Головуючий І інстанції: Єгупенко В.В.
04 лютого 2025 р.Справа № 520/34817/23
Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючого судді: Мельнікової Л.В.,
Суддів: Русанової В.Б. , Бегунца А.О. ,
за участю секретаря судового засідання Колесник О.Е.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду у місті Харкові справу за апеляційною скаргою Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 05 лютого 2024 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
01.12.2023 позивач представник позивача ОСОБА_1 - адвокат Рябінова В.І. звернулась до суду з позовом, в якому просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області (далі - ГУ ДСНС у Харківській обалсті), які полягають у відмові ОСОБА_1 підготувати та надати до Головного управління Пенсійного Фонду України в Харківській області (далі - ГУ ПФУ в Харківській обалсті, пенсійний орган) оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 для проведення перерахунку основного розміру її пенсії з 01.02.2023 (з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини);
- зобов'язати ГУ ДСНС у Харківській області підготувати та надати до ГУ ПФУ в Харківській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за відповідною посадою станом на 01.01.2023 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ) з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова № 704) щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим (спеціальним) званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням надбавки за особливості проходження служби до посадового окладу відповідно до п.п.1 п.5 постанови КМУ від 30.08.2017 № 704, з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років та щомісячної премії відповідно до п.п.2 п.5 постанови КМУ від 30.08.2017 № 704 - не менше 170% посадового окладу, з урахуванням тарифного розряду за займаною (прирівняною) посадою, яку займав позивач на час звільнення, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.02.2023 пенсії ОСОБА_1 .
В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначає, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ та отримує пенсію, яка призначена в порядку та на умовах Закону № 2262-ХІІ. Позивач звернулась до відповідача із заявою, якою просила надати до пенсійного органу довідку для перерахунку пенсії з 01.02.2023 відповідно до постанови № 704 із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (2023 року), на відповідний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 постанови № 704, для проведення перерахунку розміру його пенсії. Листом від 19.10.2023 № 65020-7264/65190 відповідач повідомив позивача про відсутність правових підстав для оформлення та надання довідки про грошове забезпечення. Також відповідач повідомив, що відповідно до наказу ДСНС від 13.01.2023 № 35 встановлено розміри щомісячної премії особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту за відповідними тарифними розрядами у 2023 році, а саме визначено мінімальний розмір премії з вислугою понад 1 рік - 170% у відповідності до тарифного розряду за посадою, яку займав позивач під час виходу на пенсію.
Заперечуючи вимоги ОСОБА_1 , у відзиві на адміністративний позов ГУ ДСНС в Харківській області зазначає, що тільки після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та надходження списків від пенсійного фонду обласні військові комісаріати готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії. Оскільки таке рішення Урядом не приймалось, відсутні підстави для оформлення ГУ ДСНС у Харківській області нової довідки про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії на 01.02.2023.
Також відповідач зазначив, що наказ ДСНС України, на який посилається позивач не є рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення або про введення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій, із прийняттям якого пов'язаний обов'язок оформити нові довідки про розмір грошового забезпечення. Наказ ДСНС України, яким встановлюється розмір премії є відомчим, внутрішнім документом, який носять тимчасовий характер, не містить нормативно-правових приписів та не породжує будь-яких правових підстав для проведення перерахунку пенсії військовослужбовців (осіб рядового та начальницького складу служби цивільного захисту) відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону № 2262-ХII. Розміри премій, передбачені наказами ДСНС, не може бути включено в довідку про розмір грошового забезпечення та стати підставою для перерахунку пенсій колишніх військовослужбовців (осіб рядового та начальницького складу служби цивільного захисту), оскільки така стосується військовослужбовців, які проходять службу на теперішній час.
Крім того, відповідач вказує, що позивачем пропущений строк звернення до суду з адміністративним позовом, встановлений ст. 122 КАС України.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 05.02.2024 (розгляд справи відбувся за правилами спрощеного позовного провадження) задоволено вимоги адміністративного позову ОСОБА_1 .
Так, судовим рішенням визнано протиправними дії ГУ ДСНС у Харківській області, які полягають у відмові ОСОБА_1 підготувати та надати до ГУ ПФУ в Харківській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 для проведення перерахунку основного розміру її пенсії з 01.02.2023 (з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини).
