Постанова від 17.11.2010 по справі 2а-51/10/1017

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 2а-51/10/1017 Головуючий у 1-й інстанції: Капшук Л.О.

Суддя-доповідач: Данилова М. В.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"17" листопада 2010 р. м. Київ

Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого - судді Данилової М.В.,

суддів: Бистрик Г.М., Кучми А.Ю.,

при секретарі судового засідання Горбачовій Ю.Д.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві апеляційні скарги Територіального центру соціального обслуговування пенсіонерів та одиноких непрацездатних громадян Управління праці та соціального захисту населення Богуславської районної державної адміністрації Київської області та Управління праці та соціального захисту населення Богуславської районної державної адміністрації Київської області на постанову Миронівського районного суду Київської області від 07 червня 2010 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_4 до Управління праці та соціального захисту населення Богуславської районної державної адміністрації Київської області, Територіального центру соціального обслуговування пенсіонерів, одиноких непрацездатних громадян управління праці та соціального захисту населення Богуславської районної державної адміністрації Київської області, третя особа: ОСОБА_5 про визнання протиправними наказів №23 від 04.04.2008 року, № 28 "ОС" від 22.05.2008 року, поновлення на роботі, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу, -

ВСТАНОВИЛА:

У червні 2008 року ОСОБА_4 звернувся до Богуславського адміністративного суду з позовною заявою, у якій, посилаючись на неправомірність прийнятого відповідачем рішення, просив, з урахування уточнень позовних вимог, визнати протиправними накази начальника управління праці та соціального захисту населення Богуславської районної державної адміністрації №23 від 04.04.2008 року, № 28 "ОС" від 22.05.2008 року, поновити на роботі, стягнути середній заробіток за час вимушеного прогулу.

Постановою Миронівського районного суду Київської області від 07 червня 2010 року позов задоволено. Визнано протиправним наказ начальника управління праці та соціального захисту населення Богуславської районної державної адміністрації Київської області № 23 від 4.04.2008 року «Про врегулювання кадрового забезпечення та штатного розпису». Визнано протиправним наказ начальника управління праці та соціального захисту населення Богуславської районної державної адміністрації Київської області № 28 «ОС» від 22.05.2008 року «Про приведення в дію наказу №43 «ОС»від 21.09.2006 року про звільнення з посади ОСОБА_4». Поновлено ОСОБА_4 на посаді директора Територіального центру соціального обслуговування пенсіонерів та одиноких непрацездатних громадян управління праці та соціального захисту населення Богуславської районної державної адміністрації Київської області. Стягнуто з управління праці та соціального захисту населення Богуславської районної державної адміністрації Київської області на користь ОСОБА_4 середній заробіток за час вимушеного прогулу в розмірі 47 107 гривень (сорок сім тисяч сто сім гривень).

Рішення суду першої інстанції мотивовано тим, що при прийнятті оскаржуваних наказів начальник управління праці та соціального захисту Богуславської районної державної адміністрації вийшов за межі наданих йому повноважень, оскільки всупереч пункту 1.10 Положення про територіальний центр прийняв рішення про звільнення позивача з посади без погодження з головою районної державної адміністрації, незаконно перевів позивача на посаду державного службовця та без законної підстави звільнив його з вказаної посади, вказаними протиправними діями порушив державні гарантії забезпечення права позивача на працю.

В апеляційній скарзі представник Територіального центру соціального обслуговування пенсіонерів та одиноких непрацездатних громадян Управління праці та соціального захисту населення Богуславської районної державної адміністрації Київської області, вказуючи на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову Миронівського районного суду Київської області від 07 червня 2010 року і прийняти нове судове рішення, яким відмовити в задоволенні позову.

Зазначивши, що Територіального центр соціального обслуговування пенсіонерів та одиноких непрацездатних громадян управління праці та соціального захисту населення Богуславської районної державної адміністрації Київської області не можна віднести ні до органу місцевого самоврядування, ні до органу державної влади, ні до інших держаних, ні до суб'єкта владних повноважень, тим самим порушені вимоги статті 17 КАС України. На час видання оскаржуваних ОСОБА_4 не проходив публічної служби, тобто не був державним службовцем і відповідно не міг бути суб'єктом публічно-правових відносин.

