30.01.2025 м. Івано-ФранківськСправа № 909/641/24
Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Малєєвої О. В.,
секретар судового засідання Матенчук О. М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу, у якій
позивач - ЯРЕМЧАНСЬКА МІСЬКА РАДА ІВАНО- ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ,
відповідач - Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "СКЕЛЯ-2022",
про стягнення 628 253,09 грн безпідставно збережених коштів у вигляді плати за користування земельною ділянкою з 08.11.2022 до 14.05.2024,
за участю представників:
від позивача - Захарчук Г. В., Мироняк М. І.,
від відповідача - Дем'янчук Г. В.,
ухвалив таке рішення.
1. Предмет позову.
1.1. Яремчанська міська рада звернулась з позовом до ОСББ "Скеля-2022" про стягнення 628 253,09 грн безпідставно збережених коштів за користування земельною ділянкою у розмірі орендної плати з 08.11.2022 до 14.05.2024.
2. Вирішення процесуальних питань під час розгляду справи.
2.1. Форма судочинства.
Згідно з ухвалою про відкриття провадження у справі від 16.07.2024 суд вирішив здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження.
2.2. Строк підготовчого провадження.
Відповідно до ч. 3 ст. 177 ГПК України в підготовчому засіданні 06.09.2024 суд ухвалив продовжити строк підготовчого провадження на 30 днів до 14.10.2024.
2.3. Поновлення процесуальних строків.
В судовому засіданні 06.09.2024 відповідно до ч. 1 ст. 119 ГПК України суд поновив строк для подання відзиву на позовну заяву.
3. Зміст позовних вимог та заперечень на позов.
3.1. Позовна заява від 04.07.2024 (вх.№ 6130/24).
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що співвласниками квартир та нежитлових приміщень 20.06.2022 створено ОСББ "Скеля - 2022". Відповідно до акта приймання - передачі від 30.06.2024 на баланс відповідача передано багатоквартирний будинок з вбудованими приміщеннями громадського призначення по вул. Соборна, 301 в м. Яремче. Вказаний будинок знаходяться на земельній ділянці з кадастровим номером 2611000000:05:007:0334, площею 0,6594 га, яка належить до комунальної власності Яремчанської міської ради. Згідно з рішенням Яремчанської міської ради від 08.11.2022 № 382-32/2022 цю земельну ділянку передано у постійне користування відповідачу, однак право постійного користування він не зареєстрував. Вважає, що відповідно до ст. 1212 ЦК України відповідач зобов'язаний сплачувати позивачу неотриманні доходи у вигляді плати за користування земельною ділянкою. Позовні вимоги обґрунтовує приписами ст. 1212 - 1214 ЦК України, ст. 122 - 124, 125, 126 ЗК України.
3.2. Відзив на позов від 28.08.2024 (вх. №13654).
Відповідач проти позову заперечив.
3.2.1. Вказав, що позивач згідно з рішенням № 662-54/2024 від 14.05.2024 скасував своє рішення від 08.11.2022 № 382-32/2022 про надання вказаної земельної ділянки у постійне користування. Вважає дії позивача щодо прийняття рішення від 14.05.2024 незаконними і стверджує, що факт відсутності державної реєстрації права постійного користування жодним чином не свідчить про відсутність такого права у відповідача, яке виникло з 08.11.2022.
3.2.2. Відповідно до ст. 1 ЗУ "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку", ст. 42 ЗК України земельні ділянки, на яких розташовані багатоквартирні будинки, передаються безоплатно у власність або в постійне користування співвласникам багатоквартирного будинку. Відповідач згідно з листом від 18.08.2022 просив передати вказану земельну ділянку в постійне користування та просив звільнити ОСББ від сплати земельного податку з огляду на статус неприбутковості. Оскільки від позивача відмови в задоволенні клопотання не надходило, як і не надходило будь-яких інших документів щодо необхідності внесення плати за землю, то у відповідача сформувалося законне сподівання, що необхідності внесення такої плати немає.
3.2.3. Заперечує щодо розміру плати за користування землею, яку визначив позивач із розрахунку 12% від нормативної грошової оцінки землі, оскільки ОСББ не є суб'єктом господарювання і не здійснює жодної господарської діяльності. Звертає увагу, що в рішеннях позивача міститься ставка податку для земель з цільовим призначенням "для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку", код 02.03, для юридичних осіб - 0,5 % від нормативної грошової оцінки землі.
