про залишення позовної заяви без руху
17 лютого 2025 року м. ДніпроСправа № 360/307/25
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Качанок О.М., перевіривши матеріали адміністративного позову адвоката Закопайло Вікторії Сергіївни в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії,
До Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов адвоката Закопайло Вікторії Сергіївни в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, в якому позивач просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови ОСОБА_1 в призначенні дострокової пенсії за віком відповідно до пункту 4 частини 1 статті 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та скасувати відповідне рішення про відмову у призначенні пенсії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 24.01.2025 № 262840023867 «Про пенсійне забезпечення ОСОБА_2 »;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві зарахувати ОСОБА_1 до страхового стажу, що дає право на отримання пенсії за віком, період навчання в Луганському державному педагогічному інституті ім. Т.Г. Шевченка з 01.09.1987 р. по 24.06.1988 р., з 02.09.1989 р. по 26.06.1993 р. та період роботи з 01.0.1993 р. по 14.04.1999 р. в Луганській митниці митний пост «Лисичанськ»;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві призначити ОСОБА_1 , починаючи з 04 грудня 2024 року дострокову пенсію за віком відповідно до вимог пункту 4 частини 1 статті 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
За приписами пунктів 3, 5 та 6 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу, чи позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними), чи немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі (частина друга статті 171 КАС України).
Перевіривши матеріали адміністративного позову, суд встановив таке.
Відповідно до пункту 2 частини 5 статті 160 КАС України в позовній заяві зазначаються: повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові) (для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, адреса електронної пошти, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету.
Оглядом позовної заяви в частині зазначення відомостей щодо позивача суд встановив, що реєстраційний номер облікової картки позивача вказаний НОМЕР_1 (тобто складається з 9 цифр), відповідно є невірним.
Разом з тим, в порушення наведених вище положень в позовній заяві не зазначено відомостей щодо наявності або відсутності у позивача та відповідача електронних кабінетів.
Правова позиція щодо обов'язковості зазначення відомостей про наявність або відсутність електронного кабінету у відповідній заяві (скарзі) викладена в ухвалах Верховного Суду від 21.12.2023 у справі № 620/12267/23, від 26.12.2023 у справі № 340/852/23.
До того ж, відповідно до пункту 8 частини п'ятої статті 160 КАС України в позовній заяві зазначаються: перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності), зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви.
Суд зауважує, що в порушення вищенаведених вимог пункту 8 частини п'ятої статті 160 КАС України в позовній заяві не зазначено відомостей щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів поданих доказів, копії яких додано до позовної заяви.
Окрім цього, позивач просить суд зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві зарахувати ОСОБА_1 до страхового стажу, що дає право на отримання пенсії за віком, зокрема, період роботи з 01.0.1993 р. по 14.04.1999 р. в Луганській митниці митний пост «Лисичанськ». Тобто, позивачем не визначено місяць початку періоду роботи, з якого просить зобов'язати відповідача зарахувати до страхового стажу певний період роботи.
Суд вказує, що зміст позову - це його частина, яка відображає вид судового захисту, а саме звернену до суду вимогу позивача щодо застосування конкретних способів захисту порушеного, оспорюваного чи невизнаного права.
Відповідно до змісту позовних вимог встановлюються межі судового розгляду і предмет доказування, а також матеріально-правові вимоги позивача до відповідача щодо яких суд повинен ухвалити рішення.
Позовні вимоги і обставини в їх обґрунтування мають викладатися лаконічно, чітко, зрозуміло, з використанням прийнятої юридичної термінології. Обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, складають підставу позову. Підстава позову перебуває у нерозривному логічному взаємозв'язку із змістом позовних вимог (з предметом позову). Виклад обставин підстави позову необхідний для визначення тотожності позову та визначення предмета доказування в спорі між сторонами.
Зважаючи на вищевикладене, позивачу необхідно надати уточнену позовну заяву, в якій уточнити зміст вказаної прохальної частини позову що стосується періоду роботи в Луганській митниці митний пост «Лисичанськ».
Відповідно до частини першої статті 169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, в якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Оскільки вищевказані обставини перешкоджають відкриттю провадження у справі, позовну заяву слід залишити без руху, з встановленням позивачу строку для усунення вказаних недоліків.
Суд зазначає, що недоліки позовної заяви мають бути усунені шляхом подання до суду уточненої позовної заяви, оформленої у відповідності до статей 160, 161 КАС України, в якій вказати вірний реєстраційний номер облікової картки платника податків позивача; зазначити відомості щодо наявності або відсутності у позивача та відповідача електронних кабінетів; зазначити відомості щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів поданих доказів, копії яких додано до позовної заяви; уточнити зміст прохальної частини позову що стосується періоду роботи в Луганській митниці митний пост «Лисичанськ».
Керуючись статтею 160, 161, 169, 241, 243, 256, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позовну заяву адвоката Закопайло Вікторії Сергіївни в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії, залишити без руху.
Запропонувати позивачу протягом п'яти календарних днів з дати отримання цієї ухвали усунути недоліки позовної заяви у спосіб, визначений ухвалою.
Якщо недоліки позовної заяви не будуть усунуті позивачем у строк, встановлений судом, позовна заява буде повернута позивачу.
Копію ухвали про залишення позовної заяви без руху надіслати позивачу.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддею та оскарженню в апеляційному порядку окремо від рішення суду не підлягає. Заперечення на ухвалу, що не підлягає оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
СуддяО.М. Качанок