Рішення від 17.02.2025 по справі 560/706/25

Справа № 560/706/25

РІШЕННЯ

іменем України

17 лютого 2025 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Шевчука О.П. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у місті Києві , Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивачка звернулась до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у місті Києві, Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України В Івано-Франківській області о/р НОМЕР_1 від 01.01.2025 про відмову ОСОБА_1 у переведенні на пенсію державного службовця за віком за нормами Закону України "Про державну службу". Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві зарахувати до стажу державної служби ОСОБА_1 період роботи з 15.02.1993 по 07.04.1997 та з 14.04.1997 по 22.05.2015 в органах державної податкової служби. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві призначити і І здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 з 26 грудня 2024 року пенсію державного службовця відповідно до ст. 37 Закону № 3723-ХІІ у розмірі 60 відсотків від заробітку, зазначених у довідках, виданих Головним управлінням ДПС у Хмельницькій області: 1) про складові заробітної плати для державного службовця, який до 1 січня 2024 р. працював та звільнився з державних органів, що провели класифікацію посад державної служби, або який працював у державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, посаду якого не було класифіковано, або який працював у державних органах, що не провели класифікацію посад державної служби (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 09.12.2024 № 356/Д/22-01-10-02-06; 2) про інші складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як-20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, та яка на дату виходу на пенсію не займала посаду в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, яку було класифіковано, або працювала у державних органах, які не провели класифікацію посад державної служби від 09.12.2024 № 355/Д/22-01-10-02-06.

В обґрунтування позовних вимог вказує, що 26 грудня 2024 звернулася до відповідача із заявою про переведення на пенсію за віком відповідно до закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ. Рішенням від 01.01.2025 позивачу відмовлено у переведені на пенсію за віком згідно із законом України "Про державну службу" №889-VІІІ, оскільки на момент набрання чинності Законом № 889-VIII, тобто на 01 травня 2016 року, ОСОБА_1 не обіймала посади державної служби. А також станом на 01 травня 2016 року заявниця немає 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, а тому права на перехід на пенсію по віку відповідно до Закону № 889-VIII немає.

Ухвалою суду відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

До суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві просить у задоволені позову відмовити. Зазначає, що виходячи із вищенаведеного на момент набрання чинності Законом № 889-VIII, тобто на 1 травня 2016 ОСОБА_1 не обіймала посади державної служби. А також станом на 1 травня 2016 Позивачка немає 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, а тому права на перехід на пенсію по віку відповідно до Закону №889-VIII не має. Враховуючи зазначене гр. ОСОБА_1 відмовлено у переході із пенсії за віком відповідно до ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу" згідно заяви від 26.12.2024 року.

Від Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на адресу суду надійшов відзив, в якому останній просить відмовити в задоволенні позовних вимог.

З'ясувавши обставини, на які сторони посилаються, як на підставу своїх вимог, так і заперечень, та оцінивши докази, суд дійшов наступних висновків.

Суд встановив, що позивачка з жовтня 2023 року перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві (Святошинський район), з 13.10.2023 отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

26 грудня 2024 року позивачка звернулась до Головного управління Пенсійного фонду у м.Києві (Святошинський район) з заявою про переведення її з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", на пенсію за віком державного службовця згідно із Законом України "Про державну службу" №3723-ХІІ.

До вказаної заяви було додано довідки, форми яких встановлено Порядком призначення пенсій деяким категоріям осіб, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016 р. № 622 (із змінами та доповненнями), виданих Головним управлінням ДПС у Хмельницькій області, а саме: 1) Довідку про складові заробітної плати для державного службовця, який до 1 січня 2024 р. працював та звільнився з державних органів, що провели класифікацію посад державної служби, або який працював у державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, посаду якого не було класифіковано, або який працював у державних органах, що не провели класифікацію посад державної служби (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 09.12.2024 № 356/Д/22-01-10-02-06; 2) Довідку про інші складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи, на посадах, віднесених до категорій посад державних, службовців, та яка на дату виходу на пенсію не займала посаду в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, яку було класифіковано, або працювала у державних органах, які не провели класифікацію посад державної служби від 09.12.2024 № 355/Д/22-01-10-02-06.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від 01.01.2025 (о/р 222550015407) позивачу відмовлено у проведенні перерахунку пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком згідно Закону України "Про державну службу".

