Рішення від 14.02.2025 по справі 280/11701/24

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

14 лютого 2025 року Справа № 280/11701/24 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чернової Ж.М. розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач), в якій позивач просить суд:

визнати протиправними дії відповідача щодо відмови здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу відповідно до довідки №1054/с від 24.07.2024 про розмір грошового забезпечення з 01.01.2018 по 31.03.2019, виходячи із 100% суми підвищення пенсії без урахування розстрочки, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» №103 від 21.02.2018, з урахуванням виплачених сум;

зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії відповідно до довідки №1054/с від 24.07.2024 про розмір грошового забезпечення з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення з 01.01.2018 по 31.03.2019, виходячи із 100% суми підвищення пенсії без урахування розстрочки, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» №103 від 21.02.2018, з урахуванням виплачених сум.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що звернувшись до відповідача з довідкою про розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії, призначеної на підставі норм Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XII (далі - Закон №2262-ХІІ), позивач в порушення вимог чинного законодавства отримав відмову у здійсненні такого перерахунку. Вказані дії відповідача позивач вважає протиправними та такими, що порушують його конституційне право на соціальний захист та належне пенсійне забезпечення. Просить позовні вимоги задовольнити.

Ухвалою суду від 23 грудня 2024 року відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без повідомлення та виклику сторін.

Відповідач у поданому до суду письмовому відзиві проти задоволення позовних вимог заперечив. В обґрунтування заперечень посилається на те, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, в адміністративній справі №826/3858/18, визнано протиправними та нечинними п. 1, 2 постанови №103 та зміни до п. 5 і додатку 2 Порядку №45, тому питання щодо перерахунку пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення та включення щомісячних додаткових видів грошового забезпечення є можливим лише з 05.03.2019, при цьому, відповідно до положень ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», перерахунок провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, тобто, в даному випадку, з 01.04.2019. З огляду на викладене, вказує на відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

Враховуючи приписи частини 5 статті 262 КАС України справа розглядалася за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).

Згідно з частиною 4 статті 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Розглянувши матеріали справи, судом установлені наступні обставини.

З матеріалів адміністративної справи судом установлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Запорізькій області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

ІНФОРМАЦІЯ_1 підготовлено та видано позивачу довідку про грошове забезпечення для нарахування пенсії №1054/с від 24.07.2024, відповідно до якої станом на 05 березня 2019 року, розмір грошового забезпечення за відповідною (аналогічною) посадою (на день звільнення із служби) складає 8172,28 грн.

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 13 січня 2025 року по справі №280/11248/24 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити перерахунок та виплату (з урахуванням раніше сплачених сум) пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 від 24.07.2024 №1054/с про розмір грошового забезпечення для нарахування пенсії, з урахуванням посадового окладу, окладу за військове звання, надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення.

На відповідне звернення представника позивача щодо пенсійного забезпечення, відповідачем листом від 07.10.2024 надано відповідь, у якій зазначено, що після скасування з 05.03.2019 Окружним адміністративним судом м.Києва окремих положень постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», якою передбачалися умови та розміри перерахунки пенсій окремим категоріям осіб з 01.01.2018, інших рішень щодо перерахунку Урядом не приймалося. Враховуючи зазначене, підстави для проведення перерахунку пенсії позивачу з 01.01.2018 по 31.03.2019 на підставі довідки уповноваженого органу відсутні. Що стосується повноти виплати перерахованої пенсії, то на теперішній час пенсія позивача виплачується у повному обсязі (з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної з 1 січня 2018 року). Повідомлено, що до 01.01.2020 порядок проведення виплати пенсій, призначених згідно Закону до 01.03.2018, був врегульований постановами Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 та від 14.08.2019 № 804.

Вважаючи протиправними дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії на підставі поданої довідки, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Стосовно посилання відповідача на пропуск позивачем строку звернення до суду. Суд зазначає, що про відмову в перерахунку пенсії позивач дізнався отримавши лист пенсійного органу від 07.10.2024, після чого 10.12.2024 звернувся до суду з відповідним позовом. Таким чином, позивачем не пропущено строк звернення до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Суд зазначає, що Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб» визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом (далі - Закон №2262-XII).

Відповідно до частини 4 статті 63 Закону №2262-XII, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Суд зазначає, що питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок №3-1.

Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону №2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно з пунктом 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону №2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган ПФУ.

Згідно із частинами другою і третьою статті 51 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Суд зазначає, що враховуючи вищенаведені норми права підставою для вчинення органом ПФУ дій щодо проведення перерахунку пенсії є довідка про розмір грошового забезпечення пенсіонера, що видана уповноваженим органом.

При цьому, орган ПФУ не уповноважений на власний розсуд визначати ані складові грошового забезпечення, ані період з якого має проводитись перерахунок пенсії, оскільки така інформація відображається у довідці уповноваженого органу та безпосередньо пов'язана із датою зміни грошового забезпечення.

