Постанова від 22.11.2010 по справі 2а-3723/09/2670

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 2а-3723/09/2670 Головуючий у 1-й інстанції: < Текст >

Суддя-доповідач: Денісов А.О.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"22" листопада 2010 р. м. Київ

№ 2а-3723/09/2670

Київський апеляційний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді: Денісова А.О.

Суддів: Грищенко Т.М.

Парінова А.Б.

при секретарі Вовчок О. І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скарг ЗАТ «А.Е.С. Київобленерго»на постанову окружного адміністративного суду м. Києва по справі за позовом ЗАТ «А.Е.С. Київобленерго»до ДП «Національна енергетична компанія «Укренерго», третя особа ОСОБА_3, про визнання нечинними приписів та постанов,

ВСТАНОВИВ:

ЗАТ «А.Е.С. Київобленерго»звернулося з позовом до Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Київській області про визнання нечинними приписів № Е-1185 від 26.11.2008 року від 13.05.2009 року № 08/24-0255 та постанов № 45 від 17.03.2009 року від 13.05.2009 року № 80. Ухвалою окружного адміністративного суду міста Києва від 18.06.2009 року було замінено первинного відповідача Державну інспекцію з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Київській області на належного відповідача ДП «Національна енергетична компанія «Укренерго».

Постановою окружного адміністративного суду м. Києва від 08.12.2009 року в задоволенні позову відмовлено. Суд дійшов висновків про порушення позивачем Правил охорони електричних мереж, затверджених постановою КМ України від 04.03.1997 року № 209 (далі -Правила), а тому вважає законними і обґрунтованими оскаржувані приписи та постанови Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Київській області.

На вказану постанову суду ЗАТ «А.Е.С. Київобленерго»подало апеляційну скаргу, в якій просить її скасувати та прийняти нову про задоволення позову. На думку апелянта суд першої інстанції порушив норми матеріального і процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи. Вважає, що на порушення ст.71 КАС України відповідач не довів правомірності оскаржуваних приписів та постанов, а також неправильно застосував положення Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», а також на відсутність в його діях порушень п. п. 5, 8 Правил.

Дослідивши матеріали справи колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

10.11.2008 року до Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Київській області надійшов лист ОСОБА_3 про вжиття заходів по усуненню порушень Правил, які полягають у проходженні високовольтної повітряної лінії 10кВ через її присадибну земельну ділянку, що створює небезпеку для життя людей.

У зв'язку з цим в період з 26 по 27 листопада 2008 року Державним інспектором Інспекції Держенергонагляду у Київській області була проведена позапланова перевірка ЗАТ «А.Е.С. Київобленерго»в особі Макарівського районного підрозділу. За результатами проведеної перевірки було складено акт № Е-1185 від 26.11.2008 р., в якому зазначені порушення п.п. 5, 8 Правил: високовольтна повітряна лінія проходить над будинками приватної садиби ОСОБА_3; цегляний паркан підприємства збудований в охоронній зоні повітряної лінії; проектна документація та паспорт на повітряну лінію 10кВ № 8 «Гавронщина»у Макарівському районному підрозділі ЗАТ «А.Е.С. Київобленерго»на момент перевірки відсутні. Для усунення виявлених порушень був виданий припис № Е-1185 від 26.11.2008 року з терміном виконання12.01.2009 року.

05.02.2009 року проведена перевірка виконання вимог вказаного припису, в ході перевірки встановлено невиконання вимог припису. За невиконання вимог припису винесено постанову № 45 від 17.03.2009 року, згідно якої на ЗАТ «А.Е.С. Київобленерго»накладено штраф у розмірі 1700 грн. Також за результатами перевірки на адресу позивача було видано припис № 08/24-0074 від 17.03.2009 року, термін виконання до15.04.2009 року.

21.04.2009 року проведена перевірка виконання вимог припису № 08/24-0074 від 17.03.2009 року, за результатами якої встановлено невиконання вимог припису, про що складено акт № 08/24-0255 від 21.04.2009 року та акт перевірки № 08/24-0066 від 21.04.2009 року.

За невиконання вимог припису № 08/24-0074 від 17.03.2009 року Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Київській області винесено поставу № 80 від 13.05.2009 року про накладання на ЗАТ «А.Е.С. Київобленерго»штрафу в розмірі 2550 грн.

Пункт 5 Правил встановлює охоронні зони електричних мереж. Відповідно до п. 8 Правил забороняється в охоронних зонах повітряних і кабельних ліній, трансформаторних підстанцій, розподільних пунктів і пристроїв виконувати будь-які дії, що можуть порушити нормальну роботу електричних мереж, спричинити їх пошкодження або нещасні випадки, зокрема, будувати житлові, громадські та дачні будинки.