В рішенні відповідачем зазначено, що на момент набрання чинності Законом № 889-VIII, тобто на 01 травня 2016 року, ОСОБА_1 не обіймала посади державної служби. А також станом на 01 травня 2016 року заявниця немає 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, а тому права на перехід на пенсію по віку відповідно до Закону № № 889-VIII немає". Крім того, зазначено, що періоди роботи з 15.02.1993 по 22.05.2015 в органах податкової служби не зараховано до трудового стажу.

Не погоджуючись з винесеним рішенням позивач звернулась до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

До 01.01.2016 суспільні відносини, які охоплюють діяльність держави щодо створення правових, організаційних, економічних та соціальних умов реалізації громадянами України права на державну службу регулювались Законом України від 16.12.1993 № 3723 "Про державну службу" (далі Закон №3723).

З 01.05.2016 набрав чинності Закон України "Про державну службу" № 889-VIII від 10.12.2015 (далі-Закон № 889-VIII), в Прикінцевих та Перехідних положеннях якого закріплено, що Закон № 3723-ХІІ (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами), крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 розділу XI Закону № 889-VIII втратив чинність.

Так, пунктом 10 розділу XI Прикінцевих та Перехідних положень Закону № 889-VIII визначено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених ст. 25 Закону України "Про державну службу" та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Крім того, пунктом 12 розділу XI Прикінцевих та Перехідних положень Закону № 889-VIII передбачено, що для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених ст.25 Закону України "Про державну службу" та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до ст.37 Закону України "Про державну службу" у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Частиною 1 ст. 37 Закону № 3723-XII встановлено, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону № 1058-IV, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абз. ч.1 ст.28 згаданого Закону, у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року-страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Аналіз вищезазначених правових норм дає підстави для висновку, що за наявності в особи станом на 01 травня 2016 року певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01 травня 2016 року на державній службі), за останньою зберігається право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-XII.

Вказане узгоджується з правовою позицією Великої Палати Верховного Суду, висловленою в постанові від 13 лютого 2019 року за результатами апеляційного перегляду рішення Верховного Суду 04 квітня 2018 року у зразковій справі № 822/524/18 (Пз/9901/23/18).

Отже, не зважаючи на те, що з 01.06.2016 Закон України від 16.12.1993 № 3723 "Про державну службу" втратив чинність, після вказаної дати особи, що працювали на державній службі за наявності передбачених ст.37 цього закону підстав, мають право на пенсію державного службовця.

При досліджені відомостей трудової книжки серії НОМЕР_2 суд встановив, що позивач у період з 15.02.1993 року по 22.05.2015 позивачка працювала на різних посадах в органах держаної податкової служби.

Відповідно до пункту 6 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2016 №229, стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності Законом України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 №889-VIII обчислюється відповідно до пункту 8 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 №889-VIII. Згідно з пунктом 8 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" №889-VIII стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством. Отже, в даному випадку слід керуватись Порядком обчислення стажу державної служби, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.94 №283.

Згідно пункту 2 Порядку обчислення стажу державної служби до стажу державної служби зараховується робота (служба), зокрема, на посадах керівних працівників і спеціалістів в апараті державної податкової служби. Крім цього, згідно з п.342.4 ст. 342 Податкового кодексу України посадові особи контролюючих органів є державними службовцями.

Відповідно до ст. 344 ПК України пенсійне забезпечення посадових осіб контролюючих органів, крім діючих у них підрозділів податкової міліції, здійснюється в порядку та на умовах, передбачених Законом України "Про державну службу". При цьому період роботи зазначених осіб (у тому числі тих, яким присвоєні спеціальні звання) у контролюючих органах зараховується до стажу державної служби та стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, що дає право на призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" незалежно від місця роботи на час досягнення віку, передбаченого зазначеним Законом.

Таким чином, посадові особи Державної податкової служби, яким присвоєні спеціальні звання, є державними службовцями зі спеціальним статусом, а тому період проходження служби в податкових органах повинен зараховуватись до стажу державної служби, який дає право на пенсію.

Зважаючи на це, період роботи позивача в органах Державної податкової служби зараховується їй до стажу державної служби. Таким чином, слід зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати позивачці до стажу державної служби період роботи з 15.02.1993 року по 22.05.2015 в органах ДПС.

Суд встановив, що позивачка має стаж на посаді державної служби понад 20 років, перед зверненням за призначенням пенсії працювала на посаді, віднесеній до посад державних службовців, а тому набула право на пенсію державного службовця.

В свою чергу, суд звертає увагу, що право позивача на обчислення пенсії згідно Закону України "Про державну службу" та право вимагати такого обчислення встановлено законом, і воно не залежить від позиції відповідача щодо доцільності такого обчислення. Особа має право на перехід на інший вид пенсії і може ним скористатись, якщо, на її думку, це буде для неї бажаним.