3.3. Відповідь на відзив від 03.09.2024 (вх.№ 14061/24від 06.09.2024).
3.3.1. Згідно із ЗУ від 28.12.2014 "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо податкової реформи", п. 4 ст. 33 ЗУ "Про місцеве самоврядування в Україні" справляння плати за землю належить до відання міських рад, і рішення позивача про встановлення земельного податку, якими він обґрунтовує розрахунки ціни позову, є чинними, ніким не оскаржувались і на момент розгляду цієї справи судом не переглядаються.
З 2020 року рішення місцевих рад про встановлення місцевих податків і зборів приймаються не на календарний рік, і ставки, затверджені відповідними рішеннями, є чинними до моменту їх перегляду.
Рішення органу місцевого самоврядування про встановлення місцевих податків і зборів є регуляторними актами, прийняттю яких передує дотримання спеціальної законодавчо визначеної процедури, в тому числі експертиза антимонопольних органів та державної регуляторної служби.
3.3.2. З посиланням на приписи ст. 269.1 ПК України, п. 274.2 ПК України стверджує, що податкове законодавство дозволяє органам місцевого самоврядування встановлювати ставку податку у розмірі не більше 12% від їх нормативної грошової оцінки за земельні ділянки, які перебувають в постійному користуванні.
3.3.3. Обґрунтовує те, що неприбуткова організація відповідає визначенню суб'єкта господарювання, наведеному у ст. 55 ГК України, і має пільги тільки щодо податку на прибуток (пп. 14.1.121 ПК України).
Згідно з пп.. 133.4.6 п. 133.4 ст. 133 ПК України ОСББ віднесено до неприбуткових організацій, проте вони можуть передавати в користування, у тому числі на умовах оренди нежитлові та допоміжні приміщення, і отримані кошти формують дохідну частину ОСББ.
ПК України поняття "негосподарюючий суб'єкт" не містить. Таким чином, в цілях внесення плати за землю, виходячи з затверджених відповідними рішеннями міської ради ставок плати за землю для постійних землекористувачів, ОСББ має такий же правовий статус, що і інші суб'єкти господарювання, незалежно від ознаки "некомерційності" здійснюваної діяльності.
3.4. Заперечення від 11.09.2024 (вх.№ 14245/24 від 12.09.2024).
3.4.1. Позивач жодним чином не обґрунтував, чому до відповідача не може бути застосована ставка податку для земельної ділянки з цільовим призначенням "для будівництва та обслуговування багатоквартирного житлового будинку", код 02.03, що становить всього 0,5 % від нормативно грошової оцінки земельної ділянки.
Відповідач не є суб'єктом господарювання, не надає послуг, а є неприбутковою організацією та здійснює самозабезпечення. Вважає, що позивач безпідставно намагається стягнути з позивача як неприбуткової організації значно більшу суму грошових коштів.
3.4.2. З посиланням на ч. 5, 7 ст. 4, ч. 1 ст. 22 ЗУ "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" обґрунтовує те, що ОСББ є неприбутковою організацією, не має на меті одержання прибутку для його розподілу між співвласниками, і що господарче забезпечення діяльності об'єднання може здійснюватися власними силами об'єднання (шляхом самозабезпечення) або шляхом залучення на договірних засадах суб'єктів господарювання. Термін "господарче забезпечення діяльності негосподарюючих суб'єктів" відсилає до ст. 3 ГК України, яка відмежовує це поняття від поняття "господарської діяльності". В діяльності ОСББ немає ознак господарської діяльності, адже йдеться про забезпечення власних потреб.
Стверджує, що відповідач не веде жодної господарської діяльності, в тому числі не здає в оренду будь-яких приміщень.
4. Обставини справи, оцінка доказів.
Заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши зібрані у справі докази, оцінивши їх відповідно до приписів ст. 86 ГПК України, суд встановив таке.