Зобов'язано ГУ ДСНС у Харківській області підготувати та надати до ГУ ПФУ в Харківській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за відповідною посадою станом на 01.01.2023 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ з врахуванням положень постанови № 704 щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим (спеціальним) званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням надбавки за особливості проходження служби до посадового окладу відповідно до п.п.1 п.5 постанови № 704, з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років та щомісячної премії відповідно до п.п.2 п.5 постанови № 704 - не менше 170% посадового окладу, з урахуванням тарифного розряду за займаною (прирівняною) посадою, яку займав позивач на час звільнення, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.02.2023 пенсії позивача.
Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ДСНС у Харківській області на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір у розмірі 858,88 грн.
Висновок суду вмотивований тим, що з 01.01.2020 положення пункту 4 постанови №704 в частині визначення розрахунковою величиною для визначення посадових окладів, розрахованих згідно з постановою № 704 прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року не відповідає правовим актам вищої юридичної сили, згідно із якими прожитковий мінімум як базовий державний стандарт був змінений на відповідний рік у тому числі як розрахункова велична для визначення посадових окладів, заробітної плати, грошового забезпечення працівників державних органів; через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, зокрема, згідно із Законом № 1082-IX, у осіб з числа військовослужбовців виникло право на отримання довідки про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії за формою, що передбачена додатком 2 до Порядку № 45, з урахуванням оновлених даних про розмір посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, які визначаються шляхом застосування пункту 4 постанови №704 із використанням для їх визначення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (через його збільшення на відповідний рік).
Щодо клопотання відповідача про залишення без розгляду адміністративного позову відповідно до ч. 3 ст. 123 КАС України, у зв'язку з пропуском процесуального строку, суд зазначив, що обмеження права пенсіонера, що отримує пенсію на підставі норм Закону № 2262-ХІІ, на перерахунок належної йому пенсії, який проведено несвоєчасно через ненадання довідки про розмір грошового забезпечення відповідними державним органом, з якого позивач звільнився на пенсію, будь-яким строком є неприпустимим з огляду на приписи статті 51 Закону № 2262-ХІІ.
Не погоджуючись із судовим рішенням, в апеляційній скарзі відповідач, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить його скасувати та ухвалити нове, яким відмовити у задоволенні вимог адміністративного позову у повному обсязі.
Аргументи, наведені відповідачем в обґрунтування вимог апеляційної скарги, фактично аналогічні наведеному у відзиві на позов.
Відзив на апеляційну скаргу від позивача не надходив, що не перешкоджає апеляційному розгляду справи.
За приписами ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги (ч. 1 ст. 308). Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язкової підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права (ч. 2 ст. 308).
Відповідно до ч. 1 ст. 78 КАС України обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їх представників.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, переглянувши судове рішення в межах доводів і вимог апеляційної скарги та перевіривши повноту встановлення судом фактичних обставин справи та правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, а судове рішення на підставі ст. 317 КАС України слід частково змінити, з наступних підстав.
Судом установлено, що відповідно до витягу з наказу ГУ ДСНС у Харківській області (по особовому складу) «Про звільнення із служби ОСОБА_1 » від 12.12.2013 № 217, молодшого сержанта служби цивільного захисту ОСОБА_1 , диспетчера 1-ДПРЧ м. Харків, 12.12.2013 звільнено із служби у відставку за п. 176 п.п. 2 (за віком) та виключено з кадрів ДСНС України та всіх видів забезпечення, встановивши щомісячну премію з 01.11.2013 у розмірі 173 % посадового окладу (а.с. 123).
Позивач, молодшого сержанта служби цивільного захисту, перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Харківській області та отримує пенсію, призначену згідно із Законом № 2262-ХІІ.
24.04.2023 на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 27.03.2023 у справі № 520/1627/23 та постанови № 704 ГУ ДСНС в Харківській області складено та направлено до ГУ ПФУ у Харківській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії № 165, станом на 01.01.2022, на ім'я позивача, відповідно до якої загальний розмір грошового забезпечення склав 11462,30 грн, із розрахунку:
- посадовий оклад - 3970,00 грн;
- оклад за військове (спеціальне) звання (молодший сержант) - 940,00 грн;
- надбавка за вислугу років 40 % - 1964,00 грн;
- надбавка за особливості проходження служби - 50 % - 3437,00 грн;
- премія - 29 % - 1151,30 грн (а.с. 182).
