільному порядку повернути витрати, понесені районною адміністрацією ЛМР за демонтаж самовільно влаштованих двох кондиціонерів у сумі 9221,00 грн, яку відповідач не виконав.

04.10.2024 Галицька районна адміністрація ЛМР повторно скеровано претензію № 31-вих-140206 від 02.10.2024 (трекінг 0600969403401) на адресу відповідача з проханням в добровільному порядку повернути витрати, понесені районною адміністрацією ЛМР за демонтаж самовільно влаштованих двох кондиціонерів у сумі 9221,00 грн.

Статтею 22 Цивільного кодексу України визначено, що збитками є: втрати, яких особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки); доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).

Разом з цим, відповідно до частини 2 статті 623 Цивільного кодексу України, розмір збитків, завданих порушенням зобов'язання, повинен бути реальним та доведеним позивачем.

Відповідно до частини 1 статті 1166 Цивільного кодексу України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Для застосування деліктної відповідальності необхідною є наявність усіх чотирьох елементів складу цивільного правопорушення, а саме: протиправна поведінка особи; наявність шкоди; причинний зв'язок між протиправною поведінкою та шкодою; вина завдавача шкоди. Причому в деліктних правовідносинах на позивача покладається обов'язок з доведення наявності шкоди, протиправності поведінки заподіювача шкоди, а також причинного зв'язку між такою протиправною поведінкою та шкодою. Водночас на заподіювача шкоди покладається обов'язок щодо доведення відсутності його вини у заподіянні цієї шкоди.

З огляду на те, що вимоги про демонтаж самовільно встановлених двох кондиціонерів відповідач у добровільному порядку не виконав, на виконання рішення виконавчого комітету ЛМР, позивач із залученням підрядника провів демонтаж кондиціонерів.

Водночас, відповідач не надав суду доказів на спростування вимог позивача.

Отже, понесені позивачем витрати на проведення примусового демонтажу самовільно влаштованих двох кондиціонерів, кронштейнів для їх кріплення, обладнання для їх підключення та відновлення головного фасаду будинку № 14 на вул. Вітовського у м. Львові у розмірі 9221,00 грн підлягають відшкодуванню за рахунок відповідача.

Відповідно до приписів статті 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на відповідача.

Керуючись статтями 252, 232, 233, 236 - 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з Приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «Саламандра» (36019, Полтавська обл., м. Полтава, вул. Колективна, буд. 10, ЄДРПОУ 21870998) на користь Галицької районної адміністрації Львівської міської ради (79005, м. Львів, вул. Ф. Ліста, 1, ЄДРПОУ 20847537) 9221,00 грн витрат на проведення примусового демонтажу та 3028,00 грн судового збору.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Дмитро СІРОШ