У даному випадку позивачу видана довідка ІНФОРМАЦІЯ_2 №1054/с від 24.07.2024 про розмір грошового забезпечення позивача для нарахування пенсії станом саме на березень 2019 року.

А відтак перерахунок пенсії на підставі зазначеної довідки, з урахуванням положень статті 51 Закону №2262-ХІІ, має бути проведений з 01.04.2019.

Зазначений період - з 01.04.2019 був предметом розгляду по справі №280/11248/24.

Проте, жодних підстав для проведення перерахунку пенсії з 01.01.2018 по 31.03.2019 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 №1054/с від 24.07.2024 у відповідача не було і не має, оскільки для проведення перерахунку пенсії з 01.01.2018 уповноваженим органом має бути видана довідка про розмір грошового забезпечення за аналогічною посадою станом саме на 01.01.2018, за наявності підстав для її видачі.

В свою чергу, підстави для проведення перерахунку пенсії з 01.01.2018 на підставі грошового забезпечення визначеного станом на березень 2019 року відсутні, та такі вимоги позивача не ґрунтуються на положеннях Закону №2262-ХІІ.

Посилання позивача на рішення Верховного Суду по справі №380/103/22 є безпідставними, оскільки зазначене рішення стосувалося виключно визначення права пенсіонера який отримує пенсію за вислугу років на проведення перерахунку пенсії з 01.01.2018.

У зазначеному рішенні відсутній висновок Верховного Суду про те, що пенсія з 01.01.2018 може бути перерахована з грошового забезпечення визначеного станом на березень 2019 року.

Суд зазначає, що правова природа пенсії за вислугу років за Законом №2262-ХІІ нерозривно пов'язання із грошовим забезпеченням, що отримують діючі військовослужбовці протягом певного періоду часу.

Так, зокрема зміна грошового забезпечення діючих військовослужбовців є підставою для перерахунку пенсії пенсіонеру, який раніше проходив військову службу на аналогічній посаді.

Разом з тим, у даному випадку, проведення перерахунку пенсії з 01.01.2018 на підставі довідки виданої станом на березень 2019 року призведе до того, що пенсіонер буде отримувати пенсію з грошового забезпечення, яке діючий військовослужбовець не отримував станом на 01.01.2018, що суперечить самій суті пенсії за вислугу років та законодавчо встановленого порядку її розрахунку.

За таких обставин, суд констатує не відсутність у позивача права на перерахунок пенсії з 01.01.2018 як такого, а саме відсутність підстав для перерахунку пенсії з 01.01.2018 на підставі довідки уповноваженого органу виданої станом на березень 2019 року.

Окремо варто взяти до уваги висновок Верховного Суду, викладений у постанові від 11.01.2024 у справі № 380/10617/22, відповідно до якого Верховний Суд, не заперечуючи право позивача на перерахунок його пенсії, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, у тому числі з урахуванням у його складі надбавки за особливості проходження служби та премії, вважає, що їх розмір має бути обчислений за нормами, чинними станом на момент виникнення підстав для перерахунку пенсії, тобто станом на момент підвищення грошового забезпечення на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Суд зазначає, що для цілей перерахунку пенсії позивача з 01.01.2018 підлягає врахуванню розмір його грошового забезпечення станом на 01.03.2018, а не 05.03.2019. Водночас доказів видачі довідки про розмір грошового забезпечення з урахуванням основних та додаткових видів грошового забезпечення станом на 01.03.2018 позивачем не надано та судом не встановлено.

Більш того, перерахунок пенсії не може здійснюватися за окремий, календарно визначений проміжок часу, адже здійснення перерахунку обумовлюється певними підставами, як то підвищення розміру складових грошового забезпечення. Відтак, встановивши право на перерахунок пенсії особи з певної дати, суд не може обмежити такий перерахунок кінцевою датою, адже пенсія є періодичним платежем та виплачується в розмірі, обрахованому пенсійним органом на дату виникнення відповідного права до наступного перерахунку пенсії.

Таким чином, зважаючи, що станом на тепер позивачем не подавалась відповідачу довідка, видана для перерахунку пенсії з 01.01.2018 (відповідні докази суду не надано), а подана позивачем довідка видана станом на 05.03.2019 для перерахунку пенсії з 01.04.2019, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог.

Аналогічний підхід застосовано Третім апеляційним адміністративним судом у постанові від 08.01.2025 у справі №280/7689/24, від 11.04.2024 у справі № 280/9735/23, від 13.06.2024 у справі № 160/30970/23, від 19.06.2024 у справі № 340/642/24, від 25.06.2024 у справі № 280/189/24, від 25.06.2024 у справі № 280/169/24, від 26.06.2024 у справі № 280/9142/23, від 04.07.2024 у справі № 280/9164/23, від 04.07.2024 у справі № 160/3087/24, від 13.11.2024 у справі № 280/7269/24 та інших.

Згідно вимог статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

За таких обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

У відповідності до статті 139 КАС України, підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись ст.ст. 2, 5, 9, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м.Запоріжжя, пр.Соборний, 158-б, код ЄДРПОУ 20490012) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Суддя Ж.М. Чернова