ГУ ДСНС у Харківській області листом від 19.10.2023 № 65020-7264/65190 повідомило представника позивача, що умови грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту затверджено постановою № 704. Схеми тарифних розрядів за посадами осіб рядового і начальницького складу ДСНС затверджені наказом МВС України від 06.03.2018 № 179. Відповідно до вищевказаного нормативного документу посадові оклади за тарифними розрядами визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2018 року, на відповідний коефіцієнт. Для видачі оновленої довідки для перерахунку пенсії з 01.01.2023 відсутні підстави. Також повідомлено, що відповідно до п. 1.2 наказу ДСНС України «Про окремі питання грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту у 2023 році» від 13.01.2023 № 35 керівникам органів та підрозділів цивільного захисту вказано здійснювати, починаючи з січня 2023 року (премія за грудень 2022 року), щомісячне преміювання осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту відповідно до положення про преміювання та їх особистого внеску в загальний результат служби, з дотриманням міжпосадових співвідношень, спеціального звання, тривалості та умов служби, кваліфікації, у розмірах згідно з додатком (крім осіб, щодо яких прийнято окремі рішення ДСНС). Інформація про розмір премії за посадою заявника носить індивідуальний характер, так як грошове забезпечення визначається індивідуально кожній особі в залежності від спеціального звання, відсоткової надбавки за вислугу років, надбавок, в тому числі стимулюючого характеру, які встановлюються в розмірах в залежності від якості, складності, обсягу та важливості виконаних обов'язків відповідно до їх особливого внеску в загальний результат служби (а.с. 16).
Частково погоджуючись із загальним висновком суду першої інстанції, колегія суддів зазначає, що Верховний Суд вже розглядав справи, правовідносини у яких виникли у зв'язку із відмовою уповноваженого органу сформувати та видати особі, яка отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону № 2262-ХІІ довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ, положень постанови № 704, із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу, окладу за військовим званням, процентної надбавки за вислугу років, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України Про Державний бюджет України на 2023 рік» на 01.01.2023 рік, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови № 704, для проведення перерахунку основного розміру її пенсії з 01.02.2023 (з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії) та, зокрема, у постанові від 02.04.2024 у справі № 340/608/23, дійшов висновків про наявність у таких осіб права на отримання довідки про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії за формою, що передбачена додатком 2 до Порядку № 45, з урахуванням оновлених даних про розмір окладу за військовим (спеціальним) званням, який визначаються шляхом застосування пункту 4 постанови № 704 із використанням для його визначення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (через його збільшення на відповідний рік).
Відповідно до ч. 2 ст. 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів, судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Обов'язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом.
Щодо доводів позивача стосовно наявності у нього, з урахуванням наказу ДСНС України від 13.01.2023 № НС-35 «Про окремі питання грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту у 2023 році», права на перерахунок пенсії на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, визначеного станом на 01.01.2023, із зазначенням відомостей про надбавку за особливості проходження служби та премії у розмірі не менше 170%, колегія суддів зазначає, що відповідно до пункту 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 (у редакції, чинній до внесення змін Постановою № 103, яку рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18 визнано протиправною та нечинною у відповідній частині) для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:
- посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;
- надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання «заслужений» чи «народний», службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;
- щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;
- інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;
- щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах «С», у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром «Байконур», якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення із служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 року для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.
Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Колегія суддів зауважує, що відповідачем у справі не спростовується та обставина, що станом на 01.01.2023 року за посадою, звідки позивач звільнився на пенсію (диспетчер 1 державної пожежно - рятувальної частини, 5 тарифний розряд), середній розмір такого додаткового виду грошового забезпечення як щомісячна надбавка за особливості проходження служби виплачується у розмірі 50%, відповідно премія - у розмірі 260% (а.с. 151).