24.09.2008 року ОСОБА_3 звернулася до Макарівського районного підрозділу ЗАТ «А.Е.С. Київобленерго»із заявою, в якій просила надати дозвіл на проведення робіт по перенесенню ЛЕП, яка проходить через її подвір'я та створює небезпеку для життя. На вказану заяву надано відповідь № 20-К-462/2765 від 21.10.2008 р., в якій ЗАТ «А.Е.С. Київобленерго»зазначило, що повітряна лінія електропередачі напругою 10 кВ в селі, що проходить в тому числі і по території земельної ділянки заявниці, була побудована в минулих роках згідно з проектом побудови ПЛ-10кВ, узгоджена всіма відповідними організаціями. Позивач також в листі зазначив, що винесення ПЛ-10кВ, за межі земельної ділянки повинно проводитись за рахунок або власника земельної ділянки, або місцевих органів влади, які дозволили приватизацію вказаної ділянки без відповідного узгодження та видали Державний акт на право приватної власності на земельну ділянку без нанесення відповідного обмеження в користуванні. В разі прийняття ОСОБА_3 рішення самостійно виконати перенесення повітряної лінії, то останній необхідно звернутись до ЗАТ «А.Е.С. Київобленерго»для отримання технічних умов.

Колегія суддів встановила, що будівництво високовольтної повітряної лінії та будівель приватної садиби ОСОБА_3 відбувалося до прийняття Правил, а тому таке будівництво не могло відбуватися з порушенням вимог Правил.

Колегія суддів звертає увагу на те, що ЗАТ «А.Е.С. Київобленерго»своїми діями не вчиняло порушення п. п. 5, 8 Правил, таке порушення відбулося як наслідок прийняття КМ України зазначених Правил.

Відповідно до ст. 238 ГК України за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків.

Правопорушенням є протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність. Тобто, для того, щоб застосувати відповідальність за вчинене правопорушення, необхідно встановити, що дія чи бездіяльність особи є: протиправною -такою, що невідповідає закону, винною, тобто вчинена у формі умислу або необережності.

Суд погоджується з твердженнями апелянта про порушення судом першої інстанції вимог Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності». Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Київській області провела позапланову перевірка ЗАТ «А.Е.С. Київобленерго»в особі Макарівського районного підрозділу у зв'язку із надходженням заяви ОСОБА_3

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності»підставами для здійснення позапланових заходів є звернення фізичних та юридичних осіб про порушення суб'єктом господарювання вимог законодавства. Позаплановий захід у цьому разі здійснюється тільки за наявності згоди центрального органу виконавчої влади на його проведення.

Відповідно до п. 7 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, затвердженого постановою КМ України від 21.07.1999 року N 1312, рішення про накладення штрафу приймається на підставі акта перевірки суб'єкта господарювання, складеного посадовими особами НКРЕ, та акта перевірки (протоколу) суб'єкта господарювання, складеного посадовими особами Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж або Держенергонагляду.

Відповідач не надав доказів того, що позапланова перевірка здійснювалася за наявності згоди центрального органу виконавчої влади на її проведення Оскільки Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Київській області не отримала згоди центрального органу виконавчої влади на проведення позапланової перевірки, що передбачено п. 4 ч. 1 ст. 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», то вона не мала підстав для її проведення, складання актів та прийняття на їх підставі постанов про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику.

Колегія суддів дійшла висновків, що приписи № Е-1185 від 26.11.2008 року, від 13.05.2009 року № 08/24-0255 та постанови № 45 від 17.03.2009 року, від 13.05.2009 року № 80 прийняті з порушенням встановленої процедури.

Наведене свідчить про обґрунтованість доводів апелянта, щодо порушення судом першої інстанції вимог ч.2 ст.71 КАС України, відповідно до яких в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Суб'єкт владних повноважень не виконав покладений на нього обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення.

З наведеного вбачається, що суд першої інстанції неповно з'ясував обставини справи, ухвалив рішення з порушенням норм матеріального та процесуального права, а тому постанова окружного адміністративного суду м. Києва від 08.12.2009 року підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 198, 202, 205, 207 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу задовольнити. Постанову окружного адміністративного суду м. Києва від 08.12.2009 року скасувати та ухвалити нову про задоволення позову.

Визнати нечинними приписи Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Київській області № Е-1185 від 26.11.2008 року, від 13.05.2009 року № 08/24-0255 та постанови № 45 від 17.03.2009 року, від 13.05.2009 року № 80.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядок і строки, визначені ст.212 КАСУ.

Головуючий суддя:

Судді:

В повному обсязі постанова виготовлена 24.11.2010 р.