17 лютого 2025 рокуСправа №160/32653/24
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Олійника В. М.
розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-
10 грудня 2024 року ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області, в якій просить:
Визнати протиправними дії Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області, щодо:
- не зарахування ОСОБА_1 до календарної вислуги років, яка дає право на визначення розміру пенсії, вислуги в пільговому обчисленні, сформованої за періоди служби у оперативних підрозділах міліції МВС України з 27.06.2005 по 06.11.2015, із розрахунку один місяць служби за півтора місяця відповідно до послужного списку.
- не зарахування ОСОБА_1 до календарної вислуги років, яка дає право на визначення розміру пенсії, навчання у вищому навчальному закладі Дніпропетровському державному аграрному університеті з 01.09.1997 року по 27.06.2002 року із розрахунку 1 рік навчання за 6 місяців.
- не підготовки та не надання до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області подання про призначення пенсії за вислугу років з дати призначення пенсії, на підставі пункту "а" ч. 1 ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" згідно із Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", відносно ОСОБА_1 , для збільшення розміру призначеної пенсії.
Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Дніпропетровській області, зарахувати ОСОБА_1 до календарної вислуги років, яка дає право на визначення розміру пенсії, вислугу в пільговому обчисленні, сформовану за періоди служби:
- з 27.07.2011 року по 07.09.2012 року на посаді оперуповноваженого сектору з груповою злочинністю відділу карного розшуку Дніпропетровського міського управління Головного управління МВС України в Дніпропетровській області;
- з 07.09.2012 року по 01.06.2013 року на посаді старшого оперуповноваженого сектору з груповою злочинністю відділу карного розшуку Дніпропетровського міського управління Головного управління МВС України в Дніпропетровській області;
- з 01.06.2013 року по 28.02.2014 року на посаді старшого оперуповноваженого сектору з груповою злочинністю відділу карного розшуку Дніпропетровського міського управління Головного управління МВС України в Дніпропетровській області;
- з 28.02.2014 року по 11.12.2014 року на посаді оперуповноваженого сектору боротьби з незаконним обігом зброї та вибухівки відділу карного розшуку Дніпропетровського міського управління Головного управління МВС України в Дніпропетровській області;
- з 11.12.2014 року по 06.11.2015 році на посаді старшого оперуповноваженого сектору боротьби з незаконним обігом зброї та вибухівки відділу карного розшуку Дніпропетровського міського управління Головного управління МВС України в Дніпропетровській області
із розрахунку один місяць служби за півтора місяця та здійснити відповідний перерахунок вислуги років.
Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Дніпропетровській області, зарахувати ОСОБА_1 до календарної вислуги років, яка дає право на визначення розміру пенсії, навчання у вищому навчальному закладі Дніпропетровському державному аграрному університеті з 01.09.1997 року по 27.06.2002 року із розрахунку 1 рік навчання за 6 місяців.
Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Дніпропетровській області підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області подання про призначення/перерахунок пенсії за вислугу років з 10.10.2024 року, на підставі пункту "а" ч. 1 ст. 12 Закону України від 09.04.1992 року "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», згідно із Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", відносно ОСОБА_1 .
В обґрунтування позову позивач зазначив, що йому з 10 жовтня 2024 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області було призначено пенсію по інвалідності відповідно до Закону 2262-XII, як інваліду 3 групи, в розмірі 40% відповідних сум грошового забезпечення.
19 листопада 2024 року ОСОБА_1 звернувся з заявою до Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області, в якій просив:
- зарахувати ОСОБА_1 до календарної вислуги років, вислугу в пільговому обчисленні, сформовану за весь періоди служби у оперативних підрозділах ГУМВС України в Дніпропетровській області з 27.06.2005 по 06.11.2015, з розрахунку один місяць служби за півтора місяця, та здійснити відповідний перерахунок вислуги років;
- зарахувати ОСОБА_1 до календарної вислуги років, навчання у вищому навчальному закладі Дніпропетровському Державному аграрному університеті з 01.09.1997 року по 27.06.2002 року із розрахунку 1 рік навчання за 6 місяців;
- після зарахування до календарної вислуги років, вислугу в пільговому обчисленні, підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області подання про призначення пенсії за вислугу років на підставі пункту "а" частини 1 статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», згідно із Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", відносно ОСОБА_1 .
Листом Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області від 03.12.2024 року №20/3-Ц-1567 позивачеві повідомлено, що вислуга років для призначення пенсії на пільгових умовах 1 місяць за 1,5 місяця на посадах визначених постановою Кабінету Міністрів України від 20 липня 2011 року №780 зараховується тільки до 27 липня 2011 року.