Аналізуючи п. 5 постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Велика Палата Верховного Суду дійшла висновку, що у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії щодо зазначення розміру надбавки за особливості проходження служби та премії (розмір яких є предметом спору у цій справі) належить указувати їх середній розмір, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилась на пенсію (п. 57 постанови Великої Палати Верховного Суду від 23.05.2024 у справі № 380/19324/23).
Аналогічну правову позицію щодо необхідності зазначення у відповідних довідках для перерахунку пенсій розміру премії, визначеного у середньому розмірі, що фактично виплачений за відповідною посадою, викладено у постанові Великої Палати Верховного Суду від 12.12.2018 у справі № 802/2196/17-а (Пз/9901/1/18) (провадження № 11-308заі18).
Колегія суддів зауважує, що згідно із Порядком № 45, довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби та для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (види наведені у п. 5 Порядку № 45).
Відповідно до пункту 3 постанови № 704, з метою визначення умов та розмірів виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту Міністерством внутрішніх справ України наказом від 20.07.2018 року № 623 «Про затвердження Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту» затверджено Інструкцію про порядок виплати грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту (далі - Інструкція № 623), яка визначає порядок, умови та розміри виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту (далі - особи рядового і начальницького складу), а також порядок виплат одноразової грошової допомоги при звільненні осіб рядового і начальницького складу.
Відповідно до пункту 2 Інструкції № 623 грошове забезпечення осіб рядового і начальницького складу визначається залежно від посади, спеціального звання, тривалості та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання.
Пунктом 3 розділу І Інструкції № 623 визначено, що грошове забезпечення осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Відповідно до пункту 8 розділу І Інструкції № 623 підставами для виплати грошового забезпечення є наказ: керівника органу управління (підрозділу) про призначення на штатну посаду, яка входить у його номенклатуру, та встановлення відповідних окладів, надбавок, доплат тощо; керівника закладу освіти ДСНС про зарахування на навчання із встановленням відповідних окладів, надбавок, доплат тощо; керівника органу управління (підрозділу) про зарахування в розпорядження. Проекти зазначених наказів по особовому складу органів управління (підрозділів) готують підрозділи по роботі з персоналом (кадрами) та погоджують з відповідними фінансовими і юридичними підрозділами.
Виплата надбавки за особливості проходження служби регулюється положеннями розділу V Інструкції № 623, пунктом 1 якого визначено, що особам рядового і начальницького складу виплачується надбавка за особливості проходження служби в розмірі до 50 відсотків посадового окладу, окладу за спеціальним званням з урахуванням надбавки за вислугу років.
Пунктом 2 та 3 розділу V Інструкції № 623 визначено, що особам рядового і начальницького складу залежно від складності, важливості, інтенсивності та умов служби розмір надбавки за особливості проходження служби, установлений відповідно до пункту 1 цього розділу, може збільшуватися до 100 відсотків посадового окладу, окладу за спеціальним званням з урахуванням надбавки за вислугу років.
Перелік посад, за якими встановлюється надбавка за особливості проходження служби понад розмір, установлений відповідно до пункту 1 цього розділу, затверджується наказом ДСНС у межах фонду грошового забезпечення.
Розмір надбавки за особливості проходження служби встановлюється наказом керівника органу управління (підрозділу) на початку року із зазначенням конкретного розміру кожній особі рядового чи начальницького складу служби цивільного захисту залежно від складності, важливості, інтенсивності та умов служби з урахуванням асигнувань на грошове забезпечення на відповідний рік.
Особам рядового і начальницького складу, що прибули до нового місця служби, переведені на іншу посаду тощо, виплата надбавки за особливості проходження служби здійснюється на підставі наказу керівника органу управління (підрозділу) про вступ до виконання обов'язків за посадою (основною чи тимчасовою), в якому зазначається розмір надбавки за особливості проходження служби.
Надбавку за особливості проходження служби за рішенням керівника органу управління (підрозділу) може бути скасовано або розмір її зменшено в разі несвоєчасного, неякісного виконання завдань, що оформлюється відповідним наказом керівника органу управління (підрозділу) із зазначенням причини скасування надбавки за особливості проходження служби або розміру її зменшення.
