Рішення від 17.02.2025 по справі 280/10892/24

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 лютого 2025 року Справа № 280/10892/24 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Новікової І.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Вознесенівському району, Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради, про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

25 листопада 2024 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі-позивач) до Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Вознесенівському району (далі - відповідач), в якому позивач просить суд:

визнати протиправними дії та скасувати рішення відповідача №1779 від 04.09.2024 про не призначення позивачу державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям з 01.08.2024;

зобов'язати відповідача призначити позивачу державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям з 01.08.2024.

Ухвалою суду від 02.12.2024 відкрито спрощене (письмове) позовне провадження у справі.

Ухвалою суду від 26.12.2024 залучено до участі у справі №280/10892/24, в якості співвідповідача - Департамент соціального захисту населення Запорізької міської ради (69035, м. Запоріжжя, бул.Марії Примаченко, 3, код ЄДРПОУ 37573438), а розгляд адміністративної справи №280/10892/24 розпочато спочатку.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач посилається на те, що їй було протиправно відмовлено у призначенні державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям з 01.08.2024. Позивач зазначає, що підставою для відмови їй у наданні соціальної допомоги стало те, що 05.04.2024 позивачем придбано транспортний засіб вартість якого перевищує 50 тис. грн. Разом з тим, позивач зазначає, що відповідно до статті 7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» соціальна допомога не призначається якщо у власності чи володінні малозабезпеченої сім'ї є друга квартира (будинок) за умови, що загальна площа житла перевищує 21 квадратний метр на одного члена сім'ї та додатково 10,5 квадратного метра на сім'ю, чи більше одного автомобіля, транспортного засобу (механізму). Позивач вказує на те, що у складі її сім'ї є 3 дітей, двоє з яких віком до 18 років, одна з них є інвалідом з дитинства, а також одна дитина до 23 років є студентом, навчається у Запорізькому будівельному фаховому коледжі на 2 курсі денного відділення в групі ОА1-23 (форма навчання: бюджетна, термін закінчення навчального закладу: 30.06.2026). Позивач вважає, що відповідно до норм Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» вона має право на призначення соціальної допомоги. Просить задовольнити позовні вимоги.

Відповідач - Департамент соціального захисту населення Запорізької міської ради проти задоволення позовних вимог заперечив. В обґрунтування заперечень відповідач послався на те, що відповідно до пункту 10 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №250 від 24.02.2003, державна соціальна допомога не призначається, якщо особи, які входять до складу малозабезпеченої сім'ї, протягом 12 місяців перед місяцем звернення за призначенням державної соціальної допомоги здійснили на суму, яка на дату проведення операції перевищує 50 тис. гривень: купівлю земельної ділянки, квартири (будинку) (крім житла, отриманого або придбаного за рахунок державного чи місцевого бюджету), іншого нерухомого майна, транспортного засобу (механізму), цінних паперів та інших фінансових інструментів, віртуальних активів (у значенні, наведеному в Законі України “Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення»), будівельних матеріалів, інших товарів довгострокового вжитку або оплатили (одноразово) будь-які роботи або послуги (крім медичних, освітніх та житлово-комунальних послуг згідно із соціальною нормою житла та соціальними нормативами житлово-комунального обслуговування). Відповідач зазначає, що під час розгляду заяви позивача було встановлено придбання нею 05.04.2024 транспортного засобу вартістю 686487,00 грн., тобто більше ніж 50000 грн., що виключає можливість призначення допомоги.

Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, їх достатність і взаємний зв'язок у сукупності, встановив наступні обставини.

З матеріалів справи судом встановлено, що 12.08.2024 ОСОБА_1 звернулась до Департаменту за призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, у якому їй було відмовлено відповідно до рішення від 04.09.2024 №1299230503-2024-2, та про яке повідомлено листом від 04.09.2024 №1779.

Позивач, не погодившись з правомірністю відмови у призначенні соціальної допомоги, звернулася з даним адміністративним позовом до суду.

Відповідно до ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно ч.1 ст.2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Так, під час розгляду адміністративної справи встановлено, що Департамент відмовив позивачу у призначенні допомоги малозабезпеченим сім'ям у зв'язку з тим, що ОСОБА_1 05.04.2024 придбала транспортний засіб вартість якого перевищує 50 тис. грн.

Суд зазначає, що Закон України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» спрямований на реалізацію конституційних гарантій права громадян на соціальний захист - забезпечення рівня життя не нижчого від прожиткового мінімуму шляхом надання грошової допомоги найменш соціально захищеним сім'ям і сприяння їх економічній самостійності (далі - Закон №1768-ІІІ).