Додатково повідомлено, що час проходження служби на посаді оперуповноваженого відділу карного розшуку Дніпропетровського міського управління Головного управління МВС України в Дніпропетровській області, під час якого ОСОБА_1 перебував у службовому відрядженні у складі сил та засобів, які залучаються та беруть безпосередню участь в Антитерористичній операції на території Донецької та Луганської областей, забезпеченні її проведення з метою виконання службових завдань з 21 серпня до 20 жовтня 2014 року зараховано на пільгових умовах в розрахунку 1 місяць за 3 місяці відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року №393.
До прийому на службу в міліцію ОСОБА_1 не мав офіцерського звання, відтак відсутні правові підстави для зарахування до вислуги років часу навчання в Дніпропетровському державному аграрному університеті з 01.09.1997 року по 22.06.2001 року та з 01.09.2001 року до 27.06.2002 року в межах до п'яти років із розрахунку один рік навчання за шість місяців служби.
ОСОБА_1 вважає протиправними дії Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області щодо:
- незарахування ОСОБА_1 до календарної вислуги років, яка дає право на визначення розміру пенсії, вислуги в пільговому обчисленні, сформованої за періоди служби у оперативних підрозділах міліції МВС України з 27.06.2005 по 06.11.2015, із розрахунку один місяць служби за півтора місяця відповідно до послужного списку; навчання у вищому навчальному закладі Дніпропетровському Державному аграрному університеті з 01.09.1997 року по 27.06.2002 року із розрахунку 1 рік навчання за 6 місяців та щодо ненадання до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області подання про призначення пенсії за вислугу років з дати призначення пенсії, на підставі пункту "а" частини 1 статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" згідно із Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", відносно ОСОБА_1 , для збільшення розміру призначеної пенсії, у зв'язку з чим позивач звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою.
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи №160/32653/24 від 10 грудня 2024 року для розгляду судової справи визначено суддю Олійника В.М.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17 грудня 2024 року, з урахуванням усунення недоліків, провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.
30 грудня 2024 року на адресу суду через систему "Електронний суд" від представника Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області надійшов відзив на позовну заяву вх.№52621/24, в якому представник відповідача з позовними вимогами, викладеними в позовній заяві, не погоджується та вважає їх необґрунтованими з наступних підстав.
Частиною 4 статті 17 Закону №2262-ХІІ при призначенні пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, враховуються тільки повні роки вислуги років або страхового стажу без округлення фактичного розміру вислуги років чи страхового стажу в бік збільшення.
Порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України (стаття 17-1 Закону № 2262-ХІІ).
На виконання зазначених вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» прийнято Постанову № 393.
Згідно з абзацом 26 підпункту «в» пункту 3 Порядку №393, у редакції, чинній до внесення змін до пункту 3 постановою Кабінету Міністрів України від 20.07.2011 №780 «Про внесення змін до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393 та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України» до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці 1 пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах: один місяць служби за півтора місяця.
Відповідно до підпункту «г» пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 16.11.2001 № 1497 особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ час проходження служби у підрозділах карного розшуку зараховується до вислуги років для призначення пенсій на пільгових умовах один місяць за півтора місяця за переліком посад і умовами, що визначаються Міністерством внутрішніх справ.
Відповідно до пункту 2 Переліку посад, рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ у підрозділах карного розшуку, час проходження служби на яких зараховується до вислуги років для призначення пенсії на пільгових умовах один місяць за півтора місяця, затвердженого наказом МВС України від 29.07.2008 №61, відносяться посади оперуповноважених та старших оперуповноважених.
Вислуга років для призначення пенсії на пільгових умовах один місяць за півтора місяця на вищезазначених посадах на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 20 липня 2011 року №780 зараховується тільки до 27 липня 2011 року, оскільки відповідно до абзацу другого пункту 1 Постанови № 780 до пункту 3 Постанови № 393 внесено такі зміни: абзаци двадцять четвертий, двадцять шостий, двадцять сьомий і двадцять дев'ятий підпункту «в» виключено.
Пунктом 2 Постанови №780 встановлено, що вислуга років осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, яка була обчислена до прийняття цієї постанови, перегляду не підлягає.
Постанова № 780 набрала чинність 27.07.2011.
Об'єднана палата Касаційного адміністративного суду, вирішуючи справу №805/3923/18-а, у постанові від 03.03.2021 дійшла до висновку, що основним актом, на підставі якого здійснюється обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу є Закон №2262-ХІІ.
Пільгове обчислення періоду проходження військової служби є похідним від визначальної підстави і може визначатись іншими підзаконними нормативно-правовими актами, зокрема, Постановою №393.
Можливість пільгового обчислення вказаного періоду пов'язується, насамперед з спеціальним статусом, якого особи набули в результаті виконання відповідної роботи, яка визначена у законодавчому порядку.
Таким чином, передбачена Постановою №393 можливість пільгового зарахування окремих видів служби спрямована на реалізацію Закону №2262-ХІІ та положенням цього Закону не суперечить.