Тож, положеннями Інструкції № 623 визначено діапазон між мінімальним та максимальним розміром надбавки за особливості проходження служби, згідно із яким верхня гранична межа для виплати щомісячної надбавки за особливості проходження служби визначається у розмірі до 100 відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років залежно від складності та важливості виконуваних обов'язків, а нижня гранична межа цієї надбавки в будь-якому разі не може бути нижню ніж 50 відсотків.
Згідно з пунктом 1 розділу ХVІ Інструкції № 623 керівники органів управління (підрозділів) мають право в межах фонду преміювання та економії грошового забезпечення здійснювати преміювання осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби.
Преміювання осіб рядового і начальницького складу здійснюється в межах фонду преміювання, утвореного в розмірі, визначеному наказом ДСНС на відповідний рік, але не менше 10 відсотків фонду посадових окладів.
Преміювання осіб рядового і начальницького складу органів управління (підрозділів) здійснюється відповідно до положення про преміювання, розробленого органом управління (підрозділу) з метою визначення порядку матеріального заохочення осіб рядового і начальницького складу органів управління (підрозділів), з урахуванням специфіки та особливостей виконання покладених на них службових обов'язків, своєчасності і точності виконання рішень державних органів та розпоряджень і вказівок керівників органів управління (підрозділів).
Відповідно до пункту 7 розділу ХVІ Інструкції № 623 особам рядового і начальницького складу, які проходять службу в підрозділах, що утримуються за рахунок об'єктів (за рахунок спеціального фонду), премія виплачується в межах затвердженого в кошторисі фонду грошового забезпечення з урахуванням пункту 1 цього розділу.
Виплата премій здійснюється щомісяця за минулий місяць під час виплати грошового забезпечення за поточний місяць. Розмір премій визначається наказом керівника органу управління (підрозділу), керівникам органу управління (підрозділу) - наказами вищих керівників (пункт 8 розділу ХVІ Інструкції № 623).
Тож, згідно із постановою № 704 та Інструкцією № 623 керівник органів управління (підрозділів) встановлює розмір щомісячної премії для осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, виходячи з наявного фонду преміювання, утвореного в розмірі, визначеному наказом ДСНС на відповідний рік, особливостей проходження служби та відповідно до їх особистого внеску в загальні результати служби. Однак, такий розмір не може бути меншим аніж 10 відсотків посадового окладу.
13.01.2023 року відповідно до Постанови № 704, Інструкції № 623, з метою впорядкування окремих питань грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту у 2023 році Голова Державної служби України з надзвичайних ситуацій видач наказ № 35, яким керівникам органів та підрозділів цивільного захисту, зокрема, наказано установити особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту надбавку за особливості проходження служби у розмірі 50 відсотків посадового окладу, окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років.
Здійснювати, починаючи з січня 2023 року (премія за грудень 2022 року), щомісячне преміювання осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту відповідно до положень про преміювання та їх особистого внеску в загальний результат служби, з дотриманням міжпосадових співвідношень, спеціального звання, тривалості та умов служби, кваліфікації, у розмірах згідно з додатком (крім осіб, щодо яких прийнято окремі рішення ДСНС).
Положеннями Додатку до означеного вище наказу ДСНС передбачено, що особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, з вислугою років понад один рік, розмір премії, з урахуванням 5 тарифного розряду, складає 263%.
Повертаючись до обставин цієї справи, колегія суддів зазначає, що предметом спору у цій справі є право на отримання довідки про розміри грошового забезпечення, яке враховується для перерахунку пенсії, позивач обґрунтовує наявність таких підстав для підвищення грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ, а саме: 1) через зростання з 01.01.2023 прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, 2) у зв'язку із підвищенням, як він вважає, особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту з 01.01.2023 розміру грошового забезпечення, зокрема надбавки за особливості проходження служби та премії у розмірах, визначених на підставі наказу ДСНС від 13.01.2023 № 35.
Приходячи до висновку про часткову обґрунтованість вимог ОСОБА_1 , колегія суддів зауважує, що положеннями означеного вище наказу ДСНС передбачено, що з січня 2023 року особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту надбавка за особливості проходження служби встановлювалась в мінімальному розмірі - 50% посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років, а особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, з вислугою років понад один рік, розмір премії, з урахуванням 5 тарифного розряду, складає 263% (Додатки 1 до наказу).