В апеляційній скарзі Управління праці та соціального захисту населення Богуславської районної державної адміністрації Київської області, вказуючи на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову Миронівського районного суду Київської області від 07 червня 2010 року і прийняти нове судове рішення, яким відмовити в задоволенні позову.

Зазначивши, що наказом № 28 «ОС» від 22.05.2008 року ніяким чином не застосовувалося дисциплінарне стягнення до ОСОБА_4, а застосоване воно лише наказом №43 «ОС»від 21.09.2006 року, а тому мови про шестимісячний термін застосування дисциплінарного стягнення йти не може.

Заслухавши суддю-доповідача про обставини справи, зміст судового рішення і апеляційної скарги, пояснення позивача, представників сторін в підтримку вимог апеляційної скарги, та, перевіривши доводи апеляції і заперечень на неї наявними у матеріалах справи письмовими доказами, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга Територіального центру соціального обслуговування пенсіонерів та одиноких непрацездатних громадян Управління праці та соціального захисту населення Богуславської районної державної адміністрації Київської області підлягає задоволенню, і апеляційна скарга Управління праці та соціального захисту населення Богуславської районної державної адміністрації Київської області підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_4 21.07.2005 року було призначено на посаду заступника начальника управління праці та соціального захисту населення - директора територіального центру соціального обслуговування пенсіонерів та одиноких непрацездатних громадян та присвоєно 12 ранг державного службовця. 21.09.2006 року наказом начальника управління №43 «ОС» ОСОБА_4 був звільнений з посади директора Центру по пункту 4 статті 40 КЗпП України з посиланням на те, що останній вже був притягнутий до дисциплінарної відповідальності (догана) відповідно до наказу №2 від 24.01.2006 року за неналежне виконання посадових обов'язків, крім того, у наказі зазначено, що відповідно до чинного законодавства, ця посада підлягає заміщенню особою, яка має вищу освіту і відповідний рівень професійної підготовки, яких немає у ОСОБА_4.

Вказаний наказ був оскаржений ОСОБА_4 і 01.10.2006 року Миронівським районним судом Київської області провадження по справі було закрито у зв'язку з відмовою позивача- ОСОБА_4 від свого позову.

Розпорядження голови РДА №443 від 06.10.2006 року, яким скасовано наказ №43 «ОС»від 21.09.2006 року, було оскаржене начальником Управління і постановою Таращанського районного суду Київської області від 22.05.2007 року скасовано розпорядження голови Богуславської районної державної адміністрації № 443 від 06.10.2006 року про поновлення позивача на посаді. Постанова набула чинності після апеляційного перегляду 13.03.2008 року.

На виконання вказаного рішення за згодою позивача наказом начальника управління № 1 «ОС»від 09.01.2007 року його було звільнено з посади заступника начальника управління праці та соціального захисту населення - директора територіального центру соціального обслуговування пенсіонерів та одиноких непрацездатних громадян та призначено на посаду директора територіального центру. Державна служба позивача була припинена.

Таким чином, після скасування в судовому порядку розпорядження №443 від 06.10.2006 року голови РДА Євтушенка М.В. наказ в.о. начальника Управління Петруненко Н.В. №47 «ОС»від 06.10.2006 року про поновлення на посаді ОСОБА_4, наказ начальника Управління Петруненко Н.В. № 66 від 29.12.2006 року про виведення із штатного розпису Управління посади заступника начальника Управління -директора територіального центру та наказ № 1 «ОС» від 09.01.2007 року «Про призначення ОСОБА_4 на посаду директора Територіального центру», які Були видані на підставі скасованого розпорядження голови РДА, автоматично втрачали чинність, я тому цілком обгрунтовано і законно начальником управління Глушко В.В. 22.05.2008 року був виданий наказ №28 «ОС»«Про приведення в дію наказу №43 «ОС» від 21.09.2006 року «Про звільнення з посади ОСОБА_4.», відповдно до якого ОСОБА_4 був звільнений з посади з 23.05.2008 року.

22.05.2008 року начальником управління було видано оскаржуваний наказ № 28 «ОС», яким приведено до виконання наказ № 43 «ОС»від 21.09.2006 року про звільнення позивача з займаної посади з 21.09.2006 року. Згідно даного наказу позивача звільнено з займаної посади з 23.05.2008 року.

Судова колегія не погоджується з висновком суду першої інстанції про протиправність прийнятого відповідачем наказу, з огляду на викладене.