Аналогічний правовий висновок міститься у постановах Верховного Суду від 14.04.2021 у справі № 480/4241/18 і від 22.06.2022 №761/29252/17.
Відтак, до вислуги років для призначення пенсії особам, зазначеним в постанові №393, відповідні періоди проходження ними служби зараховується на пільгових умовах, у тому числі періоди проходження служби до 27.07.2011 на посадах, передбачених Постановою №393 до внесення до неї змін Постановою № 780.
Крім того, ОСОБА_1 був зарахований час проходження служби на посаді оперуповноваженого сектору боротьби з незаконним обігом зброї та вибухівки відділу карного розшуку ДМУ ГУМВС України в Дніпропетровській області, під час якого ОСОБА_1 перебував у службовому відрядженні у складі сил та засобів, які залучаються та беруть безпосередню участь в Антитерористичній операції на території Донецької та Луганської областей, забезпеченні її проведення, з метою виконання службових завдань, з 21 серпня до 20 жовтня 2014 року, на пільгових умовах в розрахунку один місяць служби за три місяці, відповідно до постанови КМУ № 393.
А отже, на думку представника відповідача, Головне управління Національної поліції в Дніпропетровській області в правовідносинах з ОСОБА_1 діяло в межах чинного законодавства.
Щодо зарахування до календарної вислуги років навчання у вищому навчальному закладі Дніпропетровському державному аграрному університеті з 01.09.1997 року по 27.06.2002 року із розрахунку 1 рік навчання за 6 місяців, представник відповідача зазначив наступне.
Відповідно до статті 17 Закону України №2262-ХІІ, до вислуги років поліцейським, співробітникам Служби судової охорони, особам офіцерського складу, особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України при призначенні пенсії на умовах цього Закону додатково зараховується час їхнього навчання (незалежно від форми навчання) у цивільних вищих навчальних закладах, а також в інших навчальних закладах, після закінчення яких присвоюється офіцерське (спеціальне) звання, до вступу на військову службу, службу до органів внутрішніх справ, Національної поліції, Служби судової охорони, державної пожежної охорони, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України або призначення на відповідну посаду в межах до п'яти років із розрахунку один рік навчання за шість місяців служби.
Таким чином, необхідною умовою врахування років навчання у цивільному навчальному закладі у вислугу років осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, є те, що за наслідками такого навчання студентам (слухачам, курсантам та ін.) присвоюється офіцерське (спеціальне) звання.
Тобто, особа повинна була отримати офіцерське (спеціальне) звання саме за результатами навчання, ще до державної служби. Законодавець під такими цивільними навчальними закладами мав на увазі, ті, в яких студенти (слухачі, курсанти та ін.) паралельно проходили військове навчання та отримували військову спеціальність - навчання на військових кафедрах, та навчання у закладах зі спеціальним режимом навчання.
Так, ОСОБА_1 по закінченню вищого навчального закладу Дніпропетровського державного аграрного університету у 2002 році не присвоєно офіцерське (спеціальне) звання, оскільки спеціальне звання було присвоєно лише з прийняттям на службу в міліції.
За таких обставин, відсутні правові підстави для врахування періоду навчання позивача в вищому навчальному закладі Дніпропетровському державному аграрному університеті з 01.09.1997 року по 27.06.2002 року у вислугу років із розрахунку один рік навчання за шість місяців служби, оскільки навчання не було пов'язано з присвоєнням йому офіцерського (спеціального) звання.
Щодо зобов'язання Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області подання про призначення/перерахунок пенсії за вислугу років з 10.10.2024 року, представник відповідача зазначив наступне.
Після прийняття постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №119 «Про внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393», стаття 12 Закону №2262-ХІІ та Постанова №393 встановлюють однакове правове регулювання спірних правовідносин в частині розмежування календарної та пільгової вислуги, порядку їх обчислення та застосування.
Виходячи з положень статті 12 Закону №2262-ХІІ та пунктів 1 та 2-1 Постанови №393 календарна вислуга застосовується для призначення пенсії за вислугу років, а пункт 3 Постанови №393 визначає, що певні періоди, зокрема час проходження служби у військових частинах і підрозділах внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ, Національної гвардії з охорони дипломатичних представництв, консульських установ іноземних держав, представництв міжнародних організацій в Україні, у підрозділах Управління державної охорони, Служби судової охорони, що визначаються в установленому порядку, а також у підрозділах спеціального призначення Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, установ виконання покарань органів внутрішніх справ, воєнізованих формуваннях Державної кримінально-виконавчої служби, у частинах і підрозділах (загонах) спеціального призначення внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ, Національної гвардії та у підрозділах міліції особливого призначення за Переліком посад і умовами (в порядку), що визначаються керівниками відповідних міністерств і відомств, підлягають пільговому обчисленню для визначення розміру пенсії особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови.