Разом з тим, відповідно до довідки ГУ ДСНС в Полтавській області від 02.12.2024 № 49 про розмір фактично виплаченого грошового забезпечення за січень 2023 року за посадою, звідки позивач звільнилась на пенсію (диспетчер 1 державної пожежно-рятувальної частини), середній розмір надбавки за особливості проходження служби на 2023 рік становить 50%, середній розмір щомісячної премії у січні 2023 року - 260 % (а.с. 151).
Таким чином, розмір надбавки за особливості проходження служби має бути визначений у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, у середньому розмірі, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, з якої її було звільнено на пенсію, тобто - 50% посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років, а розмір премії має бути визначений - 260% посадового окладу, а не неменше 170 %, як просила позивач.
Колегія суддів зазначає, що ефективним способом захисту права є такий, що відповідає змісту відповідного права чи інтересу, характеру його порушення, невизнання або оспорення та спричиненим цими діяннями наслідкам.
Частиною 4 ст. 245 КАС України визначено, що у випадку, визначеному п. 4 ч. 2 цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
За приписами вказаної правової норми слідує, що у разі, якщо суб'єкт владних повноважень використав надане йому законом право на прийняття певного рішення за наслідками розгляду звернення особи, але останнє визнане судом протиправним з огляду на його невідповідність чинному законодавству, при цьому суб'єктом звернення дотримано усіх визначених законом умов, то суд вправі зобов'язати суб'єкта владних повноважень прийняти певне рішення.
Такий підхід, встановлений процесуальним законодавством, є прийнятним не тільки при розгляді вимог про протиправну бездіяльність суб'єкта владних повноважень, але і у випадку розгляду вимог про зобов'язання вчинити дії після скасування його адміністративного акту.
Європейський суд з прав людини у своїх рішеннях неодноразово підкреслював необхідність ефективного захисту прав заявників. Наприклад, у п. 75 рішення від 05.04.2005 року у справі «Афанасьєв проти України» (заява №38722/02) ЄСПЛ зазначає, що засіб захисту, який вимагається згаданою статтею, повинен бути «ефективним», як у законі, так і на практиці, зокрема, у тому сенсі, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави.
Верховний Суд у постанові від 23.12.2021 у справі № 480/4737/19 сформулював висновок, відповідно до якого, ефективний спосіб захисту прав та інтересів особи в адміністративному суді має відповідати таким вимогам: забезпечувати максимально дієве поновлення порушених прав за існуючого законодавчого регулювання; бути адекватним фактичним обставинам справи; не суперечити суті позовних вимог, визначених особою, що звернулася до суду; узгоджуватися повною мірою з обов'язком суб'єкта владних повноважень діяти виключно у межах, порядку та способу, передбаченого законом.
За наведеного, колегія суддів, частково задовольняючи вимоги апеляційної скарги ГУ ДСНС в Харківській області, вважає, що рішення суду першої інстанції необхідно змінити, виклавши третій абзац резолютивної частини судового рішення в наступній редакції: «Зобов'язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, станом на 01.01.2023 року, на ім'я молодшого сержанта служби цивільного захисту ОСОБА_1 , для перерахунку пенсії з 01 лютого 2023 року, із: визначенням розміру посадового окладу за відповідною посадою - диспетчер 1 пожежно-рятувальної частини Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня 2023 року, - 2684 грн, на тарифний коефіцієнт - 1,6; визначенням розміру окладу за спеціальним званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня 2023 року, - 2684 грн, на тарифний коефіцієнт - 0,38; визначенням розмірів надбавки за вислугу років (40 відсотків), надбавки за особливості проходження служби (50 відсотків) та премії (260 відсотків), із врахуванням розмірів посадового окладу, окладу за спеціальним званням, обчислених у зазначеному вище порядку».
Так, відповідно до абз 1 п. 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704, з урахуванням стабільної судової практики, розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.
Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік», зокрема, установлено, що з 01.01.2023 прожитковий мінімум для працездатних осіб - 2684 грн.
Додатком 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 визначена тарифна сітка розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу, відповідно до якої тарифний коефіцієнт за 5 тарифним розрядом дорівнює 1,6.