4.1. Відповідно до інформації з Державного земельного кадастру від 18.06.2024 земельна ділянка з кадастровим номером 2611000000:05:007:0334, площею 0,6594 га, що знаходиться в м. Яремча , вул. Свободи, 301 (далі - Земельна ділянка) належить до комунальної форми власності, повноваження власника якої здійснює позивач. Цільове призначення Земельної ділянки "02.03 Для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку".
4.2. На Земельній ділянці розташований багатоквартирний будинок, співвласниками квартир та нежитлових приміщень якого відповідно до протоколу установчих зборів від 20.06.2022 створено ОСББ "Скеля-2022".
Відповідно до акта приймання-передачі від 30.06.2022 вказаний багатоквартирний будинок передано на баланс відповідача.
4.3. В Статуті ОСББ "Скеля-2022" передбачено, що об'єднання є неприбутковою організацією і не має на меті одержання прибутку для його розподілу між співвласниками; господарче забезпечення діяльності об'єднання може здійснюватись власними силами об'єднання (шляхом самозабезпечення) або шляхом залучення на договірних засадах суб'єктів господарювання (п. 2 розділу ІІ).
Згідно з рішенням Яремчанського ДПІ від 01.08.2022 № 2209184600014 відповідач включений до реєстру неприбуткових організацій.
4.4. На підставі заяви відповідача від 18.08.2022 № 1 позивач 08.11.2022 прийняв рішення № 382-32/2022 про передачу відповідачу Земельної ділянки у постійне користування.
Відповідач право постійного користування не зареєстрував.
Позивач згідно з п. 118 рішення від 14.05.2024 № 662-54/2024 скасував своє рішення від 08.11.2022 № 382-32/2022. Це рішення відповідач оскаржив в судовому порядку (справа №909/633/24).
4.5. Нормативна грошова оцінка Земельної ділянки в 2022 році становила 3 763 229,43 грн, в 2024 році - 3 955 154,13 грн, в 2023 році витяг із технічної документації з нормативної грошової оцінки на Земельну ділянку не формувався (лист ГУ Держгеокадастру в Івано-Франківській області від 11.06.2024 № 0-9-0-130-3128/0/2-24).
4.6. Згідно з рішенням позивача від 24.06.2021 № 167-11/2021 з урахуванням рішення 16.07.2021 № 206-13/2021 з 01.01.2022 встановлені ставки земельного податку згідно з додатком 1, зокрема для земель "02.03 Для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку", для юридичних осіб - 0,5 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Також зазначено, що ставка земельного податку по всіх видах цільового призначення за земельні ділянки, які перебувають у постійному користуванні суб'єктів господарювання (крім державної та комунальної власності) - у розмірі 12% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Згідно з рішенням позивача від 13.06.2023 № 492-40/2023 з 01.01.2024 встановлені ставки земельного податку згідно з додатком 1, зокрема для земель "02.03 Для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку", для юридичних осіб - 0,5 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Також зазначено, що ставка земельного податку по всіх видах цільового призначення за земельні ділянки, які перебувають у постійному користуванні суб'єктів господарювання (крім державної та комунальної власності) - у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
4.7. В заяві відповідача від 18.08.2022 № 1 з огляду на те, що відповідач є неприбутковою організацією, міститься прохання звільнити ОСББ від сплати земельного податку.
Відповідно до додатків № 2 до вказаних рішень про встановлення ставок земельного податку відповідач пільг не має.
4.8. З інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав від 04.09.2024 № 393535205 не вбачається, що відповідач здає в оренду будь-які приміщення.
5. Норми права та мотиви, якими суд керувався при ухваленні рішення.
5.1. Згідно зі ст. 80 ЗК України суб'єктами права на землі комунальної власності є територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування. Відповідно до ст. 122 ЗК України міські ради передають земельні ділянки у власність або користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Як передбачено в ч. 2 ст. 42 ЗК України, земельні ділянки, на яких розташовані багатоквартирні будинки, а також належні до них будівлі, споруди та прибудинкова територія, що перебувають у спільній сумісній власності власників квартир та нежитлових приміщень у будинку, передаються безоплатно у власність або в постійне користування співвласникам багатоквартирного будинку в порядку, встановленому КМУ.