Таким чином, постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №119 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393» усунуто розбіжності між Законом №2262-ХІІ та постановою №393 щодо врахування пільгової вислуги років для призначення пенсії за вислугу років відповідно до Закону №2262-ХІІ.
Згідно з законодавством, чинним на час виникнення спірних відносин в цій справі, необхідною умовою для призначення спірної пенсії позивачеві є наявність необхідної календарної вислуги років.
Вказаний висновок узгоджується з висновками Верховного Суду, викладеними у постановах від 31 серпня 2023 року в справі № 200/4951/22, від 11 вересня 2023 року в справі №480/4827/22.
Дослідивши письмові докази, наявні в матеріалах справи в їх сукупності, проаналізувавши норми чинного законодавства України, суд встановив наступні обставини.
ОСОБА_1 - позивач, ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 .
Судом встановлено, що наказом Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області №1 о/с від 07.11.2015 року на виконання вимог Закону України «Про Національну поліцію» від 02 липня 2015 року №580-VІ ОСОБА_1 призначено старшим оперуповноваженим Дніпропетровського відділу поліції та присвоєно спеціальне звання «майор поліції».
Наказом ГУНП №848 о/с від 19.09.2022 майора ОСОБА_1 переміщено на посаду старшого оперуповноваженого відділу розкриття злочинів, вчинених з застосуванням вогнепальної зброї та вибухівки управління карного розшуку.
Наказом Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області від 30.09.2024 року №1052 о/с (зі змінами, внесеними наказом ГУНП від 25.10.2024 №1200о/с) згідно з Законом України «Про Національну поліцію» звільнено за пунктом 2 частини 1 статті 77 (за станом здоров'я (через хворобу):
майора поліції ОСОБА_1 (0108001), старшого оперуповноваженого відділу розкриття злочинів, учинених із застосуванням вогнепальної зброї та вибухівки управління карного розшуку, з 30 вересня 2024 року, установивши йому преміювання за вересень 2024 року у розмірі 210,853 відсотків.
Невикористана частина щорічної відпустки за 2021 рік складає: основної - 11 діб, додаткової - 12 діб.
Невикористана частина щорічної відпустки за 2022 рік складає: основної - 9 діб, додаткової - 13 діб.
Невикористана частина щорічної відпустки за 2023 рік складає: основної - 20 діб. додаткової - 14 діб.
Невикористана частина щорічної відпустки за 2024 рік за фактично відпрацьований час складає: основної - 23 доби, додаткової - 11 діб.
Стаж служби в поліції: 20 років 06 місяців 15 днів.
Стаж служби для виплати одноразової грошової допомоги: 20 років 06 місяців 15 днів.
Стаж служби для призначення пенсії:
- у календарному обчисленні: 20 років 06 місяців 15 днів.
- у пільговому обчисленні: 23 роки 08 місяців 28 днів.
Підстава: свідоцтво про хворобу від 24 вересня 2024 року №189-с/НПУ, видане медичною (військово-лікарською) комісією Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Дніпропетровській області».
Відповідно до довідки МСЕК №3 серії 12 АД №085872 від 17 жовтня 2024 року ОСОБА_1 присвоєно ІІІ групу інвалідності з 10.10.2024 року.
10 жовтня 2024 року Головним управлінням Пенсійного фонду в Дніпропетровській області ОСОБА_1 було призначено пенсію по інвалідності відповідно до Закону 2262-XII, як інваліду 3 групи в розмірі 40% відповідних сум грошового забезпечення.
На думку позивача, оскільки посадовими особами Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області було надано до Головного управління Пенсійного фонду в Дніпропетровській області не вірну інформацію про вислугу років ОСОБА_1 , в результаті чого останньому було призначено пенсію по інвалідності, як інваліду 3 групи у розмірі 40% від грошового забезпечення, а не на підставі пункту "а" частини 1 статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» виходячи з 70% відповідних сум грошового забезпечення.
З урахуванням викладеного, 19 листопада 2024 року ОСОБА_1 звернувся з заявою до Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області, в якій просив:
- зарахувати ОСОБА_1 до календарної вислуги років, вислугу в пільговому обчисленні, сформовану за весь періоди служби у оперативних підрозділах ГУМВС України в Дніпропетровській області з 27.06.2005 по 06.11.2015, з розрахунку один місяць служби за півтора місяця, та здійснити відповідний перерахунок вислуги років;
- зарахувати ОСОБА_1 до календарної вислуги років, навчання у вищому навчальному закладі Дніпропетровському Державному аграрному університеті з 01.09.1997 року по 27.06.2002 року із розрахунку 1 рік навчання за 6 місяців:
- після зарахування до календарної вислуги років, вислугу в пільговому обчисленні, підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області подання про призначення пенсії за вислугу років на підставі пункту "а" частини 1 статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», згідно із Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", відносно ОСОБА_1 .
