вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
17.02.2025м. ДніпроСправа № 904/5265/24
За позовом Криворізької міської ради
до Приватного акціонерного товариства "КАРТЕЛЬ"
про стягнення коштів за користування земельною ділянкою
Суддя Юзіков С.Г.
Без участі представників сторін
Позивач просить стягнути з Відповідача 258 283,45 грн. - боргу за користування земельною ділянкою комунальної власності з кадастровим номером 1211000000:03:021:0005, без належної правової підстави за період з 01.01.2022 до 31.12.2022, 3 874,26 - судового збору.
Господарський суд Дніпропетровської області 09.12.2024 відкрив провадження у справі №904/5265/24 та призначив її розгляд в порядку спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) учасників за наявними в матеріалах справи документами. Заперечень щодо порядку розгляду справи від сторін не надходило. Судом зобов'язано: Відповідачку, протягом 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі, надати відзив на позовну заява; Позивача, протягом 5 днів з дня одержання відзиву, надати відповідь на відзив.
Про вирішення спору сторони повідомлялися належно, про повідомлення Відповідача свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення №0610214707767.
Всупереч пропозицій суду, викладених в ухвалі від 09.12.2024, Відповідач відзив на позовну заву не надав, у зв'язку з чим, відповідно до ч. 9 ст. 165 ГПК України, справа розглядається за наявними матеріалами.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши подані докази, господарський суд, -
Відповідно до даних з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно за ТОВ "КАРТЕЛЬ" (далі - Відповідач) у період з 16.11.2017 по 22.04.2024 на праві колективної власності був зареєстрований комплекс, загальною площею 526,3 кв.м по вул. Дніпровське шосе, 84а м. Кривий Ріг.
Вказаний об'єкт нерухомого майна знаходиться на земельній ділянці кадастровий номер 1211000000:03:021:0005.
Згідно з витягом із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок від 04.10.2023, нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 1211000000:03:021:0005 - 12 571 379,10 грн. Дата проведення нормативної грошової оцінки 04.10.2023.
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області у листі від 18.06.2024 за № 28886/5/04-36-04-12-14 повідомило, що Відповідач за показниками поданої звітності з орендної плати за земельну ділянку з кадастровим номером 1211000000:03:021:0005 площею 0,8590 га по вул. Дніпровське шосе, 84а м. Кривий Ріг за 2022 визначив та сплатив податкові зобов'язання у розмірі 69 665,57 грн.
Департамент регулювання містобудівної діяльності та земельних відносин Виконкому Криворізької міської ради направив на адресу Відповідача лист 11.12.2023 за № 17/02-07/4700 про врегулювання земельних відносин з пропозицією добровільно сплатити безпідставно збережені кошти за фактичне користування земельною ділянкою з кадастровим номером 1211000000:03:021:0005 площею 0,8950 га по вул. Дніпровське шосе, 84а м. Кривий Ріг у розмірі 472 657,77 грн. у період з 01.01.2022 по 31.12.2023.
За даними Позивача, наведену вимогу Відповідач одержав 21.12.23, однак залишив без відповіді й задоволення. Внаслідок порушення Відповідачем своїх обов'язків, Криворізька міська територіальна громада в особі Криворізької міської ради позбавлена можливості отримати дохід у розмірі 258 283,45 грн. від здачі земельної ділянки в оренду в період з 01.01.2022р. до 31.12.2022р.
Розрахунки за 2022 визначені на підставі витягу із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок.
Наведені обставини стали причиною звернення Позивачем з позовом та є предметом спору у даній справі.
Предметом доказування у даній справі є факт користування Відповідачем земельною ділянкою без достатніх підстав та обґрунтованість стягуваних сум.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 11 ЦК України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
До нерухомих речей (нерухоме майно, нерухомість) належать земельні ділянки, а також об'єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення (ч. 1 ст. 181 ЦК України).
Згідно з ч. 1 ст. 182 ЦК України право власності та інші речові права на нерухомі речі, обтяження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації.
Використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону (ст. 206 Земельного кодексу України).
Відповідно до ст. 122, 123, 124 Земельного кодексу України міські ради передають земельні ділянки у власність або користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб. Надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.
