Рішення від 17.02.2025 по справі 200/5398/24

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 лютого 2025 року Справа№200/5398/24

Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Ушенка С.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ 13486010; юридична адреса: 84121, Донецька область, місто Слов'янськ, пл. Соборна, 3), Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області (ЄДРПОУ 22933548; юридична адреса: 08500, Київська область, місто Фастів, вул. Саєнка Андрія, 10) про визнання протиправним і скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (відповідач-1) та Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області (відповідач-2), в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 12.06.2024 №35116/03-16;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області призначити та здійснити з 03.06.2024 нарахування і виплату пенсії державного службовця за віком відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993 №3723-ХІІ «Про державну службу», з урахуванням довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 03.06.2024.

Позивач в обґрунтування заявлених позовних вимог зазначила, що у період до 28.02.2019 перебувала на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області та отримувала пенсію за віком згідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723. З 01.03.2019 її автоматично переведено на пенсію за віком, обчислену відповідно до Закону України від 09.07.2003 №1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». 03.06.2024 позивач звернулася із заявою про перехід на пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» та надала довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) за №02-16/124 від 03.06.2024 та про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби №02-16/126 від 03.06.2024. Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області прийняло рішення від 12.06.2024 №35116/03-16 про відмову в перерахунку пенсії на підставі заяви від 03.06.2024 відповідно до Закону України «Про державну службу», з яким позивач не погоджується та вказує, що вона досягла пенсійного віку, встановленого Законом №1058-ІV, і має необхідний страховий стаж на посадах державних службовців (згідно до записів трудової книжки стаж на посадах державної служби становить більше 20 років), а тому з урахуванням положень пункту 12 розділу XI Прикінцеві та перехідні положення Закону №889-VІІІ має право на пенсію за віком на підставі статті 37 Закону №3723-XII.

Вважає зазначені дії/рішення протиправними і такими, що порушують її конституційні права, у зв'язку з чим звернулася до суду з даним позовом.

Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями зазначену справу передано на розгляд судді Донецького окружного адміністративного суду Циганенка А.І.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 12 серпня 2024 року відкрито провадження у даній адміністративній справі.

Розпорядженням керівника апарату суду від 07.10.2023 №143 «Щодо повторного автоматичного розподілу справи» призначено повторний автоматизований розподіл справи №200/5398/24.

Згідно протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями зазначену справу передано на розгляд судді Донецького окружного адміністративного суду Ушенка С.В.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 06 грудня 2024 року адміністративну справу прийнято суддею до провадження, її розгляд вирішено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

В матеріалах справи наявний відзив Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на позов, вмотивований тим, що позивач отримувала пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 20.09.2005, відповідно до Закону України «Про державну службу» з 01.08.2011, за віком відповідно до Закону №1058 з 01.03.2019, по інвалідності відповідно до Закону №1058 з 28.01.2020, за віком відповідно до Закону №1058 з 02.08.2021. Позивач звернулася із заявою про перерахунок від 03.06.2024 №3228 «перехід на інший вид пенсій відповідно до Закону України «Про державну службу». Звернення опрацьовано за принципом екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України в Київській області, за результатом чого прийнято рішення про відмову від 12.06.2024 №35116/03-16.

Отже, на думку відповідача-1, належним відповідачем у спірних правовідносинах є Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області, структурний підрозділ якого, визначений за принципом екстериторіальності, розглядав заяву про призначення пенсії та прийняв рішення про відмову в її призначенні.

Відповідач-1 також пояснив, що за результатом розгляду поданих документів та проведеного розрахунку з урахуванням коефіцієнта збільшення, встановлено недоцільність переведення на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», оскільки розмір пенсії зменшується, а саме: розмір пенсії до перерахунку становив 4016,51 грн., а після проведення перерахунку розмір пенсії буде становити 2361,00 грн. Враховуючи вищезазначене, прийнято рішення відмовити ОСОБА_1 в переведенні з пенсії за віком відповідно до Закону №1058 на пенсію за віком відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу». Довідки №02-16/124, №02-16/126 від 03.06.2024 не взято для розрахунку, оскільки діючим законодавством не передбачено здійснення перерахунків пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про державну службу».

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Київській області також подано відзив на позовну заяву, який вмотивований тим, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області та за матеріалами електронної пенсійної справи по 28.02.2019 отримувала пенсію за віком, розмір якої визначено згідно Закону України «Про державну службу», з 01.03.2019 отримує пенсію за віком.

03.06.2024 позивач звернулася через вебпортал електронних послуг ПФУ із заявою №3228 від 03.06.2024 про перерахунок пенсії за віком на пенсію згідно Закону України «Про державну службу», за результатами розгляду якої Управлінням прийнято рішення про відмову у перерахунку пенсії.

Зазначено, що право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України від 09.07.2003 №1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням стажу державної служби, передбаченого пунктом 2 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб» від 14.09.2016 №622, якщо до набрання чинності Законом України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року №889-VІІІ не призначалася пенсія відповідно до Закону, мають жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону №1058 .