Листом Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області від 03.12.2024 року №20/3-Ц-1567 позивачеві повідомлено, що вислуга років для призначення пенсії на пільгових умовах 1 місяць за 1,5 місяця на посадах, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 20 липня 2011 року №780, зараховується тільки до 27 липня 2011 року.
Додатково повідомлено, що час проходження служби на посаді оперуповноваженого відділу карного розшуку Дніпропетровського міського управління Головного управління МВС України в Дніпропетровській області, під час якого ОСОБА_1 перебував у службовому відрядженні у складі сил та засобів, які залучаються та беруть безпосередню участь в Антитерористичній операції на території Донецької та Луганської областей, забезпеченні її проведення з метою виконання службових завдань з 21 серпня до 20 жовтня 2014 року зараховано на пільгових умовах, в розрахунку 1 місяць за 3 місяці відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року №393.
До прийому на службу в міліцію ОСОБА_1 не мав офіцерського звання, відтак відсутні правові підстави для зарахування до вислуги років часу навчання в Дніпропетровському державному аграрному університеті з 01.09.1997 року по 22.06.2001 року та з 01.09.2001 року до 27.06.2002 року в межах до п'яти років із розрахунку один рік навчання за шість місяців служби.
ОСОБА_1 вважає протиправними дії Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області щодо:
- незарахування ОСОБА_1 до календарної вислуги років, яка дає право на визначення розміру пенсії, вислуги в пільговому обчисленні, сформованої за періоди служби у оперативних підрозділах міліції МВС України з 27.06.2005 по 06.11.2015, із розрахунку один місяць служби за півтора місяця відповідно до послужного списку; навчання у вищому навчальному закладі Дніпропетровському Державному аграрному університеті з 01.09.1997 року по 27.06.2002 року із розрахунку 1 рік навчання за 6 місяців та щодо ненадання до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області подання про призначення пенсії за вислугу років з дати призначення пенсії, на підставі пункту "а" частини 1 статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" згідно із Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", відносно ОСОБА_1 , для збільшення розміру призначеної пенсії, у зв'язку з чим позивач звернувся до суду з цим позовом.
Вирішуючи позовні вимоги по суті, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до положень статті 43 Конституції України кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Громадянам гарантується захист від незаконного звільнення.
Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначає Закон України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 року №580-VIII.
Згідно статті 2 Закону України «Про Національну поліцію» завданнями поліції є надання поліцейських послуг у сферах: 1) забезпечення публічної безпеки і порядку; 2) охорони прав і свобод людини, а також інтересів суспільства і держави; 3) протидії злочинності; 4) надання в межах, визначених законом, послуг з допомоги особам, які з особистих, економічних, соціальних причин або внаслідок надзвичайних ситуацій потребують такої допомоги.
Відповідно до частини 1 статті 3 Закону України «Про Національну поліцію» у своїй діяльності поліція керується Конституцією України, міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, цим та іншими законами України, актами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, а також виданими відповідно до них актами Міністерства внутрішніх справ України, іншими нормативно-правовими актами.
За змістом частин 1, 4 статті 8 Закону України «Про Національну поліцію» поліція діє виключно на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України. Під час дії воєнного стану поліція діє згідно із призначенням та специфікою діяльності з урахуванням тих обмежень прав і свобод громадян, а також прав і законних інтересів юридичних осіб, що визначаються відповідно до Конституції України та Закону України «Про правовий режим воєнного стану».
Відповідно до частини 1 статті 59 Закону України «Про Національну поліцію» служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень.
За змістом частини 1 статті 17 Закону України «Про Національну поліцію» поліцейським є громадянин України, який склав Присягу поліцейського, проходить службу в поліції і якому присвоєно спеціальне звання поліції.
За змістом частини 1 статті 18 Закону України «Про Національну поліцію» поліцейський зобов'язаний неухильно дотримуватися положень Конституції України, законів України та інших нормативно-правових актів, що регламентують діяльність поліції, та Присяги поліцейського; професійно виконувати свої службові обов'язки відповідно до вимог нормативно-правових актів, посадових (функціональних) обов'язків, наказів керівництва.
Відповідно до частини 3 статті 11 Закону України «Про Національну поліцію» рівень довіри населення до поліції є основним критерієм оцінки ефективності діяльності органів і підрозділів поліції.
Частиною 1 статті 64 Закону України «Про Національну поліцію» передбачено, що особа, яка вступає на службу в поліцію, складає Присягу на вірність Українському народові такого змісту: «Я, (прізвище, ім'я та по батькові), усвідомлюючи свою високу відповідальність, урочисто присягаю вірно служити Українському народові, дотримуватися Конституції та законів України, втілювати їх у життя, поважати та охороняти права і свободи людини, честь держави, з гідністю нести високе звання поліцейського та сумлінно виконувати свої службові обов'язки».