За приписами ст. 1, 4 ЗУ "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" власники квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна можуть створювати юридичну особу - об'єднання співвласників багатоквартирного будинку (ОСББ). Об'єднання створюється як непідприємницьке товариство для здійснення функцій, визначених законом.
З огляду на викладене, відповідач у спірний період мав право на отримання в постійне користування Земельної ділянки, проте таке право відповідно до ч. 1 ст. 182 ЦК України не було зареєстроване.
5.2. За приписами ст. 206 ЗК України використання землі в Україні є платним; об'єктом плати за землю є земельна ділянка; плата за землю справляється відповідно до закону.
Плату за землю установлюють місцеві ради (п. 10.21 ст. 10 ПК України).
В пп. 14.1.72. п. 14.1. ст. 14 ПК України передбачено, що з постійних землекористувачів справляється обов'язковий платіж - земельний податок.
Базою оподаткування земельним податком є нормативна грошова оцінка земельної ділянки з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом ( пп. 271.1.1. п. 271.1. ст. 271 ПК України).
Як передбачено в пп. 274.1.1. п. 274.1. ст. 274 ПК України, ставка податку встановлюється у розмірі не більше 12 відсотків від їх нормативної грошової оцінки за земельні ділянки, які перебувають у постійному користуванні суб'єктів господарювання (крім державної та комунальної форм власності).
Відповідно до п. 35 ст. 26 ЗУ "Про місцеве самоврядування в Україні" до компетенції міської ради належить затвердження ставок земельного податку відповідно до Податкового кодексу України.
5.3. Суд встановив, що відповідач здійснював користування Земельною ділянкою без правовстановлюючих документів, земельний податок не сплачував.
Відносини з фактичного користування земельною ділянкою без правовстановлюючих документів та недоотримання власником земельної ділянки доходів, зокрема, у формі земельного податку, є за своїм змістом кондикційними. Фактичний користувач земельної ділянки, який без достатньої правової підстави за рахунок власника цієї ділянки зберіг у себе кошти, які мав сплатити за користування нею, зобов'язаний повернути ці кошти власнику земельної ділянки на підставі ч. 1 ст. 1212 ЦК України. Така правова позиція викладена у постанові ВП ВС від 04.12.2019 у справі № 917/1739/17.
Тому відповідач повинен сплатити позивачу кошти у розмірі земельного податку за спірний період.
5.4. Перевіряючи здійснений позивачем розрахунок, суд встановив таке.
5.4.1. Позивач самостійно визначив нормативну грошову оцінку землі за 2023 рік в розмірі 4 327 713,84 грн шляхом коригування нормативної грошової оцінки землі за 2022 рік на коефіцієнт індексації.
Водночас розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки повинен визначатись не розрахунково, а підтверджуватись доказами. В постанова КГС ВС від 06.11.2024 у справі № 915/767/21 зазначено, що законодавство не обмежує можливості подання доказів щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки виключно витягом із Державного земельного кадастру. Належними доказами на обґрунтування нормативної грошової оцінки земельної ділянки можуть бути: технічна документація на спірну земельну ділянку, виготовлена компетентним органом для оформлення договору оренди, довідка із Державного земельного кадастру, витяг із Державного земельного кадастру, а також висновок судової експертизи про встановлення нормативної грошової оцінки спірної земельної ділянки, наданий відповідно до ст. 98-103 ГПК України, які містять інформацію щодо предмета спору. У справі № 905/979/20 Верховний Суд підтвердив раніше висловлені правові висновки про те, що при стягненні безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати нарахування мають здійснюватися позивачем не самостійно (шляхом арифметичного розрахунку без проведення нормативної грошової оцінки землі), а виключно на підставі витягу з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель (правова позиція з постанов Верховного Суду від 12.06.2019 у справі № 922/902/18, від 08.08.2019 у справі № 922/1276/18, від 01.10.2019 у справі № 922/2082/18, від 06.11.2019 у справі № 922/3607/18).
Тому у нарахуванні земельного податку за 2023 рік належить використовувати нормативну грошову оцінку Земельної ділянки за 2022 рік.
5.4.2. Позивач застосував ставки земельного податку, встановлені для земельних ділянок, які перебувають у постійному користуванні суб'єктів господарювання (крім державної та комунальної власності), а саме в 2022 - 2023 роках - 12%, в 2024 році - 3%.