Враховуючи викладене, на думку відповідача-2, починаючи з 01.05.2016 раніше призначені пенсії в порядку та на умовах, визначених Законом №3723, не перераховуються.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив на нього, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Позивач - ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , про що свідчить наявна в матеріалах справи копія паспорту громадянина України серії НОМЕР_2 ) з 2005 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області та отримувала пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723, а з 02.08.2021 отримує пенсію за віком відповідно до Закону України від 09.07.2003 №1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», що підтверджується протоколом за перерахунком пенсії на підставі рішення 914340116665 від 04.08.2021.

Відповідачі в даних правовідносинах є суб'єктами владних повноважень у відповідності до приписів п. 7 ч. 1 ст. 4 КАС України.

03.06.2024 позивач через вебпортал ПФУ звернулася до пенсійного органу із заявою про переведення з пенсії за віком, яка була призначена відповідно до Закону України від 09.07.2003 №1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», на пенсію за віком згідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723, до якої надала довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) №02-16/124 від 03.06.2024 та про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби №02-16/126 від 03.06.2024.

За принципом екстериторіальності вказана заява та додані документи були розглянуті Головним управлінням Пенсійного фонду України в Київській області, за результатом чого прийнято рішення від 12.06.2024 №35116/03-16, яким позивачу відмовлено у переведенні на пенсію державного службовця з посиланням на те, що з 01.03.2019 позивач отримує пенсію за віком. Відповідачем-2, як на підставу для відмови у задоволенні заяви, зазначено, що перерахунок раніше призначених пенсій по новій довідці про складові заробітної плати згідно Закону України «Про державну службу» чинним законодавством не передбачено.

У спірному рішенні також зазначено, що за результатами розгляду поданих документів та проведеного розрахунку з урахуванням коефіцієнта збільшення, встановлено недоцільність переведення на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», оскільки розмір пенсії зменшується, а саме: розмір пенсії до перерахунку становив 4016,51 грн., а після проведення перерахунку розмір пенсії буде становити 2361,00 грн.

Приймаючи рішення по суті спірних правовідносин, суд виходить з такого.

Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Умови пенсійного забезпечення державних службовців до 01.05.2016 визначалися Законом України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ.

Стаття 37-1 зазначеного Закону у редакції, чинній до 01.01.2015, передбачала, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом, відповідно, здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

Водночас, 01.01.2015 набрав чинності Закон України від 28.12.2014 №76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» (далі - Закон №76-VIII), яким, зокрема, статтю 37-1 Закону №3723-ХІІ викладено у новій редакції, згідно з якою умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.

Так, за правилами п. 4 постанови Кабінету Міністрів України №865, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом №3723-ХІІ, визначається в такому порядку:

1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;

2) іншим пенсіонерам на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.

Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням ПФУ за погодженням з Мінсоцполітики (пункт 5 постанови Кабінету Міністрів України №865).

Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», якою підвищено розміри заробітку працюючих державних службовців та яка відповідно до її пункту 6 застосовується з 01.12.2015, пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України №865 виключено, а пункт 5 викладено в такій редакції: «форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики».

Положень, які б закріплювали можливість перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням розміру заробітку працюючих державних службовців, постанова Кабінету Міністрів України №1013 не містить.

Отже, з 01.12.2015 до 01.05.2016 чинне законодавство, яке регламентувало пенсійне забезпечення державних службовців, підвищення розміру заробітку працюючих державних службовців не визначало як підставу для перерахунку пенсій, призначених відповідно до приписів ст. 37 Закону №3723-ХІІ. При цьому чинна у зазначений період редакція ст. 37-1 Закону №3723-ХІІ не визначала передумов перерахунку пенсій, а лише відносила вирішення такого питання до компетенції Кабінету Міністрів України.

10.12.2015 прийнято новий закон - Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VII (далі - Закон №889-VIII), який набув чинності з 01.05.2016 і який регулює відносини, що виникають у зв'язку із вступом на державну службу, її проходженням та припиненням.

Положення Закону №3723-XII втратили чинність, в тому числі і норми, якими було врегульовано пенсійне забезпечення державних службовців (крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 розділу XI Закону №889-VIII).

Натомість, у ст. 90 Закону №889-VIII закріплено правило, за яким пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону №1058-IV, стаття 42 якого визначає підстави перерахунку призначених пенсій, підвищення розміру заробітку працюючих державних службовців до яких не віднесено.

Відповідно до пункту 13 Розділу XV «Прикінцевих положень» Закону №1058-IV, у разі якщо особі призначено пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу», її виплата продовжується до переведення за бажанням особи на пенсію на інших підставах або за бажанням особи поновлюється у розмірі, який було встановлено до такого переведення.

Так, суд звертає увагу, що позивач просить зобов'язати відповідача призначити їй пенсію за віком відповідно до ст. 37 Закону України від 16.12.1993 №3723 «Про державну службу», п.п. 10, 12 Закону України від 10.12.2015 №889 «Про державну службу» на підставі довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) за №02-16/124 від 03.06.2024 та про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби №02-16/126 від 03.06.2024, з часу звернення за призначенням такої пенсії, тобто з 03.06.2024.