З метою формування в поліцейських почуття відповідальності стосовно дотримання професійно-етичних норм поведінки під час виконання службових обов'язків, а також сприяння посиленню авторитету та довіри громадян до Національної поліції України наказом МВС України від 09.11.2016 №1179 затверджено Правила етичної поведінки поліцейських.
З матеріалів справи вбачається, що наказом Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області від 30.09.2024 року №1052 о/с (зі змінами, внесеними наказом ГУНП від 25.10.2024 №1200о/с) згідно з Законом України «Про Національну поліцію» звільнено за пунктом 2 частини 1 статті 77 (за станом здоров'я (через хворобу) майора поліції ОСОБА_1 (0108001), старшого оперуповноваженого відділу розкриття злочинів, учинених із застосуванням вогнепальної зброї та вибухівки управління карного розшуку, з 30 вересня 2024 року.
10 жовтня 2024 року Головним управлінням Пенсійного фонду в Дніпропетровській області ОСОБА_1 було призначено пенсію по інвалідності відповідно до Закону 2262-XII, як інваліду 3 групи, в розмірі 40% відповідних сум грошового забезпечення.
Ключовим питанням в цій справі є незгода ОСОБА_1 з не зарахованим періодом служби в оперативних підрозділах міліції МВС України з 27.06.2005 по 06.11.2015 із розрахунку один місяць служби за півтора місяця відповідно до послужного списку; навчання у вищому навчальному закладі Дніпропетровському державному аграрному університеті з 01.09.1997 року по 27.06.2002 року із розрахунку 1 рік навчання за 6 місяців.
У зв'язку з тим, що йому не зараховані вказані періоди, на думку позивача, йому невірно призначено пенсію по інвалідності відповідно до Закону 2262-XII, як інваліду 3 групи, та відповідно не застосовано показник - 70% сум грошового забезпечення, оскільки пенсія призначена виходячи з показника - 40% відповідних сум грошового забезпечення.
У подальшому, 19 листопада 2024 року ОСОБА_1 звернувся з заявою до Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області, в якій просив:
- зарахувати ОСОБА_1 до календарної вислуги років, вислугу в пільговому обчисленні, сформовану за весь періоди служби у оперативних підрозділах ГУМВС України в Дніпропетровській області з 27.06.2005 по 06.11.2015, з розрахунку один місяць служби за півтора місяця, та здійснити відповідний перерахунок вислуги років;
- зарахувати ОСОБА_1 до календарної вислуги років, навчання у вищому навчальному закладі Дніпропетровському Державному аграрному університеті з 01.09.1997 року по 27.06.2002 року із розрахунку 1 рік навчання за 6 місяців;
- після зарахування до календарної вислуги років, вислугу в пільговому обчисленні, підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області подання про призначення пенсії за вислугу років на підставі пункту "а" частини 1 статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», згідно із Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", відносно ОСОБА_1 .
Щодо пункту «а» частини 1 статті 12 Закону №2262-ХІІ та наявності підстав для зарахування спірних періодів роботи позивача, суд зазначає наступне.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на службі в поліції, визначає Закон № 2262-ХІІ. Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Відповідно до пункту «а» частини 1 статті 12 Закону №2262-ХІІ передбачено, що пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах «б» - «д», «ж» статті 12 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби, зокрема, з 1 жовтня 2020 року або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше.
Згідно з пунктами «б», «в» частини 1 статті 17 Закону № 2262-ХІІ особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби і військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах «б» - «д» статті 12 цього Закону, які мають право на пенсію за цим Законом, до вислуги років для призначення пенсії зараховуються служба в органах внутрішніх справ, поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Державній кримінально-виконавчій службі України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду; час роботи в органах державної влади, органах місцевого самоврядування або сформованих ними органах, на підприємствах, в установах, організаціях і у вищих навчальних закладах із залишенням на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України.
Частиною 5 статті 17 Закону №2262-ХІІ визначено, що при призначенні пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, враховуються тільки повні роки вислуги років або страхового стажу без округлення фактичного розміру вислуги років чи страхового стажу в бік збільшення.
Порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України (стаття 17-1 Закону № 2262-ХІІ).
На виконання зазначених вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» прийнято Постанову КМУ №393.
Згідно з абзацом 26 підпункту «в» пункту 3 Порядку №393, у редакції, чинній до внесення змін до пункту 3 постановою Кабінету Міністрів України від 20.07.2011 №780 «Про внесення змін до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393 та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України», до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах: один місяць служби за півтора місяця.
Відповідно до підпункту «г» пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 16.11.2001 №1497 особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ час проходження служби у підрозділах карного розшуку зараховується до вислуги років для призначення пенсій на пільгових умовах один місяць за півтора місяця за переліком посад і умовами, що визначаються Міністерством внутрішніх справ.