Відповідно до приписів статті 1 Закону №1768-ІІІ, державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям (далі - державна соціальна допомога) - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї.

Частиною 2 статті 4 Закону №1768-ІІІ визначено, що Порядок призначення, умови виплати та підстави для припинення виплати державної соціальної допомоги, перелік документів, необхідних для призначення допомоги згідно із цим Законом, встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року №250 затверджено Порядок призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, який визначає умови призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям (далі - державна соціальна допомога), передбаченої Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», перелік документів, необхідних для призначення такої допомоги, а також підстави для припинення її виплати (далі - Порядок №250).

Відповідно до підпункту 2 пункту 10 Порядку №250, державна соціальна допомога не призначається, якщо: особи, які входять до складу малозабезпеченої сім'ї, протягом 12 місяців перед місяцем звернення за призначенням державної соціальної допомоги здійснили на суму, яка на дату проведення операції перевищує 50 тис. гривень:

купівлю земельної ділянки, квартири (будинку) (крім житла, отриманого або придбаного за рахунок державного чи місцевого бюджету), іншого нерухомого майна, транспортного засобу (механізму), цінних паперів та інших фінансових інструментів, віртуальних активів (у значенні, наведеному в Законі України “Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення»), будівельних матеріалів, інших товарів довгострокового вжитку або оплатили (одноразово) будь-які роботи або послуги (крім медичних, освітніх та житлово-комунальних послуг згідно із соціальною нормою житла та соціальними нормативами житлово-комунального обслуговування);

купівлю безготівкової та/або готівкової іноземної валюти (крім валюти, отриманої від благодійних організацій або придбаної для оплати медичних та/або освітніх послуг), а також банківських металів;

платіж (платежі), що випливає з правочинів, за якими передбачено набуття майнових прав на нерухоме майно та/або транспортні засоби (механізми) (крім об'єктів спадщини та дарування);

внески до статутного (складеного) капіталу товариства, підприємства, організації;

благодійну діяльність (виключно у вигляді сплати коштів);

надання поворотної/безповоротної фінансової допомоги, позики.

Матеріалами справи підтверджується, що 05.04.2024 ОСОБА_2 придбала транспортний засіб марки «NISSAN ROGUE», 2018 року випуску, державний номерний знак НОМЕР_1 , вартість якого становить 686487,00 грн., тобто перевищує 50 тис. грн.

Жодних виключень, які б наділяли особу, яка придбала транспортний засіб вартістю понад 50 тис. грн., на отримання соціальної допомоги пункт 10 Порядку №250 не містить.

Посилання позивача у позовній заяві на статтю 7 Закону №1768-ІІІ є безпідставними, оскільки така стаття була виключена із Закону №1768-ІІІ на підставі Закону №646-IX від 02.06.2020.

За таких обставин, ОСОБА_2 , в силу положень підпункту 2 пункту 10 Порядку №250 не має права на призначення соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, оскільки протягом 12 місяців перед місяцем звернення за призначенням державної соціальної допомоги здійснила купівлю транспортного засобу на суму, яка перевищує 50 тис. гривень.

Посилання позивача на підпункт 4 пункту 10 Порядку №250 суд відхиляє, оскільки відповідачем не було відмовлено позивачу у призначенні соціальної допомоги на підставі зазначеної норми.

Також, суд зазначає, що підставою для відмови у призначенні соціальної допомоги за підпунктом 4 пункту 10 Порядку №250 є те, що у власності малозабезпеченої сім'ї є більше ніж один автомобіль, транспортний засіб, що підлягає державній реєстрації, з дати випуску якого минуло менше ніж 15 років (крім мопеда і причепа).

В даному випадку, позивачу зауважень щодо наявності більш ніж одного транспортного засобу відповідачами не висувалося, а відповідно положення підпункту 4 пункту 10 Порядку №250 на спірні правовідносини не поширюються.

З урахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку, що позивачу правомірно відмовлено у призначенні соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, у зв'язку з чим позовні вимоги ОСОБА_1 задоволенню не підлягають.

Керуючись ст.ст. 2, 5, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_2 ) до Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Вознесенівському району (69035, м.Запоріжжя, вул.Лермонтова, 14, код ЄДРПОУ 37573822), Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради (69035, м.Запоріжжя, бул.Марії Примаченко, 3, код ЄДРПОУ 37573438), про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі в 30-денний строк з дня його проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Суддя І.В. Новікова