Згідно з ч. 1-5 ст. 79-1 Земельного кодексу України формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру. Формування земельних ділянок здійснюється: у порядку відведення земельних ділянок із земель державної та комунальної власності; шляхом поділу чи об'єднання раніше сформованих земельних ділянок; шляхом визначення меж земельних ділянок державної чи комунальної власності за проектами землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, проектами землеустрою щодо впорядкування території для містобудівних потреб, проектами землеустрою щодо приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; шляхом інвентаризації земель у випадках, передбачених законом; за проектами землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв); за затвердженими комплексними планами просторового розвитку території територіальних громад, генеральними планами населених пунктів, детальними планами території. Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі. Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера. Формування земельних ділянок (крім випадків, визначених у ч. 6 - 7 цієї статті) здійснюється за проектами землеустрою щодо відведення земельних ділянок.
Згідно з ч. 1,2 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.
Зі змісту глави 15, ст. 120, 125 Земельного кодексу України та ст. 1212 ЦК України випливає, що до моменту оформлення власником об'єкта нерухомого майна права на земельну ділянку, на якій розташований цей об'єкт, відносини з фактичного користування земельною ділянкою без оформленого права на цю ділянку (без укладеного договору оренди тощо) та недоотримання її власником доходів у виді орендної плати є за своїм змістом кондикційними.
Аналогічний правовий висновок викладено в постановах Великої Палати Верховного Суду від 23.05.2018 у справі № 629/4628/16-ц (провадження № 14-77цс18), від 20.11.2018 у справі № 922/3412/17 (провадження №12-182гс18) та від 13.02.2019 у справі №320/5877/17 (провадження № 14-32цс19).
Отже, фактичний користувач земельної ділянки, який без достатньої правової підстави за рахунок власника земельної ділянки зберіг у себе кошти, які мав заплатити за користування нею, зобов'язаний повернути ці кошти власнику земельної ділянки на підставі частини першої статті 1212 Цивільного кодексу України.
Такі висновки зроблені Великою Палатою Верховного Суду у постановах від 04.12.2019 в справі№917/1739/17, від 23.05.2018 в справі №629/4628/16-ц, від 20.11.2018 в справі №922/3412/17.
Згідно з п. 289.1 ст. 289 ПК України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок, у тому числі право на які фізичні особи мають як власники земельних часток (паїв), з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок.
Базою оподаткування є: нормативна грошова оцінка земельної ділянки з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом; площа земельної ділянки, нормативну грошову оцінку якої не проведено (підп. 271.1.1, 271.1.2 п. 271.1 ст. 271 Податкового кодексу України).
Підпунктом 14.1.125 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України передбачено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок для цілей розділу XII, глави 1 розділу XIV цього Кодексу - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 18 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться: розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років.
Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки (ст. 20 Закону України "Про оцінку земель").
Відповідно до ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
У ст. 76, 77 ГПК України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Згідно зі ст. 78, 79 ГПК України достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи. Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Статтею 86 ГПК України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Згідно зі ст. 13 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін.
Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом.
Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Відповідач не надав суду доказів відсутності боргу чи контррозрахунку стягуваної суми, доводи Позивача не спростував.
Перевіривши надані докази, суд погоджується з позицією Позивача.
Так, згідно з витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 28.10.2024 № НВ-0002658062024, сформовано земельну ділянку з кадастровим номером 1211000000:03:021:0005 площею 0,8590 га по вул. Дніпропетровське шосе, 84а в м. Кривий Ріг. Сформована ділянка має категорію земель: землі промисловості, транспорту, електронних комунікацій, енергетики, оборони та іншого призначення. Цільове призначення - для розміщення та експлуатації будівель і споруд автомобільного транспорту та дорожнього господарства. Державна реєстрація земельної ділянки проведена 07.05.2009. Власником частини земельної ділянки з кадастровим номером 1211000000:03:021:0005 є Криворізька міська рада.
Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна від 25.10.2024 № 400992197 право власності на комплекс будівель, загальною площею 526,3 кв.м розташований по вул. Дніпровське шосе, 84а у м. Кривому Розі у період з 16.11.2017 по 22.04.2024 зареєстровано за ТОВ "КАРТЕЛЬ" на підставі договору купівлі-продажу, серія та номер: б/н, виданий 01.10.2002, видавник ЗАТ "Укртранс-Дніпропетровськ" та ЗАТ "КАРТЕЛЬ". Також з реєстра вбачається, що об'єкти нерухомості Відповідача розташовані на сформованій земельній ділянці з кадастровим номером 1211000000:03:021:0005.
Відповідач не спростував даних Позивача, щодо користування усією сформованою земельною ділянкою, тому суд погоджується з твердженням Позивача про користування Відповідачем усією земельною ділянкою.