Відповідно до пункту 2 Переліку посад, рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ у підрозділах карного розшуку, час проходження служби на яких зараховується до вислуги років для призначення пенсії на пільгових умовах один місяць за півтора місяця, затвердженого наказом МВС України від 29.07.2008 №361, відносяться посади оперуповноважених та старших оперуповноважених.
Вислуга років для призначення пенсії на пільгових умовах один місяць за півтора місяця на вищезазначених посадах на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 20 липня 2011 року № 780 зараховується тільки до 27 липня 2011 року, оскільки відповідно до абзацу другого пункту 1 Постанови №780 до пункту 3 Постанови №393 внесено такі зміни: абзаци 24, 26, 27, 29 підпункту «в» виключено.
Пунктом 2 Постанови КМУ №780 встановлено, що вислуга років осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, яка була обчислена до прийняття цієї постанови, перегляду не підлягає.
Постанова №780 набрала чинність 27.07.2011 року.
Таким чином, передбачена постановою КМУ №393 можливість пільгового зарахування окремих видів служби спрямована на реалізацію Закону 2262-ХІІ та положенням цього Закону не суперечить.
Аналогічний правовий висновок міститься у постановах Верховного Суду від 14.04.2021 року в справі №480/4241/18, від 22.06.2022 в справі № 761/29252/17.
Тому до вислуги років для призначення пенсії особам, зазначеним в постанові КМУ №393, відповідні періоди проходження ними служби зараховується на пільгових умовах, у тому числі періоди проходження служби до 27.07.2011 року на посадах, передбачених постановою №393 до внесення змін постановою №780.
З матеріал справи вбачається, що ОСОБА_1 був зарахований час проходження служби на посаді сектору боротьби з незаконним обігом зброї та вибухівки відділу карного розшуку ДМУ ГУМВС України в Дніпропетровській області, під час якого позивач перебував у службовому відрядженні у складі сил та засобів, які залучаються та беруть безпосередню участь в Антитерористичній операції на території Донецької та Луганської областей, забезпеченні її проведення, з метою виконання службових завдань, з 21 серпня до 20 жовтня 2014 року на пільгових умовах в розрахунку один місяць служби за три місяці відповідно до положень постанови КМУ № 393.
А отже, Головне управління Національної поліції України в Дніпропетровській області в цьому періоді не допустило протиправних дій, у зв'язку з чим суд приходить до висновку, що позовна вимога є такою, що задоволенню не підлягає.
Щодо зобов'язання зарахувати ОСОБА_1 до календарної вислуги років період навчання в вищому навчальному закладі Дніпропетровському державному аграрному університеті з 01.09.1997 року по 27.06.2002 року із розрахунку 1 рік навчання за 6 місяців, суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 17 Закону України №2262-ХІІ до вислуги років поліцейським, співробітникам Служби судової охорони, особам офіцерського складу, особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України при призначенні пенсії на умовах цього Закону додатково зараховується час їхнього навчання (незалежно від форми навчання) у цивільних вищих навчальних закладах, а також в інших навчальних закладах, після закінчення яких присвоюється офіцерське (спеціальне) звання, до вступу на військову службу, службу до органів внутрішніх справ, Національної поліції, Служби судової охорони, державної пожежної охорони, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України або призначення на відповідну посаду в межах до п'яти років із розрахунку один рік навчання за шість місяців служби.
Таким чином, необхідною умовою врахування років навчання у цивільному навчальному закладі у вислугу років осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, є те, що за наслідками такого навчання студентам (слухачам, курсантам та ін.) присвоюється офіцерське (спеціальне) звання.
Тобто, особа повинна була отримати офіцерське (спеціальне) звання саме за результатами навчання, ще до державної служби.
Законодавець під такими цивільними навчальними закладами мав на увазі ті, в яких студенти (слухачі, курсанти та ін.) паралельно проходили військове навчання та отримували військову спеціальність - навчання на військових кафедрах та навчання в закладах зі спеціальним режимом навчання.
З матеріалів справи судом вбачається, що позивачеві по закінченню Дніпропетровського державного аграрного університету у 2002 році не було присвоєно офіцерське (спеціальне) звання.
Спеціальне звання позивачеві присвоєно з прийняттям на службу в міліції.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що у відповідача були відсутні підстави для врахування періоду навчання ОСОБА_1 у вищому навчальному закладі Дніпропетровському державному аграрному університеті з 01.09.1997 року по 27.06.2002 року до вислуги років із розрахунку один рік навчання за шість місяців служби, оскільки навчання не було пов'язано з присвоєнням офіцерського (спеціального) звання.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 20 жовтня 2021 року у справі №200/1882/20-а.
З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку про відмову в задоволенні позовної вимоги щодо зарахування ОСОБА_1 до календарної вислуги років період навчання в вищому навчальному закладі Дніпропетровському державному аграрному університеті з 01.09.1997 року по 27.06.2002 року із розрахунку 1 рік навчання за 6 місяців.