Таким чином, з 01.01.2023 для обчислення розміру пенсії позивача належить враховувати посадовий оклад у розмірі 4300,00 грн (2684 грн х 1,6).
Додатком 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 визначена схема тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу, згідно з якою військовому званню «молодший сержант» відповідає тарифний коефіцієнт 0,38.
Таким чином, з 01.01.2023 для обчислення розміру пенсії позивача належить враховувати оклад за військовим званням у розмірі 1020,00 грн (2684 х 0,38).
Стосовно доводів відповідача про пропуск позивачем строку звернення до суду з адміністративним позовом, колегія суддів зазначає, що у Постанові Верховного Суду у складі судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду від 12.12.2023 по справі № 380/1907/23, Судова палата дійшла висновку про наявність підстав для відступлення від правової позиції, викладеній Верховним Судом у постанові від 12.04.2023 в справі № 380/14933/22 та сформувала такий правовий висновок:
«Видача довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії державними органами, зазначеними в пункті 2 Порядку № 45, є одним з етапів реалізації права особи на перерахунок пенсії в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ.
Згідно із ч. 3 ст. 51 цього Закону перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно із цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Тому до правовідносин щодо оскарження неправомірних дій чи бездіяльності уповноважених на те суб'єктів владних повноважень щодо видачі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ, та членам їх сімей, не підлягає застосовуванню встановлений ч. 2 ст. 122 КАС України шестимісячний строк звернення до адміністративного суду.
Застосування вказаного строку звернення до адміністративного суду унеможливить реалізацію права, передбаченого статтею 63 Закону № 2262-ХІІ, на перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною видів грошового забезпечення з урахуванням норм ч. 3 ст. 51 цього Закону щодо перерахунку пенсій із дати виникнення права на нього без обмеження строком у разі непроведення перерахунку з вини державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії».
За таких обставин, враховуючи висновки Верховного Суду у справі № 380/859/23 (постанова від 04.04.2024), доводи ГУ ДСНС у Харківській області про пропуск позивачем строку звернення до суду є необґрунтованими.
Інші доводи учасників справи на висновки колегії суддів не впливають.
При цьому, колегія суддів враховує позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у апеляційному провадженні), сформовану, зокрема у справах "Салов проти України" (№ 65518/01; пункт 89), "Проніна проти України" (№ 63566/00; пункт 23) та "Серявін та інші проти України" (№ 4909/04; пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" (Ruiz Torija v.Spain) серія A. 303-A; пункт 29).
За наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд Згідно зі п. 2 ч. 1 ст. 315 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 317 КАС України, підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
При цьому зміна судового рішення може полягати в доповненні або зміни його мотивувальної та (або) резолютивної частини.
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 292, 293, 308, 310, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області задовольнити частково.
Змінити рішення Харківського окружного адміністративного суду від 05 лютого 2024 року, виклавши третій абзац резолютивної частини судового рішення в наступній редакції:
«Зобов'язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, станом на 01.01.2023 року, на ім'я молодшого сержанта служби цивільного захисту ОСОБА_1 , для перерахунку пенсії з 01 лютого 2023 року, із:
визначенням розміру посадового окладу за відповідною посадою - диспетчер 1 пожежно-рятувальної частини Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня 2023 року, - 2684 грн, на тарифний коефіцієнт - 1,6;
визначенням розміру окладу за спеціальним званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня 2023 року, - 2684 грн, на тарифний коефіцієнт - 0,38.
визначенням розмірів надбавки за вислугу років (40 відсотків), надбавки за особливості проходження служби (50 відсотків) та премії (260 відсотків), із врахуванням розмірів посадового окладу, окладу за спеціальним званням, обчислених у зазначеному вище порядку».
В іншій частині рішення Харківського окружного адміністративного суду від 05 лютого 2024 року, - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя Л.В. Мельнікова
Судді В.Б. Русанова А.О. Бегунц
У зв'язку з перебуванням судді Бегунца А.О. у відрядженні з 12.02.2025 по 14.02.2025, та судді Мельникової Л.В. на лікарняному з 10.02.2025 по 14.02.2025, постанова у повному обсязі виготовлена і підписана 17.02.2025