Як вбачається із зазначених довідок, виданих Краматорською райдержадміністрацією, вони містять відомості про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років), які визначені за посадою, яку позивач займала на час звільнення станом на травень 2024 року, тоді як їй первинно була призначена пенсія держслужбовця ще у 2005 році.

Таким чином, позивач просить перевести її назад з пенсії за віком відповідно до Закону №1058-IV на пенсію за віком, відповідно до Закону №3723-XII, при цьому метою такого переведення є здійснення перерахунку такої пенсії у зв'язку зі збільшенням розміру заробітної плати працюючих державних службовців та з урахуванням довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця станом на травень 2024 року.

Подібні правовідносини були предметом розгляду у Верховному Суді.

Так, у постанові від 11.12.2019 у справі №513/1131/16 та від 22.11.2022 у справі №200/2037/20-а Верховний Суд дійшов висновку про відсутність підстав для перерахунку пенсій державних службовців у зв'язку із підвищенням заробітної плати працюючих державних службовців.

Як зазначалося вище, підпунктом 1 пункту 2 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII, який набрав чинності з 01.05.2016, визнано таким, що втратив чинність Закон України «Про державну службу» №3723-XII від 16.12.1993, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.

Тобто, з 01.05.2016 набув чинності Закон №889-VIII, у зв'язку з чим положення Закону №3723-ХІІ частково втратили чинність, у тому числі норми статті 37-1, яка регламентувала порядок і умови перерахунку пенсій державних службовців.

Отже, за встановлених обставин справи, в контексті наведених вимог законодавства, якими врегульовані спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що підстави для перерахунку пенсій державних службовців у зв'язку із підвищенням заробітної плати працюючих державних службовців відсутні, оскільки законодавство не регламентує ані права особи на перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною розміру заробітної плати, ані порядку і умов здійснення такого перерахунку.

Аналогічний правовий висновок викладено, зокрема, у постановах Верховного Суду від 29.08.2018 у справі №555/2183/16-а, від 26.02.2020 у справі №508/808/16-а, від 28.10.2020 у справі №826/16182/18, від 22.04.2021 у справі №712/10182/17, від 03.11.2021 у справі №373/2149/16-а.

З огляду на вказане, суд дійшов висновку, що у разі переведення позивача на первинно призначену їй пенсію за віком згідно із Законом №3723-XII, пенсійна виплата буде поновлена у розмірі, який було встановлено до переведення позивача на пенсію за віком відповідно до Закону №1058-IV.

У цьому разі відсутні підстави для перерахунку пенсії позивач на підставі довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) № 02-16/124 від 03.06.2024 та про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби №02-16/126 від 03.06.2024, виданих Краматорською райдержадміністрацією, оскільки чинним законодавством не передбачено можливості перерахунку пенсій державних службовців у зв'язку із підвищенням заробітної плати працюючих державних службовців.

З урахуванням викладеного, суд наголошує, що за бажанням позивача її може бути переведено на пенсію державного службовця з поновленням її виплати у розмірі, який було встановлено до 01.03.2018, тобто до моменту переведення на пенсію за віком відповідно до Закону №1058-IV.

Проте, як зазначено у спірному рішенні, за результатами розгляду поданих документів та проведеного розрахунку з урахуванням коефіцієнта збільшення, встановлено недоцільність переведення на пенсію за віком відповідно до Законів України «Про державну службу», оскільки розмір пенсії зменшується, а саме: розмір пенсії до перерахунку становив 4016,51 грн., а після проведення перерахунку розмір пенсії буде становити 2361,00 грн.

Водночас, оскільки предметом розгляду даної справи є встановлення права позивача на перехід на пенсію державного службовця, однак саме з врахуванням довідок №02-16/124 та №02-16/126 від 03.06.2024 про складові заробітної плати державного службовця станом на травень 2024 року, суд дійшов висновку, що Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області правомірно відмовило в такому перерахунку з огляду на відсутність підстав для врахування таких довідок, а тому рішення, що оскаржується у цій справі, є законним і скасуванню не підлягає.

Отже, оскільки спірне рішення є правомірним, відтак підстави для задоволення похідної позовної вимоги про зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області призначити та здійснити нарахування і виплату з 03.06.2024 пенсію державного службовця за віком відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993 №3723-ХІІ «Про державну службу», з урахуванням довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 03.06.2024, - відсутні.

Таким чином, оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов висновку про необхідність відмови позивачу у задоволенні позовних вимог.

У зв'язку з відмовою у задоволенні позовних вимог, розподіл судових витрат у відповідності до положень ст. 139 КАС України судом не здійснюється.

Керуючись ст. ст. 2, 9, 72-77, 139, 241-246, 255, 258, 293-297 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ 13486010; юридична адреса: 84121, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, б. 3), Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області (ЄДРПОУ 22933548; юридична адреса: 08500, Київська область, м. Фастів, вул. Саєнка Андрія, б. 10) про визнання протиправним і скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити у повному обсязі.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено і підписано 17 лютого 2025 року.

Суддя С.В. Ушенко