Щодо зобов'язання Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області подання про призначення/перерахунок пенсії за вислугу років з 10.10.2024 року, на підставі пункту "а" частини 1 статті 12 Закону України від 09.04.1992 року "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», згідно із Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", суд виходить з наступного.
Після прийняття постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 року №119 «Про внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393» стаття 12 Закону №2262-ХІІ та постанова КМУ №393 встановлюють однакове правове регулювання спірних правовідносин в частині розмежування календарної та пільгової вислуги, порядку їх обчислення та застосування.
Виходячи з положень статті 12 Закону №2262-ХІІ та пунктів 1 та 2-1 Постанови №393 календарна вислуга застосовується для призначення пенсії за вислугу років, а пункт 3 постанови №393 визначає, що певні періоди, зокрема час проходження служби у військових частинах і підрозділах внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ, Національної гвардії з охорони дипломатичних представництв, консульських установ іноземних держав, представництв міжнародних організацій в Україні, у підрозділах Управління державної охорони, Служби судової охорони, що визначаються в установленому порядку, а також у підрозділах спеціального призначення Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, установ виконання покарань органів внутрішніх справ, воєнізованих формуваннях Державної кримінально-виконавчої служби, у частинах і підрозділах (загонах) спеціального призначення внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ, Національної гвардії та у підрозділах міліції особливого призначення за Переліком посад і умовами (в порядку), що визначаються керівниками відповідних міністерств і відомств, підлягають пільговому обчисленню для визначення розміру пенсії особам, зазначеним в абзаці 1 пункту 1 цієї постанови.
Таким чином, постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 року №119 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393» усунуто розбіжності між Законом №2262-ХІІ та постановою №393 щодо врахування пільгової вислуги років для призначення пенсії за вислугу років відповідно до Закону №2262-ХІІ.
А отже, необхідною передумовою для призначення пенсії є наявність необхідної календарної вислуги років.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 31 серпня 2023 року в справі № 200/4951/22, від 11 вересня 2023 року у справі №480/4827/22.
З матеріалів справи вбачається, що відповідно до наказу Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області від 30.09.2024 року №1052 о/с (зі змінами, внесеними наказом ГУНП від 25.10.2024 №1200о/с) стаж служби ОСОБА_1 для призначення пенсії:
- у календарному обчисленні: 20 років 06 місяців 15 днів.
- у пільговому обчисленні: 23 роки 08 місяців 28 днів.
Суд зазначає, що календарна вислуга років ОСОБА_1 становить менше 25 років, а пільгова вислуга років враховується лише для визначення розміру пенсії, а не для її призначення.
З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що в Головного управління Національної поліції України в Дніпропетровській області відсутні підстави для надання до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області подання про призначення пенсії позивачеві за вислугу років з дати призначення пенсії, на підставі пункту "а" частини 1 статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Суд враховує положення Висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів щодо якості судових рішень (пункти 32-41), в якому, серед іншого, звертається увага на те, що усі судові рішення повинні бути обґрунтованими, зрозумілими, викладеними чіткою і простою мовою і це є необхідною передумовою розуміння рішення сторонами та громадськістю; у викладі підстав для прийняття рішення необхідно дати відповідь на доречні аргументи та доводи сторін, здатні вплинути на вирішення спору; виклад підстав для прийняття рішення не повинен неодмінно бути довгим, оскільки необхідно знайти належний баланс між стислістю та правильним розумінням ухваленого рішення; обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент заявника на підтримку кожної підстави захисту; обсяг цього обов'язку суду може змінюватися залежно від характеру рішення.
При цьому, зазначений Висновок також акцентує увагу на тому, що згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.
Суд також враховує позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у касаційному провадженні), сформовану, зокрема у справах «Салов проти України» (заява №65518/01; від 6 вересня 2005 року; пункт 89), «Проніна проти України» (Заява №63566/00; 18 липня 2006 року; пункт 23) та «Серявін та інші проти України» (заява №4909/04; від 10 лютого 2010 року; пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» (Ruiz Torija v.) серія A. 303-A; 09 грудня 1994 року, пункт 29).
Відповідно до частини 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини 1 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до частини 1 статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.
Згідно частини 2 статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Відповідно до статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку про наявність обґрунтованих правових підстав для відмови в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 .
Щодо розподілу судових витрат, суд виходить з наступного.
Згідно з частиною 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Згідно з частиною 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Відповідно до частини 1 статті 143 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.
Судом встановлено, що позивач звільнений від сплати судового збору, як учасник бойових дій, у зв'язку з чим розподіл судових витрат судом не здійснюється.
Керуючись ст. ст. 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України, до Третього апеляційного адміністративного суду.
Суддя В.М. Олійник