17 лютого 2025 року м. Житомир справа № 240/21236/24
категорія 112010201
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Нагірняк М.Ф., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом, в якому просить:
- визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови в проведенні перерахунку та виплаті призначеної їй пенсії по втраті годувальника в повному обсязі на підставі довідки Департаменту з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України від 19.09.2024 року №9/3-3025 про розмір грошового забезпечення;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Житомирській області провести перерахунок та виплату пенсії по втраті годувальника ОСОБА_1 відповідно з 01 лютого 2023 року та виплачувати призначену йому пенсію з урахуванням складових, встановлених довідкою Департаменту з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України від 19.09.2024 року №9/3-3025 про розмір грошового забезпечення відповідно станом на 01.01.2023 року.
В обґрунтування позову зазначає, що у відповідності до рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 09.09.2024 року у справі № 240/5892/24, яке набуло законної сили, Департаментом з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України видано оновлену довідку від 19.09.2024 року №9/3-3025 про розмір грошового забезпечення відповідно станом на 01.01.2023 року. Така довідка 21.12.2023 року була направлена на адресу Відповідача. Разом з тим, Відповідач протиправно не перераховує та не виплачує йому пенсію з урахуванням вказаних довідок.
Ухвалою від 05.11.2024 року було відкрито провадження в даній справі, яку призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити в задоволенні позову, зазначаючи, що перерахунок пенсії та виплата суми підвищення пенсії Позивачу з 01.01.2018 проведено відповідно до Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", яка на час проведення перерахунку пенсії була чинною.
Вказана постанова, на думку Відповідача, втратила чинність. На даний час Кабінетом Міністрів України не приймалося інших рішень про збільшення чи зміну розміру грошового забезпечення військовослужбовцям, не визначено новий порядок врахування грошового забезпечення особам, які звільнені з військової служби, для проведення перерахунку пенсії таким особам та її виплати.
Розглянувши в порядку письмового провадження подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення на них, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню за таких підстав.
Спірні правовідносини між сторонами по даній справі щодо порядку та умов пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на службі в Збройних силах України, в тому числі щодо порядку перерахунку таких пенсій, регулюються правовими нормами Закону України від 9 квітня 1992 pоку №2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-XII), в редакції що були чинні на день виникнення спору.
Як вбачається з матеріалів справи та не заперечується учасниками справи,Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію в разі втрати годувальника за померлого чоловіка ОСОБА_2 відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
З 01.01.2018 Позивачу проведено перерахунок пенсії на виконання постанови Кабінету Міністрів України №103.
Разом з тим, рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 09.09.2024 року у справі № 2405892/24 визнано протиправними дії Департамента з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці і наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 станом на 01.01.2023.
Зобов'язаноДепартамент з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України підготувати ОСОБА_1 та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 , станом на 01.01.2023 відповідно до вимог ст.43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу та окладу за військове (спеціальне) звання, які розраховані шляхом множення прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023 на відповідний тарифний коефіцієнт відповідно до додатків 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", надбавки за вислугу років та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.02.2023 перерахунку основного розміру її пенсії.
Вказане судове рішення набуло чинності, на його виконання Департаментом з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України виготовлено оновлену довідку №9/3-3025 видану на ім'я ОСОБА_2 , для перерахунку пенсії Позивача з урахуванням грошового забезпечення за нормами, чинними станом на 01.01.2023. Вказану довідку20.09.2024 року було направлено на адресу Відповідача.
Судом встановлено та визнається сторонами, що Позивач 30.09.2024 року письмово звернулася до Відповідача щодо проведення перерахунку її пенсії на підставі довідки Департаменту з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України від 19.09.204 року №9/3-3025 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії.
Судом встановлено і визнається сторонами, що Відповідач розглянув звернення Позивача, але листом від 21.10.2024 року відмовив Позивачу в такому перерахунку.
Таке рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області не ґрунтується на вимогах чинного законодавства, а тому є протиправним та підлягає скасуванню.
В розумінні вимог статей 43, 63 Закону №2262-XII та Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45, вказана оновлена довідка Департаменту з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України від 19.09.204 року №9/3-3025 є підставою для проведення перерахунку розміру пенсії Позивачу відповідно з 01.02.2023
Одночасно суд враховує, що приписами ч.3 ст.51 Закону №2262-XII передбачено, що перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Таким чином, порушене право Позивача підлягає судовому захисту та поновленню шляхом зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2023 з урахуванням розміру усіх складових грошового забезпечення відповідно до довідки Департаменту з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України від 19.09.2024 № 9/3-3025 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, за нормами, чинними станом на 01.01.2023, з урахуванням проведених виплат.
Відповідно до вимог частини першої статті 139 КАС України витрати позивача на сплату судового збору відшкодовуються за рахунок бюджетних асигнувань Відповідача.
Керуючись статтями 2,90,139-143,242-246,250,255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Ольжича, буд. 7, м. Житомир, Житомирська область, 10003, код ЄДРПОУ 13559341) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо непроведення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2023 відповідно до довідки Департаменту з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України від 19.09.2024 № 9/3-3025 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, за нормами, чинними станом на 01.01.2023.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2023 з урахуванням розміру усіх складових грошового забезпечення відповідно до довідки Департаменту з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України від 19.09.2024 № 9/3-3025 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, за нормами, чинними станом на 01.01.2023, з урахуванням проведених виплат.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області сплачений судовий збір в розмірі 1211,20 грн (однієї тисячі двісті одинадцять гривень 20 копійок).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.Ф. Нагірняк
17.02.25