17 лютого 2025 року м. Дніпросправа № 280/4018/24
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Добродняк І.Ю. (доповідач),
суддів: Бишевської Н.А., Семененка Я.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області
на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 06 вересня 2024 року (суддя Стрельнікова Н.В.)
у справі №280/4018/24
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, у якому просив:
-визнати протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в Запорізькій області, що полягає у обмеженні пенсії позивача у розмірі 349 грн 82коп.;
-скасувати з 01.03.2024 обмеження пенсії в розмірі 349 грн 82коп.;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду в Запорізькій області здійснити з 01.03.2024 перерахунок пенсії згідно діючого законодавства.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №185 01.03.2024 позивачу проіндексовано пенсію, збільшення пенсії має складати 1367 грн 78 коп., що не перевищує 1500 грн, однак відповідач продовжує стягувати з пенсії позивача обмеження в розмірі 349 грн 82 коп., яке було накладено в 2023 році згідно постанови Кабінету Міністрів України №168. Вказані дії відповідача позивач вважає протиправними.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 06 вересня 2024 року адміністративний позов задоволено частково:
- визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо нарахування та виплати позивачу пенсії з 01.03.2024 з урахуванням суми індексації пенсії, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України №185 від 23.02.2024 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», з відрахуванням різниці в розмірі 349,82 грн;
- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити позивачу перерахунок та виплату пенсії з 01.03.2024 без обмеження її максимального розміру з урахуванням суми індексації пенсії, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України №185 від 23.02.2024 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», без відрахування різниці в розмірі 349, 82 грн, з урахуванням раніше виплачених сум.
В іншій частині позовних вимог відмовлено.
Суд першої інстанції виходив з того, що підвищення пенсії позивача 01.03.2023 на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України №168, в межах граничної суми збільшення, а саме 1500,00 грн, відповідає вимогам чинного законодавства, проте відрахування з 01.03.2024 з пенсії позивача різниці між розміром підвищення та 1500 грн у сумі 349, 82 грн, чинним законодавство не передбачено.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області подало апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального та процесуального права, просить рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні адміністративного позову.
Обґрунтовуючи вимоги апеляційної скарги, скаржник вказує, що згідно п.10 постанови Кабінету Міністрів України №168 розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії позивача не може перевищувати 1500 гривень. Оскільки пенсія позивача після перерахунку збільшилась більше ніж на 1500 гривень, йому було встановлено обмеження, яке зберігається. Відтак, скаржник вважає, що обмеження індексації пенсії позивача з 01.03.2023 в сумі 349,82 грн залишаться та є правомірним.
Позивач подав відзив на апеляційну скаргу, в якому просить залишити рішення суду першої інстанції без змін як законне та обґрунтоване.
Адміністративна справа розглянута апеляційним судом відповідно до ст.311 Кодексу адміністративного судочинства України в порядку письмового провадження.
Відповідно до ч.1 ст.308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити таке.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено матеріалами справи, після проведення індексації з 01.03.2023 розмір пенсії позивача збільшився на 1849,82 грн, проте оскільки згідно пункту 10 Постанови Кабінету Міністрів України №168, розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії не може перевищувати 1500 грн, відповідачем встановлено до виплати позивачу 11852,68 грн (10352,68+1500). Різниця в -349,82 грн, залишається при подальших перерахунках.
На звернення позивача щодо проведення перерахунку його пенсії, а саме: індексації за 2024 рік без застосування обмеження відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №168 відповідач листом від 22.04.2024 відмовив у вказаному перерахунку, зазначивши, що розмір пенсії після проведення індексації з 01.03.2024 відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верст населення у 2024 році» із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,0796, збільшився на 804,68 грн. При цьому, обмеження індексації з 01.03.2023 в сумі 349,82 грн залишається, як передбачено пунктом 10 Постанови Кабінету Міністрів України №168, яка не втратила чинності.
Позивач, не погодившись з відмовою відповідача у перерахунку пенсії, звернувся до суду за захистом своїх прав.
Переглядаючи рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції виходить із такого.
Приписами статті 42 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в редакції Закону №2040-IX, яка застосовується з 01.03.2022, визначено, що для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Пунктом 6 розділу «Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» від 09 листопада 2023 року №3460-IX установлено, зокрема, що у 2024 році частина друга та абзац п'ятий частини четвертої статті 42, третє речення абзацу першого пункту 13 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», частина друга статті 22, стаття 64 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (із змінами, внесеними Законом України від 15 лютого 2022 року №2040-IX) застосовуються у порядку, на умовах та у строки, що визначені Кабінетом Міністрів України.
Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 23.02.2024 №185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році».
Пунктом 1 цієї постанови Кабінету Міністрів України №185 встановлено, що з 1 березня 2024 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. №124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» (Офіційний вісник України, 2019 р., №19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,0796.
Відповідно до п.2 постанови Кабінету Міністрів України №185 з 01 березня 2024 року розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» (Офіційний вісник України, 2022 р., №18, ст. 968) та пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 р. №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (Офіційний вісник України, 2023 р., №26, ст. 1475) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2023 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 3 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.
Пунктом 3 постанови №185 установлено, що:
у разі, коли розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктом 1 та підпунктами 1-7 пункту 2 цієї постанови, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії;
розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктом 1 та підпунктами 1-7 пункту 2 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.
Таким чином, постановою Кабінету Міністрів України №185 визначено верхню межу розміру індексації пенсії - 1500,00 грн.
Разом з тим, як правильно звернув увагу суд першої інстанції, відрахування з 01.03.2024 з пенсії позивача різниці між розміром підвищення та сумою 349, 82 грн, приписами законодавства не передбачено.
З цих підстав, суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції про наявність підстав для часткового задоволення адміністративного позову.
Доводи апеляційної скарги цей висновок не спростовують.
Суд першої інстанції під час розгляду даної справи повно дослідив обставини, які мають значення для справи, ухвалив законне та обґрунтоване рішення в його оскаржуваній частині.
Передбачені ст.317 КАС України підстави для зміни або скасування рішення суду першої інстанції відсутні.
Керуючись ст.ст. 311, 315, 316, 321, 322 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області - залишити без задоволення.
Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 06 вересня 2024 року у справі №280/4018/24 - залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили відповідно до ст.325 КАС України, може бути оскаржена до касаційного суду у випадках та строки, встановлені ст.ст.328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий - суддя І.Ю. Добродняк
суддя Н.А. Бишевська
суддя Я.В. Семененко