Вказане узгоджується з правовою позицією Великої Палати Верховного Суду, висловленою у постанові від 12 травня 2021 року у справі № 520/1972/19.

Постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 №622 "Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб" затверджено Порядок призначення пенсій згідно з Законом №889-VIII, яким визначено право на пенсійне забезпечення державних службовців відповідно до статті 37 Закону №3723-XII (далі - Порядок).

Пунктом 4 вказаного Порядку передбачено, що пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби); розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні; у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 року, середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 року на кількість таких місяців.

За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому-п'ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 року, за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.

Пунктами 5 та 6 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб №622 передбачено, що форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики. У разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а в разі його відсутності чи перейменування (відсутності) посад, у тому числі відсутності відповідних посад державної служби, довідка видається у порядку, встановленому Мінсоцполітики за погодженням із Нацдержслужбою.

Так, на момент звернення позивача з заявою про переведення її на пенсію відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ, вимоги до форми довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям встановлені постановою правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 №1-3 "Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям", зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 08.02.2017 за № 180/30048.

Як слідує зі змісту Довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 09.12.2024 № 356/Д/22-01-10-02-06, від 09.12.2024 № 355/Д/22-01-10-02-06, останні видані заступником начальника управління - начальником відділу оплати праці управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Головного управління ДПС в Хмельницькій області станом на грудень 2024 року та станом на листопад 2024 року.

При цьому, у довідках зазначено, що на всі види оплати праці, включені в довідку, нараховано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Між тим, суд зауважує, що позивачка у даній справі звільнена з посади державного службовця ще у 2015 році, а відтак застосування при розрахунку пенсії державного службовця зі складових заробітної плати, з яких остання не сплачувала страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, суперечитиме нормам ч. 1 ст. 37 Закону № 3723-XII.

З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку, що позивачка має право на отримання пенсії відповідно до Закону №3723-XII, однак без урахування Довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця за від 09.12.2024 № 356/Д/22-01-10-02-06, від 09.12.2024 № 355/Д/22-01-10-02-06, виданих заступником начальника управління - начальником відділу оплати праці управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Головного управління ДПС в Хмельницькій області, оскільки ці довідки не стосується позивачки, яка звільнена у 2015 році.

За таких обставин наявні підставі для визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від 01.01.2025 року №1, яким позивачці відмовлено в переведенні з пенсії відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію державного службовця, відповідно до Закону України "Про державну службу" та зобов'язання перевести на таку пенсію. Тобто, фактично може бути реалізовано право позивача на переведення на пенсію за Законом №3723-XII, однак без довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця за від 09.12.2024 № 356/Д/22-01-10-02-06, від 09.12.2024 № 355/Д/22-01-10-02-06, виданих заступником начальника управління - начальником відділу оплати праці управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Головного управління ДПС в Хмельницькій області, оскільки пенсійний орган не може цю довідку враховувати, враховуючи наведені вище обставини.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Таким чином, суд прийшов до висновку, що позивач частково довела позовні вимоги, а суб'єкти владних повноважень не довели, що діяли у межах закону, що підтверджено доказами, перевіреними в суді, тому позов задовольняється частково.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у місті Києві, Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від 01.01.2025 року про відмову у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 о/р НОМЕР_1 .

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у місті Києві зарахувати ОСОБА_1 до страхового стажу періоди роботи з 15.02.1993 по 07.04.1997 та з 14.04.1997 по 22.05.2015 в органах державної податкової служби.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у місті Києві, перевести з 26.12.2024 року ОСОБА_1 на пенсію державного службовця за віком відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993 №3723-ХІІ "Про державну службу", без урахування довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця за від 09.12.2024 № 356/Д/22-01-10-02-06, від 09.12.2024 № 355/Д/22-01-10-02-06, виданих заступником начальника управління - начальником відділу оплати праці управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Головного управління ДПС в Хмельницькій області.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн 20 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_3 )

Відповідачі:Головне управління Пенсійного фонду України у місті Києві (вул. Бульварно-Кудрявська, 16,Київ 53,04053 , код ЄДРПОУ - 42098368) Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (вул. Січових Стрільців, 15,м. Івано-Франківськ,Івано-Франківська обл., Івано-Франківський р-н,76018 , код ЄДРПОУ - 20551088)

Головуючий суддя О.П. Шевчук