Визначення суб'єктів господарювання міститься в ч. 1 ст. 55 ГК України, в якій суб'єктами господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов'язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов'язаннями в межах цього майна, крім випадків, передбачених законодавством.
Під господарською діяльністю у цьому Кодексі розуміється діяльність суб'єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність (ч. 1 ст. 3). В ч. 3 ст. 3 ГК України виокремлюється діяльність негосподарюючих суб'єктів, спрямована на створення і підтримання необхідних матеріально-технічних умов їх функціонування, що здійснюється за участі або без участі суб'єктів господарювання, і є господарчим забезпеченням діяльності негосподарюючих суб'єктів. Відповідно до ст. 4, 22 ЗУ "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" ОСББ здійснюють не господарську діяльність, а господарче забезпечення діяльності негосподарюючих суб'єктів, що є відмінним від господарської діяльності, яку здійснюють суб'єкти господарювання. Тому ОСББ не є суб'єктами господарювання.
Аналогічний висновок викладений в постанові КАС ВС від 28.07.2020 у справі № 8826/6397/17, де зазначено, що ЗУ "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" не поширює свою дію на ОСББ, позаяк останнє не є суб'єктом господарювання.
За таких обставин належить застосовувати ставку для земель "02.03 Для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку", для юридичних осіб - 0,5 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
5.4.3. Суд здійснив перерахунок і встановив, що сума земельного податку за період з 08.11.2022 до 14.05.2024 становить 28 788,66 грн.
[період прострочення №1]: 08.11.2022 - 31.12.2023.
[нормативна грошова оцінка] = 3 763 229.43 грн.
[% ставки земельного податку] = 0.50
[Кількість днів прострочення] =418.
[сума ]= 3763229.43*0.5/100/365*54 + 3763229.43*0.5/100/365*364 =21 548.35 грн.
[період прострочення №2]: 01.01.2024 - 14.05.2024.
[нормативна грошова оцінка] =3 955 154.13 грн.
[% ставки земельного податку] = 0.50
[Кількість днів прострочення] = 134.
[сума ] = 3955154.13*0.5/100/366*134 =7 240.31 грн.
[Загальна сума] = 21 548.35 грн. + 7 240.31 грн. =28 788.66 грн.
6. Висновки суду.
6.1. Таким чином, позов належить до часткового задоволення - з відповідача на користь позивача потрібно стягнути 28 788,66 грн безпідставно збережених коштів у формі земельного податку за період з 08.11.2022 до 14.05.2024, відмовити у стягненні 599 464,43 грн.
7. Судові витрати.
7.1. Склад та порядок розподілу судових витрат визначено главою 8 ГПК України.
Згідно з ч. 1 ст. 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
Позивач сплатив судовий збір в розмірі 9 423,80 грн, що підтверджується платіжною інструкцією № 218 від 19.06.2024. Інших судових витрат сторони не заявили.
7.2. Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України, враховуючи часткове задоволення позову, судовий збір покладається на відповідача пропорційно розміру задоволених позовних вимог в сумі 431,83 грн.
Керуючись ст. 2, 86, 129, 233, 236 - 238, 240, 241, 253, 256 ГПК України, суд
Позов задовольнити частково.
Стягнути з Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "СКЕЛЯ-2022" (вул. Свободи, буд. 301, м. Яремче, Надвірнянський район, Івано-Франківська обл., 78501, ідентифікаційний код 44872828) на користь ЯРЕМЧАНСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ ІВАНО- ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ (вул. Свободи, буд. 266, м. Яремче, Надвірнянський район, Івано-Франківська обл., 78501, ідентифікаційний код 33309833) 28 788,66 грн (двадцять вісім тисяч сімсот вісімдесят вісім гривень шістдесят шість копійок) безпідставно збережених коштів у вигляді плати за користування земельною ділянкою з 08.11.2022 до 14.05.2024, а також 431,83 грн (чотириста тридцять одну гривню вісімдесят три копійки) судового збору.
Відмовити у стягненні 599 464,43 грн.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Західного апеляційного господарського суду шляхом подання апеляційної скарги протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 17.02.2025.
Суддя О. В. Малєєва