Згідно з листом Головного управління Державної податкової служби у Дніпропетровській області від 18.06.2024 № 28886/5/04-36-04-12-14, ТОВ "КАРТЕЛЬ" за земельну ділянку площею 0,8590 га з кадастровим номером 1211000000:03:021:0005 у 2022 році задекларувало та сплатило податкові зобов'язань з плати за землю у розмірі 69 665,57 грн.
Отже, Відповідач, набувши право власності на об'єкт нерухомого майна, розташований на спірній земельній ділянці (кадастровий номер 1211000000:03:021:0005) у період з 01.01.2022 по 31.12.2022 не у повному обсязі сплачував за користування наведеною земельною ділянкою, внаслідок чого зберіг за рахунок Криворізької міської ради, як власника земельної ділянки, майно - грошові кошти у розмірі орендної плати.
Матеріали справи не містять доказів, що у спірний період Відповідач набув права власності на спірну земельну ділянку, а, відтак, останньому належали лише правомочності фактичного володіння та користування спірною земельною ділянкою, що відповідає правомочності орендного користування, а тому він не є суб'єктом плати за землю у формі земельного податку, а єдина можлива форма здійснення плати за землю для нього, як землекористувача, є орендна плата (підп. 14.1.72 п. 14.1 ст. 14 ПК України).
Податковим кодексом України визначено, що орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є обов'язковим платежем, а його розмір визначається на підставі законодавчих актів, тобто є регульованою ціною (підп. 14.1.125, 14.1.136, п. 14.1 ст. 14, п. 288.5 ст. 288 ПК України).
Враховуючи сплату податку за землю у розмірі 69 665,57 грн., розмір збережених Відповідачем коштів розрахований за період з 01.01.2022 по 31.12.2022 в сумі 258 283,45 грн, як розмір плати за земельну ділянку комунальної власності у формі орендної плати, який нараховується та сплачується за регульованою ціною, встановленою уповноваженими органами державної влади та органами місцевого самоврядування.
Нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати для земель державної і комунальної власності, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати, який у будь-якому разі не може бути меншим, ніж встановлено положеннями підпункту 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 ПК України.
Відповідно до ч. 2 ст. 20 та ч. 3 ст. 23 Закону України "Про оцінку земель" дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як Витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель. Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається органами, що здійснюють ведення Державного земельного кадастру.
Витяг з нормативної грошової оцінки земельної ділянки може бути доказом проведення такої оцінки та визначати дані про таку оцінку як на момент його видачі, так за попередній період за умови, що нормативно-грошова оцінка земельної ділянки була сталою та не зазнала змін у цей період.
Відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки з кадастровим номером 1211000000:03:021:0005 (вул. Дніпровське шосе, 84А у м. Кривому Розі) від 04.10.2023, виданого Головним управлінням Держгеокадастру у Дніпропетровській області, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 12 571 379,10 грн.
Позивач при розрахунку керувався рішенням Криворізької міської ради від 26.05.2021 № 506. Вказаним рішенням встановлені ставки орендної плати за землю на території м. Кривого Рогу, зокрема, що розмір ставки орендної плати встановлено на рівні 3 % від нормативної грошової оцінки земель міста в рік (п. 12.04 - " для розміщення та експлуатації будівель та споруд автомобільного транспорту та дорожнього господарства").
Враховуючи, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 12 571 379,10 грн., розмір ставки орендної плати встановлено на рівні 3 % від нормативної грошової оцінки земель міста в рік та становить 327 949,02 грн.
Таким чином, враховуючи сплату Відповідачем податку за землю у розмірі 66 665,67 грн., до сплати підлягає 258 283,45грн.
Відтак, розрахунки за період 01.01.2022 - 31.12.2022 проведено правильно.
З урахуванням викладеного, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, до стягнення належать: 258 283,45 грн. - безпідставно збережених коштів за користування земельною ділянкою з кадастровим номером 1211000000:03:021:0005 за період 01.01.2022 - 31.12.2022.
Згідно зі ст. 129 ГПК України судові витрати у справі слід покласти на Відповідача.
Керуючись ст. 2, 73, 74, 76, 77-79, 86, 91, 129, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
Позов задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "КАРТЕЛЬ" (50048, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. Дніпровське шосе, 84А код 23649016) на користь Криворізької міської ради (50101, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, пл. Молодіжна, 1, код 33874388) 258 283,45 грн. - безпідставно збережених коштів, 3 874,26 грн. - судового збору.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Центрального апеляційного господарського суду у строк, передбачений ст.256 ГПК України.
Суддя С.Г. Юзіков