Суд апеляційної інстанції вважає, що всі накази в.о. начальника Управління Петруненко Н.В., які стосувалися ОСОБА_4, цілком законно віднесені до таких, що видані на підставі скасованого 22.05.2007 року розпорядження №443 від 06.10.2006 року голови Богуславської РДА Євтушенка М.В., а у зв'язку з цим є такими, що виконанню не підлягають, тобто є нечинними, отже, визнання наказу нечинним означає те, що він законної сили не набирає і не може бути виконано примусово.

Відповідно до довідки, серія АБ №249297 від 11.06.2010 року, з єдиного державного реєстру підприємств та організацій України змінено назву відповідача Територіального центру соціального обслуговування пенсіонерів та одиноких непрацездатних громадян управління праці та соціального захисту населення Богуславської районної державної адміністрації Київської області, на даний час це Богуславський районний територіальний центр соціального обслуговування, має правовий статус відокремленої юридичної особи.

На підставі цього, розпорядженням голови Богуславської районної державної адміністрації Київської області за номером 209 від 29.03.2010 року було затверджено Положення про Богуславський районний територіальний центр соціального обслуговування від 09.08.2010 року, відповідно до пункту 10 якого передбачено, що територіальний центр очолює директор, який призначається на посаду та звільняється з неї в установленому порядку Богуславською районною державною адміністрацією за пропозицією управління праці та соціального захисту населення Богуславської районної державної адміністрації Київської області за погодженням з головним управлінням праці та соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації, тобто змінилась не лише назва відповідача, а й сам порядок призначення на посаду.

Відповідно до Постанови КМУ за номером 1417 від 29.12.2009 року «Про деякі питання діяльності територіальних центрів соціального обслуговування», Положення про Богуславський районний територіальний центр соціального обслуговування, що затверджене розпорядженням голови Богуславської районної державної адміністрації за номером 552 від 30.08.2010 року, на посаду директора Богуславського районного територіального центру соціального обслуговування, розпорядженням голови Богуславської районної державної адміністрації за номером 671 від 29.10.2010 року, за погодженням начальника головного управління праці та соціального захисту населення Київської області державної адміністрації призначено ОСОБА_5.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 статті 9 КАС України передбачено обов'язок адміністративного суду при вирішенні справи керуватись вищевказаним принципом законності, закріпленим в Конституції України.

З огляду на вищевикладене, судова колегія не погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що оскаржувані накази є протиправними, оскільки прийняті відповідачем у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України, з урахування всіх обставин, що мали значення для його прийняття, не упереджено та розсудливо.

Виходячи з приписів статті 17 КАС України, якою поширюється компетенція адміністративних судів щодо вирішення адміністративних справ, до цієї категорії не відносяться спори керівників та інших працівників державних чи комунальних підприємств, організацій та установ, які працюють за контрактом чи іншою формою трудового договору, оскільки згідно з КАСУ, не визнається публічною службою робота працівників бюджетних установ, державних та комунальних підприємств тощо.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 157 КАС України, суд закриває провадження у справі, якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.

Відповідно до частини 3 статті 157 КАС України ухвала суду про закриття провадження у справі може бути оскаржена. Повторне звернення з тією самою позовною заявою не допускається.

Згідно пункту 4 частини 1 статті 202 КАС України, підставами для скасування постанови суду першої інстанції є порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.

Зважаючи на те, що Миронівський районний суд Київської області порушив вищевказані норми матеріального права, апеляційні скарги відповідачів належить задовольнити, постанову суду -скасувати, провадження по справі -закрити.

Враховуючи викладене та керуючись статтями 157, 196, 198, 202, 205, 206, 212 КАС України, колегія судів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Територіального центру соціального обслуговування пенсіонерів та одиноких непрацездатних громадян Управління праці та соціального захисту населення Богуславської районної державної адміністрації Київської області - задовольнити.

Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Богуславської районної державної адміністрації Київської області - задовольнити.

Постанову Миронівського районного суду Київської області від 07 червня 2010 року -скасувати.

Провадження в справі за позовом ОСОБА_4 до Управління праці та соціального захисту населення Богуславської районної державної адміністрації Київської області, Територіального центру соціального обслуговування пенсіонерів, одиноких непрацездатних громадян управління праці та соціального захисту населення Богуславської районної державної адміністрації Київської області, третя особа: ОСОБА_5 -закрити.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня її складення в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий:

Судді: